بازدید 39650

چگونه با وثیقه سیم کارت، سهام عدالت، خودرو و طلا، وام ۲۰۰ میلیون تومانی بگیریم؟

بر اساس دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد، حداکثر مجموع اصل تسهیلات ریالی خرید قابل پرداخت به هر مشتری در سطح تمامی موسسات اعتباری مبلغ دو میلیارد ریال است، در حالی که سیم کارت دایمی ثبت شده تحت مالکیت مشتری یکی از وثیقه‌هایی است که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
کد خبر: ۱۱۱۵۶۱۴
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۸ 25 April 2022

 

مرضیه یاسی؛ پس از اینکه از سال گذشته زمزمه هایی مبنی بر سیاست جدید بانک مرکزی در خصوص تسهیل وثایق وام خرد شنیده شد، چند روز قبل صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران با بیان اقدامات انجام شده در خصوص تسهیل دسترسی مردم به شبکه بانکی و وثایق سهل تر در مورد وام های خرد گفت: بر اساس دستورالعملی که به زودی ابلاغ خواهد شد، مواردی شامل قرارداد لازم الاجرا، چک و سفته وام گیرنده یا ضامن، سهام بورسی اعم از سهام عدالت و غیره، گواهی صندوق های سرمایه گذاری، اوراق بهادار، یارانه، سیم کارت دائمی به نام فرد، وثایق عینی مانند خودرو و طلا و تایید افراد توسط شورای اسلامی روستا در مناطق روستایی مبتنی بر رتبه اعتباری افراد در وام های خرد زیر ۲۰۰ میلیون تومان و در قالب عقود مختلف به عنوان وثیقه تسهیلات مورد قبول واقع خواهد شد.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ رئیس کل بانک مرکزی با تشریح اقدامات انجام شده در خصوص گسترش دسترسی عموم به خدمات بانکی به صورت غیر حضوری، افزود: در خصوص تسهیل دسترسی مردم به خدمات بانکی در راستای شمولیت مالی، امکان احراز هویت و افتتاح حساب غیر حضوری، آگاهی افراد از رتبه اعتباری، استفاده از سفته و امضای الکترونیک نیز فراهم شده است؛ بنابراین، مشتریان شبکه بانکی می ‌توانند با سهولت بیشتر و غیر حضوری از خدمات بانکی بهره مند شوند.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: در خصوص اعتبار سنجی این امکان وجود دارد که هر فرد از طریق شرکت اعتبارسنجی ایرانیان به رتبه اعتباری خود دست یابد. همچنین بخشنامه مربوط به احراز هویت و افتتاح حساب غیرحضوری ابلاغ شده و افراد در بانکهایی که زیرساخت لازم برای را فراهم کرده اند می ‌توانند از این خدمات استفاده کنند. وی افزود: امکان استفاده از سفته الکترونیک در حال حاضر برای مردم فراهم است و متقاضیان بدون مراجعه حضوری به بانک می توانند سفته دریافت کنند. همچنین ضوابط مربوط به امضای الکترونیک نیز ابلاغ شده و در بانک‌هایی که این زیرساخت را فراهم کردند افراد می توانند بدون حضور در شعبه نسبت به امضای اسناد اقدام کنند.

 

ابلاغ دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد به شبکه بانکی

به تازگی «دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد» برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد که براین اساس شرایط لازم برای تسهیل بهره‌مندی متقاضیان از تسهیلات خرد بانکی با استفاده از نظام وثیقه‌گیری مبتنی بر اعتبارسنجی فراهم خواهد شد.

در این دستورالعمل آمده است: حداکثر مجموع اصل تسهیلات ریالی خرید قابل پرداخت به هر مشتری در سطح تمامی موسسات اعتباری مبلغ دو میلیارد ریال (2,000,000,000 ریال) می باشد. به نقل از ایبِنا؛ در فصل دوم این دستورالعمل به حدود و نحوه اعطای تسهیلات خرد اشاره شده است که براین اساس، حداکثر مجموع اصل تسهیلات ریالی خرد قابل پرداخت به هر مشتری در سطح تمامی مؤسسات اعتباری مبلغ دو میلیارد ریال است. همچنین شرایط پرداخت تسهیلات خرد شامل امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه خواهد بود. 

چه وثایقی مورد قبول است؟ 

فصل سوم این دستورالعمل به موضوع اعتبارسنجی و تضامین پرداخته است که براین اساس از سهام بورسی و طلا و سکه گرفته تا خودرو و یارانه به عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات خرد مبتنی بر نظام اعتبارسنجی اعلام شده است. 

بنابراین، مؤسسه اعتباری موظف است قبل از اعطای تسهیلات، نسبت به استعلام سابقه چک برگشتی و بدهی غیرجاری مشتری اقدام کند که براین اساس پرداخت تسهیلات خرد به مشتری که دارای چک برگشتی رفع سوءاثر نشده یا بدهی غیرجاری باشد، ممنوع است.

همچنین در این دستورالعمل، مقرر شده اعطای تسهیلات خرد به متقاضیان دارای سابقه و امتیاز اعتباری بر اساس اعتبارسنجی در قبال أخذ حداکثر دو مورد وثیقه انجام پذیرد.

تضامین و وثایق مورد قبول از مشتری نیز شامل:

1. اوراق تجاری از قبیل چک یا سفته مشتری؛

2. اوراق بدهی اعم از اوراق پذیرفته شده در بازار سرمایه و غیر آن؛

3. سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از جمله سهام عدالت؛

4. واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس؛

5. چک یا سفته توسط ضامن؛

6. اموال عینی با ارزش عرفی از قبیل خودرو، مسکوکات یا مصنوعات طلا؛

7. حساب یارانه اشخاص؛

8. گواهی کسر از حقوق توسط مشتری یا ضامن؛

9. ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد؛

10. سیم کارت دایمی ثبت شده تحت مالکیت مشتری؛

11. ضمانت صادره توسط بنگاه محل اشتغال مشتری، متضمن تضمین دیون تسهیلات گیرنده؛

12. قرارداد لازم‌الاجرا؛

13. سایر تضامین متناسب با امتیاز اعتباری مشتری و تشخیص مؤسسه اعتباری نیز می‌تواند به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرد. 

14. براساس دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد، در مناطق روستایی ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا مورد تایید واقع شود مهمور به مهر شورای اسلامی روستا کفایت می‌کند.

15. همچنین برای روستائیان، کشاورزان، دامداران سنتی و عشایر، پروانه چرای دام، پروانه چاه کشاورزی، سند مالکیت اراضی کشاورزی، ضمانت زنجیره‌ای لازم است. 

 

شرایط ویژه برای افراد فاقد امتیاز اعتباری 

در این دستورالعمل برای مشتریانی که فاقد سابقه و امتیاز اعتباری هستند مقرر شده تا مؤسسه اعتباری متناسب با سطح درآمد مشتری و توان بازپرداخت اقساط توسط وی، با اخذ حداکثر دو مورد از وثایق و تضامین ذکر شده، برای نخستین بار تا سقف یک میلیارد ریال در سطح تمامی مؤسسات اعتباری تسهیلات خرد اعطا کند.

بر اساس دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد، مؤسسه اعتباری موظف است نسبت به الکترونیکی کردن قراردادهای اعطای تسهیلات بانکی در چارچوب اعلام شده توسط بانک مرکزی اقدام کرده و نسخه ای از آن را در اختیار مشتری قرار دهد.

دریافت وثیقه نقدی از مشتری در اعطای تسهیلات خرد، در قبال انواع سپرده ها ممنوع است. همچنین استفاده از سایر قراردادهای تسهیلاتی به استثنای مواردی که عنوان شد، به منظور اعطای تسهیلات خرد ممنوع است. همچنین مقرر شد مؤسسه اعتباری محدودیت‌های مقرر در این دستورالعمل را به نحو مقتضی در سامانه‌های کنترلی و نظارتی مربوط خود اعمال کند. 

براساس این دستورالعمل، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و همچنین تسهیلات خرید و جعاله مسکن تابع احکام مقرر در قوانین و مقررات مربوط به خود هستند.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۳
دادن وام های فراوان و بی حساب و ریختن پول در جامعه یکی از دلایل تورم و مشکلات بانکهاست
پاسخ ها
ناشناس
| Turkey |
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
همش الکیه مثل بسته های اینترنت ایرانسل که هرروز میفرسته80 گیگ 100 هزار ولی هیچ کدوم نیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
وام کجا بود داداش دلت خوشه
اینا فقط رو کاغذ و تبلیغات الکیه
بهره اش چند درصده؟ زمان بازپرداخت چندماه؟
از کدام بانکها؟
این بخشنامه هافقط برای تبلیغ تلویزیونی!سرگرمی مردم!ارزش دارددرشهرهای کوچک واستان کردستان بانکهاخودمختارومردم ازارند!!!!بیشترازاین مردم رااذیت نکنید!!!!
به نظرتون شدنی هست با سیم کارت. دوستی میخواد وام بگیره بانک فقط تا الان واسه 50 م وام حضور اجدادش رو الزام نکرده.
تکلیف ماک ضامن شدیم وطرف وامشو نداده چی میشه. حسابامم همه مسدوده. چکمم داخل بانکه. من میخا م وام بگیرم باید چیکارکنم همه زندگیم رو دوشم منه
خواب ديدي خيره ، بشنو و باور نكن ، عوامفريبي محضه .
بنده جهت وام 100 ميليوني كه اعلام شده بود به بانكي كه از آن حقوق مي گرفتم مراجعه كردم كه با ارائه كسر از حقوق اقدام كنم آقايان بانك فرمودند : هر كي گفته واسه خودش گفته.
در تهران خانه بالای 2 میلیارد تومنه . با سند خانه هم برین وام 200 میلیونی بهتون نمیدن . سند بره در رهن بانک و میگن غیر از کسر حقوق خودت باید 2 تا ضامن بیاری !!! یعنی خونه 2 میلیارد تومنی برای یک وام 200 میلیونی و کارمند رسمی کم هست !!!!؟؟ آقایون مسئول . واقعن فقط حرف میزنین . برین ببنین که هر شعبه دلخواهی عمل میکنه
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی
باسلام و تعدیم تحیات الهی
با اینکه بنده در تاریخ 14 بهمن ماه 1400 در مورد وام 100 میلیون تومانی بدون ضامن از بانک مرکزی علیه چند بانک کتبی شکایت کرده ام ولی متاسفانه تاکنون هیچ خبری اقدامی، پیگیری، بررسی و رسیدگی نیست چرا؟
و این در حالی است که بنده سه ماه است به تمام بانک ها نسیم شهر بهارستان جاده تهران ساوه بابت دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامی مراجعه کرده ام ولی متاسفانه انجام نمی دهند.
مرتضی - بازنشسته شرکت مخابرات تهران با سابقه ۳۲ سال و ۷ ماه از نسیم شهر
عجب مردمان ساده ای هستیم ما که با این وعده‌ها خام میشیم
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل