بازدید 2861

ماشین‌های تولید سانتریفیوژ به جای امن‌تری منتقل شدند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ به دلیل اهمیت بالایی که دارد به مکانی امن‌تر جابه جا شدند و اکنون نیز در حال کار می‌باشد.
کد خبر: ۱۱۱۴۰۵۷
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸ 16 April 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از العالم، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره انتقال برخی تأسیسات هسته‌ای از مجموعه تسای کرج به نطنز، گفت: برای توسعه و تولید ماشین‌های سانتریفیوژ، تأمین و امنیت برنامه‌های کلی داریم از همین رو متأسفانه به دلیل عملیات تروریستی که علیه تسای کرج صورت گرفت مجبور به تشدید تدابیر امنیتی شدیم که بخش مهمی از این ماشین‌ها را جابه جا و باقیمانده را نیز به نطنز و اصفهان منتقل کردیم. به عبارت دیگر ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ به دلیل اهمیت بالایی که دارد به مکانی امن‌تر جابه جا شدند و اکنون نیز در حال کار می‌باشد.

وی با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دو مرحله نیز گزارش داده است گفت: نخست در زمان انتقال این دستگاه‌ها و دیگری در مرحله دوربین‌ها و شروع به کار آن‌ها که با توجه به ابهاماتی که مطرح شده بود ما توضیحاتی ارائه دادیم که اقدامات صورت گرفته در چارچوب توافقات است و همین طور نظارت‌ها وجود دارد اما تا زمانی که توافقی صورت نگیرد اطلاعات نزد ما می‌ماند و احتمالا حذف می‌شود.

کمالوندی درباره سفر گروسی به تهران و مذاکرات وین نیز اظهار کرد: مذاکرات را وزارت خارجه دنبال می‌کند، در بخشی از مذاکرات در یک یا دو ماه گذشته موضوع مسائل باقیمانده پادمانی هم مطرح بود که بنده سفر کردم و ملاقات‌هایی هم داشتیم در نهایت به چارچوبی رسیدیم تا موضوعات با سرعت حل و فصل شود که در راستای آن بیانیه‌ای چهار بندی منتشر شد که سه بند آن اجرا شده در واقع اواسط اجرای بند سوم هستیم بعد از آن عملا زمینه برای ارائه گزارش آژانس به شورای حکام در ماه ژوئن فراهم می‌شود، این در واقع زمان‌بندی بود که صورت گرفته و اصرار ما هم این بود تا قبل از ژوئن و زمان گزارش آژانس منتشر شود. انتظار ما این است اگر تفاهمی باشد عملا نباید سؤالی در رابطه با مسائل گذاشته باقی بماند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: مذاکره‌ای درباره موضوعات فنی در حال حاضر نداریم اگر چه ممکن است بعضی مسائل کوچک باقیمانده باشد که در حال برطرف شدن است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم