بازدید 5004
۶

کاهش شیب تورم مسکن از ۸۱ درصد به ۲۰ درصد

در حالی که قیمت مسکن در دوره دولت سابق ۹ برابر افزایش داشت، گزارش‌ها نشان می‌دهد تورم سالانه مسکن از ۸۱ درصد در اسفند ۹۹، به کمتر از ۲۰ درصد در اسفند ۱۴۰۰ رسید.
کد خبر: ۱۱۱۳۹۶۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲ 16 April 2022

به گزارش «تابناک»، «روزنامه کیهان» در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: داده‌های رسمی نشان می‌دهد تورم سالانه شهر تهران پس از جهش‌های ریز و درشت از سال ۹۷ و خیزهای طولانی، از بهار سال گذشته افت داشته و در زمستان ۱۴۰۰ به عدد ۳۳ درصد رسیده؛ تورم ماهانه و نقطه‌ای نیز به ترتیب ۰/۶ درصد و ۱۹/۸ درصد اعلام شده است.

با استناد به یکی از گزارش‌های مرکز آمار متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در نیمه نخست سال ۹۱ و در کل کشور حدود ۹۳۱ هزار تومان بود که در سال ۹۹ به بیش از ۹ و نیم میلیون تومان رسید؛ طی ۹ سال متوسط قیمت خانه حدود ۹۲۱ درصد جهش داشته است. این روند به تنهایی موجبات حاشیه‌نشینی و بدتر شدن وضعیت شاخص دسترسی به مسکن را فراهم کرده است.

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی وضعیت شاخص قیمت املاک مسکونی در تهران پرداخت؛ در این گزارش تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه بر مدار کاهشی بوده و در انتهای سال ۱۴۰۰ به کمترین رقم خود رسیده است. البته که نوسان تورم ماهانه در سال گذشته، مهم‌ترین نکته تغییرات در بازار مسکن بوده؛ بیشترین رقم این شاخص ۳/۲۵ درصد در بهمن ماه و کمترین نیز ۰/۱ درصد در فروردین اعلام شد.

قله تورمی سالانه بازار مسکن در تهران اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با نرخ ۸۴/۶ درصدی رقم خورد. کمترین تورم سالانه نیز در اسفند ماه با رقم ۳۳ درصد بود.

روزنامه همشهری هم در گزارشی در همین زمینه می‌نویسد: آمارهای رسمی از کاهش شیب تورم مسکن حکایت دارد؛ این اتفاق که از مهر ماه ۱۳۹۹ شروع شده بود تا اسفند ماه سال گذشته ادامه پیدا کرد. اگر این رشد قیمت مسکن در اسفند ۱۴۰۰ یک اتفاق تکرار نشدنی در چشم‌انداز یکی، دو ساله این بازار باشد، می‌توان امیدوار بود که بازار مسکن همچنان در فاز تخلیه حباب از محل عقب ماندن از تورم مصرف‌کننده، باقی بماند.

شاخص قیمت مسکن شهر تهران از سال ۱۳۹۵ تا پایان سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۷۲۵ درصد رشد کرده است، اما این شیب و شتاب رشد این شاخص در دوره‌های زمانی مختلف، بسیار متفاوت بوده است؛ به گونه‌ای که این شاخص در سال ۹۵ کمتر از ۸ درصد و در سال ۹۶ معادل ۲۴ درصد رشد کرده، اما در سال ۱۳۹۷ رشد آن به ۹۷ و در سال ۹۹ بیش از ۸۱ درصد رسیده است. نکته قابل توجه این است که شیب رشد تورم مسکن تهران در سال گذشته به شدت نسبت به سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ کاهش پیدا کرده و تورم این بازار به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.

اطلاعاتی که مرکز آمار ایران از تحولات شاخص قیمت مسکن تهران منتشر کرده است، نشان می‌دهد که در اسفند ماه ۱۴۰۰، میانگین قیمت یک متر زیربنای مسکونی در پایتخت ۱۹/۸ درصد بیش از اسفند ماه سال ۱۳۹۹ بوده است. به عبارت دیگر، خریداران مسکن در اسفند ماه گذشته، برای خرید یک واحد مسکونی یکسان به طور میانگین معادل ۱۹/۸ درصد پول بیشتری نسبت به خریداران اسفند ۱۳۹۹ پرداخت کرده‌اند. این در حالی است که تورم نقطه به نقطه مصرف‌کننده در اسفند ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ۱۳۹۹ معادل ۳۴/۷ درصد بوده و عملاً مسکن حدود ۱۵ درصد کمتر از میانگین رشد قیمت سایر کالاها افزایش پیدا کرده است.

این اتفاق به نوعی پیامد رشدهای افسارگسیخته مسکن در سال‌های گذشته است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۶
عجب موفقیت بزرگی... میگن مسکن هر سال داشت دو برابر میشد، ما نگذاشتیم امسال دو برابر بشه بجاش 20-30 درصد گرونتر شده. مردم را چی فرض کردید؟؟؟ مرم اصلا پولشون نمیرسه خونه بخرن یا خونشون را عوض کنند. رکود ایجاد شده. اینم افتخار داره؟
آمارهای غلط برای تسکین قیمت جواب نمی دهد
همین الان هم مالکین نسبت به اسفند قیمت ها را بعضا تا 10 درصد بالا بردند و حتی بازهم به خاطر احتمال افزایش قیمت ها حاظر به فروش نیستند.
البته خیلی هم نادرست فکر نمی کنند. الان کارگر و بنا و .... نسبت به سال قبل حداقل 70 درصد گرون تر کار می کنند و مصالح و جواز و . هم که حداقل 20 تا 50 درصد رشد داشته.
آفرین به آقای رئیسی برای این همه کاردانی جهت کنترل نرخ تورم مسکن. تورم کالاها هم معاون وزیر صمت دستور دادند که قیمت ها به سال گذشته برگردد. دیگه مشکلی نیست دستتون درد نکنه.
این کاهش فقط ناشی از پایین بودن قدرت خرید مردم است
این دولت در کالایی که در دسترس مردم است مانند خودرو کاری نکره تازه قیمتها بسیار بالاتر رفته یا ارز به همین شکل ! در زمینه مسکن که مردم دیگر پول ندارند مسکن بخرند یا اگر مسکن داشته باشند پول ندارند آنرا تبدیل به مسکن بهتر کنند بخاطر همین تورم قیمت مسکن پایین آمده وگرنه هیچ ارتباطی به استعداد دولت فعلی ندارد.
تابنك تيتر بزن «چطور با آمار، يك وضعيت فاجعه بار را مطلوب نشان دهيم»
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی