بازدید 8319
۳

پبش‌بینی بورس؛ آیا رشد بازار ادامه‌دار است؟

رضاپور با اشاره به اینکه ورود پول حقیقی در ابتدای سال و در معاملات عید مشهود بود، گفت: این روند از نیمه اسفندماه آغاز شد که کماکان نیز به نظر می‌رسد ادامه دارد، از سوی دیگر با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع و تقسیم سود مناسب در برخی از صنایع و شرکت‌های بورسی، تثبیت نرخ دلار، تعیین تکلیف بودجه و مشخص شدن وضعیت شرکت‌های بورسی از لحاظ احکام بودجه ای، از جمله مواردی بوده که موجبات رشد بازار سهام را فراهم آورده است.
کد خبر: ۱۱۱۱۹۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱ 03 April 2022

به گزارش تابناک به نقل از فرارو،  کارشناسان بازار سهام معتقدند، بورس در سال ۱۴۰۱ می‌تواند وضعیت متعادلی را تجربه کند، در این رابطه احیای برجام از اهمیت به سزایی برخوردار است، زیرا طی چند ماه گذشته بازار در یک حالت انتظاری به سر می‌برد تا برجام تعیین تکلیف شود، اما این مسئله تاکنون محقق نشده است.

در ابتدای سال جاری نیز به نظر می‌رسد، وضع برجام نیز هنوز نامشخص باشد، اما به هر حال اگر برجام احیا شود، این موضوع برای بازار سرمایه می‌تواند بسیار موثر باشد، زیرا با امضای مجدد توافق هسته‌ای تمامی بازار‌های سرمایه‌ای شامل سکه، طلا، خودرو، مسکن و ارز وارد رکود خواهند شد، بنابراین نقدینگی سرگردان در چنین شرایطی می‌تواند به بورس وارد شود.

از سوی دیگر شرکت‌های بورسی و فرابورسی با رفع تحریم‌ها شرایط بسیار مناسبی خواهد شد که این خود می‌تواند به یک محرک برای رشد بازار سهام بدل شود. علاوه بر برجام، وضعیت بودجه نیز ریسک دیگر بازار سهام بود، اما با توجه به ابلاغ بودجه در روز پایانی سال گذشته، به نظر می‌رسد دیگر از این نظر ابهامی برای بورس وجود نداشته باشند و بازار در این زمینه تکلیف خود را بدانند.

بازار سهام نیازمند جذب نقدینگی است
احسان رضاپور کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به روند رو به رشد بازار سهام طی هفته‌های اخیر، اظهار داشت: انتشار اخبار مثبت از برجام، افزایش حجم معاملات و گردش نقدینگی در صنایع مختلف و رشد قیمت جهانی نفت و کامودیتی‌ها در بازار جهانی، عوامل موثر در رونق بازار سهام طی چند وقت گذشته بوده است.

وی افزود: در سوی مقابل با رفع بسیاری از ابهاماتی که در مورد بازار سرمایه وجود داشت و از رفتن ریسک‌های حاکم بر بازار سهام، خوشبینی‌ها نسبت به افزایش سودآوری آتی شرکت‌ها افزایش یافت، در این رابطه اگر سرمایه‌گذاران با دید میان‌مدت و بلندمدت اقدام به سرمایه‌گذاری کنند، بسیار مناسب بوده و بازدهی جذابی در انتظار چنین سرمایه‌گذارانی خواهد بود.

رضاپور با اشاره به اینکه ورود پول حقیقی در ابتدای سال و در معاملات عید مشهود بود، گفت: این روند از نیمه اسفندماه آغاز شد که کماکان نیز به نظر می‌رسد ادامه دارد، از سوی دیگر با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع و تقسیم سود مناسب در برخی از صنایع و شرکت‌های بورسی، تثبیت نرخ دلار، تعیین تکلیف بودجه و مشخص شدن وضعیت شرکت‌های بورسی از لحاظ احکام بودجه ای، از جمله مواردی بوده که موجبات رشد بازار سهام را فراهم آورده است.

این کارشناس بازار سهام با تاکید بر اینکه در چنین فضایی اطمینان نسبی سرمایه‌گذاران برای حضور مجدد در بازار فراهم شده است، اضافه کرد: این موضوع باعث شده شاهد رفتار فرسایشی در بازار سهام نباشیم که نتیجه آن نیز ورود نقدینگی هرچه بیشتر به بورس بوده، اما علیرغم این موضوع بازار از کمبود نقدینگی رنج می‌برد که این موضوع باعث شده، جابجایی نقدینگی در بین صنایع بورسی رخ دهد.

رضاپور ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اینکه برخی از گروه‌ها و صنایع و نماد‌های بورسی به سطوح مقاومتی خود رسیده‌اند، شاهد یک اصلاح جزئی در برخی از نماد‌ها هستیم، اما در مقابل این نقدینگی به شرکت‌هایی که در سطوح حمایتی خود قرار دارند، منتقل شده موجبات رشد آن‌ها را فراهم آورده بود، بنابراین در حال حاضر با یک بازاری روبرو هستیم که چرخش نقدینگی در آن و بین صنایع و شرکت‌ها مختلف رخ داده است.

این کارشناس بازار سهام همچنین در مورد پیش‌بینی خود از وضعیت بورس در سال جاری، اظهارداشت: اگر برجام به سرانجام برسد، می‌توان انتظار داشت با بهبود فضای کسب و کار و شاخص‌های کلان اقتصادی بازار سهام نیز در مسیر هموارتری نسبت به سال گذشته گام بردارد، در چنین شرایطی می‌توان انتظار داشت بورس بازدهی بیشتر و بهتری نسبت به سایر بازار‌های سرمای‌های به ثبت برساند.

وی خاطرنشان کرد: اگر اتفاقاتی نظیر کنترل نرخ بهره، رشد درآمد‌های نفتی، جبران کسری بودجه و دیگر اثرات مستقیم و غیرمستقیم توافق هسته‌ای به وقوع بپیوندد، این مسائل تاثیر بسیار مثبتی بر روی بورس خواهند گذاشت، همچنین اگر این موضوعات با بهبود فضای کسب و کار در کشور نیز همراه شوند و در سوی مقابل ریسک جدیدی نیز به بازار تحمیل نشود، می‌تواند زمینه لازم برای سرمایه گذاری مجدد افراد حقیقی در بازار سهام را فراهم آورد.

رضاپور تاکید کرد: وضعیت سیاسی داخلی و بین‌الملل، قیمت‌های جهانی و انجام اصلاحات ساختاری در عرصه اقتصادی کشور از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت‌ها در سال جاری خواهد بود که فعالان بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری در بورس باید مدنظر خود قرار دهند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
بورس دوباره حباب شد منتظر سقوط باشید
اما همچنان توصیه می شود افراد با فروش سرمایه های خود مانند خودرو طلا و مسکن وارد بازار بورس نشوند و از پس انداز راکد خود برای ورود به بازار استفاده کنند و کسانی که تجربه و دانش کافی ندارند با سرمایه اندک وارد شوند تا گرفتار بلای سال 99 نشوند.
اکثر نمادها در حالت اشباع خرید هستند
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی