بازدید 16568

دفاع از بازگشت چهره‌های مشهور به کشور

برخی دلایل و زمینه‌های گسترش مهاجرت چندان مخفی و پوشیده نیست که نیاز به کشف داشته باشد، اما این حجم از میل و اشتیاق به ترک میهن، به نظر من تناسبی با آن دلایل و زمینه‌ها ندارد و عوامل روانی و سیاسی سرپوشیده‌ای در پشت آن پنهان شده است.
کد خبر: ۱۱۰۹۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰ 15 March 2022

به گزارش «تابناک»، احمد زیدآبادی در روزنامه اعتماد نوشت: یکی از معضلاتی که روح و روان هر ایرانی دلداده وطن را به سختی آزار می‌دهد، پاندومی مهاجرت جوانان و فارغ‌التحصیلان به خارج از کشور است.

برخی دلایل و زمینه‌های گسترش مهاجرت چندان مخفی و پوشیده نیست که نیاز به کشف داشته باشد، اما این حجم از میل و اشتیاق به ترک میهن، به نظر من تناسبی با آن دلایل و زمینه‌ها ندارد و عوامل روانی و سیاسی سرپوشیده‌ای در پشت آن پنهان شده است.

هر کس که نسبت ‌به این کشور و آینده آن، حس دلسوزی دارد، باید در جهت توقف و بلکه معکوس کردن جهت مهاجرت، به سهم خود تلاش کند، اما متاسفانه برخی نیروهای سیاسی و شبکه‌های خبری به‌رغم ادعای وطن‌دوستی‌شان، مستقیم و غیرمستقیم بر آتش اشتیاق مهاجرت در بین جوانان ایرانی بنزین می‌پاشند و صرفا به دلیل کینه و نفرت‌شان از نظام سیاسی، در جهت تخلیه کشور از استعدادهای انسانی آن بی‌وقفه تلاش می‌کنند.

برای توقف روند فزاینده مهاجرت یا معکوس کردن روند آن، دیگر موعظه روشنفکران و صاحب‌نظران کمکی نمی‌کند و به ناچار باید گامی عملی در این جهت برداشته شود. این گام عملی فقط در توان بخشی از مهاجران قدیمی و دولت حاکم است.

آن دسته از مهاجرانی که در ابتدای انقلاب به دلیل نوع حرفه یا هنرشان کشور را ترک کردند و اینک در پیرانه‌سری آرزوی دیدار روی وطن خود را دارند، به نظرم باید بدون هیچ ترس و هراس و تردیدی، راه بازگشت به کشور را در پیش گیرند و مطمئن باشند که شرایط اجتماعی در ایران به گونه‌ای نیست که نهاد به‌خصوصی بخواهد یا بتواند برای آنها مزاحمت جدی ایجاد کند.

هنرپیشگان و خوانندگان قدیمی و نام‌آور می‌توانند در این زمینه پیشگام باشند و با مهاجرت معکوس به کشورشان، از تب میل به ترک میهن در بین جوانان بکاهند.

بخش سنگین‌تر این وظیفه بر دوش مدیران کشور است. از زمان استقرار دولت جدید بسیاری از مدیران بلندپایه از ضرورت بازگشت هموطنان مهاجر به داخل کشور سخن گفته‌اند. سخنان آنها اما به دلیل واکنش تبلیغاتی محافل سیاسی مخالف بازگشت هموطنان مهاجر به کشور، موج بلندی ایجاد نکرده و عملا به حاشیه رفته است. چنین کاری نیاز به موج‌آفرینی پر سر و صدایی دارد وگرنه توسط علاقه‌مندان به خالی شدن کشور از نیروهای جوان و مستعد آن، به راحتی خنثی می‌شود.

به عبارت دیگر، بازگشت بی‌سر و صدای تک چهره‌های مهاجر کارساز نیست و لازم است در حرکتی جمعی چند تن از سرشناس‌ترین آنها وارد کشور شوند. وقتی که مرتضی عقیلی می‌تواند در کمال امنیت و آسایش به کشور بازگردد و حتی قول ادامه کار به او در کشورش داده شود، چرا امثال بهروز وثوقی و معین نتوانند؟

در ایام عید قرار است بسیاری از خوانندگان ایرانی در کشورهای همسایه کنسرت برگزار کنند. سفر انبوه ایرانیان برای حضور در این کنسرت‌ها افزون بر آنکه از لحاظ روانی امری بسیار غم‌انگیز است، از لحاظ اقتصادی نیز سودش به جیب دیگران سرازیر می‌شود. حال با چنین وضعی واقعا چه عیبی دارد که در روزهای عید معین در تهران یا اصفهان کنسرت برگزار کند و ضمن فراهم کردن اسباب شادی و نشاط برای مشتاقان هنر خود، به کنترل روند مهاجرت انبوه جوانان به خارج از کشور نیز یاری رساند؟

بدبختانه بازگشت مرتضی عقیلی به کشور با سرزنش و شماتت پاره‌ای محافل مخالف جمهوری اسلامی روبه‌رو شد. من نمی‌دانم دلتنگی نسبت به میهن و زادگاه خود در کدام مسلک و مرامی عار و ننگ شمرده شده که رفع این دلتنگی از طریق بازگشت به میهن، سزاوار سرزنش باشد؟ حق بازگشت به میهن از بدیهی‌ترین حقوق اتباع همه کشورهاست. امیدوارم هموطنان خارج از کشور از این حق طبیعی و بدیهی خود استفاده کنند و بی‌اعتنا به برخی واکنش‌های سیاسی، راه بازگشت به این وطن خسته و چشم‌انتظار را در پیش گیرند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱۹
انتشار یافته: ۱۲
مشکل فرهنگ عمومی است. عده ای کج خلق مخالفند و ممکن است باعث پشیمانی شوند.
تحلیل آبکی
بهروز وثوفی بیاد تا مهاجرت کم بشه
امثال تو برن یک حقوقی هم اینها که قصد مهاجرت دارن میدیم بهت که دیگه تحلیل نکتی عامو ، قول میدیم از حفوفی که بابت این تحلیل ها میگیری بیشتر بدیم
ولمون کن
بنده به نوبه خیلی متاسفم که این همه ایرانی درمناسبت های خاص ارز ازکشور خارج واقتصاد کشورهای دیگررا رونق دهند اقایان بایستی بعضی تفکرات خود را به روز کنن ببیند جوانان دنبال چی هستن چرا صدا وسیما ما فیلم های دهه 60 رادوباره شروع کرده به گذاشتن پس این همه بودجه چه میشود شبکه های استانی هم که کاری نمیکنند فقط هزینه دارند
فکر کنم استاد معین هیچ مشکلی برای بازگشت به ایران نداشته باشه...حتی آهنگ سیاسی هم نخونده
عقیلی خانواده شهید است. برای همین دولتمردان با او مشکلی ندارند
اگه گرفتنشون وبقیه عمرشون را توزندان یا مفسد فی الارض شدند توجوابگو هستی ؟
خیلی حرف خوبی زده است
کنسرت معین در تهران و اصفهان. فوق العاده ست. ی استادیوم آزادی را پر می کنه
در کشوری که وزارت کار دارد و به جامعه جوان و فعال کشور، ظلم نه از نوع بیگاری که از نوع برده داری می شود و هیچکس در این وزارتخانه و یا در ارگانهای قانونگزاری و قضایی کشور توجه ندارد پس انتظار دارید چه شود. دختر فوق لیسانس شیمی بنده را با فریب حقوق 5میلیونی راغب به کار میکنند و در آخرماه سه میلیون پرداخت میکنن . آن هم اگر پرداخت کنند. بی هیچ تسهیلات و امتیازات و موضوعات انگیزشی! چگونه دعوت به آرامش و ماندن در این سیستم برده داری کنم؟
احست... جانا سخن از زبان ما میگویی.
کلی حرف داشتم بنویسم اما میدونستم دست تابناک هم بسته هست فقط یه سوال مالیبو در نظر بگیریم از انقلاب تا الان ایرانیا چقد هزینه کردن برای دیدن یه کنسرت تو کشورهای همسایه؟؟!!
آخه این چه قانون مسخره ایه بخدا دبی رو ما ایرانیا دبی کردیم استانبول آنتالیا حالا همین کشورا برا ما شاخ شدن بخدا این قانون که یه ایرانی نباید به کشورش برگرده مسخره ترین قانون دنیاست اونوقت عیب بحرین هم میکنیم
ایران متعلق به همه ایرانیان است. تعلق خاطر به سرزمین مادری نشانه اصالت است و مایه مباهات.
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی