بازدید 10551
عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی

دلار ۴۲۰۰ کاری به جز خلق پول و ایجاد تورم انجام نداد/ ارز ترجیحی باید حذف و همه عواید ناشی از آن برای بهبود معیشت مردم صرف شود

نماینده‌ مجلس گفت: در حال حاضر ما ۹ میلیارد دلار برای ارز ترجیحی در نظر گرفتیم؛ یا دولت مانند سابق در این زمینه عمل خواهد کرد یا با ایجاد یک کارت این مبلغ را به حساب مردم واریز خواهد کرد. اما بازار آزاد می‌شود تا مردم بتوانند خرید خود را انجام دهند.
کد خبر: ۱۱۰۵۷۱۰
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳ 20 February 2022

دلار ۴۲۰۰ کاری به جز خلق پول و ایجاد تورم انجام نداد/ ارز ترجیحی باید حذف و همه عواید ناشی از آن برای بهبود معیشت مردم صرف شود

به گزارش تابناک اقتصادی؛ دولت‌ها وظیفه‌ی خود می‌دانند که در شرایط تورمی به کمک مردم بیایند و به نحوی شرایط را برای آنان تلطیف کنند. در همین راستا، در سال ۱۳۹۷ که کشور با تحریم و شرایط تورمی سختی روبرو بود، دولت دوازدهم تصمیم گرفت برای کمک به معیشت مردم اقدام به اعطای ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی کند.
 
در ابتدا سیاست دولت دوازدهم بر این بود که تمامی کالا‌های وارداتی مشمول دریافت ارز ترجیحی شوند و همچنین حقوق ورودی گمرکی تمامی کالا‌های وارداتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان به ازای هر دلار محاسبه شود. بر اساس آمار بانک مرکزی، این تصمیم موجب اختصاص ۱۹.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای همه‌ی فعالیت‌های نیازمند ارز اعم از مصارف مسافرتی، دانشجویی، واردات و... تا مرداد ۱۳۹۷ شد. پس از این تاریخ، تغییراتی در نحوه‌ی اختصاص ارز ترجیحی داده شد.
 
به هر حال، اختصاص ارز ارزان به واردات برخی کالا‌ها موجب بروز مشکلاتی شد؛ از جمله اینکه شرایط را برای فساد، رانت و سودجویی افراد مترصد فرصت آماده کرد. از سوی دیگر، به صرفه بودن واردات برخی کالاها، باعث شد که مطابق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن افزایش چشمگیری در رشد واردات کالا‌های مشمول ارز ترجیحی داشته باشیم. این مشکلات و مسائل دیگر موجب شد که حذف ارز ترجیحی مطرح شود.
 
امسال دولت بودجه‌ی پیشنهادی خود را با ارز نیمایی بسته بود که البته حذف ارز ترجیحی به دلیل اقناعی نبودن برنامه‌ی دولت برای دوران پس از حذف ارز ترجیحی، در مجلس تصویب نشد.
 
به منظور درک بهتر زوایای این موضوع، نظریات حجت الاسلام حسن نوروزی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی را طی تماسی تلفنی جویا شدیم که در ادامه می‌آید.

حجت الاسلام نوروزی ضمن ابراز مخالفت با چند نرخی بودن ارز تصریح کرد: سیاست ارز ترجیحی به هیچ عنوان نتوانست به اهدافی که مشخص کرده بود، در عمل دست یابد. این طرح باعث به هم ریختگی اقتصادی و خلق پول در بازار شد.

وی ادامه داد: هدف اصلی این بود که ارز ترجیحی داده شود تا کالا‌های اساسی با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد. نه تنها این کالا‌ها با قیمت ارزان به بازار نیامد، بلکه شاهد بروز نابسامانی‌هایی بودیم. به طور مثال نهاده‌های دامی به وفور در اختیار دامدار قرار نگرفت، بلکه به صورت آزاد توزیع شد و با قیمت بالا به دست دامدار رسید. شرایط برای کالا‌های دیگر هم به همین منوال بود. با توجه به شواهد موجود می‌توانیم بگوییم که ارز ترجیحی کاری به جز خلق و پاشیدن پول در بازار و ایجاد تورم انجام نداد.
 
دلار ۴۲۰۰ کاری به جز خلق پول و ایجاد تورم انجام نداد/ ارز ترجیحی باید حذف و همه عواید ناشی از آن برای بهبود معیشت مردم صرف شود


این نماینده‌ی مجلس افزود: در حال حاضر ما ۹ میلیارد دلار برای ارز ترجیحی در نظر گرفتیم؛ یا دولت مانند سابق در این زمینه عمل خواهد کرد یا با ایجاد یک کارت این مبلغ را به حساب مردم واریز خواهد کرد. اما بازار آزاد می‌شود تا مردم بتوانند خرید خود را انجام دهند.

به گفته‌ی حجت الاسلام نوروزی، اگر ارز ترجیحی را بتوانیم به درستی حذف کنیم و همان بهای ارز را به نحوی برای تقویت بنگاه‌های تولیدی هزینه کنیم و یا در اختیار مردم قرار دهیم، شرایط تورمی با ثبات و از تورم کاسته می‌شود. این بهترین کمکی است که در اوضاع کنونی می‌توانیم به مردم بکنیم.
 
حجت الاسلام حسن نوروزی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس خاطرنشان کرد: کاری که ما باید انجام دهیم این است که قیمت‌ها را ثابت نگه داریم. به طور مثال، نان باید با یک قیمت واحد عرضه شود. نباید شرایطی فراهم کنیم که برخی با استفاده از ارز ترجیحی کالا‌هایی را وارد کنند و بخشی از آن را در بازار آزاد بفروشند. باید اقلام مختلف از جمله نان و آرد با یک نرخ در بازار ارائه شود و از چند نرخی بودن آن‌ها جلوگیری کنیم.

به گفته‌ی این نماینده‌ی مجلس، ما وظیفه داریم به مردم، دامداران و کشاورزان کمک کنیم، اما بازار باید یک نرخی باشد. این یک اصل ثابت شده است که وقتی کالا‌ها با دو یا سه قیمت ارائه می‌شوند، شرایط برای فساد و رانت فراهم می‌شود.

حجت اسلام نوروزی با اشاره به این که بنده از مخالفان ارز ترجیحی هستم، تصریح کرد: نظر من به طور کلی این است که صد در صد باید ارز ترجیحی حذف شود. این سیاست نمی‌تواند مشکلی از اقتصاد حل کند بلکه معضلات دیگری به بار می‌آورد. به همین دلیل، بنده از مخالفان ارز ترجیحی هستم. ما امسال حذف ارز ترجیحی را کامل نداشتیم، اما به نحوی برنامه ریزی شده است که به صورت سوپاپ اطمینان در اختیار مردم قرار گیرد. به طوری که ضرر‌های ناشی از دو نرخی بودن اقلام به حداقل برسد. در واقع با حذف ارز ترجیحی عواید ناشی از آن به نحوی به انتهای زنجیره انتقال داده می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
 
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۹
هر وقت گفتین عواید فلان طرح باید به همه مردم برسه یه گرونی عجیبی ایجاد کردین.
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۱
بنده بشرط همسان شدن دریافتیم با ایشان چشم بسته موافقم.
سلام به یارانه جدید
سلام به گرانی شدید
باز هم میخوان به بهانه عدالت کسزی بودجه رو از جیب مردم جبران کنن
نقدینگی بیشتر میشود. شک نکنید از این هم بدتر خواهد شد.یعنی چند مرتبه گرانتر از امروز.خدا به دادمان برسه
وای بدبخت شدیم رفت
هنوز که هنوز است یک مدل خوب برای اقتصاد کشور ترسیم نشده وهمان مباحث دلار وغیرو ادامه دارد بدون اینکه کاری عملی در این جهت انجام ومسئله حل شود
اره هنوز عواید یارانه 45 تومن جاش درد میکنه

فواید اشتغال زایی و تجارت جهانی

همش در حال حذفید حذف یارانه حذف اینترنت حذف اعتبار پول می حذف اعتبار پاسپورت حذف امید به ندگی
ما تو ایران تو جام حذفی زندگی میکنیم راحت باشید
ارز ترجیحی باید حذف و عواید و فواید و مناید آن به بعضی برسه
به گفته یکی از مسولین مرغ وارداتی تحویل تهران نیم دلار یعنی 13000 تومان است و چند روز پیش در تره بار مرغ منجمد ترکیه 20000 تومان عرضه میشد.
ولی مرغ ایرانی با دلار 4200 تومانی بالای 30000 تومان میفروشند. شما پیدا کنید پرتقال فروش را
کمک به معیشت مردم با حذف ارز ترجیحی!!!!!!!!! قیمت بنزین هم 3 برابر شد برای کمک به معیشت مردم، اما نه تنها کمکی به معیشت مردم نشد معیشت بسیاری از مردم هم سخت تر شد و حالا هم به فکر چند برابر کردن دوباره قیمت بنزین هستند. تا چه زمانی است چند بار قرار است از بهانه کمک به معیشت مردم استفاده کنند و مردم را بیچاره کنند
شما هر حرفی که بزنید ما باید بر عکس ان را قبول کنیم ...
مشکل در مدیریت و نظارت بر بازار است ، اما چون در این قسمت می لنگیم و زور به باندهای مختلف نمی رسه یا نمی خواهند برسد ،پس به جای اصلاح طرح دیگری اجرا خواهند کرد که پس از مدتی ناکارآمد خواهد شد . همین طرح سواحل رو بررسی کنید ، ارگان های حکومتی و مسئولین خود بزرگترین متجاوزان به ساحل بودند . مطمئنن همه آنها با مجوزهم این کار رو انجام داده اند . امروز هم ریشه تمام این مشکلات در دستهای مدیران و برنامه ریزی ونظارت این سیستم نظارتی است . پس باید سیستم اصلاح شود تا خیلی از مشکلات حل شود .
علم و دانش روز + کارآمدی و شایسته سالاری - ژن خوب = پیشرفت و عدالت
پیش بسوی تورم ونزولایی و گوشت کیلویی ۱ میلیون و حقوق ۴ میلیونی در ماه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۲
گوشت همین الان هم ارزشش واقعیش 500 هزار تومان است
نمیدونم چه برنامه ای برای مردم بدبخت ایران تدارک دیدید اما هر چه هست جز فقر وفلاکت بیشتر چیزی دیگری نیست
خوشم میاد کشور طوری اداره میشه که هر کس که در مسند قدرت میشینه هر جور دلش بخواد با اقتصاد و زندگی مردم بازی میکنه در آن لحظه هم همه سکوت کردند بعد که دوره اشون تمام شد سیل انتقادها شروع میشه
بخدا اگر شما هیچکاری نکنین کارها بهتر پیش میره هر دفعه که شما ها دم از بهبود معیشت مردم میزنید همه تنشون میلرزه چون میدونن باز قرار یک بلای جدید سرشون بیاد.
عوایدش را خرج چی کنید؟؟؟؟
شما؟؟؟؟
تا الان کجا بودی؟؟؟
حذف که می‌شه؛ عوایدش تو جیب مردم نمی‌ره. تو جیب همون هشت هزار میلیاردیا می‌ره که "تحریما رو بی‌اثر کنن".
تا دیروز همه داد می زدن آقا ما همه مواد اولیه رو با دلار آزاد نهیه می کنیم و قیمت ها می رفت بالا. حالا با حذف ارز رانتی نهایتا همون میشه. حالا اگه قیمت ها بره بالا یعنی چی؟
توهین به شعور مردم کافیست.
قدرت خرید مردم ، هر روز کمتر از دیروز . . .
تمام کارشناسان اقتصادی معتقدند بعد از حذف ارز ترجیحی گرانی بیداد می کند. کدام نظارت؟ اگر نظارت بود که وضع این نبود....
شما توان مديريت و نظارت رو نداريد مردم چه تقصيري دارند ؟
منظور شما از مردم کدام قشر است؟ لطفا دقیق مشخص کنید. شما می خواهید با این طرح حذف ارز ترجیحی ملت را به فلاکت بکشید. اصلا خبر دارید که حتی قشر متوسط هم توانایی یک زندگی معمولی ندارند. نمایندگان بی خبری از حال مردم مردم را به فلاکت کشانده اید.
براى مبارزه با فساد ، رانتخوارى و جلوگيرى كردن از سرازير شدن پول هاى باد اورده ( تفاوت قيمت ارز ترجيحى با قيمت دلار ازاد كه حدود ٢٣،٠٠٠ تومان براى هر دلار ميباشد ) به جيب مشتى مفتخوار هيچ راهى بجز حذف ارز ترجيحى ٤٢٠٠ تومانى وجود ندارد. اين يك تصميم بسيار سخت و جسورانه ولى البته فوق العاده مفيد به حال طبقات متوسط به پايين ميباشد. البته براى حمايت از مصرف كننده واقعى يكى از دو راه زير بايد با نظارت دقيق اجرا شود:
١- تخصيص كالا برگ
٢-تخصيص يارانه نقدى

مسؤلان محترم بايد بدانند اين كار دير يا زود بايد عملى شود. هر يك روز تاخير در اجراى ان براى اقتصاد مملكت و بهبود شرايط زندگى طبقات كم درامد و متوسط جامعه خسارت بار ميباشد .
ما یک پیمانکاری داشتیم که قرار بود براش گلخانه بسازیم .کار جوشکاری با ما بود . صبح که شروع بکار میکردیم پیمانکار طرحی ارایه میداد البته شفاهی و میخواست که طبق اون طرح شفاهی کار بکنبم .بعد از ظهر که می آمد و کار اجرا شده را میدید . با التماس و تمنا میخواست که این طرح را بکنیم و طرح دیگری اجرا کنیم . کار ما اصلا پیش نمیرفت چون هی درست میکردیم و هی با دستور کار فرما خراب میکردیم . ان کار فرمای ما آدم خیلی خوبی بود .ولی مشکلی که داشت قبل از اجرا نمیتوانست طرح را روی کاغذ بکشد و تصور کند که چی از آب در [واهد آمد . کشور و مسئولان و نمایندگان ما هم دقیقا همین کار را میکنند . نمیتونند طرحی ویا لایحه ای بدهند که جامع باشه و همه جوانب آن چه برای الان وچه برای سالهای بعد در نظر گرفته شده باشه . طرح یا لایحه ای را میدهند اجرا بعد متوجه میشوند که کلی اشکال داره وبعد اصلاحیه و هی چرخه تکرار . آقابان پیشنهاد میکنم چند نفر تحصیل کرده و متخصص را بیاورند طرح بگیرند خدشون هم نظارت کنند . بخدا تو این سال من هیچ طرح یا لایحه ای را ندیدم که درست اجرا بشه . نمونه همین لایحه خدمات کشوری . همین ارز 4200 تومانی . همین انتقال آب . همین سد سازی ها و ...
ارز ۴۲۰۰ تومانی هنوز حذف نشده قیمت برنج و گوشت افسار پاره کرده است وای به روزی که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف بشود و یک موج گرانی بزرگ ایجاد بشود که مردم فقیر بیچاره خواهند شد ...
... .هرگروهی میاد مشکلات رو می ندازه گردن گروه وجناح قبلی .پس این مملکت چرا اینطوری درب و داغون شده.
بهبود معیشت مردم صرف شود
ارز ۴۲۰۰ برای مردم ، بدبختی مضاعف شد اما برای یک عده ی خاص ، خیلی پول شد
درست است دلار ۴۲۰۰ جز تورم ، ایجاد فساد و رانت و بهم ریختن اقتصاد و افزایش مصرف حاصلی برای اقتصاد نداشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۲
به جای اینکه سیستم رو درست کنن صورت مسله روپاک کنن ؟
حالا بعد از حذف میفهمی تورم یعنی چی
منشأ تورم فقدان سازمان مدیریت و بی انضباطی مالی در سطوح کلان و خرد کشور بوده و اساسا ارز ترجیحی نقشی در تورم نداشته است. واضحا نیت شما حذف ارز مرجع و خرد کردن استخوانهای پوک ملت است و آمیختن این داستانهای من درآوردی و آمیختن آنها با به اصطلاح منطق ساختگی، صرفا با هدف حذف ارز ۴۲٠٠ تومانی صورت می گیرد.
اره عوایدش به مردم میرسه البته بعد از اینکه سهمشونو برداشتن اگه چیزی موند که نمیمونه به مردم میدید
گرانی برخی از کالاها، جزئی از حذف ارز ۴۲۰۰ است، اما اگر به جای آن یارانه نقدی و بن کالا به اقشار آسیب پذیر داده شود، هم به عدالت نزدیکتر است هم نفع بیشتری برای مردم و کشور دارد، چرا که جلوی رانت، فساد و امتیازهای ویژه را میگیرد. دو گروه با حذف ارز ترجیهی مخالفند. یک: گروه هایی که به عنوان مثال از آرد و نان دولتی برای فروش غیر مجاز استفاده میکنند و دوم: شرکتهای داروسازی، پزشکان، بیمه ها و قاچ کنندگان دارو به خارج از کشور. ...
این ارز 4200 تومانی چه ارزی است که حذف شدن یا نشدنش برای مردم فقط گرانی بدنبال دار؟؟؟!!!
واقعاً چه مدیریت بی نظیری!
(( ارز ترجیحی باید حذف و همه عواید ناشی از آن برای بهبود معیشت مردم صرف شود ))


دولت کسری بودجه وحشتناک داره و مجبوره روی جیب مردم حساب کنه !
یارانه هم به ریال پرداخت میکنید و در عرض دو سال نود درصد ارزش دلاریش رو از دست میده !
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم