بازدید 16832

دلار بدون خریدار؛ شاخص ارزی به کانال ۲۵ هزار تومان رسید

پس از صحبت های اخیر رئیس کل بانک مرکزی در خصوص افزایش معنادار عرضه دلار در بازار متشکل ارزی، سیگنال مثبتی به روند کاهشی بازار ارز ارسال شد و نرخ دلار در بازار متشکل ارزی یک کانال عقب نشینی داشت و به کانال ۲۴ هزار تومان رسید.
کد خبر: ۱۰۹۹۶۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶ 17 January 2022

فضای بازار ارز این روزها با کاهش انتظارات تورمی و افزایش عرضه همراه است که منجر به افت بیشتر نرخ‌ها در بازار شده است.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ فعالان بازار ارز در سومین روز هفته (دوشنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۰) همچون روزهای اخیر نظاره‌گر کاهش پلکانی بهای ارز به ویژه دلار و یورو هستند.

در این میان، مشاهدات میدانی خبرنگار ایبِنا از بازار آزاد ارز در محدوده میدان فردوسی و سبزه‌میدان در شهر تهران، نشان از افزایش عرضه ارز از سوی فروشندگان دارد؛ اتفاقی که در مقابل اندک تقاضای موجود و افت حجم معاملات، باعث تداوم روند کاهشی بهای دلار شده است. به گونه‌ای که هر اسکناس دلار آمریکا در بازار آزاد ارز که چند هفته قبل در محدوده ۳۲ هزار تومانی در نوسان بود، حالا با چند کانال ریزش به کانال ۲۶ هزار تومانی بسیار نزدیک شده است. در مجموع فضای بازار ارز با کاهش قابل توجه خریدار و افت داد و ستدها همراه شده است.

از صرافی‌ها چه خبر؟

از سوی دیگر، در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور نیز بهای دلار و یورو با کاهش پلکانی در هفته‌ها و روزهای اخیر، همراه است. به گونه‌ای که در معاملات امروز و در لحظه انتشار این گزارش، میانگین موزون نرخ خرید هر اسکناس دلار آمریکا از مردم در بازار ارز به رقم ۲۵۴۶۵ تومان رسیده است و در مقابل میانگین موزون نرخ فروش هر اسکناس دلار آمریکا در بازار ارز نیز با کاهش ۲۸۲ تومانی نسبت به روز یکشنبه، به رقم ۲۵۹۸۰ تومان رسیده است. همچنین مقایسه نرخ امروز دلار نسبت به دوشنبه هفته قبل (بازه یک هفته ای) نیز نشان می‌دهد که بهای فروش هر اسکناس دلار آمریکا در طول یک هفته گذشته، حدود ۸۰۰ تومان ارزان‌تر شده است.

بر اساس این گزارش؛ در معاملات امروز، میانگین موزون نرخ خرید هر اسکناس یورو از مردم ۲۸۶۷۸ تومان تعیین شده است و در مقابل، میانگین موزون نرخ فروش هر اسکناس یورو به متقاضی دریافت ارز در بازار، به رقم ۲۹۲۵۷ تومان رسیده است که نسبت به نرخ پایانی روز قبل، ۲۸۳ تومان کاهش یافته است. یورو نیز در بازه یک هفته اخیر، بیش از هزار تومان ارزان تر شده است و از کانال سی هزار تومان به کانال بیست و نه هزار تومان رسیده است.

بر اساس این گزارش، نکته حائز اهمیت در معاملات این روزهای بازار ارز، افزایش تعداد فروشندگان دلار در مقابل تعداد خریداران است. موضوعی که بیان‌گر این است که در شرایط کنونی، بسیاری از افراد که در ماه‌های گذشته، به خرید ارز به ویژه دلار اقدام کرده بودند، حال در شرایط فعلی، در جهت جلوگیری از ضرر و زیان، سرمایه‌های دلاری خود را به ریال تبدیل می‌کنند. اتفاقی که به افزایش سطح عرضه ارز به ویژه دلار در بازار منجر شده است. در این باره باید تاکید کرد که روند مذکور، به دلیل کاهش قابل توجه انتظارات تورمی و سیاست‌گذاری‌های حمایتی دولت در جهت افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی و تقویت ارزآوری به چرخه اقتصادی کشور رقم خورده است.

از بازار متشکل ارزی چه خبر؟

بر اساس این گزارش و به نقل از ایبِنا، در حالی که بهای دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و مجاز با افت همراه است، جدیدترین نرخ‌ها از بازار متشکل ارزی نیز بیانگر تداوم روند کاهشی دلار و یورو است. به گونه‌ای که تا ساعت ۱۳ امروز، نرخ هر اسکناس دلار آمریکا در بازار متشکل ارز ایران به رقم ۲۴۹۷۴ تومان رسیده است. این در حالی است که میانگین دلار بازار متشکل در معاملات روز قبلٰ حدودا ۲۵۸۰۰ تومان بود. همچنین در حال حاضر هر اسکناس یورو در بازار متشکل ارز ایران به رقم ۲۸۶۳۰ تومان رسیده است که نسبت به روز قبل، یک کانال کاهش یافته است.

رشد بیش از ۲۷۰ درصدی عرضه دلار در بازار متشکل ارزی

روند کاهشی نرخ ها در بازار ارز و همچنین بازار متشکل ارزی در شرایطی است که دو روز قبل دکتر صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی با حضور در برنامه نگاه یک با اشاره به افزایش حجم عرضه ارز در بازار و روند کاهشی نرخ ها تاکید داشت: «در بازار متشکل ارزی ۱.۵ میلیارد دلار عرضه ارز داشتیم که نسبت به پارسال ۲۷۴ درصد رشد داشته است». بنابراین این حجم از عرضه ارز در بازار متشکل ارزی باعث تامین نیاز ارزی متقاضیان و سبقت عرضه در برابر تقاضا شده است.

در نتیجه؛ پس از صحبت های اخیر رئیس کل بانک مرکزی در خصوص افزایش معنادار عرضه دلار در بازار متشکل ارزی، سیگنال مثبتی به روند کاهشی بازار ارز ارسال شد و نرخ دلار در بازار متشکل ارزی یک کانال عقب نشینی داشت و به کانال ۲۴ هزار تومان رسید.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
امیدوارم دلار به زیر کشیده بشه و تثبیت بشه تا بقیه بازار ها هم بشکنند.
بازار ماشین را با خرید تهاتری ماشین با نفت بشکنید تا سود جویان و شرکت های استثمارگر داخلی کمی بخود بیایند.

اگر برجام ادامه یابد وقت آن است خودروهای الکتریکی توسط خود سازندگانش به ایران بیایند و تولید کنند. شرکتهای تولید خودرو ایرانی باندازه کافی خون مردم را در شیشه کردند و امتحان خود را پس داده اند.
پاسخ ها
عليرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
ريزش دلار همان و كاهش توليدات داخلي و به تبع آن افزايش واردات و از بين رفتن استقلال ملي و وابستگي اقتصادي و سياسي
اینقدر درمورد ریزش دلار مانورندهید هرچه ارز بیشتر ریزش کند بورس باشیب تندتری ریزش خواهد کرد چون جانش به جان ارز وابسته است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
من كه تو بورس خيلي ضزر كردم با اين حال اميدوارم ارزش پول ملي روز به روز بالاتر بره دلار كه هيچ بقيه ارزها هم ريزش كنه.
ناشناس
| - |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
مگر همین شماها نبود در هر کامنتی از قیمت بلای دلار شکایت می کردید حالا چه بهتان شد که از ریزش قیمت دلار خوشحال نیستید ؟
آرزوي ملت ايران اينه كه برگرده به همون 70 ريال قبل .
سلام جناب رییسی ما چند دوره افزایش در امدهای ارزی و بعد تورم شدید رو دیده ایم اخریش سال ۹۴ و بعد تورم چند ساله چهل درصدی بود دیگری در دوره احمدی نژاد و مرحوم هاشمی و بعد ده پنجاه بود که منجر به نارضایتی شدید مردم شده و تورمهای چهل درصدی وشدید .این دفعه ازهمه بدتره دویست میلیارد دلار از برجام ازاد میشه که دلار ۲۰ تومان میشه چهار هزار میلیارد تومان تقریبا اندازه نقدینگی از این رقم وحشت نمیکنید مطمئن باشد اگر مثل دوره های قبل دلار فروشی بشه در دوره دوم شما وضع سابق نقدینگی پیش میاد که شدید ترین افزایش نقدینگی است خوب به راستی اصلا پیش بینی کرده اید پا پول تمدید برجام چه کار کنید که بعدها تعادل اقتصاد به هم نخورد این راه به نطر من کمتر از درون بانکها میگذرد چون خودشان به خصوص بانکهای خصوصی مسبب وضع موجودند اما چطور افزایش حداق حقوق در بیست ساله از سال ۷۹کمترین افزایش رو داشته است در مقابل بورس و ملک و طلا سه تا ده برابر بیشتر از حداقل حقوق زیاد شده است به نظرم تعادل بخشی به اقتصاد مهمترین موضوعی است که باید توجه بشه
من فكر كنم دولت عمداً اين خبرهاي غير علمي را منتشر مي كند كه مردم دلارهاي خانگي شان را به بازار سرازير كنند تا با نرخ پائين بخرد و بعد از مدتي با بالا آوردن مجدد قيمت ها به نرخ بالا به متقاضيان بفروشد و كسري بودجه اش را تا حدودي جبران كند ، چون با پائين آمدن نرخ ارز توليد داخلي ورشكست شده و مملكت به يك وارد كننده مبدل خواهد شد.
مشکل از دلار و تحریم نیست..مشکل از نداشتن تجارت آزاد و شفاف است.. اقتصاد کشور و ملت در دست یک عده رانت خوار به گروگان گرفته شده است...من نوعی این را می دانم..اما در تعجبم مقامات بالاتر چرا در اصلاح روند این ساختار کاری نمی کنند...یعنی آنها بی خبرند؟
زیاد خوشبین نباشید تجربه چهل ساله میگوید در ایران هیچوقت ثبات سیاسی نبوده بعداز مدتی به یک سفارتخانه حمله میشه ودراخر دوره ۸ ساله ریاست جمهوری دوباره دولار چند برابرمیشه
گور بابای بورس. دلار رو ارزون کنید تا مردم زیر بار گرونی ها له نشن.
رئیسی بابا خیلی کارت درسته خیلی. کاهش قیمت دلار سابقه نداشته تو ایران
چرا اعلام نمیکنید بورس بیش از ۳۰ هزار واحدسقوط کرد؟
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی
آخرین اخبار