بازدید 8032

اسلامی: نیروگاه‌های هسته‌ای را گسترش می‌دهیم

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه در ادامه چرخه سوخت، نیروگاه‌های هسته‌ای را گسترش خواهیم داد گفت: برای این مهم حکم قانونی برای ده هزارمگاوات برق هسته‌ای را دریافت کرده‌ایم.
کد خبر: ۱۰۹۸۶۲۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳ 12 January 2022


به گزارش تابناک از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، محمد اسلامی در سفر به آدربایجان شرقی و مرکز پرتودهی شمالغرب (بناب) معاونت کاربرد پرتو‌های سازمان، عصر روز سه شنبه ۲۱ دیماه با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز دیدار و در خصوص مسئله هسته‌ای و آخرین تلاش‌ها و اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران توضیحاتی ارائه کرد.

معاون رئیس جمهور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی بویژه سه تن از شهدای هسته‌ای که در همین ماه به شهادت رسیدند و ایام سالگرد آنهاست، با بیان اینکه آذربایجان شرقی همواره در طول تاریخ نقش‌آفرین بوده است، اظهار داشت: قدرت‌های بزرگ که عمدتا هسته‌ای هستند، در تلاشند که فناوری هسته‌ای در اختیار دیگر کشور‌ها قرار نگیرد و فقط در انحصار خودشان باشد.

وی بیان کرد: جامعه اسلامی در پرتو رهبری داهیانه حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی که مسیر عزت را انتخاب کرده، در نظر دارد از فناوری هسته‌ای در تمام بخش‌های صلح‌آمیز بهره‌مند شود.

اسلامی تاکید کرد: دشمنان مدام مانع ایجاد کرده و اتهامات ناروا به ما می‌زنند و مشغول انحراف افکار عمومی هستند و محیط را برای پیشبرد جنگ روانی هموار می‌کنند. بدون حمایت دیگران و علیرغم همه مزاحمت‌ها امروز در چرخه سوخت، از نقطه صفر معدن تا مرحله غنی‌سازی دارای ظرفیت قابل اعتماد هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: در این مسیر بایستی رشته‌ها و سرفصل‌های گوناگون را که در سفره مردم تاثیرگذار است، برنامه‌ریزی کنیم که در حال پایه‌گذاری هستیم.

وی با تاکید بر اینکه دو سرفصل مهم را پیش می‌بریم. اول اینکه در ادامه چرخه سوخت، نیروگاه‌های هسته‌ای را گسترش خواهیم داد. برای این مهم حکم قانونی برای ده هزارمگاوات برق هسته‌ای را دریافت کرده‌ایم.

اسلامی افزود: امروز اقتصاد هسته‌ای ارزش افزوده بالایی دارد. آلایندگی آن صفر است. پاک‌ترین صنعت تولید برق جهان محسوب می‌شود. باید در علوم و فناوری هسته‌ای جهش داشته باشیم. بویژه به این دلیل که این صنعت میلیارد‌ها دلار توجیه اقتصادی دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: فصل دومی را که پیش می‌بریم، این است که باید در فناوری‌های زیردستی جهش پیدا کنیم. در رادیوداروها، ایزوتوپ‌ها، درمان بیماری‌های سرطان، در پرتودهی بخش کشاورزی باید به صورت گسترده به آن یورش می‌بردیم، اما غفلت شده است.

وی تصریح کرد: اکنون ۱۲ قطب پرتودهی برای کار تعیین و استخراج شده است که یک قطب آن در آذربایجان شرقی است. همچنین ساخت تجهیزات در قالب مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی را پیش می‌بریم.

اسلامی گفت: علم فیزیک علم آینده است. پیشتازی و سیادت علم هرکشوری بر پایه فیزیک و ریاضی است. اگر پیشتاز باشیم، آینده در اختیار ایران اسلامی خواهد بود.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم