بازدید 5869
در پی هشدار آلمان؛

جمهوری صرب بوسنی تحریم غرب را تلافی می‌کند

«میلوراد دودیک» عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین به دنبال تهدیدات وزیر امور خارجه آلمان برای اعمال تحریم و لغو سرمایه گذاری‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری صرب بوسنی گفت که اگر آلمان تحریم‌ها را اعمال کند، جمهوری صرب بوسنی نیز تلافی خواهد کرد.
کد خبر: ۱۰۹۳۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵ 14 December 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، رسانه‌های خبری صربستان گزارش دادند که «آنالنا بربوک» وزیر امور خارجه المان اخیرا پس از نشست با همکارانش در بروکسل در جمع خبرنگاران گفت که تلاش‌هایی از جانب جمهوری صرب بوسنی و هرزگوین مبنی بر خروج از ارتش و دیگر نهاد‌های بوسنی و هرزگوین صورت گرفته برای دولت آلمان غیرقابل قبول است.

بنا به این گزارش، وزیر امور خارجه آلمان همچنین افزود که تلاش‌های «میلوراد دودیک» رهبر صرب‌ها و عضو صرب شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین برای بیرون آمدن جمهوری صرب از نهاد‌های بوسنی و هرزگوین غیرقابل قبول است و به همین دلیل وی برای اعمال تحریم بر علیه دودیک دفاع کرده است.

دولت آلمان از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا بخاطر تلاش جمهوری صرب بوسنی و هرزگوین برای جدا شدن از ارتش، سیستم‌های مالیاتی و قضایی بوسنی و هرزگوین خواستار اعمال تحریم بر این هویت سیاسی در بوسنی شده است.

دودیک پس از چنین تهدید‌هایی از جانب آلمان گفت که ممکن است برخی سعی کنند آنچه را که من می‌گویم به مسخره بگیرند، اما جمهوری صرب بوسنی نیز در مقابل تحریم‌های احتمالی غرب بدون اقدامات متقابل نخواهد بود. اگر آلمان تحریم‌ها را اعمال کند، ما تلافی خواهیم کرد. پیام من این است - شما زیاده روی کرده اید.

وی در بانیالوکا در جمع خبرنگاران خطاب به غرب گفت: شما هر کاری برای منجمد کردن بوسنی و هرزگوین انجام داده اید و ما هرگز با این اقدامات موافق نبودیم.

وی با رد برخی اخبار مبنی بر این‌که تمامی شهروندان جمهوری صرب بوسنی بخاطر تحریم‌ها و لغو سرمایه گذاری‌ها در این جمهوری ممکن است دچار مشکل شوند، افزود که نگران تحریم نیستیم و مردم نیز نباید نگران باشند.

دودیک تاکید کرد که جمهوری صرب بوسنی دوستانی دارد که تاکنون سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این جمهوری سرمایه‌گذاری‌های خود را از دست نخواهد داد.

وی گفت که بانیالوکا برای پروژه‌هایی که احتمالا غربی‌ها خواهان متوقف کردن سرمایه گذاری خود هستند، تامین کنندگان مالی دارد و هیچ جای نگرانی برای متوقف شدن پروژه‌های مختلف در جمهوری صرب وجود ندارد.

وی همچنین افزود که مشکل اقتصادی جمهوری صرب بوسنی مساله ویروس همه گیر کرونا است و نه تهدید‌های غرب.

خاطر نشان می‌شود که احزاب اپوزیسیون در جمهوری صرب بوسنی و هرزگوین حملات لفظی دودیک به توافق نامه دیتون را برای آینده جمهوری صرب بوسنی مفید نمی‌دانند.

رهبران اتحادیه اروپا در نشست روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه این اتحادیه با همسایگان شرقی خود درباره وضعیت بالکان بیشتر گفتگو خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، مهمترین مساله‌ای که در این اواخر افزایش تنش‌های سیاسی در بوسنی و هرزگوین را موجب شده است، توافق نامه دیتون می‌باشد، جمهوری صرب بوسنی بر این باور است که اصل این توافق نامه بطور کامل اجرا نمی‌شود و به همین دلیل است که مقامات نهاد کوچکتر بوسنی یعنی جمهوری صرب بوسنی و هرزگوین واکنش‌های صریح و راسخی را از خود نشان دادند.

دفتر مقام جامعه بین المللی در سارایوو در کنار توافق نامه دیتون از جمله مسایلی است که مقامات جمهوری صرب بوسنی شدیدا با آن مخالف هستند و می‌گویند که تاسیس این دفتر که در امور سیاسی بوسنی و هرزگوین اختیار تام دارد در توافق نامه دیتون ذکر نشده است.

از طرف دیگر جمهوری صرب بوسنی به انتصاب «کریستین اشمیت» نماینده جدید جامعه بین الملل برای بوسنی اعتراض کرده است. عضو صرب در شورای ریاست جمهوری بوسنی معتقد است که انتصاب «اشمیت» بدون تایید شورای امنیت سازمان ملل انجام شده و فعالیت آن را در سارایوو غیر قانونی می‌داند.

از سوی دیگر تصمیمات جدید دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین در بدست گرفتن کنترل و مدیریت جنگل‌ها در قلمرو جمهوری صرب با واکنش شدید بانیالوکا مواجه شده است.

از دیگر مسایلی که بحران کنونی را بین دو هویت سیاسی در بوسنی و هرزگوین بیشتر تشدید کرده است، مصوبه «والنتین اینتسکو» مقام عالی پیشین جامعه بین الملل در سارایوو مبنی بر "انکار نسل کشی در سربرنیتسا بوسنی و هرزگوین در سراسر این کشور حکم کیفری دارد" است که خشم شدید صرب‌های بوسنی و هرزگوین را موجب شده است.

عضو صرب شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین اخیرا پس از تحولات داخلی با اشاره به این‌که ما در برابر هر قانونی که از سوی نمایندگان عالی جامعه بین الملل و دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین بر علیه جمهوری صرب بوسنی تحمیل شود، واکنش خواهیم داشت، گفته بود که جمهوری صرب، تحت صلاحیت پارلمان خود در خواهد آمد و در طی سه یا چهار ماه مجددا ارتش جمهوری صرب تشکیل می‌شود.

عضو صرب شورای ریاست جمهوری بوسنی همچنین بار‌ها در اظهارات خود ضمن تاکید بر احترام گذاشتن به توافق نامه دیتون و اجرای کامل آن اظهار کرد که اگر به حقوق جمهوری صرب بر اساس توافق نامه دیتون احترام گذاشته نشود و همچنین اگر اقدامی در باز گرداندن اختیارات قانون اساسی این جمهوری بر اساس توافق نامه دیتون گامی برداشته نشود، بانیالوکا تصمیمات قاطع خود را اتخاذ خواهد کرد.

دودیک همچنین تاکید کرد که اگر حقوق قانون اساسی جمهوری صرب رعایت نشود این جمهوری راهی به غیر از حرکت در مسیر اعلام استقلال خود ندارد.

توافق نامه دیتون حدود ۲۶ سال پیش که صلح را به ارمغان آورد، امضا شد، اما با این وجود نتوانست تمامی مسائل و مشکلات را بطور کامل در این کشور و منطقه حل کند.

این توافقنامه استقلال بوسنی و هرزگوین را مورد تایید قرار داده، اما بر اساس آن این کشور به دو نهاد با میزان قابل توجهی از خودمختاری تقسیم شد که برای اداره کشور چه در امور داخلی و خارجی اختلافات زیادی دارند.

کارشناسان سیاسی منطقه بر این باورند که ادغام اروپایی یک هدف بلندمدت برای حفظ و ثبات بوسنی و هرزگوین و تمامی منطقه بالکان غربی است، اما در این زمینه ابتدا بایستی تمامی مسایل داخلی بین دو هویت سیاسی در بوسنی از یک سو و اختلافات جمهوری‌های برآمده از یوگسلاوی سابق از سوی دیگر در منطقه بالکان غربی حل و فصل شود تا بتوانند در شرایطی آرام قوانین داخلی را با استاندارد‌های اتحادیه اروپا تطبیق دهند.

جمهوری بوسنی و هرزگوین حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۸ درصد آنان را بوسنیایی‌های اکثراً مسلمان، ۳۷ درصد را صرب‌های اکثراً ارتدوکس، ۱۴ درصد را کروات‌های اکثراً کاتولیک و بقیه را سایر اقوام تشکیل می‌دهند.

بوسنی و هرزگوین کشوری در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و پایتخت آن شهر سارایوو است. این کشور در غرب و شمال غرب با کشور کرواسی، در شرق با کشور صربستان و در جنوب شرقی با کشور مونته نگرو همسایه است.

این کشور در اول مارس ۱۹۹۲ از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

بر اساس قرارداد صلح دیتون در سال ۱۹۹۵میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی جمهوری صرب بوسنی و هرزگوین و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت.

در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می‌کنند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022