بازدید ۸۹۳۱
۵
سخنان صریح اژه‌ای و دانشجویان:
اژه‌ای دور بودن و فاصله داشتن مسئولین، مدیران و مردم از یکدیگر را یکی از موانع تحقق همراهی با یکدیگر برای حل مشکلات عنوان کرد و گفت: مشکل مهم این است که ما نسبت به حل مشکلات گفت‌وگو نمی‌کنیم، در حالی که لازم است روی مشترکات خود تمرکز کرده و در مورد افتراقات بحث و بررسی داشته باشیم.
کد خبر: ۱۰۹۱۶۸۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۶ 07 December 2021

نمایندگان تشکل‌های دانشجویی روز گذشته در آستانه روز دانشجو، با رییس قوه قضائیه دیداری چند ساعته داشتند که بخش عمده‌ای از آن به طرح نظریات و مطالبات دانشجویان اختصاص داشت.

به گزارش «تابناک»؛ حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ضمن گرامیداشت مناسبت ۱۶ آذر و روز دانشجو، اظهار داشت: بی نهایت خداوند را سپاسگزار هستم که چنین توفیقی حاصل شد تا در کنار شما عزیزان باشم.

وی عنوان کرد: روز دانشجو، روز استقلال طلبی، روز مبارزه با استکبار، ظلم و ستم و استبداد است. روز دانشجو روزی است که عزت خواهی در آن روز پایه گذاری شد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: به حمدالله ایمان همراه با علم، حلم، بصیرت، استقامت، عدالت خواهی و مطالبه گری با هم قرین شدند و وقتی چنین اوصافی در یک امت، ملت یا قشر پدید آید، امت را تکان می‌دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه موتور محرک بسیاری از امور از جنبش دانشجویی شروع شده و امروز به ثمر نشسته است، گفت: امروز بسیاری از اقدامات مستمر و پیوسته عدالت خواهانه و مبارزه با ظلم و ستم به گونه‌ای است که در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ عمومی است و این بسیار جای خرسندی و خوشحالی دارد.

وی با تاکید بر اینکه اگر جنبش‌ها و مقاومت‌های دانشجویی نبود شاید ما امروز در این موقعیت نبودیم، بیان کرد: دانشجویان عزیز ما قبل از انقلاب شکنجه و شهید شدند و حین انقلاب در صف اول برای تهییج و بسیج کردن مردم حضور داشتند. با آغاز جنگ تحمیلی نیز تمام عیار در صف اول بودند به گونه‌ای که بسیاری از شهدای گرانقدر و فرماندهان بزرگ ما از این طیف بودند.

رئیس قوه قضائیه افزود: این جریان دانشجویی اثرگذار، همچنان در عرصه‌ها و ساحت‌های مختلف اعم از قبل انقلاب و حین انقلاب و تا زمان دفاع از حریم اهل بیت ادامه داشته است تا جایی که بعضی از مدافعان حرم از دانشجویان هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: در مقاطع مختلف دانشجویان در حوزه و دانشگاه، چراغی بودند که راه را برای دیگران روشن کردند و امروز هم در عرصه‌های مختلف سازندگی و خدمت‌رسانی و هر صحنه‌ای که نیاز بود، جلودار و پیش قدم بودند و به مردم کمک کردند.

وی اضافه کرد: همانطور که مجموعه نظام به شدت متکی به مردم و جوانان بوده و باید باشد، اگر می‌خواهیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم و به قله‌های رفیع علم، عزت، استقلال و حتی رفاه برسیم باید این حرکت از دانشگاه و حوزه آغاز شود که بحمدالله شروع خوبی است و امیدوار هستیم روز به روز بهتر و تقویت شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین در بخش دوم نشست و پس از استماع مطالبات مطرح از سوی دانشجویان، بیان کرد: مطمئنم این نشست‌ها و شنیدن این نقد‌های صریح همراه با آرامش و متانت حتما و قطعا برای بنده و همه مسئولین موثر و مفید است، اما عزیزان لازم است بدانید مشکلات زیاد است و باید آن‌ها را اولویت بندی کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ای عنوان کرد: بسیاری از افرادی که امروز در مدیریت‌های مختلف حضور دارند، برآمده از دانشگاه هستند. بیایید کاری کنیم که فردا اگر شما مدیر شدید مردم از ما و شما راضی باشند.

وی اضافه کرد: حدود پنج ماه و پنج روز است که بر اساس ابلاغ مقام معظم رهبری عهده دار مسئولیت ریاست قوه قضاییه هستم و در این ایام نگاه‌های بسیار دلسوزانه و خیرخواهانه‌ای را می‌بینم که همه به دنبال پیشرفت کشور، پیشرفت عدالت و رفع مشکلات هستند.

رئیس قوه قضائیه افزود: نگاه مردم به مسئولین، تحق عدالت، کاهش اختلاف طبقاتی، رانت، فساد و سایر مسائل است و سوال این است که چرا این مسائل در عمل دیده نمی‌شوند؟ باید مشترکات و مفترقات را بررسی کنیم. بر این اساس بنا بر این شد که اشکالات گزارش‌های رسیده رفع شود و اگر نکته مثبتی دیده شد، به دنبال راهکار برای توسعه بخشی به آن باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، دور بودن و فاصله داشتن مسئولین، مدیران و مردم از یکدیگر را یکی از موانع تحقق همراهی با یکدیگر برای حل مشکلات عنوان کرد و گفت: مشکل مهم این است که ما نسبت به حل مشکلات گفت‌وگو نمی‌کنیم، در حالی که لازم است روی مشترکات خود تمرکز کرده و در مورد افتراقات بحث و بررسی داشته باشیم. این موارد را می‌توان با بحث و گفت‌وگو کاهش داد.

وی ادامه داد: سعی بنده بر این بوده است که در این مدت، هر اندازه در توان داریم و در صورت نیاز با کاستن از زمان استراحت و تفریح خود ارتباط بیشتری با افراد و طبقات مختلف جامعه برقرار کنم.


رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه علاوه بر افتراقات موجود میان مردم و مسئولین، حس بدبینی و بی اعتمادی نسبت به یکدیگر نیز در این میان وجود دارد، تصریح کرد: اختلاف نظر طبیعی است، اما مانعی که در این بین وجود دارد، حس بد بینی و بی اعتمادی است که نیازمند به گفت‌وگو در این زمینه هستیم.

وی با اشاره به جلساتی که به منظور افزایش تعامل با مسئولین برگزار کرده است، گفت: با دولت، مجلس، سایر دستگاه‌های خدمت رسانی و با مردم تا جایی که مقدور بوده تشکیل جلسات متعدد داشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری این جلسات محدود به مسئولین نبوده است، بیان کرد: در این مدت با بیش از ۳۰۰ تن از قشرهای مختلف مردم به صورت انفرادی و همچنین با صنوف، اتحادیه ها، جمعی از خانواده‌های شهدا، معلولین، جمعی از جانبازان، تعدادی از خانواده‌های متهمین و محکومین در بیرون از قوه جلسه داشتیم.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در درون قوه قضائیه با ۳۱ مدیر استانی جلسه داشتیم و سیاست‌های خود را منتقل کردیم و صحبت‌های افرادی چون شما را در جمع آن‌ها مطرح کردیم که شاید در دوره‌های گذشته این اتفاق کمتر صورت گرفته باشد. واحد‌های قضایی و نظامی و حفاظت اطلاعات را از نزدیک دیدم و نکاتی که به ذهن رسیده بود را با آن‌ها طرح کردم و اشکالات و ضعف‌ها را متذکر شدم.

وی با اشاره به یکی از محور‌های مطالبات دانشجویی پیرامون رسیدگی به وضعیت زندان ها، تصریح کرد: از روز اول به موضوع زندان‌ها به عنوان یکی از مشکلات مردم ورود کردم. در اولین جلسات با مسئولین قضایی ده محور را در دستور کار قرار دادم که یکی از آن‌ها مشکلات مردم در حوزه قضایی بود.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اهمیت رسیدگی به وضعیت زندانیان به عنوان اولویت دستگاه قضایی تاکید کرد: زیبنده نیست این تعداد زندانی داشته باشیم. فرد زندانی، خانواده و اقوام او پس از زندانی شدن با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و آینده کاری این فرد تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

وی افزود: فرد زندانی به منظور به کار گرفته شدن در بخش خصوصی هم به او اجازه ورود نمی‌دهند. در این شرایط خانواده فرد چطور خود را اداره می‌کنند؟ فرزندان او چه سرنوشتی خواهند داشت؟ فرزندان زندانیان، از تحصیل باز می‌مانند و گاهی مسیر زندگی شان تغییر می‌کند و در بعضی موارد بنیان خانواده متلاشی می‌شود. برخورد خوب با زندانی خیلی مهم است، ولی خانواده او هم مهم هستند

چه سازوکاری دیده ایم که خانواده زندانی بتواند اداره شود؟

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به بازدید خود از ۴ زندان طی چند ماه اخیر، تاکید کرد: در بازدید‌هایی که طی این مدت از چهار زندان داشتم، گروه‌هایی اعزام شدند تا وضعیت زندان‌ها را رصد کنند. در بعضی از ایام ۱۰۰ قاضی برای بررسی وضعیت زندان‌ها اعزام می‌شوند. دادستان‌ها را دستور دادیم و تهییج کردیم که به زندان بروند و ببینند تا در صدور احکام برای افرادی که می‌توانند زندانی نشوند، تجدید نظر کنند.

وی افزود: هیچ زندانی نداریم که در این پنج ماه حداقل یک بار بازرسی نشده باشد. تمام زندان‌های امنیتی، غیرامنیتی، تخصصی و غیر تخصصی در طول این پنج ماه بازدید و بازرسی شدند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مطالبه دیگر دانشجویان پیرامون برخورد و مبارزه با فساد و تاکید بر اهمیت آن، خاطرنشان کرد: در برخورد با فساد اقتصاد تردیدی وجود ندارد. فساد اقتصادی از درون تهی می‌کند و جلو می‌رود و فساد سیاسی را به همراه دارد، اما باید ریشه یابی کرد و بعد با ریشه برخورد شود.

وی اضافه کرد: همه قبول داریم در برخورد با فساد باید با ریشه آن‌ها برخورد کرد، اما چگونه؟ کجا باید تمرکز کنیم و چقدر باید برای آن از فکر، توان جسمی و آبروی خود هزینه کنیم؟ می‌خواهیم وارد مبارزه شویم و مبارزه هزینه دارد. نه شما و نه ما نباید در این روند مأیوس و سرخورده شویم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به حضور سابق آقای رییسی رئیس جمهور در سمت‌های قضایی و فعالیت در قوه قضائیه، تاکید کرد: آقای رئیسی با حضور در جایگاه‌های مختلف قضایی همه مسائل را دیدند و در گفت‌وگویی که با ایشان داشتیم به دنبال راه حل برای برخورد با فساد بودیم تا در پی آن گلوگاه فساد از بین برود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به انتصاب رئیس سابق سازمان بازرسی کل کشور در بدنه دولت سیزدهم، گفت: رئیس بازرسی کل کشور خود را به دولت آقای رئیسی دادیم و در مورد چند معاون اصلی دیگر خود هم این‌چنین بوده است، زیرا می‌خواهیم تا با همراهی و همکاری یکدیگر بستر‌ها و گلوگاه‌های فساد را از بین ببریم.

وی ادامه داد: آقای درویشیان بیش از ۲ سال رئیس سازمان بازرسی کل کشور بوده است و طی این مدت بیش از ۴ هزار گزارش در مورد اشکالات و ساختار‌های فسادزای دستگاه‌های اجرایی به دولت داده است و ما به او گفتیم به بازرسی ویژه دولت برود و با سازمان بازرسی و بخش‌های دیگر نظارتی ما همه تجربیات خود و آقای رئیسی را با هم در میان بگذارید و گلوگاه‌های فساد را از بین ببرید.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بیان کرد: این تعامل منجر می‌شود، دیگر برای تسریع در جمع آوری اسناد و مدارک مشکل نداشته باشیم. از سوی دیگر با توجه به وجود حراست در دستگاه ها، اگر وظایف به درستی انجام شود بسیاری از لغزش‌ها در گام‌های اول متوقف می‌شوند. در نتیجه گفتیم با هماهنگی و همکاری یکدیگر کمک کنیم که مبارزه با فساد جدی‌تر رقم بخورد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نحوه کسب درآمد‌های ارزی کشور، تصریح کرد: درآمد‌های ارزی ما دو منشأ دارد. اگر ما از ارز‌های وارد شده درست حفاظت و صیانت کنیم و روی آن‌ها متمرکز شویم، بسیاری از پرونده‌ها که وقت، صرف رسیدگی به آن‌ها می‌شود شکل نمی‌گیرند.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: زمانی که آقای سراج رئیس سازمان بازرسی بودند توصیه کردیم در این گلوگاه‌ها تمرکز پیدا کنید، زیرا اگر این موارد کنترل و نظارت شوند، بسیاری از مسائل اصلاح می‌شوند. این تاکید را به آقایان خدائیان و درویشیان نیز داشتم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه اقتصاد ما امروز بانک محور است و منشا بسیاری از پرونده‌های ما بانک‌ها هستند، گفت: هر دولتی که روی کار آمد، وعده اصلاح ساختار بانک‌ها و ساختار بودجه داده شد و حتما هم قدم‌هایی برداشته شده است، لکن هرچند در خصوص درآمد، مالیات و تبدیل ارز به ریال دقت داشته باشیم و متمرکز شویم، مشکلات اقتصادی کنترل می‌شوند.

وی با اشاره به اقدامی که در خصوص درآمد‌های سازمان فروش اموال تملیکی صورت گرفته است، تاکید کرد: اتفاقی که در این زمینه پیش آمده است، نباید رها شود و باید آن را دنبال کرد. در مسائل اقتصادی چند گلوگاه اعم از وزارت اقتصاد، وزارت صمت، وزارت نفت و بانک مرکزی داریم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت مسائلی مانند اختلاف طبقاتی، مسائل زیست محیطی و مسائل پیرامون زمین خواری گفت: آغاز کلید خوردن تغییر کاربری‌ها و زمین خواری‌ها در وزارت جهاد کشاورزی است و در آنجا باید سفت بگیریم، نه اینکه زمین خواری صورت گیرد، بعد اقدامات تخریب را انجام دهیم. باید از شکل گیری پول‌های باد آورده در این سیستم جلوگیری شود، زیرا پول بادآورده سیاست و قدرت ایجاد می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در رابطه حفظ حقوق بیت المال که محور دیگر مطالبات دانشجویی بود، تصریح کرد: در حفظ بیت المال تمرکز روی کدام بخش به نفع مردم است و کوثر واقع می‌شود؟

وی با اشاره به درخواست دانشجویان در رابطه با نحوه واگذاری ها، ادامه داد: واگذاری‌ها دست وزارت اقتصاد است. دولت در حال حاضر سلسله اموالی دارد که به موجب اصل ۴۴ باید واگذار شود و اگر در اختیار دولت باشد، بهره وری لازم را ندارد و حتی زیان ده خواهد بود، زیرا دولت آن را پر هزینه اداره می‌کند؛ بنابراین نگهداری آن به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

رئیس قوه قضاییه با طرح این سوال که واگذاری این اموال چگونه باید انجام شود، گفت: اگر دولت بخواهد اموال را نگه دارد، زیان ده است و اگر بخواهد واگذار کند، نیازمند امر کارشناسی است که بررسی شود به چه کسی و به چه قیمتی واگذار شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه بحث کارشناسی از جمله مسائلی است که به مدیریت کشور کمک می‌کند، اظهار داشت: تمام مزایده ها، تصادفات و بسیاری از اختلافات و سایر امور کارشناسی نیاز است. حالا دولت قصد واگذاری دارد و به موجب قانون واگذاری باید از طریق مزایده انجام و مزایده باید کارشناسی شود و اختلافات عجیبی در کارشناسی‌ها وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به کارشناسی‌های صورت گرفته در پرونده بابک زنجانی و اختلاف نظر‌های عجیب در کارشناسی‌های صورت گرفته در این پرونده گفت: در کارشناسی اولیه در این پرونده ارزش زمینی که گود برداری شده بود، ۲۹۵ میلیارد تومان تخمین زده شد و در اعتراض‌های متعدد به کارشناسی ها، در نهایت کارشناسی ارزش زمین به ۸ هزار میلیارد تومان رسید.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به موضوع هفت تپه، تاکید کرد: در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ حکم قطعی برای هفت تپه صادر شد تا به دولت بازگردانده شود، اما دولت سابق گفت من به هیچ عنوان نمی‌توانم آن را اداره کنم. حکم ابلاغ نشد تا ۳۱ مرداد ماه ۱۴۰۰ پیگیری کردیم و در نهایت به دولت برگردانده شد.

وی افزود: نکته این است که وارد هر مسأله شدیم تا زمان به نتیجه رساندن آن، پیگیری‌ها را ادامه دهیم. تا ما نقد نکنیم کار‌ها پیش نمی‌رود، البته نقد باید با زبان خوب باشد.

رئیس دستگاه قضا افزود: در رابطه با اینکه در یکی از مطالبات گفته شد چرا یک سال است احساس میشود پرچم مبارزه با فساد و دادگاه‌های علنی پایین کشیده شده، باید بگویم مطلقا چنین چیزی اتفاق نیفتاده است. باید دید ملاک و شاخص سنجش آن چیست. برخی اشاره کردید که ملاک ما قانون اساسی است.

وی ادامه داد: بسیاری از اصول قانون اساسی برای به اجرا درآمدن نیازمند تصویب قانون دیگر است. برای چگونگی رسیدن به تظلمات مردم و رسیدگی به حقوق عامه چنانچه قانون نباشد حکم سلیقه را دارد. خود قانون اساسی می‌گوید حاکم قانون گذار است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه بسیاری از قوانین مطرح در قانون اساسی برای اجرایی شدن نیازمند وضع قانون جدید هستند، گفت: به عنوان مثال برای رسیدگی و احیای حقوق عامه باید قانون وضع شود، چون در صورت عدم وضع قانون، شاهد اعمال سلیقه خواهیم بود.

رئیس عدلیه با بیان اینکه اعتقاد دارد برگزاری دادگاه‌ها علنی و قابل انتشار در رسانه‌ها در مواردی که قانون اساسی تعیین کرده می‌تواند بسیار مفید باشد، به جنبه بازدارندگی برگزاری این دادگاه‌ها اشاره کرد و گفت: گاهی بازدارندگی دادگاه علنی از خود مجازات بیشتر است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای «آموزش مردم» را از دیگر نتایج برگزاری علنی دادگاه‌ها دانست و گفت: برگزاری دادگاه علنی و شنیدن صحبت‌های مطرح در آن سبب افزایش آگاهی و آموزش مردم می‌شود.

رئیس قوه قضاییه برگزاری علنی دادگاه‌ها را برای شخص قاضی و دستگاه قضایی نیز بسیار مفید دانست و گفت: اگر قاضی بداند هزاران و میلیون‌ها نفر قضاوت او و دفاعیات متهم و وکیل متهم را می‌بینند و می‌شنوند، قطعا سعی می‌کند در قضاوت خود از منطق، استحکام سخن و ادبیات بهتری استفاده کند.

وی یادآور شد: در گذشته به خود من هم در قوه قضاییه بابت حمایت از برگزاری علنی دادگاه‌ها اعتراض می‌شد و من هم در پاسخ اعلام می‌کردم: «نظر مردمی که بدون غرض‌ورزی به حمایت از قضاوت قاضی یا دفاعیات متهم می‌پردازند، باید برای ما مهم باشد.»

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به پیشینه برگزاری علنی دادگاه‌ها در تاریخ انقلاب اسلامی گفت: دادگاه‌ها در مقطعی پس از پیروزی انقلاب، علنی برگزار شد، اما قانون جلوی آن را گرفت و اعلام کرد که محاکمات علنی باشد، اما هیچ کس حق انتشار محتوای آن را نداشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اجازه رئیس وقت قوه قضاییه در سال ۹۷ از مقام معظم رهبری برای برگزاری علنی دادگاه‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور به مدت دو سال و اعلام اجاره رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: در مرداد ۹۹ و پس از پایان زمان این اجازه، آیت‌الله رئیسی رئیس وقت قوه قضاییه به سبب اعتراضاتی که شد و اشکالاتی که متوجه روند انتشار مباحث مطروحه در این دادگاه‌ها مطرح گشت، در درخواست مجددی که جهت تمدید زمان این دستور برای مقام معظم رهبری نوشتند، محدودیت‌هایی را قائل شدند و بر همین اساس بنا شد که این دادگاه‌ها مانند روال قبل و بر اساس قانون به صورت علنی برگزار شوند ولیکن به صورت مطلق انتشار پیدا نکنند و تنها مواردی که طبق قانون جنبه عمومی دارند و از لحاظ ملی مسائل مهمی محسوب می‌شوند با پیشنهاد دادستان کل کشور و موافقت رئیس قوه قضاییه رسانه‌ای شوند

وی گفت: از آن زمان به بعد همه موارد دادگاه‌های مفاسد اقتصادی رسانه‌ای نشده اند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره برخی اشکالات موجود در روند برگزاری دادگاه‌های علنی که رسانه‌ای می‌شوند، گفت: یکی از اشکالات که عنوان می شود، این ست که اگر فرد متهم تبرئه شود، تکلیف آبرویی که از قِبل رسانه‌ای شدن دادگاه او رفته چه می‌شود؟ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به برخی مشکلاتی که برای فامیل و بستگان فرد متهم در دادگاه علنی پیش می‌آید، گفت: موردی وجود داشت که فرزند یکی از متهمان بعد از پخش جلسات دادگاه پدر خود، دیگر نتوانست به دانشگاه برود و در مراسمی شرکت کند.

وی در همین زمینه خطاب به دانشجویان گفت: هنر همه ما باید این باشد که برای این قبیل مسائل چندوجهی به نحو احسن سازوکار تعبیه کنیم تا مبارزه با مفاسد اقتصادی و برگزاری دادگاه‌های علنی اسیبش کمتر شود و به امنیت سرمایه گذاری هم در کشورمان در عین حال لطمه نزند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه اسناد عادی منشا بسیاری از پرونده‌ها قضایی هستند، گفت: با جدیت موضوع تبدیل اسناد عادی به اسناد رسمی را که در مجلس مطرح است پیگیری می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه نمی‌شود به قاضی گفت شما به سلیقه خودت عمل کن چرا که قاضی ناگزیر است به قانون عمل کند، تاکید کرد: ما باید در ایجاد و تحول در قانون بیشتر تلاش کنیم.

وی با اشاره به لوایح قضایی که باید از مجرای دولت به مجلس برسد نیز گفت: مجلس برای تغییر در این لوایح مختار است و قرار هم نبوده و نیست که همه لوایحی که ما به مجلس می‌دهیم عینا تصویب شوند.

رئیس قوه قضاییه افزود: تا امروز بیش از ۴ تا ۵ هزار قاض و کارمندان قضایی را تشویق می‌کرده ایم و در برخورد با قضات و کارکنان متخلف نیز بسیار جدی هستیم.

رئیس قوه قضاییه ضمن ابراز خرسندی از شنیدن نقد‌های دانشجویان گفت: من فقط در بلندگو نمی‌گویم من را نقد کنید؛ همواره در مواردی هم که در رسانه ملی حاضر شدم خواسته ام که به جای سوال‌های صوری، سوال‌های جدی از من بپرسند و مرا نقد کنند؛ ممکن است حتی نتوانم به آن سوال جواب بدهم و خطا کنم، اما اشکالی ندارد؛ البته اگر نقد با خلاف گویی، دروغ یا ناسزا همراه باشد، نه تنها کار را جلو نمی‌برد بلکه باعث ضایع شدن نقد می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: همه نامه‌ها و درخواست‌های دانشجویان که در جلسه امروز از آن‌ها دریافت شد مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

در پایان دانشجویان مستقیم و چهره به چهره با رییس عدلیه گفت‌وگو کردند.

اظهارات نمایندگان گروه‌ها و تشکل‌های دانشجویی در دیدار صمیمانه با رئیس قوه قضاییه

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای در ادامه دیدارها و نشست‌های هم اندیشی با طیف‌ها و قشرهای مختلف و متنوع، همزمان با ایام روز دانشجو دیداری چند ساعته با دانشجویان داشت که در فضایی صمیمی و صریح برگزار شد.

در این جلسه نمایندگانی از بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، دانشجویان مستقل، دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه دانشجویی، انجمن اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم قضایی و گروه‌های جهادی دانشجویی حضور داشته و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، نمایندگان جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالتخواه دانشجویی، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی دانشگاه تهران، دانشکده علوم قضایی، دفتر تحکیم وحدت و گروه‌های جهادی دانشجویی، سخنرانی کرده و نقطه نظرات خود را در زمینه‌های مختلف با رئیس عدلیه در میان گذاشتند.

همچنین نامه‌ها و درخواست‌های این دانشجویان جهت بررسی و پیگیری بیشتر به رئیس دفتر رئیس قوه قضاییه تحویل داده شد.

محمدحسین کاظمی نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به گذشت پنج ماه از ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در قوه قضاییه، اقدامات صورت گرفته در این مدت را مثبت و شایسته تقدیر ارزیابی کرد و در عین حال گفت که این اقدامات هنوز منجر به تحولات چشمگیر در محاکم و مراکز قضایی کشور نشده است.

اظهارات نمایندگان گروه‌ها و تشکل‌های دانشجویی در دیدار صمیمانه با رئیس قوه قضاییه: اگر اقدامات تحولی دستگاه قضایی به نتیجه برسد، تسکینی بر درد‌های مردم خواهد بود.

نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به حرکت‌های تحولی قوه قضاییه از دو سال پیش تا امروز عنوان کرد: در صورتی که این اقدامات تحولی به نتیجه برسد تسکینی بر درد‌ها و آلام مردم خواهد بود.

وی با بیان اینکه میزان جدیت قوه قضاییه در مبارزه با فساد زمانی مشخص می‌شود که مردم مظلوم جامعه نتیجه این مبارزه را در سر سفره‌های خود ببینند، از رئیس عدلیه خواست با ارائه برنامه عملی و واقع‌بینانه به خواست مردم در خصوص ریشه‌کنی فساد جامه عمل بپوشاند.

کاظمی همچنین خواستار ارائه نظر رئیس قوه قضاییه در خصوص برگزاری علنی دادگاه‌های مفاسد اقتصادی شد و با اشاره به توقف دادرسی در برخی پرونده‌های مهم، خواستار اصلاح این قبیل رویه‌ها در دستگاه قضایی گشت.

وی از آمارگرایی به عنوان یکی از آفات‌ اقدامات قضایی یاد کرد و گفت: توجه بیش از حد محاکم قضایی به افزایش آمار پرونده‌های رسیدگی شده، کیفیت دادرسی‌ها را فدای کمیت می‌کند که این موضوع نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت و لازم است که تدبیری در این زمینه اندیشیده شود.

کاظمی همچنین با اشاره به وضعیت زنان زندانی، خواستار آن شد که قضات در هنگام صدور حکم برای بانوان با دید وسیع‌تری عمل کنند و تا آنجا که امکان دارد در این موارد از مجازات‌ جایگزین حبس استفاده کنند تا شاهد کمترین آسیب به نهاد خانواده باشیم.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل هم در سخنانی با اشاره به اتفاقات و حوادث آبان ۹۸، خواستار آن شد که قوه قضاییه در شرایطی مانند تجمعات و اعتراضات مردمی، بیش از گذشته از ظرفیت مدعی‌العموم استفاده کند.

وی با اشاره به خلط مردم و آشوبگران در جریان اعتراضات و تجمعات اظهار داشت: توقع ما از قوه قضاییه این است که در تجمعات و اعتراضاتی که صورت می‌گیرد، خود را در کنار مردم ببیند و با نگاه امنیتی موضوع را دنبال نکند.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، استفاده بیش از پیش و صحیح از ظرفیت دیوان عدالت اداری در تجمعات و اعتراضات مردمی را امری ضروری دانست و از عدم رسیدگی جدی و قاطعانه به شکایات مردم در زمان گران شدن بنزین در سال ۹۸ انتقاد کرد.

وی همچنین بر تقویت نقش رسانه‌ای قوه قضاییه در راستای اقناع افکار عمومی پیرامون احکام صادره و اقدامات قضایی انجام شده تاکید کرد و پیشنهاد داد برای اطلاع‌رسانی مرحله به مرحله رسیدگی به پرونده‌های کلان اقتصادی، سامانه‌ای در قوه قضاییه طراحی شود.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل همچنین خواستار شفافیت در اداره امور زندان‌ها شد و گفت: سکوت قوه قضاییه در زمینه اداره امور زندان‌ها سبب باورپذیر شدن مطالبی می‌شود که از سوی برخی رسانه‌ها و همچنین معاندین به قوه قضاییه نسبت داده می‌شود.

وی همچنین زمان ویزیت بیمار در کشور را کمتر از یک سوم میزان استاندارد جهانی عنوان کرد و خواستار رسیدگی قوه قضاییه به ترک فعل‌های صورت‌گرفته در زمینه کمبود پزشک در کشور شد.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه وظیفه سنگینی برای تحقق عدالت در کشور دارد، خواستار آن شد که جلسات رئیس قوه قضاییه با دانشجویان مستمر و منظم در سال برگزار شود.

یکی از نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران هم در این مراسم ضمن انتقاد از برخی احضار‌های دانشجویان از سوی نهاد‌های امنیتی خارج از دانشگاه گفت: سناریو‌های مختلفی برای به انزوا کشاندن قدیمی‌ترین تشکیل دانشجویی به کار می‌رود، اما این سناریو‌ها هیچ گاه به بار نخواهد نشست.

اظهارات نمایندگان گروه‌ها و تشکل‌های دانشجویی در دیدار صمیمانه با رئیس قوه قضاییه: اگر اقدامات تحولی دستگاه قضایی به نتیجه برسد تسکینی بر درد‌ها و آلام مردم خواهد بود.

وی خود را نماینده دانشجویان غایب در این جلسه دانست و خواستار رسیدگی جدی دستگاه قضایی به پرونده قربانیان حوادث آبان ۹۸ شد.

مهرداد نصر دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران هم ضمن انتقاد از جریانی که در دانشگاه‌ها هدف سیاست‌زدایی از دانشجویان را دنبال می‌کند، گفت: سیاست‌زدایی از دانشگاه در تضاد با این جمله بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است که فرمودند: «دانشگاه مبدا تحولات است و باید افق‌های جدیدی را پیش روی جامعه و نظام قرار دهد.»

وی ضمن قدردانی از پیگیری‌های رئیس قوه قضاییه در خصوص مسائل مختلف طی ماه‌های اخیر، خواستار تعیین تکلیف حصر یکی از سران فتنه سال ۸۸ شد.

علی بزرگ‌پور نماینده دفتر تحکیم وحدت هم طی سخنانی، ضمن انتقاد از طرح برخی مسائل سیاسی از سوی دانشجویان در نشست هم‌اندیشی با رئیس قوه قضاییه گفت: دستگاه قضایی در عین حال هم باید مردم‌سالار و هم مردم‌نهاد باشد و در این راستا ما نیازمند تحول اساسی در زمینه مشارکت مردم در ساختار قوه قضاییه هستیم.

بزرگ‌پور شفافیت قضایی را یکی از حلقه‌های مفقوده اقدامات قضایی در کشور دانست و با بیان اینکه در قوه قضاییه نیازمند انقلاب شفاف‌سازی هستیم، گفت: نباید شرایط به نحوی باشد که استثنای قانون اساسی بر اصل قانون اساسی غلبه داشته باشد.

وی همچنین خواستار ابهام‌زدایی در خصوص برخی انتصابات درون قوه قضاییه شد و گفت: انتصابات دستگاه قضایی باید با شفافیت همراه باشد و دلایل متقن در خصوص آن‌ها به افکار عمومی ارائه شود.

«برخورد قضایی با ترک‌فعل‌های صورت گرفته از سوی مسئولان»، «رسیدگی قضایی به دارایی‌های مسئولان پس از پایان دوران مسئولیت‌شان» و «تعیین دقیق نقش هیات منصفه در قانون جرم سیاسی» از دیگر خواسته‌های نماینده دفتر تحکیم وحدت در این جلسه بود.

بزرگ‌پور ضمن انتقاد از صدور حکم برای مدیر یک پلتفورم هوشمند طی روز‌های گذشته، گفت: اگر خواهان آن هستیم که سرمایه در ایران امنیت داشته باشد و پول در ایران بماند، باید «امنیت سرمایه» ایجاد کنیم.

«امیرحسین عابدی» یکی دیگر از اعضای دفتر تحکیم وحدت نیز در سخنانی خواستار راه اندازی سامانه جامع و هوشمند برای مشارکت مردم با قوه قضاییه و تعامل بیشتر دستگاه قضایی کشور با دانشجویان شد.

پایین بودن نرخ نفقه، کمبود دادگاه‌های خانواده در شهرستان‌ها و همچنین صوری بودن فرآیند مشاوره قبل از طلاق، از دیگر نکاتی بودند که این عضو دفتر تحکیم وحدت به آن‌ها اشاره کرد.

«رضا نادمی» نماینده گروه‌های جهادی دانشجویی ضمن قدردانی از رویکرد رسانه‌ای قوه قضاییه و توجه دستگاه قضا به افکار عمومی در دوره اخیر عنوان کرد: شاهد آن هستیم که اقدامات رسانه‌ای قوه قضاییه از عمق خوبی برخوردار شده و امیدواریم این رویکرد همچنان تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه گروه‌های جهادی «کارآفرینی در مناطق محروم» را وظیفه خود می‌دانند، به موانع و مشکلات پیش روی جهادگران در این عرصه اشاره کرد و خواستار مانع‌زدایی قوه قضاییه در این زمینه شد.

نادمی با اشاره به وضعیت مالی نامناسب و ناآگاهی‌های حقوقی مردم مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور، خواستار آن شد که قوه قضاییه سازوکاری را تعبیه کند که در نتیجه اجرای آن، نداشتن پول و کمبود آگاهی حقوقی و قضایی، موجب تضییع حقوق مردم این مناطق نشود.

وی به برخی اقدامات گروه‌های جهادی برای آزادسازی زندانیان نیز اشاره کرد و گفت: باید پس از آزادی از زندان بستری برای اشتغال این افراد ایجاد شود تا شاهد بازگشت دوباره آن‌ها به زندان نباشیم.

نادمی خواستار تعامل بیشتر قوه قضاییه با جهادگران در راستای توسعه اقدامات تربیتی و اشتغالزایی در زندان‌ها شد.

وی همچنین خواستار تشریح سازوکار تعامل قوه قضاییه با دولت در راستای عمق‌بخشی به شعار مبارزه با فساد شد.

یکی از دانشجویان سیستان و بلوچستانی نیز در این جلسه، نگاه امنیتی برخی مسئولان به این استان و فساد مدیریتی برخی مدیران را بزرگترین مشکلات سیستان و بلوچستان عنوان کرد و خواستار مشخص شدن نتیجه رسیدگی به پرونده‌های تخلفات برخی مسئولان فاسد این استان از سوی قوه قضاییه شد.

وی با اشاره به ناکارآمدی مدیریت بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان در شرایط پیک پنجم کرونا، خواستار ورود و اقدام جدی دستگاه قضا در این زمینه شد.

وی ضمن قدردانی از عملکرد دستگاه قضایی کشور در خصوص پیگیری و رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با معیشت صیادان بلوچ که مشکلات آن‌ها را حل کرد، خواستار بررسی ویژه پرونده تخلفات صورت گرفته در منطقه آزاد چابهار از سوی رئیس قوه قضاییه شد.

در ادامه نشست هم‌اندیشی رئیس عدلیه با تشکل‌های دانشجویی، «زمانی‌نسب» مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی با بیان اینکه در ۵ ماهی که از انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به عنوان رئیس قوه قضاییه می‌گذرد، شاهد تحولات مثبتی در دستگاه قضایی بوده ایم به وضعیت معیشتی قضات اشاره کرد و گفت: وضعیت معیشتی قضات مطلوب و مناسب نیست و باید به این موضوع توجه ویژه شود، چون غفلت از آن باعث ایجاد تمایل در قضات برای پیوستن به جرگه وکلا خواهد بود.

پرهیز از آمارگرایی، بها دادن بیشتر به نقش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، معرفی رسانه‌ای قضات متدین و کارآمد و پاک دست، حمایت از دانشگاه علوم قضایی و جذب دانشجویان در این دانشگاه از مقطع کارشناسی، لزوم تقویت بُعد رسانه‌ای قوه قضاییه و ورود و واکنش سریع سخنگوی دستگاه قضا به شبهاتی که در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود، از جمله ابهامات موجود در کیفرخواست پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی، برخورد جدی با مسببان حوادث آبان ۹۸ و تحرک بیشتر ستاد حقوق بشر در پیگیری بین المللی پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی از دیگر مطالب و موضوعات مطرح از سوی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی بود.

در ادامه این جلسه، «مظلومی» دبیر کل مجمع عمومی جامعه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضرورت مقابله با مسئولین ناکارآمد اظهار کرد: از آقای اژه‌ای که زمانی به عنوان قاضی دادگاه‌های محاکمه برخی مسئولان، با اقدامات و احکامش بر امید و اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی نظام افزود انتظار می‌رود محاکمه قاطعانه و شفاف مسببان وضع موجود را در زمره اولویت‌های خود قرار دهد و با موضوعات و مقوله‌های فسادزایی نظیر بانک‌های ربوی، مافیای کنکور، انحصارطلبی‌های خودروسازان و ... برخورد قاطع صورت دهد.

وی با بیان اینکه نمره مطلوبی در باب عدالت طی سالیان اخیر به دست نیاورده ایم پیشنهاد داد کارگروهی برای دریافت نظریات آسیب شناسانه دانشجویان میان دستگاه قضایی و تشکل‌های دانشجویی تشکیل شود.

«محمد اسکندری» نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی هم با اشاره به ضرورت حمایت از افشاگران فساد به موضوع حکم محکومیت رئیس شورای شهر امیدیه اشاره کرد و گفت: نباید این پیام به جامعه مخابره شود که تلاش افراد برای اصلاح عملکرد کارگزاران نظام هزینه زاست.

وی در ادامه با بیان اینکه در روند‌ها و کارکرد‌های قضایی بعضاً شاهد تناقضاتی هستیم، با ذکر مصادیقی در این رابطه گفت: باید اعتباربخشی اسناد رسمی که در کاهش اطاله دادرسی موثر است به صورت جدی پیگیری شود و پیرامون پرونده‌های مطرح در افکار عمومی نظیر کلاک، املاک نجومی، هلدینگ یاس و جانباختگان مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی در کرمان اطلاع رسانی شفاف صورت گیرد.

نماینده جنبش عدالت خواه دانشجویی در ادامه خواستار مشخص شدن قواعد و معیار‌های انتصابات مقامات قضایی شد و گفت: فلسفه وجودی قوه قضاییه، احیای حقوق عامه است و در این راستا باید مشخص شود که کمیته بررسی و پیگیری وقایع آبان ۹۸ چه سرنوشتی پیدا کرده و یا چه دستاورد‌هایی داشته است.

در ادامه این نشست، نماینده بسیج دانشجویی بر ضرورت برگزاری جلسات بیشتر با دانشجویان توسط مقامات قضایی به ویژه در جریان سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: تغییر در ساختار نظارت بر زندان‌ها و تفکیک سازمان زندان‌ها از قوه قضاییه و الحاق آن به وزارت دادگستری از ضروریات است و همچنین باید اجازه بازدید حضوری از زندان‌ها به سازمان‌های مردم نهاد مورد تایید حاکمیت داده شود.

نماینده بسیج دانشجویی، تلاش برای اجرایی شدن مفاد سند تحول قضایی، پاکسازی قوه قضاییه از عناصری با عملکرد ضعیف و فاسد، افزایش ساختار‌های شفاف در درون قوه قضاییه، شفافیت مراحل دادرسی، علنی کردن محاکم، ابهام زدایی از مسائل کیفری در دادگاه‌های مقابله با مفاسد اقتصادی، استفاده از ظرفیت حقوقدانان واجد شرایط و بانوان حقوقدان در دادسرا‌ها و دادگاه‌های اجرای احکام و لزوم افزایش بستر‌های مشارکت مردم در فرایند‌های نظارتی را نیز در سخنان خود مورد تاکید قرار داد.

همچنین یکی از فعالین دانشجویی که فرصت سخنرانی در این نشست را پیدا نکرده بود، در پایان سخنان دانشجویان، بر ضرورت رفع تعارض منافع در قوه قضاییه تاکید کرد و گفت: دادستانی باید از دستگاه قضایی منفک شود و ضروری است در تمامی بخش‌های قوه قضاییه شفافیت تمام عیار حاکم شود.

در پایان این نشست صمیمانه، که چند ساعت به طول انجامید، دانشجویان چهره به چهره با رئیس قوه قضاییه گفت‌وگو کردند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
جوری صحبت کرده که انگار تازه از راه رسیده و تابحال مسئولیتی نداشته
اینهمه سال دادستان و معاون اول و ... بودی خب نصف این حرفایی که زدی رو عملی میکردی مگه یه ادم عادی بودید یا اختیاراتی نداشتید؟
عبدالهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
کشوری که لقب جمهوری اسلامی را یدک می کشد و ام القرای اسلام محسوب میشود. اینهمه زندانی داشته باشد. پیشنهاد میکنم یکبار برای همیشه همه را عفو کنید. ولی شرط کنید اگر مجددا گرفتار شدند به اشد مجازات محکوم شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
میشه در خصوص فرزندانتان شفاف سازی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
چرا زندان غیر از جرایم چه لزومی دارد زندانی وجود داشته باشد هزینه نگهداری زندانی غیر عمد را سرمایه گذاری برا تولید شود توسط زندانی ولی آقای ازه ای این چند سال کجا بودی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
الان عمده سیاسیون و مدیران دولتی ثروتمند و مالک یا شریک کارخانه ها و زمین دار عمده هستند.
پس صندلی سیاسی ، قدرت و پول بادآورده ایجاد میکند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا حسن فیروزی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب خزانه جواهرات ملی ایران
آخرین اخبار
وب گردی