بازدید 6532
نماینده مردم تبریز در مجلس در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی
با توجه به عدم رعایت الگوی مصرف در مشترکان پرمصرف جامعه، تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها باید در دستور کار قرار گیرد و تمرکز بر پرمصرف‌ها در این زمینه کاملا درست است. هزینه مصرف برق پرمصرف‌ها با قیمت واقعی خیلی فاصله دارد و هر ساله رقم بسیار بالایی از یارانه‌های پنهان به پرمصرف‌ها می‌رسد. نیازمند یک تغییر اساسی در شیوه مصرف گاز و توزیع عادلانه آن نیز هستیم.
کد خبر: ۱۰۸۸۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹ 20 November 2021

به گزارش تابناک اقتصادی؛ قطع مکرر برق در تابستان و زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال کمبود گاز در زمستان این سؤال را در افکار عمومی ایجاد خواهد کرد که علت اساسی پیدایش این مشکلات چیست و چگونه می‌توان از مواجه شدن جامعه با بی‌برقی و بی‌گازی جلوگیری کرد؟ بدیهی است که این‌گونه اتفاقات ناخوشایند، زندگی روزمره و کسب و کار مردم را با مشکلات جدی روبه رو کرده و آثار اجتماعی و روانی مخربی نیز در پی خواهد داشت. به راستی دولت و مردم چگونه می‌توانند با همکاری یکدیگر و اصلاح الگوی مصرف از تکرار این مشکلات جلوگیری کنند؟

این سؤالات را با احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در میان گذاشتیم تا به تصویر روشن‌تری از دلایل این کمبودها و همچنین راهکارهای پیش روی دست پیدا کنیم.

هزینه مصرف برق پرمصرف‌ها با قیمت واقعی خیلی فاصله دارد؛ هر ساله رقم بسیار بالایی از یارانه‌های پنهان به پرمصرف‌ها می‌رسد.

این نماینده مجلس با اشاره به کاهش تولید برق در کشور اظهار داشت: متأسفانه در دوره هشت ساله آقای روحانی، اقدام قابل توجهی در رابطه با زیرساخت‌های انرژی برق انجام نشده و فقط ۲۵ تا۳۰ درصد از برنامه‌ها محقق شده ‌است که نتیجه آن را در تابستان مشاهده کردیم. ما حدود سیزده هزار مگاوات برق لازم داریم که برای تأمین و مدیریت آن هرچه سریع‌تر باید فکری بشود.

وی البته مشکل اصلی را یارانه پنهان انرژی می‌داند و می‌افزاید: هزینه مصرف این برق بر اساس هر کیلووات ۷۰ تا ۸۰ تومان محاسبه می‌شود که با قیمت واقعی خیلی فاصله دارد. متأسفانه نه تنها درحوزه‌ برق بلکه در سایر حامل‌های انرژی هم این مشکل وجود دارد و هر سال رقم بسیار بالایی به پرداخت این‌گونه یارانه‌های پنهان اختصاص می‌یابد که اگر این ثروت را بین مردم تقسیم کنیم، کلاً اقتصاد کشور نجات پیدا می‌کند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تعرفه‌گذاری پلکانی را برای دولت مفید دانسته اما با تأکید بر ضرورت توجه به تنگناهای اقتصادی مردم اظهار داشت: ما باید ابتدا ثروت مردم را به خودشان برگردانیم و سپس از آنها بخواهیم به اندازه مصرف خود، هزینه واقعی برق یا گاز را پرداخت کنند. هرچند تعرفه‌گذاری پلکانی مردم را به این سمت سوق خواهد داد که قیمت واقعی انرژی را پرداخت کنند و حتی می‌تواند باعث گسترش صادرات نیز بشود، با این حال باید به درآمدهای حداقلی مردم هم توجه کافی داشته باشیم و شرایط تورم و فشارهای اقتصادی وارده بر مردم را نیز در نظر بگیریم. از این روی با توجه به عدم رعایت الگوی مصرف در مشترکان پرمصرف جامعه، تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها باید در دستور کار قرار گیرد و تمرکز روی پرمصرف‌ها در این زمینه کاملا درست است. هزینه مصرف برق پرمصرف‌ها با قیمت واقعی خیلی فاصله دارد و هر ساله رقم بسیار بالایی از یارانه های پنهان به پرمصرف‌ها می‌رسد.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها با اشاره به احتمال کمبود گاز در زمستان افزود: در حال حاضر خط لوله جنوب به شمال ظرفیت انتقال گاز را ندارد؛ یعنی ما منابع کافی گاز را در جنوب داریم اما خط لوله‌ انتقال‌دهنده به شمال را نداریم و بنابراین ناچاریم از ترکمنستان وارد کنیم تا مصارف شمال کشور تأمین شود؛ پس ما باید یک تغییر اساسی در شیوه مصرف گاز و توزیع عادلانه آن در بین مردم انجام دهیم، چون بسیاری از نقاط کشور از گاز بی‌بهره‌اند و برای گرمایش خودشان هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند.

وی همچنین چاره‌اندیشی دولت برای توزیع و مصرف عادلانه انرژی را یک ضرورت توصیف کرد و اظهار داشت: استراتژی بلندمدت دولت باید بر این مبنا قرار بگیرد که قیمت انرژی به گونه‌ای سامان یابد تا زندگی بهتری برای مردم فراهم شود؛ چه از نظر مصرف و چه از نظر فروش و بازاریابی.

هزینه مصرف برق پرمصرف‌ها با قیمت واقعی خیلی فاصله دارد/ یارانه پنهان به پرمصرف‌ها می‌رسد/ منابع کافی گاز در جنوب داریم اما خط لوله‌ انتقال‌دهنده به شمال را نداریم

پیشتر نیز مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی در این باره گفته بود: افراد و خانواده‌هایی هستند که بر پایه الگو مصرف می‌کنند که تبعا به این افراد می‌شود برق با قیمت یارانه‌ای داد، ولی در مقابل اشخاصی هم وجود دارند که برق را خارج از الگوی مصرف استفاده می‌کنند که باید با نرخ تمام شده قیمت برق این افراد را محاسبه کرد و پایین‌تر از آن قیمت توجیحی ندارد. میانگین نرخ تمام شده‌ی برق هم موجود و مشخص است که با چه قیمتی تولید می‌شود و این باید ملاک عمل باشد برای کسانی که بالاتر از الگو مصرف می‌کنند. در بحث الگو و مقدار تعرفه‌ی الگو هم، می توان پلکانی مدیریت کرد.

او در زمینه کمبود احتمالی گاز در زمستان و لزوم اصلاح و بهینه سازی تعرفه‌های پرمصرف‌های بخش گاز پیش از بحران زمستان اظهار داشت: قطعا باید اقدامات لازم انجام شود، ولی مساله‌ این است که بعضی از اقدامات برای اینکه ما با مشکل کمبود گاز مواجه نشویم، اقداماتی است که به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و انبوه نیاز دارد؛ یعنی فقط مساله‌ی زمان نیست، مساله‌ی مقدار سرمایه گذاری مورد نیاز هم وجود دارد. در حال حاضر که یک مقدار بودجه تحت فشار است و تخصیص‌ها انقباضی انجام می‌شود، در نتیجه برای تأمین این حجم سرمایه‌های موردنیاز، طبیعتا مشکلاتی وجود دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره یارانه‌ی پنهان انرژی اشاره کرد: در این رابطه اختلاف نظر زیاد است و برآوردی که ارائه می‌شود این است که ما در مجموع یارانه‌ی پیدا و پنهان‌مان، دو برابر بودجه‌ی عمومی کشور است که بخشی از آن یارانه‌ی پنهان انرژی است که اختصاص پیدا کرده و نیز هدفمند و بهینه مصرف کردن آن مساله‌ی خیلی مهمی است.

او در پاسخ به سوال خبرنگار تابناک اقتصادی، مبنی بر اینکه طرح برق امید و گاز امید توانسته مصرف مشترکین پرمصرف را کاهش دهد و زمینه‌ی صرفه جویی را فراهم کند، گفته بود: آن طرح اصلا موثر نبوده است. امیدواریم که در این دولت در بررسی و آسیب‌شناسی تجارب قبلی، اصلاحات جدی صورت بگیرد تا مدیریت مصرف تا حد ممکن اتفاق افتد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
مدیریت در ایران فقط گران کردن است و بس
کامبیز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
حقوق ما هم با قیمت واقعی خیلی فاصله دارد.!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
هزینه برق پدر مردم درآورد همه مثل شما درآمد میلیارد ندارن
علی اکبر خاوری نژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
جناب، ابتدا تعریف مناسبی از افراد پر مصرف ارایه دهید ، سپس افاضه بفرمایید.من بازنسشته ام ، خانه لاکچری ندارم ، حقوق اندکم را به ریال میگیرم ، انگاه بخاطر روشن کردن کولر گازی در هوای شرجی مازندران ان هم چند ساعت در شبانه روز محکوم به پرداخت یک و نیم ملیون تومن پول برق شدم. ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
من ۵۰۰۰ کیلو وات مصرف داشتم چون کولر گازی دارم
قبض برق امد ۴ میلیون و ششصد هزار
رفیقم در خوزستان همین مقدار مصرف داشت شده ۱۱۵ هزار
باید این را اصلاح کنید واگرنه قبض من دیگه راهی برای افزایش ندارد.اگر هم افزایش یابد مجبور میشم کنتور را دستکاری کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
مافیای زعفران دست کیاست که قیمتش حدودا دو برابر شده .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
دست خودشون
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
از دید تخصص روش بهینه تامین انرژی مبتنی بر گاز چه از نظر هزینه های تولید ، انتقال ، توزیع ، چه از لحاظ زیست محیطی خط لوله نیست.
باید در مبدا به برق تبدیل شود و برق انتقال یابد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
حالا نوبت بازی با گاز و پر مصرفی و کم مصرفی رسیده!
مگر در منازل کوره گاز سوزی وجود دارد؟! هنوز هم سرما هوا در خیلی از جاها زیر صفر نرفته که ادعا پر مصرفی می کنید!
ادعای پر مصرفی یا از افزایش تعداد مشترکان است و یا ترفند خودتان برای گرانی کردن آن!
پاسخ ها
محسن
| Belgium |
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
از الان بازی در میارند تا زمانی که گاز قطع شد بگویند مشگل مردم هستند که بیش از حد مصرف می کنند و از ان طرف پول بیشتری هم می گیرند اگر مدیریت داشتن که وضع این نبود.
ناشناس
|
Romania
|
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
رتبه فساد اقتصادی در بین ۱۸۰ کشور ۱۷۴ است شما اگر بخشی از فساد سیستماتیک نیستید با آن مبارزه کنید نه اینکه همیشه دست در جیب مردم کنید
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
اختلاس ها هم خیلی بالاتر از متوسط جهانی است!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
بعید میدانم اگر قیمت را ده برابر قیمت جهانی کنند باز راضی بشوند. از مدیریت انرژی فقط گران کردن بلدند. ثروتمندان اگر یک ریال پول بیشتر بابت انرژی بدهند چند برابر بیشتر از مردم خواهند گرفت
این روشی است که از مسوولین یاد گرفته اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
مادر پیر و بیمارم در شهرستان بخاطر گرما فقط یکماه از کولر گازی استفاده کرد و یک میلیون و هفصد هزار تومان برایش قبض برق اومده در ماهای قبل کمتر از سی هزارتومان بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
شما رفتید اونجا که مشکلات مردم رو حل کنید. چه کردید؟
یک مشت حرف کلی . فاعل کارها نامعلوم ، روش کار نامشخص ، اهداف مجهول .... بس کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
بسیاری از کارشناسان معتقدند که تمام مشکلات داخلی راه حل های آسان دارند ولی با ساختار و مدیریت ضعیف فعلی امکان حل آنها وجود ندارد
بسیاری از شرکت های دولتی در کنار وظایف اصلی خودشان به منظور حفظ سرمایه و سود جانبی زمین و ساختمان هایی را خریداری کرده اند که هیچ تاثیری در تولیدات آنها ندارد و فقط باعث گرانی و کمبود زمین و ساختمان هستند
مشکل در خرید آنها نیست بلکه مشکل در ساختار اقتصادی کشور است
نمایندگان مجلس و دولت بصورت وصله و پینه ای مشغول حل مشکلات هستند بطوری که وصله و پینه ها با یک حرکت بازار و با هوشمندی سودجویان پاره و از هم کسیخته می شود
بسیاری از پروژه هایی که توسط دولت تعریف می شود یا اضافه است و یا به سرانجام نمی رسد و یا هزینه آنها بالاتر از خروجی آنها است
محسن
|
Belgium
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
گاز به اندازه کافی در جنوب داریم ولی خط لوله ای که به شمال بکشیم نداریم....مواد غذای در بازار به اندازه کافی داریم ولی ما پول خرید ان را نداریم خدا نکرده فکر نکنید مدیران لیاقت پستشان را ندارند ......خدا فقط به این مملکت رحم کند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
از این فیلما قبلا زیاد دیدیم.
عنوان فیلم : دعوا سره لحاف ملا نصرالدین
سکانس اول: شروع کردن به اینکه ثروتمندا از یارانه پنهان بیشتری استفاده میکنن و این خلاف عدالته!
سکانس دوم: حذف یارانه پنهان و آزاد سازی قیمت حامل های انرژی
سکانس سوم: پرداخت چندرغاز به ملت.
سکانس چهارم: منت گذاشتن هر روزه به ملت دریافت کننده یارانه و لرزوندن تنشون بابت حذف یارانه دهک فلان وبهمان.
سکانس آخر: ایجاد یک ابر تورم و رساندن ارزش یارانه پرداختی در حد هیچ.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
لوله گاز از جنوب به شمال ندارید آیا شبکه برق از جنوب به شمال هم ندارید؟ مشکل چیز دیگری است؟ مشکل در مدیرانی است که حتی نمی توانند بخش خصوصی را بکار بگیرید تا گاز را تبدیل به برق کند و مازندران حداقل اندکی از انرژی گرمایی خودش را از برق بگیرد و یا گاز دریای خزر را استخراج کنند
مدیرانی که کاربلد نیستند بلکه اطمینان و اعتماد را هم در داخل و هم خارج از بین برده اند و هیچ سرمایه گذار داخلی و خارجی حاضر نیست در این کشور سرمایه گذاری کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
مگر مردم دست مزدشان به قیمت جهانی است که شما همه چیز را با قیمت جهانی محاسبه کرده وبه زور از مردم میگیرید...........
دهقان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
من یک واحد دارم چند ماهه خالیه
فیش برق اومده ۱۶۰۰۰ تومان با بدهی قبلی ۶۰۰۰ تومان
میگن از چند میلیون نفر کم مصرف پول برق نمیگیرند
یکی بگه کم مصرف ها چه کسانی هستند؟
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
میشه یک قلم کالای مصرفی را اعلام بفرمایید که ادعای یارانه پنهان رویش نداشته باشید ؟؟؟ آب ، برق ،گاز ، بنزین ، گازوئیل ، .....و ده ها مورد دیگر
فکر نمی کنید چرا مجبور به دادن یارانه شده اید ؟
دلیلش روشنه چون عموم مردم قادر به پرداخت قیمت های واقعی جهانی نیستند
پس مشخص میشه دستمزدها و حقوق ها بسیار پایین تر از سطح جهانی است
یک نفر اگر ماهی ده میلیون پس انداز کنه (فرض محال) بعداز 200 ماه یعنی حدود هفده سال میتواند یک آپارتمان چهل پنجاه متری بخرد . به نظر شما ، منطقی است ؟
مشکل در مدیریت و برنامه ریزی کلان مملکت است که در تعیین دستمزدها دخالت میکند که علت آن هم روشن است . حکومت در مملکت بجای حکومت و کنترل بر اوضاع و تلاش در بهبود ساز و کار اقتصادی و تنظیم روابط بین صنوف مختلف ، خود کارفر مای همه صنوف است و در نظام کارفرمایی هم پایین آوردن دستمزدها اصل پذیرفته شده است .دولت و حکومت باید کارفرمایی را رها کند و تنظیم امور را به خود گروه های شغلی مختلف بسپارد. آنوقت نیروگاه برق هزینه تمام شده یک کیلووات ساعتش واقعی خواهد شد و در مقابل دستمزد مصرف کننده هم واقعی خواهد شد .
دولت در مورد اقتصاد در ایران حکم داوری را دارد که گلهای زده و خورده تیم ها را ، بدون توجه به نتیجه واقعی ، خودش تنظیم میکند و این راه به همین شرایط ختم خواهد شد
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
من فکر نکنم مردم درکشوربی رویه برق,مصرف نمایند خوب مناطق گرمسیر نظیر تهران گیلان. خوزستان گیش و سیستان و بلوچستان مردم مجبور هستند برای.درامان ماندن از گرما کولر ودرمناطق سردسیر برای درمان ماندن آزسرما بخاری روشن نمایند در چنین شرایطی وزیر نیرو بجای اینکه غم خوار مردم باشد به بهانه مصرف گاز,و برق زیادبا صدور قبض های نجومی مردم را داغ میکند و این یعنی سو استفاده از جیب مردم نیازمند وزیر نیرو نباید به بهانه روشن شدن کولر و مصرف شدید برق از مردم سو استفاده نماید کارمندی که حقوق وی 3 تا 4 میلیون است از کجا بیاوردر در ماه 4 میلیون پول هزینه برق پرداخت نماید حتی در دوره احمدی نژاد هم اینقدر مردم را نمی دوشیدند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
مسئولان عزیز اول فیش برق منزلتان را برای مردم نشان دهید تا ما الگوی شما مصرف کنید نه اینکه شما چند برابر مصرف کنید به مردم بگویید شما مصرف نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
هزینه مصرف برق پرمصرف‌ها با قیمت واقعی خیلی فاصله دارد. هزینه مصرف برق صادراتی چطور؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
مشترکان پرمصرف واقعی باید جریمه شوند واین حرف صحیحی است ولی خانه من در طبقه آخر است وبا کولر آبی خنک نمی شود وآب هم آصلا به آنجا نمی رسد شبانه روز مراقبین یه چراغ روشن نکنیم.تو آشپزخانه با چراغ موبایل دنبال پیاز و سیب زمینی می گردیم ولی اگر کولر گازی خاموش بشه روانی می شیم .فقط بابت کولر گازی ثملیون قبض اومده حقوق خودم که بازنشسته هستم و رفت و آمد دارم شش ملیونه.به مهمونا گفتم خونه ما نیایید نمایندگان محترم ناراحت می شن ولی هرشب که میرم مسجد حاج آقا بر صله رحم تا کید می فرمایند وضمن اینکه اگر کسی نیاید افسرده می شم .می شده یک دفتر مشاوره برای پیر مردانی مثل من تاسیس کنید ۹۵ درصد هزینه رو خودم میدم فقط یک مرکز مشاوره برای پیرمردان روانی که هنوز با مردم رفت وآمد می کنم تاسیس کنید تا بتونیم برخلاف این ۶۰ سال بدون دیدن فرزندان وخواهر وبرادرهامون زندگی کنیم.اخر درسته برق هفته قرار نیست هرماه جمع بشین یا توی عید فطر وعید نوروز همدیگه رو ببینید .خیلی پررو شدیم تازگی
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
من قبض برقم حدودا چهل هزار تومان است. گرچه نسبت به سال قبل بیش از دو برابر و سالهای قبل چندین برابر شده است ولی رقم آن نسبت به سایر هزینه های سرسام آور چندان جای گله باقی نمیگذارد، لیکن حرف اصلی من حرف مسئولین در حذف قبض برق و ادعاهای عدم افزایش نرخ برق است که ماهی پخته در حوض را هم بخنده وامیدارد هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
این جناب نماینده مانند خیلی از مسولین مازیاد از جامعه خبر نداردوفقط به یکسری ارقام وامار بسنده می کند.در حالیکه علت مصرف بی رویه برق را ماانشعابهای غیر مجاز واستفاده دستفروشان می دانیم که اگر رسیدگی شود 50 در صد مصرف برق کاهش می یابد . وتهدید مردم فایده ای ندارد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین