بازدید 16157
آخرین تحولات خاورمیانه
ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام، حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب، هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان، اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها و گفت‌وگوی وزیران خارجه آمریکا و عربستان درباره کودتا در سودان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۸۴۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۱ 27 October 2021

ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام/ حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب/ هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان/ اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها

بین الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام، حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب، هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان، اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها و گفت‌وگوی وزیران خارجه آمریکا و عربستان درباره کودتا در سودان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام

علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور انجام گفت‌وگو با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام وارد بروکسل شد.

باقری آن گونه که پیش از این در توئیتی اعلام کرد، قرار است فردا چهارشنبه با مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام درباره مذاکرات نتیجه محور ملاقات کند.

وی همچنین در توئیتی نوشت: ایران مصمم به انجام مذاکراتی است که تحریم های ظالمانه و غیرقانونی را کامل و موثر لغو و عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را تضمین کرده و ضمانت های معتبری برای عدم بدعهدی بیشتر فراهم کند.

به گزارش فارس، «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنجشنبه ۲۲ مهر ماه، سفری به تهران داشت و با علی باقری دیدار و گفت‌وگو کرد و در پایان طرفین توافق کردند که مباحث باقی مانده را در بروکسل ادامه دهند.

ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام/ حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب/ هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان/ اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از سفر مورا به تهران در نشست هفتگی با خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس گفت: گفت‌وگوهای پنجشنبه گذشته خوب و سازنده بوده و نکاتی که باید به انریکه مورا می‌گفت، منتقل کرد و توافق شد در چند روز آینده در بروکسل، این گفت‌وگوها ادامه یابد و این توافق دوسویه بوده است. قطعا موضوعات، چالش‌ها و موانعی که در  شش دور مذاکرات در وین به نتیجه نرسید، باید در حین این گفت‌وگوها درباره اش رایزنی کرد.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا در دیدار دبیرکل جدید اکو گفت مذاکرات هسته‌ای با ۱+۴ به زودی از سر گرفته خواهد شد.

حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب

شبکه خبری المیادین خبر داد که یک کاروان ارتش ترکیه متشکل از صد خودرو که حامل تانک و توپ سنگین بوده به سوی جبل الزاویه در ادلب سوریه حرکت کرده است.

«سانا» خبرگزاری رسمی سوریه نیز روز پنجشنبه خبر داد، ترکیه طی ساعات‌ اخیر، کاروان نظامی جدید شامل اسلحه، مهمات و مواد لجستیک برای حمایت از گروهک های تروریستی وارد ادلب سوریه و حومه آن کرده است.

پارلمان ترکیه، از ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷ نیز یک سال، عملیات نظامی برون مرزی ترکیه را تمدید کرد. از آن‌ پس، هر سال در ماه اکتبر پارلمان ترکیه، به درخواست رئیس‌جمهور، این ماموریت را به مدت یک سال تمدید می‌کند. اما این‌بار، اردوغان خواستار تمدید دو ساله عملیات برون‌مرزی در عراق و سوریه شده است.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اخیرا در مصاحبه با نشریه آلمانی «اشپیگل» گفت که اگر روسیه و آمریکا حق ورود به سوریه را دارند پس ترکیه نیز از چنین حقی برخوردار است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اضافه کرد که برخی دوستان اروپایی از ترکیه به دلیل استقرار نیرو در سوریه انتقاد می‌کنند اما ما باید مردمی که در مناطق تحت سیطره ما بودند را باقی می‌گذاشتیم و این ۲.۵ میلیون تن به دلیل حضور نظامیان ترکیه ادلب را ترک نکردند.

وی ادامه داد که دوستان کشورش در غرب به گونه‌ای رفتار می‌کنند که ترکیه نیرویی اشغالگر در سوریه است.

کالین مدعی شد که آنکارا هیچ گونه طمعی به اراضی سوریه نداشته؛ اما مجبور شده که چنین گامی را در راستای امنیت خود و امنیت سوری‌ها در منطقه بردارد.

دمشق بارها اعلام کرده است که حضور آمریکا و ترکیه در سوریه اشغالگرانه بوده و تاکید کرده است که این دو کشور باید خاک سوریه را ترک کنند.

هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان

یک مقام ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) روز سه‌شنبه به کنگره این کشور گفت که جامعه اطلاعاتی ایالات متحده ارزیابی کرده که داعش در افغانستان می‌تواند تا شش ماه دیگر به ایالات متحده حمله کند و قصد دارد این کار را دارد.

به گزارش خبرگزاری انگلیسی «رویترز» «کالین کال» معاون سیاسی وزارت دفاع آمریکا گفت، باید معین شود آیا طالبان، که دشمن داعش است، توانایی مبارزه با داعش را پس از خروج ایالات متحده در ماه اوت از افغانستان را دارد یا خیر؟!

به گفته این مقام ارشد پنتاگون، جامعه اطلاعاتی اینک ارزیابی کرده است که هم داعش خراسان و هم القاعده قصد انجام عملیات علیه ایالات متحده را دارند، اما هیچ یک در حال حاضر توانایی انجام این کار را ندارند.

وی افزود که حمله محتمل داعش خراسان به منافع آمریکا، شش یا دوازده ماه، و القاعده یک حتی دو سال طول بکشد.

ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام/ حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب/ هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان/ اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها

سخنگوی طالبان جمعه گذشته نیز گفت، آمریکا باید بابت جنایات خود در افغانستان به مردم این کشور غرامت پرداخت کند. مجاهد در مصاحبه با «سی‌جی‌تی‌اِن» در پاسخ به سوالی درباره مبارزه با گروه تروریستی داعش گفت: «فراهم کردن امنیت مردم وظیفه ماست. انشاء الله امنیت را بیش از پیش فراهم می‌کنیم.»

او در ادامه گفت: «مدارس در حال بازگشایی هستند و در برخی مناطق از جمله مزار شریف، بلخ و قندهار مدارس باز شده‌اند. در حال در نظر گرفتن مکانیسم‌هایی برای آموزش بانوان هستیم.»

سخنگوی طالبان درباره حمله پهپادی آمریکا در کابل که به جان باختن شماری از شهروندان منجر شد، گفت: «این اولین جنایتی نیست که آمریکایی‌ها با بی‌رحمی در افغانستان مرتکب شده‌اند. آمریکا تمام بیست سال گذشته چنین اقداماتی انجام داده است.»

مجاهد افزود: «چهره واقعی آمریکا برای مردم کشور ما و جهان به نمایش درآمده است و آمریکا در هرکجا که این جنایات را انجام دهد محکوم است و باید به مردم افغانستان غرامت پرداخت کند.»

سخنگوی طالبان پیشتر نیز اظهارات نماینده پیشین آمریکا در امور افغانستان درباره حضور القاعده در این کشور را رد کرده بود.

«زلمی خلیلزاد» در گفت‌وگو با «سی‌بی‌اس نیوز» درباره حضور رهبر القاعده در افغانستان و یا در همسایگی این کشور گفته بود، شاید «ایمن‌ الظواهری»، سرکرده القاعده، در افغانستان و یا همسایگی افغانستان حضور داشته باشد و طالبان در این باره اطلاعی ندارند.

وی افزود: «گزارشی که من دیده‌ام نشان می‌دهد که ممکن است ایمن الظواهری رهبر القاعده در افغانستان یا قلمروهای مجاور باشد. نمی‌دانم آیا طالبان در این باره آگاهی دارند یا خیر؟ طالبانی که من با آنان به توافق رسیدم به من گفتند که نمی‌دانند رهبر القاعده کجاست.»

خلیلزاد از به میان آمدن فضای بی‌اعتمادی میان افغانستان و آمریکا خبر داد و گفت که واشنگتن عملکرد طالبان را به‌منظور مقابله با تروریست‌ها از خارج مرزها بررسی می‌کند.

«ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان گفته‌ها درباره حضور اعضای شبکه القاعده در افغانستان را بی‌اساس خواند و افزود: «من نه چنین خطری را می‌بینم و نه کسی اینجاست و نه اطلاعاتی به ما رسیده که در این سطح باشد.»

اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها

در پی ادامه اختلاف میان آمریکا و اسرائیل بر سر شهرک‌سازی‌ها در اراضی فلسطینی، واشنگتن مخالفت شدید خود را با شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری اشغالی اعلام کرد.

به گزارش القدس العربی، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی، به نگرانی آمریکا در مورد طرح دولت اسرائیل برای ساخت هزاران واحد مسکونی در کرانه باختری اشاره و خاطرنشان کرد که طرح اسرائیل در تضاد با تلاش‌ها جهت کاهش تنش در خارومیانه است و به چشم‌انداز راه‌حل "دو کشوری" آسیب می‌زند.

پیش از این نیز وب سایت آمریکایی "اکسیوس" گزارش داد که دولت آمریکا اعتراضش را به دولت اسرائیل به دلیل طرح این رژیم برای ساخت واحدهای جدید در کرانه باختری اشغالی اعلام کرده است.

ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام/ حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب/ هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان/ اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها

طبق اعلام این وب سایت کاردار آمریکا در قدس اشغالی با مشاور نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، تماسی "طوفانی" در خصوص شهرک سازی های اسرائیلی داشته است.

اکسیوس به نقل از منابع اعلام کرد که دولت بایدن «مخفیانه» اسرائیل را از مخالفت خود با طرح شهرک‌سازی جدید در کرانه باختری مطلع کرده است و بایدن و دستیارانش بر بنت فشار آوردند تا فعالیت شهرک سازی در کرانه باختری را محدود کند.

وب‌سایت عبری "واللا" هم در تایید این خبر نوشت که دولت آمریکا تلاش دارد اسرائیل را تحت فشار قرار دهد تا این اقدام را انجام ندهد، یا حداقل تعداد واحدهای مسکونی مورد تایید را کاهش دهد.

روز دوشنبه، اتحادیه اروپا از مقامات اسرائیل خواست تا شهرک سازی را متوقف کنند و مناقصه‌هایی را که برای ساخت حدود ۱۳۰۰ پایگاه جدید در تعدادی از شهرک‌ها در کرانه باختری ارائه کرده بود، پس بگیرند.

روز یکشنبه، رژیم صهیونیستی مناقصه ای را برای ساخت حدود ۱۳۰۰ واحد شهرک سازی جدید در کرانه باختری اشغالی اعلام کرد و همچنین قصد دارد ساخت بیش از ۳۱۴۴ واحد شهرک سازی در شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری را تصویب کنند.

گفت‌وگوی وزیران خارجه آمریکا و عربستان درباره کودتا در سودان

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور با فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در خصوص کودتای نظامی در سودان گفت‌وگو کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است، بلینکن و فیصل بن فرحان در دست گرفتن قدرت توسط نظامیان در سودان را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است، بلینکن بر حمایت قاطع آمریکا از آرمان‌های مردم سودان برای دموکراسی تاکید کرد و احیای فوری دولت انتقالی سودان به رهبری غیرنظامیان را ضروری دانست.

بر اساس این بیانیه، بلینکن و فیصل بن فرحان همچنین درباره سایر موضوعات مهم در روابط دوجانبه از جمله حقوق بشر گفت و گو کردند.

ورود علی باقری به بروکسل برای مذاکره درباره برجام/ حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب/ هشدار درباره حمله داعش به منافع آمریکا در افغانستان/ اختلاف شدید واشنگتن -تل‌آویو بر سر شهرک سازی‌ها

وزارت خارجه آمریکا همچنین در بیانیه دیگری اعلام کرد، بلینکن در تماس با عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان با ابراز خرسندی از آزادی وی از حبس خانگی، از نیروهای نظامی سودان خواست تمام رهبران غیر نظامی دستگیر شده را آزاد کنند و از اعمال خشونت علیه تظاهرات کنندگان بپرهیزند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد، دولت آمریکا طیف گسترده ای از ابزار اقتصادی را در پاسخ به کودتای نظامی سودان دارد و با کشورهای حوزه خلیج فارس در این خصوص از نزدیک ارتباط دارد.

 آمریکا به همراه انگلیس و نروژ، کودتای نظامی سودان را محکوم کرده است. این کشورها که اعطاکنندگان اصلی مالی به سودان هستند اعلام کرده اند از وضعیت سودان بسیار نگرانند. این کشورها همچنین خواهان خواهان آزادی افراد بازداشت شده در سودان شدند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز گذشته با محکوم کردن اقدام ارتش سودان اعلام کرد، هرگونه تغییر اجباری دولت انتقالی مردمی سودان، روابط دوجانبه با آمریکا را به خطر می اندازد و به دلیل این تحولات، آمریکا کمک اقتصادی ۷۰۰ میلیون دلاری خود برای سودان را متوقف می کند.

عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان که از روز دوشنبه با کودتای نظامیان در حبس خانگی قرار داشت، به محل اقامتش در خارطوم پایتخت این کشور بازگشت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، روز سه شنبه در مصاحبه ای با بیان اینکه عبدالله حمدوک نخست وزیر در منزل اوست، خاطرنشان کرد که وی در صحت کامل است و به زودی به خانه اش بازخواهد گشت؛ خارطوم روز دوشنبه شاهد رخدادهایی سریع و شتابان بود که با حبس خانگی نخست وزیر در مکانی نامعلوم آغاز شد.
در پی این حوادث، خبرهای محلی از دستگیری شماری از وزیران، مسئولان و رهبران احزاب سودانی و بستن راه ها و پلها در خارطوم حکایت دارد.


از سوی دیگر عبدالفتاح البرهان، شورای حاکمیتی و کابینه را منحل و در سراسر کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد.
بر اساس اعلام رسانه ها، فرمانده ارتش سودان و رهبر نظامیان کودتاگر در این کشور، برخی از وزیران دولت برکنارشده عبدالله حمدوک را متهم کرد که با اظهارات خود در صدد ایجاد فتنه و جنگ داخلی بودند.


رسانه های خبری صبح روز دوشنبه از وقوع کودتای نظامی در سودان خبر دادند.


تعدادی از ایالات‌ این کشور در اعتراض به گرانی و اوضاع بد معیشتی این کشور در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ از قدرت برکنار شدند و یک دولت انتقالی قدرت را در این کشور در دست گرفت که ریاست دولت موقت آن بر عهده "عبدالله حمدوک" است.
اوت ۲۰۱۹ میلادی، دولت انتقالی سودان آغاز به کار کرد و قرار بود مدت زمان انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان ۳۹ ماهه باشد و در این مدت نیز قدرت میان ارتش و ائتلاف «الحریة و التغییر» تقسیم شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۲۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
عراقچی همراه ایشان است ، یا با ا تیم جدید وارد بروکسل شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مگه تحریمها فرصت نبود
چرا التماس برای مذاکره برجامی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
اینو به سردبیر تابناک بگو که چندماه قبل مقاله داد برجام مرده متولد شده..حالا چرا دست از سر این مرده برنمی دارند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
قطعا با وجود باقری کنی که دستیار جلیلی در مداکرات

قبل از ظریف بوده

که باعث صدور ۷ قطعنامه تحریمی و بردن کشور ذیل بند ۷ منشور ملل شد

به هیچ وجه به اشتی و امضا و خیر و برکت برای کشور و مردم منتهی نخواهد شد
ناشناس
| Turkey |
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
شما لطفا شکر نریز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
این تیم برجامی با دست پر رفت اما با دست خالی برخواهد گشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
دفعه قبل هم همین گروه دانشگاه امام صادق و دکتر جلیلی و همین جناب باقری کنی

در دولت مموتی رفتند پس از کلی هزینه و اتلاف وقت

با ۷ تا قطعنامه تحریمی برگشتند !!؟

و مموتی گفت : که اینها همه کاغذ پاره هست و آنقدر صادر کنند ، تا قطعنامه دانشان پاره شود !!!!؟
ناشناس
| Turkey |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
شما گارانتی هم می دین ؟
غلامحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مذاکره نه وقت تلف کنی هشت سال زمان احمدی نژاد مذاکره کردید قطعنامه پشت قطعنامه تحریم پشت تحریم بدتون هم نمیاد آخر تحریم نعمت هست همیشه هم اونا مقصرند
پاسخ ها
سید علی
| - |
۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
باز زمام احمدی نژادمراکز هسته ای پلمپ نشد هشت سال مذاکره روحانی که همه دستاوردها را به باد داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
آقای باقری با کسی فامیل هست یا نه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
ایشان آقازاده مرحوم مهدوی کنی هستند

که اولین رییس کمیته و وزیر کشور بودند

و دانشگاه مدیریت هاروارد تهران را بعنوان

خانواده خودشان گرفتند

و الان بنام امام صادق اکثر وزرا و معاونین وووو

را کنتراتی برداشتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
کالین مدعی شد که آنکارا هیچ گونه طمعی به اراضی سوریه نداشته؛ اما مجبور شده که چنین گامی را در راستای امنیت خود و امنیت سوری‌ها در منطقه بردارد!!!!!
عجب! می ترسم یه روز آقای اردوغان زیر بار دورغ هاش خفه شه!!!!
اینجوری باشه همه دنیا می تونن در راستای امنیت خود لشگرکشی کنن!
لابد ما هم باید در راستای امنیت مان با این همه بدخواه در جهان به همه جا لشگرکشی کنیم و هی تمدید کنیم!

خدا عقل به سران کشورها در منطقه عنایت کند انشاءا...!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
شما مواظب نادرستهای خودت باش اردوغان سه میلیون و پانصد هزار سوری رو پناه داده 0
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
انشالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
رهبرانقلاب: ما برجام را نقض نمی‌کنیم لکن اگر طرف مقابل نقض کند که الان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا دارند تهدید می‌کنند که برجام را پاره می‌کنیم؛ ما آنرا آتش می زنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مذاکرات به دوره فرسایشی جلیلی برگشت
اکبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
من نمی دونم چرا سیاستمداران ما نمی فهمند که اروپا هیچ کاره است ، مگه امریکا از برجام خارج شد کشورهای اروپایی چه کار مثبتی انجام دادند؟ اقایون سیاستمدارها بروید کدخدا را بینید، مردم دارن بدبخت می شوند
پاسخ ها
ناشناس
| Philippines |
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مذاکره غیر مستقیم با امریکا یعنی کشور و منافع ملی را بازیچه و کارت بازی اروپا چین و روسیه کردن تا انها امتیازهایی در راستای منافع ملی خودشان اول از همدیگر و بعد از ایران بگیرند در اخر سری که بی کلاه میمونه ایران کاش مذاکره مستقیم فقط بین ایران و امریکا بشه وجلوی مداخله چین و روسیه و اروپا در مذاکرات گرفته بشه صددرصد نتایج بهتری میگیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
اینقدر وقت تلف نکنید و در مذاکرات تاخیر نکنید که جای شاکی و متشاکی عوض شود و دنیا بر علیه ما شود
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
این آقا هم مثل جلیلی هشت سال مردم را سرکار می گذارد
فقط برای عکس یادگاری
حسن کلید ساز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
حالا فکر می کنید آمریکا تخریم ها را بردارد ایران بعد ازچند سال می شود کره جنوبی ، ترکیه و یا حتی کشور ویتنام که از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵گرفتار جنگی خانمان‌سوز شد که بخش قابل‌توجهی از مردم را درگیر قحطی و فقر کرد. تلاش‌های ویتنام قبل از دهه ۹۰، نتوانست موتور اقتصاد این کشور جنگ‌زده را روشن کند. اما در سه دهه اخیر ویتنام با درس گرفتن از اشتباهات گذشته خود، اصلاحات اقتصادی را در دستورکار قرار داد. «آزادسازی اقتصادی»، «عقد توافق‌نامه‌های تجاری با دیگر کشورهای منطقه»، «ثبات اقتصاد کلان» و «اصلاح سیاست‌های پولی و مالی» اقتصاد این کشور را متحول ساخت. براساس آمارهای بانک جهانی، صادرات ویتنام در سه دهه اخیر ۱۰۰برابر شده‌است. نکته جالب فتح بازار آمریکاست؛ اگرچه این کشور بزرگ‌ترین آسیب‌های جنگی را از آمریکا دید، اما در حال حاضر صادرات این کشور به آمریکا به ۶۱ میلیارد دلار رسیده‌است. طی این مدت همچنین متوسط درآمد ویتنامی‌ها حدود ۳۰ برابر شده‌است. براساس آمارها، جمعیت زیر خط فقر نیز از ۶۰ درصد جمعیت به کمتر از ۵ درصد رسیده‌است که این امر نشان می‌دهد این کشور در مسیر توسعه اقتصادی قرار دارد.
پاسخ به سوال بالا حتما منفی است زیرا می توان به کشور همسایه افغانستان اشاره کرد که با وجود عدم تحریم ولی به علت فساد زیاد مسئولا ن ان کشور به این روز افتاده است زیرا به عنوان مثال دولت در ظاهر دارای ارتش سیصد هزار نفری بود و بودجه را بر اساس سیصد هزار نفر تعیین و پرداخت می کرد ولی عملا نیمی از این ارتش وجود خارجی نداشت اگر با فساد در هر شکل آن در قوای سه گانه کشور و به خصوص در قوه قضاییه مبارزه شود و آن قوه از لوث افرادی مثل اکبر طبری پاک شود و هماهنگی در داخل زیر مجموعه ان شکل بگیرد و نه مثل الان که در کورد یک موضوع ساده مانند برگ سبز و سند مالکیت خودرو بین زیر مجموعه ان قوه بر سر تضاد منافع و پول باد اورده سردفتران جهت تنظیم سند خودرو هماهنگی وجود ندارد و با عنایت به دستور رییس دیوان عدالت اداری که برگ سبز را سند مورد قبول می داند ولی سردفتران به علت منافع عظیم ادی خود از دستور سرپیچی می کنند آیا این عدم هماهنگی در خصوص موارد ساده که در دنیا سال ها حل شده است ربطی به تحریم امریکا و اف ای تی اف دارد نه این از فساد درونزای سیستم استکه مثل یک ساختان کهنه که به هرجای ان دست بزنی خرج به بار می اورد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مگه برجام قخ نبود؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
الان شده به چون اصولیون رو کارن
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
اتفاقا" این آقای باقری باقری قبلی نیست.به سرعت برحام را سروته وبه سه صوت فیتیله پیچش میکنه برمیکرده.درواقع بدلیل فشارهای اقتصادی زیاد امتیازات زیادی هم به طرف یا طرفهای مقابل خواهد داد.
ناشناس
|
Romania
|
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
انگلیسی بلده وزیر خارجه؟؟؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین سیل جنگ یمن بودجه 1401 روابط ایران و روسیه اومیکرون
آخرین اخبار