بازدید 57330
به مناسبت سی‌ام مهرماه

یادواره شهدای وسیع‌ترین حمله موشکی به مسجدسلیمان

پیام محسن رضایی
کد خبر: ۱۰۸۳۴۶۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۴ 22 October 2021

با پیام دکتر محسن رضایی؛ فرمانده هشت سال دفاع مقدس و معاونت اقتصادی رییس جمهوری، یادواره شهدای وسیع ترین حمله موشکی به مسجدسلیمان در دوران دفاع مقدس برگزار شد.

با پیام تلفنی سردار سرلشکر دکتر حاج محسن رضایی فرمانده هشت سال دفاع مقدس و معاونت اقتصادی رییس جمهوری یادواره شهدای وسیع ترین حمله موشکی. دوران دفاع مقدس به شهرستان مسجدسلیمان برگزار شد.

دراین. یادواره. که با حضور اقشار مختلف از جمله امام جمعه؛ رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و خانواده معظم شهدا همراه یود، سردار سر لشکر دکتر حاج محسن رضایی در سخنرانی مجازی با گرامیداشت یاد و خاطره ۱۲۰شهید این حمله خونین گفت: گرامی می داریم یاد و خاطره شهدای مظلوم حمله موشکی ۳۰مهرماه مسجدسلیمان را که جمغ زیادی از همشهریان ما ناجوانمردانه توسط موشک های بعثی اسراییلی به شهادت رسیدند.

فرمانده هشت سال دفاع مقدس یا تجلیل از مردم شهید پرور مسجدسلیمان گفت: مردمی که با غیرت وفادار به انقلاب واسلام بودند و زندگی. عادی خود را داشتند دشمن بعثی با ارتکاب این جنایت ثابت کرد که تنها دشمن جمهوری اسلامی نیست بلکه دشمن مردم کشورمان و از جمله مردم شریف مسجدسلیمان است که همواره از مشروطه تاکنون درحفظ کشور درخط مقدم بوده اند.

وی با اشاره به افتخار آفرینی های قوم لر گفت:قوم لر همواره افتخار آفرینی های فراوانی را انجام داده است.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید احمدی امام جمعه مسجدسلیمان و سرهنگ کریم پور فرمانده گردان همیشه پیروز سلمان با گرامیداشت این روز که منجر به شهادت ۱۲۰نفر و مجروحیت ۲۴۴نفر و ویرانی بیش از ۱۵۰ واحدمسکونی گردید سخنانی رابیان و از بانیان این یادواره تقدیر و تشکر نمودند.

سی ام مهرماه
# وسیع ترین حمله موشکی دوران دفاع مقدس به مسجدسلیمان

محمدرضا مکوندی

عقربه ها ساعت ۱۶ بعدازظهر را نشان می داد که صدای دو انفجار مهیب ناشی از اصابت دوفروند موشک اسکاد، مسجدسلیمان را آنچنان به لرزه درآورد که تمام مردم شهر در هر کوی و محله و کوچه ای که بودند شدت موج انفجار را حس کردند و ازدو نقطه شهرستون های دود وغبار به هوابرخواست

موشک های اسکاد B نسل جدید موشک های اسکادaآلمانی بود که توسط هیتلر در جنگ جهانی دوم تولید و نسل جدید این موشک ها به ارتفاع ۹ متر و محتوی یک تن ماده منفجره با شعاع تخریب فراوان توسط شوروی در اختیار صدام قرار گرفت. در اولین دور اصابت دو فروند موشک اسکاد دشمن عراقی دو محله سبزآباد و خیابان اصلی شهر مسجدسلیمان هدف واقع شد... در حالی که مردم نیز با کنجکاوی به طرف محل اصابت موشک ها در تردد بودند.

در خیابان هفده شهریور تصادفی بین دو خودرو به وقوع پیوست که جاده این خیابان مسدود و ترافیک سنگینی ایجاد کرد. و سومین سفیر مرگ با فاصله ۴۰ دقیقه از دو موشک اولی دقیقاً به خیابان مملو از جمعیت و خودرو هفده شهریور اصابت کرد و یک فاجعه انسانی را رقم زد. ۱۲۰ شهید و ۲۴۴ مجروح و تخریب بیش از صد واحد مسکونی و تجاری پیامد اصابت این موشک ها بوده است.

شاید قابل وصف نباشد تن ها و اجزای بدن تکه پاره شهروندان بدون دفاع که وحشیانه به شهادت رسیدند و در اطراف محل اصابت موشک ها پراکنده شده بود و دو بیمارستان نفت و ۲۲ بهمن #مسجدسلیمان مملو از شهدای تکه و پاره ای بود که در راهروها و اطاق ها به روی هم چیده شده بوده و مجروحان بسیار زیادی که در حیاط و بیمارستان ها و کف سالن ها به خاطر ازدحام شدید قرارداده شده بودند و درخواست های مکرر بلندگوهای مساجد برای یخ و بخور و کیسه های نایلونی…

سردخانه اجساد شهر تنها گنجایش شش جسد را داشت و از اهواز کانتینر سردخانه داری به #مسجدسلیمان اعزام تا اجساد شهدا در آن قرار داده شود و از روز بعد دهها تشییع جنازه متعدد که مسجدسلیمان را در بهت و اندوه فرو برد و این گونه بود که مسجدسلیمان ناخواسته و ناجوانمردانه از ۳۰ مهر ماه بعد از یک دوره بمباران های متناوب هوایی مناطق مختلف مسکونی اش چون پشت برج؛ نفتک و نمره هشت وارد فاز جدیدی از جنگی شد که بعدها به نام (جنگ موشک ها در تقویم دوران دفاع مقدس) نام گرفت.

حمله ۳۰ مهر به #مسجدسلیمان در دوران دفاع مقدس (وسیع ترین حمله موشکی) دشمن بعثی متجاوز نام گرفت که در نهایت قریب به چهارصد کشته و زخمی برجای نهاد. امام خمینی (ره) با محکومیت شدید این حمله گسترده صدام، ۳ روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام کرد و هیات سه نفره ای را به ریاست آیت الله یزدی به نمایندگی از خود به مسجدسلیمان اعزام نمود و وزرات امور خارجه با تسلیم نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متعدد نسبت به این جنایت انسانی عراق علیه شهروندان #مسجدسلیمانی اعتراض نمود.

 مسجدسلیمان تا پایان دوران دفاع مقدس ۹۰ بار تحت حملات هوایی و موشکی قرار گرفت گاهی اوقات اصابت ۵ تا ۷ موشک در نیمه های شب این شهر بی دفاع و مظلوم را مورد هدف قرار می داد و مردمانی که با تحمل سوز سرمای سخت زمستان و گرمای طاقت فرسای هوا در تابستان در کوهستان های اطراف شهر با کم ترین امکانات زندگی مملو از مشقت و مضیقه را تحمل و گاهی اوقات هم در پی حملات هوایی مورد رگبار هوا به زمین جنگنده های عراقی در اطراف شهر قرار می گرفتند و مدارسی که تا پایان جنگ تحمیلی از۹ماه سال تحصیلی شش ماه راتعطیل بودند.

یقیناً حمله موشکی ۳۰ مهر به عنوان وسیع ترین حمله موشکی به مسجدسلیمان یک سند برجسته از جنایات جنگی دشمن عراقی در دوران دفاع مقدس است هرچند که این شهر به کلی فراموش شده است و هنوز هم پس از سالها آثار خرابی ها و ویرانی ها بر پیکره این شهر برجای مانده است و از هر نظر یک شهر محروم بشمار میرود لیکن ضرورت دارد که این جنایات هولناک و ددمنشانه از محاق خاموشی خارج و مورد بازکاوی قرار گیرد و به عنوان برگ زرین از مقاومت مردم شریف و صبور مسجدسلیمان که طی این حملات هوایی و موشکی ۷۰۰ شهروند شهید داشته اند و درکنار فرزندان غیرتمند اعزام به جبهه در مجموع ۱۱۶۸شهید گلگون کفن راج تقدیم انقلاب کردند و سرداران بزرگی همچون سردار سرلشگر محسن رضایی، امیر پوردستان، امیر یوسف قربانی، و سرداران شهید مرتضی حسین پور، مسلم حاتمی، بهنام محمدی و بسیاری از سرداران و دلاورمردان دیگر از این شهر برخواسته اند، در تقویم کشور این روز خونین ثبت و همه ساله با برگزاری ویژه برنامه هایی در سطح کشور یاد و خاطره ۱۲۰ شهید آسمانی این جنایت جنگی گرامی داشته شود.

به مناسبت فرارسیدن سی ام مهرماه سالروز حمله موشکی گسترده متجاوزین بعثی عراق به شهر مقاوم #مسجدسلیمان

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری