بازدید 6064
۶
رییسی در گفت‌وگوی تلویزیونی
رئیس جمهور با دعوت از همه کسانی که واکسن نزده‌اند برای تزریق واکسن، تاکید کرد: همه مردم باید توجیه و اقناع شوند تا واکسن بزنند. هدف ما اقناع است تا اجبار.
کد خبر: ۱۰۸۳۰۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶ 19 October 2021

رئیس جمهور با دعوت از همه کسانی که واکسن نزده‌اند برای تزریق واکسن، تاکید کرد: همه مردم باید توجیه و اقناع شوند تا واکسن بزنند. هدف ما اقناع است تا اجبار.

به گزارش تابناک، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی در گفت و گوی تلویزیونی با گرامیداشت هفته وحدت، اظهار کرد: نقطه مشترک همه مردم ایران این است که ایران همواره با عزت، بالنده و برخوردار از پیشرفت باشد.

وی ادامه داد: اولویت ما واکسیناسیون عمومی است. بیش از۷۰ درصد دوز اول واکسن تزریق شده و ان شاء الله پیش از آغاز فصل سرما همین مقدار دوز دوم زده می‌شود. در بخش درمانی و اجرایی و نیرو‌های مسلح، آمادگی برای مقابله با کرونا وجود دارد. نباید در موج احتمالی منفعل باشیم، بلکه باید پیش بینی و پیشگیری لازم داشته باشیم تا شاهد فراگیری موج بعدی احتمالی نباشیم. مردم حتی اگر دو دوز واکسن زده باشند، پروتکل‌ها را رعایت کنند تا شاهد شرایط بدی برای کشور نباشیم.

هدف ما در واکسیناسیون اقناع است تا اجبار

رییسی با اشاره به اینکه به آنچه گفتیم عمل کردیم تا تلفات کشور زیاد نباشد، تصریح کرد: از همه کسانی که واکسن نزده اند دعوت می‌کنم، واکسن بزنند. همه مردم باید توجیه و اقناع شوند تا واکسن بزنند. هدف ما اقناع است تا اجبار.

این شرایط حاصل تصمیمات گذشته است

رییس جمهور درباره رویکرد دولت برای کنترل تورم، خاطرنشان کرد: اولویت دوم دولت معیشت مردم و کنترل تورم و گرانی است. دغدغه روزانه من همین مسائل است. اگر نگویم دغدغه هر ساعت من است، من ساعت‌ها قیمت محصولات و مواد خوراکی را رصد می‌کنم. در نشست‌های مختلف دنبال کنترل تورم هستیم. از فشار به مردم مخصوصا اقشار ضعیف خبر داریم. همیشه احساس می‌کنیم در کنار سفره این مردم هستیم. این شرایط حاصل تصمیمات گذشته است و تصمیمات امروز در آینده در زندگی مردم جلوه می‌کند.

دولت دنبال استقراض از بانک مرکزی نیست

وی با بیان اینکه استقراض از بانک مرکزی تورم زاست، گفت: دولت دنبال استقراض از بانک مرکزی نیست. در شهریور حقوق‌ها را بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت کردیم و در مهر هم بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت می‌کنیم. باید بودجه را واقعی و بدون کسری ببندیم. باید اصلاحات جدی در بودجه اتفاق بیفتد. افزایش حقوق پلکانی انجام می‌شود. هزینه دستگاه‌ها باید قابل کنترل باشد.

سفر‌های استانی اینطور نیست برویم کلنگ بزنیم

رییس جمهور همچنین درباره تاثیر سفر‌های استانی دولت در پیشرفت استان ها گفت: ما شش روز در سطح ملی کار انجام می‌دهیم و یک روز به استان‌ها می‌رویم. ما فقط مسئولین در تهران نداریم. کار در میدان پشت میز انجام نمی‌شود. حضور در استان‌ها دارای برکاتی است. قبل سفر به استان‌ها نسبت به نیاز‌های فوری استان توجه می‌شود. در مرکز این نیاز‌ها بررسی و هم در استان‌ها نیاز‌ها شناسایی می‌شود. این نیاز‌ها با حضور مدیران بررسی می‌شود. بودجه و زمان لازم برای انجام طرح‌ها بررسی می‌شود، سپس در جلسه معاون اول بررسی و صورت جلسه شده و به طرح تبدیل می‌شود. در استان‌ها مسئولان استانی نظریات خود را در شورای اداری اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: اینطور نیست ما برویم طرح‌ها را کلنگ بزنیم. ما طرح‌های نیمه تمام داریم که باید تکمیل شود مثلا در بوشهر اگر چند کیلومتر لوله گذاری شود، یک سد افتتاح می‌شود یا کارخانه‌ای ۹۰ درصد پیشرفت داشته است که باید تکمیل شود تا۶۰۰ کارگر مشغول شوند. حتی طرح‌های بزرگی افتتاح شده است، اما ۱۵ درصد کار مانده است و باید تکمیل شود.

ارتباط ما با مردم قطع نمی‌شود

رییسی در ادامه با بیان اینکه دولت ما مردمی است و همواره با مردم ارتباط خواهیم داشت، گفت: حتی در شرایط کرونایی با رعایت شرایط با مردم دیدار داریم. ارتباط ما با مردم بسیار مهم است. باید در جمع مردم بود. ارتباط ما با مردم قطع نمی‌شود. به وزرا گفته ام با مردم در ارتباط باشند. وقتی به محلات می‌روم، می‌بینم مسائل خیلی زود حل می‌شود. برخی گرفتاری‌ها بخاطر این است که پروژه‌ها رها و دچار فرسودگی شده اند.

رییس جمهور گفت: استاندار، وزیر و معاون اجرایی ریاست جمهوری مسئول پیگیری طرح‌های استانی هستند. من گفته ام زمان پروژه‌ها معلوم باشد و حتی تابلو زده شود تا مشخص شود چه زمانی طرح‌ها تکمیل می‌شود. ما پیگیری می‌کنیم تا طرح‌ها تکمیل شود.

ایران هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکرده است

رییسی درباره برنامه دولت برای مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، اظهار کرد: ما کار اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم و سفره مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم، اما ایران هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده است. ما درباره مذاکرات نتیجه محور آمادگی داریم و آمادگی طرف مقابل، لغو تحریم‌ها خواهد بود. اقدامات در حال حاضر توسط وزارت خارجه در حال انجام است. ما به آنچه گفته ایم پایبند بوده و جدی هستیم، ولی باید جدیت را در طرف مقابل هم ببینیم.

با بخشی از کابینه رفاقت نداشته ام و به من معرفی شده اند

رییس جمهور همچنین درباره انتصابات دولت، افزود: محور ما برای انتصاب افراد کارآمدی، باور داشتن مردم و دلدادگی به نظام و انقلاب است. یقین دارم کسی به من رای نداده، اما او را عضو کابینه کرده ام. قبول داشتن من شرط همکاری با دولت نیست. در استان‌ها عکس و بنر من را نزنند، بلکه عکس امام و رهبری را بزنند. ضمن تشکر از همه مردم، من هم خدمتگزار هستم. در دولت چند بار تاکید کرده ام، محور ما کارآمدی است و مدیران کارآمد باید تثبیت شوند.

وی اضافه کرد: با بخشی از اعضای کابینه از قبل آشنایی نداشته و سابقه رفاقت نداشته ام و به من معرفی شده اند. از من اشکال می‌گیرند که گروه و دسته‌ای ندارم. من دنبال شایسته سالاری هستم، اما باید در انتخاب مدیران کارآمد دقت شود. این چنین نیست که همه مدیران دولت قبل برکنار شوند. ما سالی یکبار ارزیابی کلانی نسبت به مدیران داریم و اگر کسی کارآمدی نداشته باشد، تصمیم دیگری می‌گیریم. بحث، بحث مردم است و من دنبال این نیستم که محبوب القلوب باشم. با کسانی که دنبال خدمت باشند حتما همکاری می‌کنیم.

به بازار شوک وارد نمی‌کنیم

وی درباره برنامه دولت برای حذف ارز۴۲۰۰ تومانی، گفت: پولی که تاکنون پرداخت شده، به جای آنکه به سفره مردم برود، به جیب دلالان رفته است که باید این روند اصلاح شود تا پول به جیب مردم برود و در سفره مردم ظاهر شود، ولی این کار را با غافلگیری مردم دنبال نمی‌کنیم و مردم را بی اطلاع نمی‌گذاریم و به بازار شوک وارد نمی‌کنیم. کارشناسان در حال بررسی این مسأله هستند. ما مردم و بازار را در جریان تصمیم خود می‌گذاریم. اصلاح این مسأله از برنامه‌های دولت است و در وقت مناسب، مراتب را به اطلاع مردم می‌رسانیم، زیرا مشارکت مردم شرط موفقیت دولت است.

مقدمات ساخت چهار میلیون مسکن در حال انجام است

رئیس‌جمهور در ادامه درباره میزان اقدامات انجام شده برای ساخت چهار میلیون مسکن گفت: مقدمات کار توسط وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و استانداران در حال انجام است. وزیر راه هم گفت که در شهرستان‌های مختلف اراضی تعیین شده و در حال آماده‌سازی است تا در روستا‌ها و شهر‌ها کار مسکن‌سازی را دنبال کنیم. ساخت مسکن هم نیاز کشور است و هم قانون بوده و هم وعده دولت است.

وی ادامه داد: برخی تردید می‌کنند که آیا این کار شدنی است که ما تاکید داریم باید بشود، زیرا نیاز کشور بیش از یک میلیون مسکن در سال است. ما خود را موظف به اجرای قانون می‌دانیم و با توجه به اقدامات کشور، این کار را هم شدنی می‌دانیم. البته این طور نیست که دولت خودش مسکن بسازد، بلکه کار دولت حمایت، نظارت و هدایت است. ما در چهار سال چهار میلیون مسکن خواهیم ساخت که مقدمات کار هم آماده است و با همت مردم و مسئولان مربوطه این کار اتفاق می‌افتد.

رئیسی در ادامه درباره رویکرد ایران نسبت به منطقه خاطرنشان کرد: ما با عضویت دائم در شانگ‌های با زیربنا‌های اقتصادی منطقه ارتباط برقرار کردیم. البته بخش‌های اقتصادی باید در این زمینه فعال شوند. اسنادی نیز باید به امضا برسد که ممکن است زمان ببرد؛ با این حال در زمینه صادرات باید فعال شویم، زیرا صادرات ما می‌تواند در منطقه دو برابر شود و حتما باید شرایط را متفاوت کنیم.

با همه کشور‌ها تعامل خواهیم داشت

وی با بیان اینکه اولویت ما کشور‌های همسایه است، تصریح کرد: با این حال با همه کشور‌ها تعامل خواهیم کرد. کشور‌های منطقه برای ارتباط اقتصادی و تجاری با ایران مصمم هستند. ما هم باید فعالیت مضاعف داشته باشیم. آنچه تاکنون انجام شده است کافی نیست و ما را راضی نمی‌کند؛ بنابراین باید فعالیت خود را گسترش دهیم.

پیگیری دیپلماسی اقتصادی لازم است

رئیس جمهور با بیان اینکه پیگیری دیپلماسی اقتصادی لازم است، گفت: در دیدار‌های خود با اعضای شانگ‌های یا دیدار با هیات‌های مختلف در تهران بدون استثنا همه اعلام آمادگی می‌کردند که با ایران ارتباط اقتصادی داشته باشند. آن‌ها از کالای ایرانی استقبال می‌کردند و تولیدکننده ما بداند بازار بسیار خوبی در منطقه دارد. من دیداری با سفرای کشورمان در منطقه خواهم داشت تا در زمینه دیپلماسی اقتصادی فعال شویم.

تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان مورد حمایت ماست

رئیس‌جمهور در باره موضع ایران نسبت به جنایات اخیر داعش در افغانستان گفت: تشکیل یک دولت فراگیر که همه گروه‌های فعال و اقوام افغانستان را نمایندگی کند، مورد حمایت ماست. اما امروز داعش به عنوان دست‌ساخته آمریکا در افغانستان در حال جنایت است. راهبرد ما ثبات و وحدت و راهبرد آمریکا بی‌ثبات‌سازی و تفرقه در افغانستان است. اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای افغانستان و منطقه امنیت‌ساز است. باید تلاش شود افغانستان وضعیت آرامی داشته باشد.

وی ادامه داد: داعش در حال حاضر در افغانستان فتنه‌گری می‌کند. ثبات افغانستان بسیار مهم است. از حاکمان افغانستان می‌خواهم در برابر جنایات داعش ایستادگی کنند و بدانند اگر علیه داعش حرکت جدی انجام و آن‌ها نابود نشوند، زمینه مزاحمت برای بسیاری از کشور‌ها و مردم منطقه فراهم می‌شود و آینده ما بسیار بد خواهد بود. همان کاری که ایران در مقابل گروه‌های تکفیری و داعش انجام داد، همه باید همان کار را در مقابل داعش انجام دهند.

در پنج، شش ماه آخر دولت قبل، تعهدات زیادی ایجاد شد

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت خزانه کشور خاطرنشان کرد: وضعیت ما خوب نبود. به ارزش پول ملی، سفره مردم، بدهکاری دولت و کسری بودجه نگاه کنید تا ببینید چه شرایطی تحویل دولت ما داده شده است. در پنج، شش ماه آخر دولت قبل، تعهدات زیادی ایجاد شد که کسری‌ها را بیشتر کرد، اما ما تلاش می‌کنیم که مشکلات کمتری در زندگی مردم ظاهر شود. غیر از پرداخت حقوق، دستمزد‌ها و یارانه‌ها، باید ماهی ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه دولت قبل را پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: با وجود فشار به دولت ما از بانک مرکزی استقراض نکردیم. کسری بودجه آنچنانی و تورم داریم. اما هر چه کار پیش می‌رود، امید‌های بیشتری پیدا می‌کنم و احساس می‌کنم گشایش‌های بیشتری انجام می‌شود. من آینده را بسیار روشن می‌بینم. مشکلات امروز ناشی از آثار تورمی تصمیمات قبلی است و ما تلاش می‌کنیم در تصمیماتمان آثار تورمی نباشد یا حداقل باشد.

وی تاکید کرد: ما بحث اصلاحات اقتصادی را با نخبگان، بازار و مردم در جریان می‌گذاریم. این اصلاحات باید انجام شود. من آینده را با وجود تهدید‌ها و تحریم‌ها برای کشور بسیار روشن می‌بینم.

در آستانه صد روزگی دولت به مردم گزارش می‌دهیم

رئیسی در پایان اعلام کرد: در آستانه صد روزگی دولت وی گزارشی از تصمیمات و اقدامات انجام شده دولت به مردم ارائه خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
جناب رئیسی ازاینکه روسای جمهور ایران هرچه ناموفقی را به گردن رئیس جمهور قبلی بیندازند وموفقیتهارا بنام خودشان این یک اپیدمی شده است شما مقصر نیستید احمدی نژاد گفت خاتمی روحانی گفت احمدی نژاد رئیسی میگه روحانی و...... این دور تسلسل درایران ادامه دارد حالا اگر افزایش قیمت گوجه فرنگی وتخم مرغ ولبنیات وپنیر و..... از تصمیمات دولت قبل بوده حتما واردات واکسن هم ازتصمیمات دولت قبل بوده ولی بنام خودتان تمام کردید جناب رئیسی ایا این شعار دهن پرکن شما وجناب قالیباف ودیگر رفقای شما بود که گرانی ومعیشت مردم20درصد به تحریم مربوط میشود مابقی سومدیریت وبا مدیرانقلابی وجهادی80درصد تورم وگرانی قابل حل هست پس جرا نتوانستید با مدیریت جهادی وانقلابی لااقل افزایش قیمت تخم مرغ را بگیرید الان انداختید گردن روحانی دیدی اهل شعار هستیدجناب رئیسی4ماه ازانتخاب شما میگذرد واین 4ماه مدت کمی نیست بنظرت توانستید قدمی برای سفره مردم بردارید؟ نظر مردم که منفی اندر منفی هست حالا نظر شما ودلت شمارا نمیدانم
جناب رئیسی بنظر شما دولت هاله نوررررررررر خزانه پر تحویل روحانی داد؟ایا روحانی ایران مخروبه راازااحمدی نژاد تحویل نگرفت؟ چرا درزمان روحانی یکبار نشد بگویید ملت روحانی هم دارد تلاش میکند وکشورخرابه راازاحمدی نژاد تحویل گرفت وهمیشه برروحانی تاختید وهنوزهم میتازید تا بناکارامدی خودتان را لاپوشانی کنیدلااقل روحانی درروزهای وماههای نخست ریاست جمهوری توانست مردم را راضی نگه دارد ولی به لطف تفکرات افراطی قدرت طلبان اصولگرایان سنگ اندازی ودولت سابه تشکیل دادن را شروع کردند ایاالان هم اقای جلیلی برای شمادولت سایه تشکیل داده است یا فکر میکند دولت رئیسی به ویتامین Dنیاز دارد باید درافتاب باشد
جناب رئیسی شاید عده ای بیسواد باور کنند عضویت ایران درشانگهاازمدیریت شمابوده است ولی ملت بدانند ومیدانند اینطور نیست که رئیس جمهور امروز وارد پایتخت دوشنبه شود فردای انروز به به صلی علی محمد ایران به عضویت شانگها دراومد نه عزیزم این را مدال افتخاربرای خودت ندانید عضویت شانگها از سال96کلید خورد شرایطداشت ایران هم شرایط عضویت را فراهم ساخت تا امسال به عصویت ان دامد منتهی قرعه بنام اقای رئیسی خورد یعنی باید گفت رئیس جمهور خوش شانس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
منفی میدم برای اینکه از مدیران فرصت طلب روحانی هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
هیچ تحول خاصی در دولت شما در حوزه اقتصاد و عدالت ندیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
روحانی هم در شرایط بسیار بغرنجی دولت را تحویل گرفت...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
سید باز هم که کلی گویی کردی،حرفهای تکراری،بدون ارائه ی هیچ راهکاری مشخصی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
جناب رئیس جمهور محترم ، اصولگرایان شعار الکی دادند و مانع پیشرفت برجام در دولت روحانی شدند. بسیار خوب قدرت را بدست گرفته اید. حالا می دانید که راهی جز مذاکره نیست. پس حداقل برای یکبار هم که شده سخن از روی صداقت بزنید و اعلام کنید که ما نمی دانستیم که بدون مذاکره به جایی نمیر سیم و اگر مذاکره نکنیم چیزی جز بدبختی و فلاکت بیشتر نصیب ملت ایران نمی کنیم. پس مرد و مردانه از ملت ایران عذر خواهی کنید و اعلام کنید از همین هفته آینده به میز مذاکره بر می گردیم و با نوشیدن جام زهر جدید برجام را با دادن امتیازات بیشتر می پذیریم.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت کوهرنگ روز دانشجو سایت غنی سازی نطنز