بازدید 14202
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون موافقت ستاد اقتصادی دولت با اصلاح رویه فعلی دلار ۴۲۰۰، خبر خوش معاون وزیر برای متقاضیان مسکن، بورس تهران سبزپوش شد، طلای سیاه ارزان شد، قیمت جهانی طلا رشد کرد، نباید از تسعیر ارز صادرکنندگان مالیات گرفته شود، عقبگرد دلار در بازار جهانی و استفاده از بیت کوین برای گرمایش را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۸۳۰۳۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸ 19 October 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون موافقت ستاد اقتصادی دولت با اصلاح رویه فعلی دلار ۴۲۰۰، خبر خوش معاون وزیر برای متقاضیان مسکن، بورس تهران سبزپوش شد، طلای سیاه ارزان شد، قیمت جهانی طلا رشد کرد، نباید از تسعیر ارز صادرکنندگان مالیات گرفته شود، عقبگرد دلار در بازار جهانی و استفاده از بیت کوین برای گرمایش را در بر دارد.

رئیس جمهور: پرداخت حقوق و دستمزد بدون استقراض از بانک مرکزی است

سید ابراهیم رئیسی دوشنبه شب در دومین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با اشاره به اینکه آثار تصمیماتی که امروز می‌گیریم حتما در آینده زندگی مردم جلوه خواهد داشت، گفت: نخستین نکته موضوع استقراض از بانک مرکزی است. بالاخره باید کسری بودجه را جبران کنیم؛ اما استقراض از بانک مرکزی پایه پولی را بالا می‌برد و تورم ایجاد می‌کند. آیت‌الله رئیسی گفت: در شهریور ماه که نخستین ماه آغاز فعالیت دولت جدید بود، به هر زحمتی بود، تلاش شد بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت‌ها انجام شود. برخی می‌گویند چطور ممکن بود، ولی به لطف خدا این کار انجام شد. در مهرماه هم این کار صورت می‌گیرد و بدون استقراض از بانک مرکزی، ان‌شاءالله می‌توانیم هزینه‌ها، حقوق و دستمزدها و هزینه‌های دولت را تامین و پرداخت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه این اقدام نخست بود، گفت: قدم دوم مسأله بودجه ۱۴۰۱ است. بودجه را باید بدون کسری و با ارقام واقعی ببندیم. رهبری معظم انقلاب دو سه سال پیش فرمودند و بارها هم تکرار کردند که ساختار بودجه باید اصلاح شود. این اصلاح کی می‌خواهد اتفاق بیفتد؟ باور دولت سیزدهم این است، حالا که مسئولیت داریم، وقت مناسبی برای اعمال برخی اصلاحات جدی در بودجه است. دکتر رئیسی گام بعدی را اصلاح شیوه افزایش سنواتی حقوق عنوان کرد و گفت: افزایش حقوق‌ها باید پلکانی انجام شود. همچنین هزینه دستگاه‌ها باید قابل کنترل و پایش باشد که ویژگی‌ها و مختصات این تغییرات در نظام بودجه‌ریزی را در دولت به استحضار مردم و مسئولین عزیز در بخش‌های مختلف کشور خواهیم رساند.

موافقت ستاد اقتصادی دولت با اصلاح رویه فعلی دلار ۴۲۰۰

خاندوزی وزیر اقتصاد در اولین جلسه‌ی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، درخصوص پیشنهاد جایگزینی کارت اعتباری مصرف با ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی گفت: ستاد اقتصادی دولت با اصلاح رویه های فعلی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که منافع آن به مصرف کنندگان نهایی و مردم نمی‌رسد، ولی برای برخی افراد رانت ایجاد میکند، موافق است. این موضوع اکنون در حال برسی است و امیدواریم بتوانیم بعد از تصمیم گیری قطعی،  با کارآمدترین روش از مردم و مصرف کنندگان حمایت کنیم.

مدل کارت سوخت جایگزین دلار ۴۲۰۰ می‌شود؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اخیرا در نشست‌های مشترک با مسئولان دولتی توافقاتی داشته‌ایم؛ البته پیشنهاد اول ما این بود که اگر دولت در رابطه با ارز ترجیحی امکان نظارت موثر بر قیمت کالاها را از ابتدای ورود تا انتها (بازار و خرده فروشی) دارد، این ارز همچون گذشته روال داشته باشد اما تجربه نشان داده این امکان وجود ندارد لذا پیشنهاد دیگر کمیسیون اقتصادی به مجموعه دولت این بود که ما روش اختصاص ارز یارانه را به جای پرداختی که به شکل کاملا مشخص در سال‌های اخیر با واردات انجام می‌شد را به مصرف‌کننده، پرداخت کنیم. این پیشنهاد به عنوان یک کار کارشناسی اولیه در دستور کار قرار دارد.

پورابراهیمی اضافه کرد: در جریان این پیشنهاد کارت‌های اعتباری برای مردم صادر می‌شود. این کارت‌ها به کارت‌های سوخت برای خودرو شباهت دارد که بر اساس آن هر فردی یک سرانه دارد و اگر بخواهد از آن استفاده کند با قیمت ترجیحی به اصطلاح سوخت را دریافت می‌کند، درواقع مطابق سهمیه خود سوخت دریافت می‌کند اما اگر مازاد بر آن سوخت بخواهد طبیعتا با نرخ آزاد محاسبه می‌شود، بنابراین شبیه این مدل کارت سوخت، برای کارت اعتباری صادر شده تا سبد خانوار که امروز به دلیل تورم کوچک شده از این طریق جبران شود. وی ادامه داد: در صورت اجرای این طرح، روش توزیع یارانه که سال‌های گذشته به شکلی ایجاد منابع برای واردات کالاهای اساسی بود، در قالب ارائه کارت اعتباری معیشتی به مردم تغییر می‌کند و قرار است این پیشنهاد کمیسیون توسط کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و دولت بررسی و نهایی شود و در صورت توافق این روش جایگزین روش قبلی خواهد شد.

وزیر راه: ساخت و تحویل مسکن زمان می‌برد

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال آینده گفت: البته این به معنای ساخت سالی یک میلیون مسکن نیست چراکه تهیه مقدمات تا ساخت و تحویل مسکن بیش از یک سال و نیم زمان می‌برد و برای رسیدن به این هدف باید سال اول ساخت بیش از یک میلیون مسکن را در دستور کار خود قرار دهیم ضمن اینکه ساخت صنعتی مسکن در دستور کار ماست و به همین منظور برای ورود فناوری صنعتی سازی ساختمان با برخی کشور‌های خارجی از جمله چینی‌ها در حال مذاکره هستیم تا فناوری‌های روز را وارد کشور کنیم. وی توضیح داد: البته ساخت سالانه یک میلیون مسکن با نیروی کار و مهندسان ایرانی انجام خواهد شد.

وی از الزام سبز بودن فرم جیم افراد متقاضی مسکن خبر داد و افزود: البته این فرم مشکلاتی داشت که باید اصلاح شود و در شورای عالی مسکن نیز به تصویب برسد. وزیر راه و شهرسازی از الزام حرکت کشور به سمت اجاره نشینی حرفه‌ای و احیای بافت‌های فرسوده و حذف حاشیه نشینی در شهر‌ها خبر داد و گفت: در هر شهری بر اساس تقاضای متقاضیان و به هر میزان مسکن نیاز داشته باشیم، مسکن خواهیم ساخت. قاسمی تاکید کرد: منابع مالی مورد نیاز برای همکاری با کشور‌های خارجی برای ورود فناوری صنعتی سازی از روش‌های مختلف از جمله تهاتر نفت، پرداخت نقدی یا فاینانس تامین خواهد شد. وی همچنین از تامین زمین قانون جهش تولید مسکن در ۸۰۰ شهر کشور خبر داد و گفت: بنیاد مسکن ساخت ۴۰۰ هزار مسکن شهری و روستایی را برای ساخت ۲۰۰ هزار مسکن شهری و ۲۰۰ هزار مسکن روستایی آغاز کرده است. قاسمی افزود: کمبود زمین برای ساخت دو میلیون مسکن نداریم و یکی از اقدامات ما ایجاد بانک زمین در وزارت راه و شهرسازی در مدت سه ماه بود که حدود یک ماه آن گذشته است و بزودی همه زمین‌های موجود شناسایی خواهند شد.

خبر خوش معاون وزیر برای متقاضیان مسکن

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: مرحله نخست ثبت‌نام طرح ساخت چهار میلیون واحد مسکونی از فردا (چهارشنبه) آغاز می‌شود. محمود محمود زاده افزود: متقاضیان یک ماه فرصت دارند تا در سامانه جدید به آدرس www.saman.mrud.ir مراجعه و ثبت نام کنند. ثبت نام در شهرهایی انجام می شود که تاکنون تامین زمین شده است

بورس تهران سبزپوش شد

در حالی که روز گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۸۵۴ واحدی معادل ۰.۰۶ درصد به یک میلیون و ۴۳۶ هزار و ۹۶۳ واحد رسید، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با رشد 8061 واحدی همراه شده است.

ارزش برگه های سهام عدالت چه تغییری کرد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۲ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۶۲۶ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۷ درصد معادل ۹۷ هزار و ۳۵۷ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۷۶۱ هزار و ۳۷۵ تومان رسیده است.

ارزش سهام عدالت همچنان در مسیر ریزش | ارزش سهام عدالت ۱۲ میلیون تومانی شد

نمادهای فصلی در بازار مشتقه بورس انرژی قابل‌معامله می‌شوند

بورس انرژی: با افزایش شمار مشارکت‌کنندگان در بازار برق و هم‌چنین برای پوشش نیازهای فعالان این بازار، از فردا امکان انجام معامله برق در نمادهای با دوره تحویل فصلی در بازار مشتقه (بازار سلف مصرف‌کنندگان بزرگ و عمده‌فروشی) بورس انرژی ایران میسر می‌شود. هم‌چنین برای تمام نمادهای مورد اشاره، حداکثر حجم قابل‌معامله در هر سفارش برابر با ۱۰ میلیون و دامنه نوسان بدون محدودیت در نظر گرفته شده‌ است. مشترکان بازار برق بورس انرژی ایران از حدود ۹۰ مشترک در سال گذشته، امروز به ۷۶۸ مشترک رسیدند که از این تعداد ۴۲۵ مشترک صنعتی کد دریافت کرده‌اند. ۴۸ شرکت خرده‌فروشی نیز معرفی و ۴۳ شرکت موفق به دریافت کد خرده‌فروشی شده‌اند. تعداد نیروگاه‌های معرفی‌شده نیز ۴۲ نیروگاه خصوصی و ۲۶ نیروگاه دولتی است. با اضافه شدن نماد فصلی به بازار مشتقه بورس انرژی ایران، امکان انجام معامله‌ی کلیه‌ی نمادهای روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی (بارپایه، میان‌باری، کم‌باری و بارپیک)، برای فروشندگان (نیروگاه‌ها) و خریداران (مصرف‌کنندگان بزرگ صنعتی، خرده‌فروش‌ها و یا شرکت‌های توزیع) وجود دارد. نمادهای فصلی قابلیت انعطاف‌پذیری بیش‌تری دارند، و به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی خریدار کمک می‌کنند. خریداران این نماد علاوه بر معافیت مالیاتی، ارزش معامله خود را زودتر دریافت می‌کنند.

طلای سیاه ارزان شد

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت نفت خام در معاملات امروز، سه‌شنبه، با نگرانی‌های جدید از تقاضای جهانی پایین آمد. گزارش های جدید که حاکی از کند شدن رشد اقتصادی چین و افت تولیدات صنعتی آمریکا بود، بار دیگر باعث شد چشم‌انداز تقاضای نفت دچار ابهام شود. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک جهانی قیمت نفت، تا ساعت ۷:۰۸ به وقت تهران، ۰.۵ درصد افت کرد و تا ۸۳.۹۰ دلار به عقب بازگشت. این شاخص دیشب هم ۰.۶ درصد افت کرده بود. با این حال هنوز ۷ درصد از ابتدای ماه بالاتر است. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا تا این لحظه ۰.۴ درصد افت کرد و به ۸۲.۱۱ دلار رسید. این شاخص در معاملات دیشب ۰.۲ درصد رشد کرده بود و با وجود افت امروز در معاملات این ماه ۱۰ درصد جهش کرده است. نرخ پالایش روزانه نفت خام چین در ماه گذشته افت کرد و به پایین‌ترین سطح از ماه می سال گذشته رسید. اما تحلیل‌گران معتقدند با کاهش دمای هوا در نیم‌کره شمالی قیمت‌های نفت خام، گاز طبیعی و زغال‌سنگ همچنان بالا خواهند ماند. سرمای شدید هوا همین حالا در چین آغاز شده است و این هفته مناطق شمالی این کشور دمای کمتر از صفر درجه سانتیگراد را تجربه خواهند کرد.

قیمت تایر رسماً ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافت

انجمن صنفی صنعت تایر با ارسال نامه‌ای به مدیران عامل شرکت های تولید کننده تایر مجوز افزایش قیمت‌ها را برای کارخانجات صادر کرد.

بر اساس ابلاغیه انجمن صنفی صنعت تایر با توجه به مصوبه هیات مدیره انجمن افزایش قیمت تایر در دو مرحله به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- تایر‌های سواری رادیال و ون مجموعاً ۳۰ درصد افزایش؛ مرحله اول ۲۰ درصد و مرحله دوم ۱۰ درصد.

۲- تایر‌های بایاس و رادیال نیمه سنگین، سنگین و کشاورزی مجموعه ۴۰ درصد مرحله اول ۳۰ درصد و مرحله دوم ۱۰ درصد.

مرحله اول اعمال قیمت‌های جدید از روز دوشنبه ۲۶ مهرماه و مرحله دوم اول دی ماه اجرایی می‌گردد. کلیه شرکت‌ها متعهد شدند روز دوشنبه بیست و ششم مهرماه، همزمان با هم سبد‌های جدید خود را اعلام کنند. /تسنیم


قیمت جهانی طلا رشد کرد

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، سه‌شنبه، تحت تأثیر افت ارزش دلار و سود اوراق قرضه آمریکا تقویت شد. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۷:۲۱ به وقت تهران، ۰.۵۳ درصد رشد کرد و به ۱٫۷۷۳.۹۱ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه با ۰.۵۰ درصد افزایش به ۱٫۷۷۴.۵۰ دلار رسید. شاخص دلار در معاملات امروز ۰.۱ درصد افت کرد و باعث شد قیمت خرید طلا برای دارندگان ارز‌های غیر دلاری ارزان‌تر تمام شده و تقاضا برای آن را بالا برد. سود اوراق قرضه ده ساله آمریکا، بنچ‌مارک سود اوراق قرضه ۵ صدم درصد افت کرد و به ۱.۵۸۴ درصد رسید. کاهش سود اوراق قرضه باعث می‌شود میل به خرید طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده افزایش یافته و قیمت آن بالا برود.


نباید از تسعیر ارز صادرکنندگان مالیات گرفته شود

سید شمس الدین حسینی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: بر اساس قوانین موجود دو پایه مالیاتی مجزا در خصوص سود حاصل از تسعیر نرخ ارز وجود دارد. یک پایه مالیاتی از محل تسعیر نرخ ارز است و پایه مالیاتی دیگر که بر اساس قانون احکام دائمی برنامه توسعه است می‌گوید، سود حاصل از تسعیر نرخ ارز بازگشت از صادرات، از مالیات معاف است که این دو پایه مالیاتی با هم متفاوت هستند. وی افزود: اختلاف سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی بر سر نرخ ارزی است که پایه محاسبه مالیات قرار می‌گیرد؛ سازمان امور مالیاتی می‌گوید نرخ نیمایی باید منشأ محاسبه مالیات باشد، اما بانک مرکزی رقم ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان را اعلام کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: در قانون بودجه امسال صرفاً بانک ایران و ونزوئلا از مالیات بر تسعیر نرخ ارز معاف شده است، چون کل کار این بانک، ارزی است و اگر به ریال تبدیل شده و سپس از آن مالیات گرفته شود، همه سرمایه بانک از بین می‌رود. حسینی گفت: همچنین اگر تفاوت نرخ ارز را دارایی در نظر بگیریم، باز هم مالیات به آن تعلق می‌گیرد. وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون دائمی احکام برنامه‌های توسعه، تسعیر نرخ ارز صادرکنندگان مشمول معافیت است و قانون در این خصوص صراحت دارد لذا سازمان امور مالیاتی باید بخشنامه خود را اصلاح کند، چون این پایه مالیاتی ارتباطی به قانون مالیات و نرخ تسعیر ارز ندارد و لذا نیازی به تدوین قانون جدیدی برای آن نیست.


عقبگرد دلار در بازار جهانی

ارزش دلار مقابل بیشتر ارز‌ها کاهش پیدا کرد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارز‌های جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۳ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۳.۹۳ واحد بسته شد.


استفاده از بیت کوین برای گرمایش!

شهر ونکوور شمالی ممکن است به نخستین شهری در جهان تبدیل شود که از استخراج بیت کوین برای گرمایش استفاده می‌کند. به گزارش ایسنا، شرکت "لونزدیل انرژی کورپوریشن" ماه جاری اعلام کرد با شرکت استخراج رمزارز فناوری پاک "مینت گرین" برای استفاده از حرارت برق بازیابی شده مربوط به استخراج بیت کوین برای تامین گرمایش شهر قراردادی بسته است.

"مینت گرین" از بویلر‌های دیجیتالی برای بازیابی بیش از ۹۶ درصد از برق مورد استفاده در استخراج رمزارز به شکل انرژی گرمایی استفاده می‌کند که می‌تواند برای تامین گرمایش شهر‌ها و خدمات دهی به فرآیند‌های صنعتی استفاده شود. منبع گرمایش جدید سال آینده معرفی خواهد شد و طبق اعلام "لونزدیل انرژی کورپوریشن"، از انتشار بیش از ۲۰ هزار تن گاز‌های گلخانه‌ای به ازای هر مگاوات در مقایسه با گاز طبیعی جلوگیری می‌کند. بر اساس گزارش اویل پرایس، استخراج بیت کوین برای سهمی که در انتشار کربن دارد و معلوم شده که قابل توجه است، اوایل امسال توجهات را به خود جلب کرد و بحثی را درباره رمزارز‌های سبز برانگیخت که با استفاده از برق تولید شده از منابع تجدیدپذیر استخراج می‌شوند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۰
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
رئیس جمهور: پرداخت حقوق و دستمزد بدون استقراض از بانک مرکزی است. چقدر هم حقوق ها رو خوب پرداخت می کنید. من بعنوان یک کارمند چند ماهه حقوق کامل نگرفتم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
آن صدایی که بجایی نرسد فریاد است....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
با توجه به گرانی لاستیک ،همه اجناس هم 30 تا 40 درصد گران می شوند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
فقط یک طرفه همه چیز را بدون درنظر درآمد مزد بگیرها و حقوق بگیرها گرون می کنید ، زندگی و معیشت مردم اصلا به حساب نمیاد، همش حرف و شعار تحویل مردم میدید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
آقای رییسی شما 5 ماه است که رییس جمهور شده اید ولی از روزی که اومدید همه چی داره به صورت وحشتناک گرون تر میشه
پاسخ ها
میلاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
دولت آقای رییسی حدود 2ماه و نیم هست که شروع به کار کرده نمیشه که چندین سال کم کاری و تصمیمات نادرست را 3 ماهه حل کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
واقعا کسی هست بیاد بگوید علت این همه گرانی از کجاست واقعا آیا به نظر شما این مدیریت کار سختی است یعنی یک بچه کوچک نمی تواند این مدیریت را انجام دهد که همه چیز به امان خودش باشد فکر می کنم مدیریت مدیر میخواهد.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
آقاجان، روابط ما با کل دنیا قطع است! با همه ی دنیا دعوا داریم!بعد میپرسی چرا ؟!؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
برادر من. الان دولت 3 ماه است که کارشو شروع کرده. یه خرابه رو یک ساله هم نمیشه جمعش کرد. چه برسه به 3 ماه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
حقوق ها در حد صفر است.
متذکر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
آقای رئیسی شما قبل از پا پیش گذاشتن کاملاً اوضاع و شرایط کشور را می دانستی! و ادعا داشتی راه حل مشکلات کشور را داری و حتی وزیران و مسئولانی را انتخاب کردی که ادعای بهترین ها در حل مشکلات بودند!
حالا ادعا می کنی که مردم بدانند شما تمام مشکلات را می دانید و بر آنها آگاهید! اینکه شما بر همه مشکلات آگاه باشید مشکلی از مشکلات مردم را حل نمی کند! زیرا اگر صرف آگاهی بر مشکلات آنها را حل می کرد! مردم خود بیش از دیگران بر مشکلات واقفند! پس مشکلاتشان نیز باید با این آگاهی تا کنون حل می شد!!!
یک مشکل یا مسئله زمانی حل میشود که ابتدا صورت مسئله را خوب فهمیده و درک کنی و سپس با راه حل دقیق اقدام به رفع مشکل یا حل مسئله نمائی و تا وقتی هر کدام و یا هر دو بخش مسئله و راه حل را بدرستی درک نکنی قطعاً هیچ وقت به جواب درست و یا راه حل صحیح نمی رسی! شناخت این موضوع مربوط به دوره تحصیل ابتدائی است! امری که ربطی مدرک فرد چه اکتسابی و چه اعطائی به وی ندارد و ربط به دانش افراد دارد و بس! آن مدرک می خواهد دکتری باشد و یا بالاتر!
اوضاع و شرایط کشور نشان دهد که صورت مسئله مشکلات اصلاً بدرستی درک نمی شود بنابراین راه حل های ارائه هیچ تناسبی با صورت مسئله ندارد که هیچ بلکه مشکلات دیگری را بر مشکلات اضافه می کند! و این روند همچنان ادامه دارد! و همچنان نه تنها مشکلات گذشته مردم حل نمیشود بلکه مشکلاتی بر مشکلات قبلی شان نیز اضافه می گردد!
این ره که مسئولان تا کنون رفته اند به ترکستان است!
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
جناب ریسی شما حقوق و دستمزد را از بانک مرکزی استقراض نکردید و اوراق در بورس فروخته اید اینکار علاوه بر بدهکار کردن خود دولت باعث بهم ریختن بازار بورس شده در هر صورت هر دولتی کاری می کند که هم ضرر دارد هم نفع مهم این است که انضباط مالی ایجاد شود و تحریم ها برداشته شود که فعلا ممکن نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
فقط انسان است که روز به روز ارزان می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
یارانه بنده را بدون دلیل قطع کردند یک کارمتد هستم و هرچقدر تلاشم کردم سه ساله برقرار نشد احتمالا ثروتمندم خودم خبر ندارم دارایی من یک اپارتمان تو کرمانشاه هست و یک ماشین پارس...احتمالا این کارت جایگزین ارز 4200 م به من تعلق نمیگیره...انصاف نیست از آقای رییسی تقاضا دارم کلا دستور بررسی مجدد بدهند که ملاک قطع یارانه افراد چه بوده؟الان کارخانه دار میشناسم داره یارانه میگیره
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
قیمت چه چیزی افزایش نیافته است درود به مجلس ودولت انقلابی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
گران شدن ٤٠ درصدي تاير !؟خدمتي ديگر از دولت خدمتگزار به امت هميشه در صحنه ، گواراي وجود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
جناب رئیس جمهور، کاهش مالیات از 25% به 10% چی شد؟ کسری بودجه از مالیات تامین دارد می شود؟ یعنی باز از جیب مردم برای مردم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
زندگی ما که سوخت وتلف شد.
خدا به داد بچه ها مون برسد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
برای همینه که کسی بچه دار نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
"در شهریور ماه که نخستین ماه آغاز فعالیت دولت جدید بود، به هر زحمتی بود، تلاش شد بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت‌ها انجام شود. برخی می‌گویند چطور ممکن بود، ولی به لطف خدا این کار انجام شد. در مهرماه هم این کار صورت می‌گیرد و بدون استقراض از بانک مرکزی، ان‌شاءالله می‌توانیم هزینه‌ها، حقوق و دستمزدها و هزینه‌های دولت را تامین و پرداخت کنیم."
این نشون میده که مردم خوب زحمت نمیکشن وگرنه ببینید دولت زحمت کشید و بدون چاپ پول، پول تولید کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
نه جانم اون پول ها که معلوم نبود کجا ذخیره میشه رو رو کردن که بگن اصولگراها معجزه می کنن وقبلیا بلد نبودن .
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
قیمت تایر رسماً ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافت:
مشکل ملت که از کوچک تا بزرگ مقامات لشکری و کشوری ظاهرا سنگ آنها را به سینه میزنند "فقط" افزایش قیمت از سوی تولید کننده به صورت رسمی یا غیررسمی، با موافقت و بی موافقت و ... نیست، بلکه این افزایشها بقدری پیچیده شده که وقتی این کالا بدست مصرف کننده میرسد این 30 یا 40 درصدها که حالا آن را مرحله ای کرده اند، تا زمان مصرف چندین برابر این قیمتهای مرحله ای میشود و این "فقط" مجوزی است تا تولید کننده، دلالان، واسطه ها، متحکرین، و ... ساز خودشان را برای چپاوگریها ملت بتوانند چندین بار کوک کنند. این افزایش ها چندین مرحله دارد، اول تولیدکننده، دوم واسطه ها، سوم دلالان، چهارم محتکرین، پنجم فروشنده گان جز، ششم فروشنده که کالا را بدست مصرف کننده میدهد که معمولا صاحبان فروشگاه و مغازه ها نیست. هر کدام با توجه ترفندهای که میدانند میخواهند کالایشان بفروشند و هم سود بیشتری کننده، پول تمام این ترفنده ها و کلک را از مصرف کننده از همه جا بی خبر میگیرند. متاسفانه هیچکدام از مسئولین دولتی و غیردولتی و دلال و واسطه هم نه مانند مصرف کننده خریدار هستند (کدامشان به بازار میروند یا از برخوردهای در بازار خبر دارند) و نه مثل مصرف کننده از کلکها و ترفند ها بروی شان اجرا میشود(چون یک متخصص میتواند این کلکها و ترفندها تشخیص دهد). همین مرحله ای کردن قیمت دست هم را باز میگذارد که به هرقیمتی که میخواهند کالا و اجناس شان را بفروشند. فقط از اول امسال تاکنون به عناوین مختلف چندین بار قیمت ها را افزایش داده اند (اصلا قیمت واقعی و متعارف معلوم نیست). این بار دولت سیزدهم نام رسمی و مرحله ای را، اضافه کرده است. مثلا این افزایش قیمت تایر خود افزایش های بسیاری را در برمیگیرد. از فردا برای توجیه گرانیها قیمت لاستیک هم به لیست بلند بالای اثرات افزایش قیمتهای همه روزه اضافه میشد. چون گرانها دیگر به قیمت دلار و نرخ تورم و ... بستگی ندارد، یعنی یکبار بدلایل افزایش قیمت ملک، یکبار افزایش کرایه، یکبار افزایش قیمت شکر، یکبار افزایش قیمت گندم، یکبار افزایش قیمت روغن، یکبار افزایش قیمت دستمزدها و صدها دلایل دیگر که همۀ عوامل گرانی را در بالا بردن قیمتها و خدماتشان محقق میکند، و این دوره تسلسل همچنان ادامه مییابد. به تازگی هم مدل جدید درج قیمت که با اضافه کردن کلمه "فقط"، یعنی اینکه این کالا با این قیمت که پول ارزشی ندارد، بسیار ناقابل است. آقایان «با حلوا حلوا گفتند، دهان شرین نمیشود و مشکل ملت حل نمیشود. فقط خودتان را فریب میدهید، ملت هم چیز را که میبینند میپذیرند که فقط و فقط فقر روزانه خودشان است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
اگر چنین پولی زیر فرش بوده چطور تا الان نمی شده؟!!!
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
موافقت ستاد اقتصادی دولت با اصلاح رویه فعلی دلار ۴۲۰۰
این قوانین مقطعی و من در آوردی جوابگوی شرایط غیر قابل تحمل معیشتی نیست. چند سال زمان برد تا اعتراف کنند دلار 4200 تومان فساد آورد است(دکتر روحانی چقدر از این سیاست ارزی تعریف و تمجید و به به و چه چه میکرد). حال چند سال با این مدل جدید قیمت دلار 4200 را میخواهند بر روی ملت بی پول، بی چاره و هیچ کاره آزمایش کنند، بعد هم که عده ای مثل قبل پولهای باد آورده را بجیبهای واریز کردند، میگویند این سیاست ارزی فاسد آور است، بقول دکتر ذاکانی "کی بود کی بود من نبودم". اقایان با فساد تیزی گفتند، فسا از بین نمیرود و فقط خودتان را قریب میدهید. "چیزی که عین است چه حاجت به بیان است".
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
جالبه، قیمت تایر ایرانی از 200 هزار تومن شده بود یک میلیونو دویست هزار تومن باز میگن 30 یا 40 درصد افزایش پیدا میکنه واقعا تو این مملکت کسی نیست جلو این بلبشویی را بگیره؟ یعنی کشور به امان خدا رها شده؟ واقعا که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
(قیمت تایر رسماً ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافت) فعلا که کلمه ای نداریم از قبلی استفاده می کنیم : علی برکت الله
خدا بیامرزه زمان روحانی. لااقل وقتی گرون می شد چند تا سایت و روزنامه قدرتمند اعتراض می کردند بعد موقتا به تعویق می افتاد حالا که همه جا ارومه من چقدر خوشبختم.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
بدترین طرح همین پرداخت‌های پلکانی است که باعث ظلم به نیروهای با سابقه می شود ، دولت می خواد افزایشها با با وجود تورم پنجاه درصدی رو حداکثر ۳۰ درصد پرداخت کنه وپولش رو هم از جیب نیروهای با سابقه پرداخت کنه این شیوه پلکانی بسیار بد وفساد آور است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
رئیس جمهور: پرداخت حقوق و دستمزد بدون استقراض از بانک مرکزی است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جناب آقای رئیسی لطف کنید چگونگی این اقدام را توضیح دهید ! حقیقت درد آور اکنون بهتر از حقیقت شرم آور سال دیگر است !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
در بهترین حالت اگر همه چیز مهیا باشد ساخت مسکن ۲ سال طول می کشد. با شعار نمی توان مسکن ساخت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
آقای رئیسی در شهر ما نان به میزان 30 درصد گران شد وبرنج هم در همین یکی دوماه نزدیک به 50درصد افزایش قیمت داشته آنوقت شما مشکلات را به نحو مدیریت قبلی ارجاع می دهید مگر شما نمی دانستید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
یادت رفته دولت قبل یک ماه قبل از رفتنش هی برق هارو قطع میکرد و گرانی های عجیب ایجاد میکرد؟ سیمان رو یادته؟ فکر کردی درست کردن این خرابی های عمدی کار راحتیه؟
همیشه داغون
|
Romania
|
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
شما نمیخواد کارت یارانه مثل کره شمالی رواج بدید. این همه نفت، معدن و امکانات تکنولوژیکی هست و کشورهای همسایه متقاضی محصول اطرافمون هست شما انگیزه و امنیت پولی برای سرمایه گذار ایجاد کنید کار ایجاد می شود و حقوق بر اساس شایستگی و با عدالت پرداخت کنید.
تفکر
|
United States
|
۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
قبل از اینکه قول ساخت ۴ میلیون مسکن در چهار سال را به مردم بدین باید فکر میکردین که ساخت و ‌‌ساز زمان بر است!
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
سلام روزانه ۸۰۰ میل ن متر مکعب ایران گاز تولید میکنه که قیمتش در عراق و ترکیه حدود ۳۰ تا ۲۲ سنت است و بیش از ۹۰ درصدش در داخل مصرف میشه و ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین هر لیتر ۵۰ تا هفتاد سنت که روزانه میشه البته گاز الان در اروپا متری یک دلار و بنزین بیش دو دلار است یعنی بنزین رو پنجاه سنت میشه سالی هفده میلیارد دلار بنزین میخواد پول بگیره و گاز هم به میشه و گاز با قیمت حداقل قیمت میشه حداقل هفتاد میلیارد دلار.البته برق تولیدی از گاز یک ارزش افزوده ای داره. یعنی دولت با قیمت حداقلی و با دلار ۲۷ تومان میخواد ۸۷ میایارد دلار در سال یعنی دولت باید به هر نفر حداقل هزار دلار بده با جمعیت ۸۰ میلیون.یعنی نفری سی میلیون میشه .آیا این مقدمه ابر تورم نیست .دفعه قبل موقعی که نان گران شد آرایشگر به من گفت نون چند برابر شده خوب ما هم دستمزدمون زیاد شده.لطفا در این خصوص خوب بیاندیشید .کارهای قبلی نتایج قبلی رو به بار میاره برید سیستم جامع آماری بانکی و زمین ومالیات و...را کامل کنید والا همین دور باطل ادامه پیدا میکنه و بدتر میشه
ناشناس
|
Canada
|
۰۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
خدا را شکر زندگی ما که سوخت وتلف شد.
خدا به داد بچه ها مون برسد.
من که بچه ام را نجات دادم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
آقای رئیس جمهور، حقوق بگیران چه گناهی کرده اند، افزایش حقوق 10 درصد ، تورم بالای 60 درصد، ؟ این کجایش با عدلت سازگار است؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
تنها راه توقف گرانی و تورم اینه که ریال کلا از کشور حذف بشه و مردم همه معاملات رو با چیزی انجام بدند که ارزش خودش رو حفظ کنه. میتونه دلار باشه یا یوان چین یا طلا و نقره و مس یا حتی مبادله کالا به کالا یا هر چیز دیگه ای که خودش به خودی خود ارزش داشته باشه و دولت نتونه با کم کردن ارزش اون سر مردم رو کلاه بذاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
لطفا قیمت اجناس رو ثابت نگه دارید نمیخواد حقوق ها رو افزایش بدین .اگر برای امسال مشکل پرداخت حقوق ندارید با همین فرمون بریم جلو سال بعد قطعا باید از بانکها وبیمه ها پول قرض کنید .
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
رئیس جمهور: پرداخت حقوق و دستمزد بدون استقراض از بانک مرکزی است
یعنی با بودجه کوچیک شده
یا رمز ارز زیاد استخراج شده
یا از بنیاد ها مالیات اخذ شده
یا بجای ریال دلار چاپ شده
یا خودتان بهتر میدانید
ناشناس
|
Canada
|
۰۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
رئیس جمهور: پرداخت حقوق و دستمزد بدون استقراض از بانک مرکزی است
یعنی با بودجه کوچیک شده
یا رمز ارز زیاد استخراج شده
یا از بنیاد ها مالیات اخذ شده
یا بجای ریال دلار چاپ شده
یا خودتان بهتر میدانید
نتیجه اینکه تورم بایستی متوقف شود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آبله میمونی متروپل آبادان پارچین سامانه یکپارچه فروش خودرو حسن صیاد خدایی
وب گردی