بازدید 3344
اقتصاد در گذر زمان

از «حمله مردم به بانک انگلیس در تبریز» تا «ریزش سنگین سکه و دلار»

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و نهمین روز مهر ماه پرداخته می‌شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۱۰۸۲۷۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰ 21 October 2021

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و نهمین روز مهر ماه پرداخته می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

29 مهر 1300، بانك انگليس در تبريز مورد حمله مردم قرار گرفت.

29 مهر 1321، احمد قوام، نخست وزير طي حكمي حاج محمد نمازي را به سمت مأمور مخصوص بازرگاني و اقتصادي ايران در آمريكا منصوب كرد!

29 مهر 1326، قرارداد نفتي منعقده ميان ايران و اتحاد جماهير شوروي ـ قوام ـ سادچيكف ـ توسط مجلس پانزدهم لغو شد.

29 مهر 1333، مجلس قرارداد نفت با کنسرسیوم (شرکت‌ های بزرگ نفتی غرب) را تصویب کرد و همه تلاش ‌های ملت ایران در دوران حکومت دکتر مصدق و تحمل تحریم اقتصادی چند ساله را برباد داد.

29 مهر 1337، دکتر منوچهر اقبال، نخست وزیر وقت لایحه «از کجا آورده‌ ای» را به مجلس داد که پس از تصویب به صورت قانون درآمد. طبق ‌این قانون؛ کارکنان دولت و وابسته به دولت و موسسات عمومی و اعضای خانواده آنان مکلف بودند با سند و مدرک ثابت کنند که اموال خود را از چه راهی به دست آورده ‌اند و هر سال با پرکردن فرم  هایی، تفاوت دارایی خود را با سال پیش روشن سازند و یک سازمان دولتی مامور رسیدگی به‌این تفاوت ‌ها شده بود. منوچهر اقبال در ۱۵ فروردین ۱۳۳۶ بعد از برکناری حسین علاء به نخست‌وزیری انتخاب شد.

29 مهر 1349، دولت ايران، 150 هزار تن گندم از امريكا خريد.

29 مهر 1396، آسوشیتدپرس پیش ‌نویس طرحی را منتشر کرد که با هدف اعمال محدودیت ‌های تازه علیه تهران نگارش شده است. طراحان این طرح، سناتور باب کورکر و سناتور تام کاتن بودند که هر دو به داشتن مواضع ضدایرانی شهرت دارند.

29 مهر 1397، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه گفت: حکم اعدام دو متهم پرونده مفاسد اقتصادی اخیر (ارز و سکه) با نام های وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در مرحله تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور تایید و قطعی شد.

29 مهر 1398، رویترز طی گزارشی اعلام کرد در تحقیقات جدید بانک یو بی اس سوئیس از ترکیب ذخایر ارزی‌ بانک‌های مرکزی جهان و پیش‌بینی روند بازار ارز در سال‌های آینده پیش‌بینی شده است که تا ۲۵ سال آینده نیز دلار آمریکا کماکان نخستین ارز جهانی باقی خواهد ماند. در حال حاضر بین ۶۰ تا ۶۵ درصد ذخایر ارزی جهان به شکل دلار نگهداری می‌شود. انتظار می‌رود سهم یورو و یوان از ذخایر ارزی جهان به تدریج تقویت شود اما آنها احتمالا نخواهند توانست طی ۲۵ سال آینده جایگزین دلار شوند. در حال حاضر ۲۰ درصد ذخایر ارزی جهان بر حسب یورو و دو درصد نیز بر حسب یوان نگهداری می شوند.

29 مهر 1399، ریزش‌های تاریخی دلار و سکه رقم خورد و حدود ۱۱ درصد از سطح قیمتی این دو دارایی کاسته شد. این کاهش در بازار سهام نیز ۳ درصد گزارش شد.

منابع:  روزنامه دنیای اقتصاد و موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری