بازدید 34176
پیمانه اقتصادی

یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید/ نفت به بالاترین قیمت هفت سال اخیر رسید/ آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!

این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان مثبت بورس در آخرین روز هفته، قیمت طلا پایین آمد، صعود بیت کوین به قله ماهانه، قیمت گاز اروپا باز هم رکورد تاریخی زد، خسارت اقتصاد ترکیه از رفتار اردوغان در پایین آوردن نرخ بهره لیر و غرامت ۱۳۰ میلیون دلاری برای کارگر تسلا به دلایل تبعیض نژادی را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۸۰۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴ 06 October 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان مثبت بورس در آخرین روز هفته، قیمت طلا پایین آمد، صعود بیت کوین به قله ماهانه، قیمت گاز اروپا باز هم رکورد تاریخی زد، خسارت اقتصاد ترکیه از رفتار اردوغان در پایین آوردن نرخ بهره لیر و غرامت ۱۳۰ میلیون دلاری برای کارگر تسلا به دلایل تبعیض نژادی را در بر دارد.

 

نوسان مثبت بورس در آخرین روز هفته

در حالی که روز دوشنبه، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۸۰۳۶ واحدی معادل ۰.۵۴ درصد به یک میلیون و ۴۸۴ هزار و ۷۱۵ واحد رسید؛ در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با رشد ۲۷۵۷ واحدی همراه شده است.

اصلاح شاخص بورس به خط پایان رسید؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد اصلاحی که بازار در پیش گرفته بود به پایان رسیده باشد و سقف قبلی که کانال یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد بود را به عنوان هدف نخست در پیش بگیرد، همچنین کانال یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد را می‌توان برای هدف دوم شاخص بورس در نظر گرفت. سهیل کلاهچی در گفت و گو با ایرنا روند معاملات بورس تا پایان سال جاری را مورد پیش‌بینی قرار داد و افزود: بازار سرمایه از خرداد ماه رشد معقولی را تجربه کرد و در این مدت برای یک ماه وارد مدار نزولی شد، این روند در ابتدا منجر به نگرانی سهامداران شد در حالی که بازار نیاز به چنین اصلاحی داشت و روند آن چندان نگران کننده نبود. وی با تاکید بر اینکه روند نزولی صورت گرفته در بازار  اصلاحی به موقع و منطقی بود، گفت: فعالان بازار باید به این موضوع واقف باشند که وقتی معاملات بازار با سرعت بالا در حال رشد است به طور حتم اصلاح پرشتابی هم در انتظار آن خواهد بود، روند اصلاحی بازار سهام در شهریور ماه رخ داد که اصلاح صورت گرفته بسیار شدید بود و سبب نگرانی سهامدارانی در بازار شد که طی سال گذشته متحمل ضرر و زیان سنگین در بازار شدند. 

یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید

فارس: براساس پیگیری‌ها از منابع بانک مرکزی، نرخ تورم در پایان مرداد ۱۴۰۰ به عدد ۵۸ درصد رسیده است. بانک مرکزی در دولت دوم روحانی و از آذرماه ۹۷ تاکنون امکان انتشار نرخ تورم و گزارش‌های مرتبط با تورم را پیدا نکرده است، به نظر می‌رسد علت این تصمیم دولت قبل، بیشتر بودن نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی نسبت به مرکز آمار ایران بوده است؛ بنا بر این گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم مرداد ۱۴۰۰ را عدد ۴۵.۲ درصد اعلام کرد که این نشان دهنده اختلاف ۱۳ درصدی بین نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آ‌مار است.
 
یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید/ نفت به بالاترین قیمت هفت سال اخیر رسید/ آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!
نرخ تورم ۵۸ درصدی از ابتدای انقلاب تاکنون سابقه نداشته است، این تورمِ بالا محصول عملکرد و سیاست‌های تورم زای دولت ۸ ساله حسن روحانی از مرداد ۹۲ تا مرداد ۱۴۰۰ بوده است. بالاترین نرخ تورم پیش از این در سال ۷۴ و در دولت سازندگی با عدد ۴۹.۵ درصد ثبت شده بود. سیاست‌های غلط پولی و نظارتی بانک مرکزی، تحریم، سیاست‌های غلط مالی و بودجه‌ای دولت و افزایش شدید هزینه‌های جاری با وجود افزایش کسری بودجه که منجر به استقراض دولت از بانک مرکزی شده است، از جمله دلایل روند صعودی نرخ تورم در سال‌های اخیر بوده است.

کمبود گاز تقاضا برای نفت را ۵۰۰ هزار بشکه افزایش داد

مدیرعامل آرامکو در کنفرانس انرژی اینتلیجنس اعلام کرد، کمبود گاز طبیعی تقاضای جهانی برای نفت را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

بلومبرگ به نقل از امین ناصر نوشت: تقاضای بالاتر برای نفت وجود دارد. تغییراتی در تقاضا و سوئیچ از گاز به سمت سوختهای مایع به خصوص در بعضی از بازارهای آسیا وجود داشته است. مدیرعامل آرامکو پیش بینی کرد تقاضا برای نفت تا پایان امسال به ۹۹ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه در روز می رسد. به نظر می رسد، عزم آرامکو برای افزایش حداکثر ظرفیت تولید پایدار به ۱۳ میلیون بشکه در روز راسخ شده است. با این حال، رویترز به نقل از ناصر گزارش کرد افزایش حداکثر ظرفیت تولید پایدار از ۱۲ به ۱۳ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۷ محقق نمی شود. ناصر گفت: آرامکو همچنین برنامه هایی برای تقویت کسب و کار تجارت نفت خود از ۵.۵ میلیون بشکه در روز به هشت میلیون بشکه در روز تا پنج سال آینده دارد.

نفت به بالاترین قیمت ۷ سال اخیر رسید

قیمت نفت خام تا نیمه‌شب سه‌شنبه، پس از آنکه مشخص شد اوپک پلاس به توافق افزایش تولید خود پایبند می‌ماند و نفت بیشتری تولید نمی‌کند، به بالاترین سطح از ۲۰۱۴ جهش کرد. اوپک پلاس در ماه جولای توافق کرده بود که هر ماه تولید خود را ۴۰۰ هزار بشکه در روز تا ماه آوریل ۲۰۲۲ افزایش دهد تا کاهش تولید کنونی خود را که ۵.۸ میلیون بشکه در روز از تولید این گروه کاسته‌ است، تدریجی کنار بگذارد.
یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید/ نفت به بالاترین قیمت هفت سال اخیر رسید/ آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!
تا ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، پس از اینکه به ۸۳.۱۳ دلار رسید و بالاترین سطح در هفت سال اخیر را ثبت کرد تا ۸۲.۸۳ دلار پایین آمد اما همچنان جهشی ۱.۹۲ درصدی را برای امروز حفظ کرد. قیمت نفت خام آمریکا هم تا این لحظه با ثبت جهشی ۲.۰۴ درصدی به ۷۹.۲۰ دلار رسید. این شاخص هم اندکی قبل موقتاً توانست تا ۷۹.۴۸ دلار بالا برود. با بالا رفتن قیمت‌های انرژی و رشد غیرمنتظره تقاضا و فشارهای مصرف‌کنندگان بزرگی مانند هند و آمریکا برای کاهش قیمت‌های نفت خام، گمانه‌زنی‌هایی در مورد اینکه اوپک پلاس تولید خود را از این میزان هم بالاتر خواهد برد، به وجود آمده بود، اما با پایان اجلاس سیاست‌گذاری اوپک پلاس هیچ خبری از تولید اضافی نبود و همان افزایش ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای مورد تأیید قرار گرفت. یک منبع آگاه به رویترز خبر داد اعضای اوپک پلاس در این اجلاس علی‌رغم فشارها برای افزایش تولید، با ابراز نگرانی از احتمال اینکه موج چهارم کرونا در جهان روند رشد اقتصادی و ریکاوری جهان و در نتیجه تقاضای نفت را مختل کند، تولید را بیش از این بالا نبردند.

قیمت جهانی طلا پایین آمد

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز چهارشنبه، تحت تأثیر رشد ارزش دلار و تقویت اوراق قرضه آمریکا، پایین آمد. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۷:۰۷ به وقت تهران، ۰.۳۰ درصد افت کرد و به ۱٫۷۵۴.۶۶ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه ۰.۳۴ درصد افت کرد و به ۱٫۷۵۵.۰۰ دلار رسید.

یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید/ نفت به بالاترین قیمت هفت سال اخیر رسید/ آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!

بالا رفتن ارزش دلار قیمت خرید طلا برای دارندگان ارزهای غیر دلاری را بالا برده و تقاضای خرید آن را پایین می‌آورد. همچنین پرداخت سود بیشتر به اوراق قرضه آمریکا باعث می‌شود میل خرید طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده در بین سرمایه‌گذاران کاهش یابد. حالا نگاه همه فعالان بازارهای مالی جهان به انتشار گزارش ماهانه مشاغل آمریکا که قرار است این هفته منتشر شود، دوخته شده است. این گزارش برای زمان‌بندی سیاست‌گذاری‌های پولی فدرال‌رزرو بسیار حیاتی خواهد بود.

صعود بیت کوین به قله ماهانه

بیت کوین خود را به بالای ۵۰ هزار دلار رساند. به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، برای سومین هفته متوالی، جریان ورود سرمایه به بیت کوین مثبت بوده که این خبر بسیار خوبی برای بازار محسوب می شود. کمیته تجارت الکترونیکی سنای آمریکا نیز در حال آماده کردن طرحی برای فعالیت رمزارزهای ثابت (استیبل کوین ها) در چارچوب قانونی است. همچنین بانک مرکزی آمریکا در گزارشی اعلام کرده که رمزارزها تبدیل به صنعت بزرگی شده اند که نادیده گرفتنشان ممکن نیست. در ادامه تمایل نشان دادن کشورهای کوچک به ارزهای دیجیتالی، حالا از کشور تونگا خبر می رسد که این کشور در حال بررسی پیامدهای انتخاب بیت کوین به عنوان واحد پول رسمی خود است. السالوادور اکنون تنها کشوری در جهان است که بیت کوین را پول رسمی خود اعلام کرده اما شماری از کشورهای دیگر نیز در حال بررسی اتخاذ رویکرد مشابه هستند. السالوادور همچنین از استخراج بیتکوین با انرژی زمین گرمایی خبر داده است. به نقل از ایسنا؛ مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۱۹۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۱.۰۵ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۴۵ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است.

بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت. 

یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید/ نفت به بالاترین قیمت هفت سال اخیر رسید/ آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!

به روز رسانی قیمت ارزهای دیجیتالی ( تا ساعت ۱۷ بعد از ظهر به وقت شرقی)

 این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۰ هزار و ۳۶۳.۰۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۲۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۱.۴۲ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۳۴۴۴.۶۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۱.۹۲ درصد افزایش

 ۳- بایننس کوین

قیمت: ۴۳۹.۰۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۵۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳۲.۱۴ درصد افزایش

۴- کاردانو

قیمت: ۲.۲۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۶۸ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۲۲ درصد افزایش

۵- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۶- سولانا

قیمت: ۱۶۲.۹۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۵۳ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۵.۷۴ درصد افزایش

۷- ریپل

قیمت: ۱.۰۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۶۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۷.۹۹ درصد افزایش

۸- دوج کوین

قیمت: ۰.۲۵۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۲.۸۰ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۵.۹۲ درصد افزایش

۹ - یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۱۰- پولکا دوت

قیمت: ۳۱.۰۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۸۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۶.۵۵ درصد افزایش

قیمت گاز اروپا بازهم رکورد تاریخی زد

قیمت گاز طبیعی در اروپا به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت و طبق داده‌های اینترکانتیننتال اکسچنج، آی‌سی‌ای، قیمت هر ۱٫۰۰۰ متر مکعب آن، روز سه‌شنبه از ۱٫۴۰۰ دلار بالاتر رفت. قیمت پیش‌خرید هر ۱٫۰۰۰ متر مکعب گاز طبیعی برای تحویل در ماه نوامبر، در بورس تی‌تی‌اف هلند به ۱٫۴۱۶ دلار یا ۱۱۸ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید. قیمت گاز اروپا روز دوشنبه با خبر اینکه آژانس انرژی دانمارک مجوز آغاز بهره‌برداری آزمایشی از خط‌ لوله نورداستریم ۲ روسیه، را صادر کرده است به شدت سقوط کرده و تا ۱٫۱۲۴ دلار برای هر ۱٫۰۰۰ متر مکعب پایین آمده بود. برخی معتقدند در صورت آغاز به کار این خط لوله و انتقال گاز اضافی به اروپا بازار انرژی این قاره تثبیت خواهد شد. در ماه سپتامبر قطعه شماره ۲۰۰٫۸۵۸ این خط لوله در زیر دریا نصب شد تا عملیات ساخت آن در آب‌های دانمارک تکمیل شود. پس از اینکه مقامات دانمارک از صدور مجوز خود خبر دادند، مقامات روسی هم اعلام کردند عملیات در کردن بخش اول این خط لوله از گاز را پیش از دریافت مجوز آلمان، آغاز کرده‌اند.

آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی روند سرمایه گذاری‌های جدید در اقتصاد ایران پرداخته که نشان می‌دهد این شاخص در سال ۱۳۹۹ شرایط مطلوبی را تجربه نکرده است. بر اساس اطلاعات ارائه شده در این گزارش، در ده سال منتهی به سال ۱۳۹۹، روند عمومی سرمایه گذاری در کشور نزولی بوده و میانگین آن در سال گذشته منفی ۴.۷۹ درصد را نشان می‌دهد. کمترین رقم سرمایه گذاری کشور به ۱۳۹۹ با عدد ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بازمی‌گردد که در مقایسه با رقم ثابت سال ۱۳۹۰، کاهشی محسوس را نشان می‌دهد؛ هر چند در این سال میزان سرمایه گذاری در اقتصاد ایران دو هزار میلیارد تومان افزایش یافته؛ این عدد برای جبران کاهش سرمایه گذاری کفایت نمی‌کند. برآوردها نشان می‌دهد که در صورت رشد سالانه پنج درصدی سرمایه گذاری از سال ۱۴۰۰ به بعد، در سال ۱۴۱۳ سرمایه گذاری واقعی کشور به رقم سال ۱۳۹۰ خواهد رسید. اگر این رشد سالانه ۱۰ درصد باشد، در سال ۱۴۰۶ بازگشت به ابتدای دهه۹۰ ممکن خواهد شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، در سال ۱۳۹۹ برای دومین سال متوالی، نرخ استهلاک از نرخ سرمایه گذاری در ایران بالاتر رفته است. این به معنای آن است که اگر این روند ادامه پیدا کند، عملا به جای سرمایه جدید، سرمایه‌گذاری‌های گذشته نیز در حال از دست رفتن هستند و هرچه این روند طولانی‌تر شود، شکاف میان سرمایه گذاری‌های جدید و استهلاک افزایش خواهد یافت. در حوزه‌های مختلف اقتصادی، در دهه ۹۰، سرمایه گذاری در حوزه ماشین آلات به طور میانگین منفی ۷.۳ و در حوزه ساختمان منفی ۳.۶ درصد بوده است. بدترین عملکرد در این دو حوزه به سال ۱۳۹۸ بازمی‌گردد و هرچند این عدد در سال  ۱۳۹۹ بهبودی نسبی پیدا کرده، همچنان فاصله‌ای قابل توجه با ابتدای دهه ۹۰ دارد. میانگین رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز در این سال‌ها منفی ۳.۷ درصد بوده است. این عدد در سال ۱۳۹۷ به ۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده و با اینکه در دو سال گذشته قدری بهبود یافته، همچنان فاصله‌ای قابل توجه با ابتدای دهه ۹۰ و عدد ۱۲۶ هزار میلیارد تومان دارد.

خسارت اقتصاد‌ ترکیه از رفتار اردوغان در پایین آوردن نرخ بهره لیر‌

رویترز: طیب‌رجب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، فکر می‌کند با شوک پایین آوردن نرخ بهره می‌تواند در دوران پیش از انتخابات به رشد اقتصادی ترکیه کمک کند؛ اما به نظر می‌رسد تیر وی به سنگ خورده و به جای این اتفاق افزایش تورم و کاهش ارز لیر در حال اثرگذاری منفی بر اقتصاد ترکیه است. منابع نزدیک به ریاست جمهوری ترکیه گفته‌اند که ماه‌هاست اردوغان به بانک مرکزی فشار می‌آورد که با وجود سر به فلک کشیدن تورم در این کشور، به سیاست‌های محرک اقتصادی خود برای افزایش وام‌دهی و صادرات و ایجاد اشتغال ادامه دهد.

روز ۲۳ سپتامبر نهایتا بانک مرکزی ترکیه تحت فشار اردوغان نرخ بهره را در این کشور پایین آورد و همین امر موجب شد تا ارزش لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ این کشور سقوط کند. پس از این اتفاق، بسیاری از سرمایه‌گذاران اوراق قرضه دولت ترکیه تحت تملک خود را حراج کرده و بسیاری گفتند که این اقدام نشان‌دهنده تزلزل اعتبار بانک مرکزی ترکیه است. به خاطر افزایش قیمت‌ها در بازار میزان تورم در ترکیه از ۱۹ درصد عبور کرده در واقع این کشور به شدت نسبت به بالا رفتن قیمت در بازار جهانی آسیب‌پذیر بوده است.

در ماه سپتامبر نرخ تورم در ترکیه ۱۹.۶ درصد بود که بالاترین میزان افزایش قیمت کالا‌ها در این کشور طی ۲.۵ سال گذشته به شمار می‌رود. بسیاری از کارشناسان اقتصادی ترک می‌گویند پایین آوردن نرخ بهره یک اشتباه بسیار سنگین است که می‌تواند اقتصاد این کشور را درگیر یک بحران بزرگ کند. دو مقام ترک می‌گویند: از زمانی که اردوغان طی سال جاری یکباره رئیس کل بانک مرکزی را تغییر و وی را برای پایین آوردن نرخ بهره تحت فشار قرار داد حالا از اینکه شاهد بالا رفتن تورم است متعجب است. /فارس

غرامت ۱۳۰ میلیون دلاری برای کارگر تسلا به دلایل تبعیض نژادی

به نقل از وال‌استریت ژورنال، شرکت خودروسازی تسلا آمریکا طی یک دعوی قضایی محکوم شده که نتوانسته اقدامات لازم برای جلوگیری از خشونت‌های مرتبط با تبعیض نژادی را در محیط کار فراهم کند؛ بنابراین، یک کارگر سیاه‌پوست سابق شرکت تسلا قرار است ۱۳۰ میلیون دلار غرامت دریافت کند. در واقع هیأت منصفه در دادگاه حکم داده که آون‌دیاز ۵۳ ساله که طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در کارخانه تسلا کار کرده ۱۳۰ میلیون دلار خسارت دریافت کند. برنارد الکساندر یکی از وکلای مدافع در این دعوی قضایی گفته که آون‌دیاز می‌گوید در طول حضور در محل کار بار‌ها لقب‌های نژادپرستانه به وی داده شده و در سرویس بهداشتی و دیگر بخش‌های محل کار خود شاهد تصاویر و شعار‌های نژادپرستانه بوده است. کارخانه‌ای که دیاز در آن کار می‌کرده در منطقه سانفرانسیسکو واقع شده و با حدود ۱۰ هزار کارمند یکی از خطوط تولید مونتاژ خودرو‌های تسلا بوده است. برگزاری دادگاه مرتبط با این دعوی قضایی حدود یک هفته طول کشید و دیاز می‌گوید این حکم پرتوی نوری است که قرار است آنچه در کارخانه تسلا رخ می‌دهد را نمایان کند. دیاز خطاب به ایلان ماسک، ثروتمندترین فرد جهان و بنیان‌گذار شرکت تسلا گفت: «این یک هشدار برای تو است، کارخانه را پاکسازی کن.»

 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۰۶
حالا ببینیم دولت جدید چه یادگاری به جا می ذاره! فعلا که برای شروع دلار 22 هزار تومانی کرد 28 هزار تومان
علی برکت الله
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
بله دقیقا. از طرفی همه این بدبختیها از برکت وجود دلواپسان اصولگراست که دوست داشتن همه چیز به اسم خودشون تموم بشه و از روز اول چوب لای چرخ دولت گذاشتن تا روز اخر. هرچی میکشیم از دست این دلواپسان و کاسبان تحریمه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
اون موقع که دکتر روحانی میگفت تحریم کمر دولت رو شکسته ، در جوابش میگفتن شما عرضه کار کردن ندارید. حالا بفرمایید شما که عرضه دارید کار کنید.ابر و باد و مه و خورشید و فلک هم که باهاتون یار شده.
ناشناس
| - |
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
سلام کمی انصاف هم خوبه. اون همه بلا سر ملت اوردن .حالا دارید به چشم خودتون میبینید لااقل رییس جمهور دو سال نمی خوابه تو خونه و ازدور برکت ا... بگه.
ناشناس
| Canada |
۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
تابناک عزیز لطفا یک نظرسنجی عمومی در مورد میزان رضایت مردم از عملکرد هشت ساله دولت روحانی انجام بدهیدتا عصبانیت ونارضایتی مردم از روحانی وتیمش مشخص شودبه شما قول میدم حداقل ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم اعلام نارضایتی میکنند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
ایشالا یادگاری خوبی داشته باشه که امثال من که مخالف رئیس جمهور شدن آقای رئیسی بودن، در آخر کار شرمنده بشن که چرا همون دوره ی قبلی به آقای رئیسی رای ندادیم، دوس دارم اوضاع اقتصادیمون خوب بشه مهم نیست که کی روی کار باشه ...
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
دلار در دولت روحانی تا ۳۲ تومان رفت و ماه های آخر به زورِ پول چاپ کردن به ۲۲ رسید که موقع تحویل دولت الکی مثلا بگه من دلارو ارزون تحویل دادم
مردم رو چی فرض می کنید شما؟
بزرگواران نرخ تورم ۵۸ ذرصدی بحساب یک فرد نباید نوشت بررسی کنید همین ماه اشاره شده با ماه مورد اشاره سال قبل امکانات ان زمان با امکانات همین ماه بهتراست شرایط اقتصادی سیاسی را دراین دومقطع مورد نظر قرارگیرد انوقت بپذیریم ایا دراین دومقطع شرایط وامکانات یکسان بود قضاوت با ملت
پاسخ ها
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
دولت روحانی؟ کدوم دولت ؟ قبلا هم دولت دست هیمنا بود و روحانی مجری اوامر. الان فقط چیزی که عوض شده همون آدم ها اومدن سطح بیرونی و دارن اجرا می کنن
دستش درد نکنه.....محبت ایشون و هم قطارانشون نسبت به مردم طی این هشت سال درخور تقدیر میباشد!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
اگر روحانی طی ۸سال تورم ایجاد کرد این دولت که ماشا الله طی دو ماه رکورد زده .
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
لطف شماها رو که طی 42 سال دیده ایم. خاکستری که به جای مانده.
تا دو سال مشکلات هرچه بود گردن دولت قبلی انداخته میشود .
تو همه انتخابات همین سیستم را داشتیم . کلیشه ای تکرار شدنی
این یادگاری رو‌ احمدی نژاد نوشت ولی چون کسی اجازه نداشت از ایشان انتقاد کند هیچ فریادی به جایی نرسید. روزی نبود که کارشناسان اقتصادی از اینده خطرناک تصمیمات غیر کارشناسی احمدی نژاد حرف نزنند. بیشتر اختلاس ها زمان احمدی نژاد اتفاق افتاد. این مرد نقش سازمان برنامه را از بودجه حذف کرد و بلایی سر نفت ۱۴۰ دلاری اورد که هیچ دشمنی با ما نکرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
هشت سال یکی دیگه تدارکاتچی بود چه ربطی به ایشون داره هنوز متوجه نیستی همه کاره کسان دیگر هستند
ساعد
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
عزیز جان شما اگر عرضه داشتین همون خرابی ها به قول خودت را درست می کردین ...
ناشناس
| Canada |
۲۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
افتضاح توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی که باعث به هدر رفتن صدها هزار میلیارد تومان از ثروت ملی مردم شد هم کار احمدی نژاد بود؟ فقط همین یک مورد سومدیریت برای محاکمه روحانی و جهانگیری کافیست
حالا تا ۴ سال همه کمبودها رو میخواین به روحانی ربط بدین ؟!
پاسخ ها
حسن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
مگه غیر از اینه ؟
جالب هاشمی و خروجی هاشمی بیشترین تورم داشتن ولی این ملت حافظ تاریخی ندارن شونزده سال دیگه دوبار میان به این جماعت رای میدن حتی اگر ایران کشور اول شده باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
حالا بذار اگر اصولگراها طی ۴سال مشکلات رو حل کردن وتوانایی خودشون رو اثبات اونوقت از دولت هاشمی وبعدی ها انتقاد کن ,.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
از حافظه تاریخی خود کمک بگیر و دوره خاتمی هم به یاد بیار
یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید.

کدامشان از این یادگاریها نگذاشته اند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
دوره خاتمی اینگونه نبود عزیز
فقط به روحانی ربط ندارد...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
همه مجری اند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
خب پس چرا روحانی رکورد داره؟
تخم مرغ از کیلوی 16 هزار تومان به 25 هزارتومان در این چند هفته اخیر رسیده است تقریبا 64 درصد و همچنین برنج و ...
چقدر سریع شروع شد که تقصیرها را سر قبلی ها بیاندازند.
چی شد وعده وعیدها؟
اگر توان حل مسایل را ندارید صادقانه اعلام کنید و دلایل واقعی را بیان کنید.
انداختن تقصیر گردن قبلی ها حنایی است که دیگر رنگی ندارد.
چرا میگید روحانی مگه تصمیم گیر همه موارد مربوط به سیاست خارجی و داخلی روحانی بوده؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
خب چرا روحانی رکورد زده در تورم؟ حتی از دولت هاشمی هم بیشتر
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
مگه همه چیز سیاست خارجیه؟
چهار ماه پیش با شعار از بین بردن بیکاری و تورم آمدید حالا که نمی توانید کاری کنید اسمش شده یادگار شوم روحانی!!!!!!!!!!! ...
شروع طوفانی رییسی را هم داریم میبینیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
حداد عادل گفت دیگه از این بهتر نمیشه. دولت و مجلس و… هماهنگ هستند.
همیشه رسم است گناه هر خرابی را گردن دولت قبلی بینداز. این را زمانی روحانی گفت قبل تر هم احمدی نژاد و به همین ترتیب پس بعدی برای چی امده قرار نیست اصلاح و درست بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
هشت سال کشور رو نابود کرد
اگه جنگ شده بود اینقدر خرابی نداشتیم
مثل اینکه یادتون رفته روحانی با شعار حل کردن صد روزه مشکلات اقتصادی اومد و بعد از هشت سال جز خرابی و ویرانی چیزی به جا نذاشت
عملکرد روحانی؟ یعنی مجلس انقلابی و سایر نهاد ها خیچ کاره اند؟
خوبه والله هر چی واکسن توی مرداد وارد شده را منتسب به خودتون می دونید هر چی تورمه به اون بنده خدا! حالا این بازی تا چهار سال بعد ادامه داره!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
این بنده خدا جز حقوق نجومی واسه خودش و زیر دستانش چیکار کرد مگه
حالا شما هم هر بی تدبیری را تا ابد بیندازید گردن قبلی ها ... امان از شما !!! تا کی می خواهید این بازی رو ادامه بدهید خدا عالم است و خود شما . مردم رو نادان فرض نکنید و دست بردارید
لبنیات از اول سال تا مرداد ماه افزایش 70 درصدی را تجربه کرد. مجدد چراغ خاموش از انتهای مرداد تا انتهای شهریور 10 درصد دیگر هم افزایش دادند. با سازمان تعزیرات صحبت میکنی مگن کاری از دست ما بر نمیاد. دولت از حالت دستوری خارج کرده است. مطمئنا اگر خودرو رو هم از حالت دستوری خارج کنند همین میشه. اون که ارزاق مردمه اینطوری برخورد میکنند. حقوق کارمند 28 درصد بطور افزایش دادند منت هم گذاشتند.
روحانی سه چهار ماهه دیگه رفته تا کی می خوان بندازن گردن حسن روحانی ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
یه دیوانه یه سنگ رو انداخته تو چاه که تا صد سال صد تا عاقل نمی توانند در بیاورند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
حالا اون صدتا عاقل یعنی همون دولت ریسی؟؟؟؟؟

باشه تو خوب
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
..جناب اقای ناشناس گزک و بهونه به دیگران نده خواهشا..اون موقع کاری نمی کنند میگن هی تقصیر دولت قبلی بوده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
11:44
واکسن تدبیر رئیسی بوو تورم یادگار روحانی ؟؟
تورم در مرداد دیگر یادگار روحتنی نیست نتیجه عملکرد جناب رئیسی است
واکسن زدن کار رییسیه ولی تورم یادگار روحانی.... از همین حالا وضعیت ۸ سال آینده معلومه... کاش نباشیم
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
وزارت بهداشت و بازرگانی برگه های زمان ثبت سفارش واکسنها را نمایش دهند تا معلوم شود دقیقا چه زمانی سفارش داده شده
سلام چندين دهه است مسولين کم کاري هاي خودشان را گردن قبلي مي اندازد .احمدي نژاد خاتمي را مقصر مي دانست روحاني احمدي نژاد را و حالا دولت جديد روحاني را مقصر ميداند.اين يعني اين که مملکت يک برنامه واحد ندارد که با نظارت جلو برود وهر دولتي سليقه اي کارنکند
پاسخ ها
فرهادی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
اشتباه منفی دادم
مگه نگفتن سیاست خارجه با دولت نیست ؟ حالا همش شد تقصیر روحانی ؟
خخخخخخخ خیلی خندیدم بخدا
شما کارتونو بلد نیستین هی بندازین گردن روحانی
اینو بدونین که اینا همه شون سر و ته یه کرباسن
هرکی میاد بیشتر گند میزنه و میره والسلام
مگه هنوز روحانی مونده ؟
چرا ول نمی کنه بره ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
عزیزم اینجا کسی ول نمیکنه بره فقط از میزی به میز دیگر نقل مکان میکنه
عادت کردیم بندازیم گردن قبلی بیایید یکبار برای همیشه باور کنیم انچه که مشکل این مملکت است همان است که در تمام دوره ها مشترک است تا وقتی دستمان در جیب مردم خودمان است و سرمایه های خودمان را غارت میکنیم وضع همین استو بدتر از این هم خواهد شد کشورهاهای پیشرفته سرمایه های خود را حفظ و کسب سرمایه از کشورهای دیگر میکنند که با این رویه ما و کوبیدن بر طبل تحریم هیج امید نداشته باشید
آدرس غلط ندهید. تورم شدید نتیحه دستکاری بودجه 1400 و افزایش شدید هزینه هاست که بدون درآمد فقط از طریق چاپ پول توسط بانک مرکزی و ایجاد تورم قابل پوشش دادن است
چه طور مشکلاتی رو که از زمان احمدی نژاد ایجاد شده هنوز درحال ادامه هستن ولی مشکلاتی که روحانی ایجاد کرده با رفتنش یه شبه تموم میشه و از فردای اون روز مشکلات رو رییس جمهور بعدی ایجادکرده نه خیر لطفا یه کم به مطالبی که خودتون در حمایت از روحانی مینویسید نگاه کنید مشکل تورم یه چیزی نیست که با دوسه ماه حل بشه اونم با نابودی که تیم مدیریتی روحانی تو این چندسال انجام دادن نهاده های کشاورزی حداقل یه فصل کاشت داشت برداشت نیاز داره که میشه تقریبا یه سال اینو به بچه ابتدایی هم بگی متوجه میشه البته اگر بخواد بفهمه بقیه موارد هم کمتر یا بیشتر زمان می خواد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
اگر شما پذيرفتيد كه واردات واكسن كار در ادامه اقدامات روحاني بود اونوقت ميشه پذيرفت گروني هم كار روحاني بوده
هر کجا هست الهی خیر نبینه عکسشو دیدم حالم بد شد
همه با هم برای سلامتی و شفای عاجل دکتر روحانی دعا کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
هیچ وقت
آخر دوره ریسی را هم داریم میبینیم
ملت ایران کی بیدار میشن و آگاه میشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
رنگ رخساره نشان دهد از سر درون
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
آره بیدار شو برو همتی رای بده حقوق های نجومی دوباره به راه بشه
این فرار و به جلو هست
منصفانه صحبت کنید دولت روحانی تقصیری نداشت آنها که همه مسیر های گشایش اقتصاد را بسته بودند باید پاسخگو باشند و فعلا بر سر کار بزودی نتایج آنرا خواهید دید فعلا تورم همچنان رو به افزایش است
در ايران دولتها تصميم گيرنده نيستند و سياستهاي كلي اقتصادي نظام جاي ديگري نوشته و ابلاغ مي شود .
مملکت بیچاره کردن اینها همه اش در حال خندیدن
مردم پول ندارن نان خالی هم بخورند
تا یکسال اینده اصلا ربطی ب رییسی نداره اگه دوسال دیگه وضع اینطوری بود بعد بگید تقصیر رییسیه و ازین حرفا ،دولت روحانی ۸ سال هیج کاری نکرد،اخه بی انصافا بزارید ۸ ماه بره بعد بگید رییسی هیج کاری نکرد
بی انصافا روحانی ۸ سال هیج کاری نکرد،حداقل بزارید ۸ماه بگذره بعد ب فکر کار کردن و مهار کردن تورم باشید،البته همتون میدونید ک هیج رییس جمهوری نمیتونه تو این مدت هیج کاری بکنه ،شماها فقط میخوایید نتیجه انتخاب تونو تو ۸ سال توجیه کنید... با رای اشتباه همه مردمو ب چاه انداختید
در یکی دو ماه گذشته هر چی خوب پیش رفته مثل واردات واکسن و قیمت سیمان دستاورد رئیسی بوده ولی قیمت لبنیات و برنج و... که بالاتر از تیر شده تقصیر روحانیه
دولت روحانی متکی به غرب ومذاکره بود و باید تاصد سال از خجالت بمیرند بااین تورمی که درست کردند اما دولت اقای رییسی متکی به داخله اگه ضرر هم بکنه حداقل باج به امریکا نمیده هردولتی بیاد باید دلار رو ازداخل جمع کنه ‌چون زمان شاه فقط طلا ونفت بادلار محاسبه میشد الان نونخشکی هم ازدلار میگه این عامل اصلی تورمه
پس آقایانی که شعار های پر طمطراق ما از گروه مامیتوانیم هستیم الان دقیقا کجایند - آنها که می گفتند که نمی توانند بازار مرغ را سلمان دهند و عرضه ندارند خودشان کجایند که تخم مرغ را نمی توانند سامان دهند و ....
آره فعلا تا می تونید به روحانی بد و بیراه بگید. دیوارش از همه کوتاهتره. به نظر من که عامل همه بدبختها نه در 8 سال که 40 سال گذشته ایشونند. تا همینجا هم با رفتن مدیریت غربگرا و ما نمی توانیم و متکی به بیگانگان و جایگزینی اون با مدیریت " ما می توانیم" دلار 6 هزار تومن بالا رفت و تخم مرغ هم قیمت با بنزین شد. دستاورد بزرگی است.
تورم مربوط به یک دولت نیست، حاصل چند دهه سیاست گذاری اشتباه در حوزه پولی است
روند خطرناک سرمایه گذاری؟
با این مالیاتهای سنگین و ناسازگار با شرایط کشور ، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات خانه خالی که دست اندازی بر سرمایه مردم است بدون اینکه توجه کند گرانی بر اثر تورم است و عایدی نیست و یا خانه بنده خدایی شاید خراب است و پول تعمیر ندارد و یا مشکلات قانونی دارد که خالی مانده و... مالیاتهای شبیه به مصادره میخواهید بگیرید در صورتی که در قانون و شریعت جان و مال مردم محترم است، اینطور میشود که کسی اگر بتواند ترجیح میدهد در ترکیه و یا جای دیگری ملک بخرد و یا تجارت و کارخانه راه بیندازد تا جلوی مالیات مصادره ای بر اموالش را بگیرد
چرامجلس انقلابی رییس جمهور بی کفایت را استیضاح نکرد؟ چرا به شعور ملت توهین می کتید
"یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید"
روحانی هم میگفت یادگاری از احمدی نژاد تورم و...
یعنی رئیس جمهور قبلی نباید جواب کارهاشو بده؟ زندگی میلیونها نفر انسان رو خراب کرده؟هر کجای دنیا این اتفاق می افتاد جور دیگه ای برخورد میکردن .اینجاست که فرق کشور ما با کشورهای دیگه معلوم میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
روحانی می خواست با رفع تنش بین ایران وغرب جلوی تورم وفشارهای چند ساله رو بگیره اما چه کسانی به او لقب غربگرایی دادند وصدها مانع جلوی او گذاشتند ؟!
تابناک جان این حرف از شمااااااا بسیار بعید بود
یادمه عده ای می گفتن کشور بدون روحانی بهتر اداره میشه
الان هم مجلس هم دولت هم نهادهای انقلابی همسو با دولت شدن هنوز نتوانسته اند افسار اسب سرکش تورم را بدست بگیرند و صد رحمت به دولت روحانی
منطقی باش و واقعیت را بگو، همه چیز در دولت روحانی خوب بود تا زمانی که آمریکا از برجام خارج شد ،
الهی خیر نبینی که سفره ملت رو خالی کردی علی برکت الا۰۰۰
انقدر روحانی مشکلات ایجاد کرده توقغ دارید بنده خدا اقای رییسی دراین مدت کم برایتان چکار کند کمی صبر کنید انشالله اقای رییسی همه چیز را درست میکند صبر کنید هم خانه هخودرو وهم دلارو طلا درست میشود هنوز که دوماه نمیشود لااقل بگذارید هشت ماه بگذرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
آخی بنده خدا رئیسی آدم جگرش براش کباب میشه !11111111111
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
یادتون رفته چه طور صد روز روحانی رو تو سرش می زدید ومی گفتید پس چرا وعدهها عمل نشد ؟حالا نوبت خودتون شده وقت نی خواید ؟
خودتان رو گول نزنید! تورم کمرشکن و فلج شدن اقتصادی کشور و با خاک کوچه یکی شدن ارزش پول ایران به خاطر خروج آمریکا و نابودی برجام بود و به دکتر روحانی ربطی نداشت! حالا که دیگه روحانی نیست اگر راست میگید درستش کنید!!!
رییسی مچکریم
هر سال دريغ از پارسال ملت را بيچاره كرديد بيچاره
یادگاری کمرشکن روحانی؛ نرخ تورم به ۵۸ درصد رسید:
در بحث قیمتها تورم دخالتی ندارد بلکه گرانیها در ایران چشم هم چشمی شده است. هر کسی به این دلیل که چرا فلان چیز گران شده پس من هم کالا و خدمات را گران میکند. مقامات فقط یاد گرفته اند که از بازار آزادی صحبت کنند که از یک تفکر من در آوردی نشات گرفت است. در بازار آزاد هم واردات آزاد است و هم بحث رقابت وجود دارد و خبری از لابی گر و ... نیست. در بازار آزاد که در ایران از آن سخن گفته میشود دست و پای مصرف کننده را بسته اند و به درون رینگ بوکس با سرمایه دار و تولیدکننده ای که تا دندان مسلح است فرستاده اند. حالا اصلاً فرض کنیم که این گرانیها بدنباله تورمی است که در دولت آقای روحانی شروع شد، شماها که میدانستید چرا دست روی دست گذاشتید تا این وضعیتی اسفبار برای ملت رقم بخورد، دولت دکیر روحانی به غرب اعتماد کرد، چرا عقلایی نظام دست روی دست گذاشتند تا دولتی که پایگاه مردمی نداشت چنین سرنوشتی برای ملت رقم بزنند.
ایران نمیتواند با مردم گرسنه و یارانه بگیر، "ایرانی قوی باشد". چرا سرمایه داران را پولدارتر و ملت را فقیر و فقیرتر میخواهید بکنید. سفره های ملت کوچکتر نمیشود بلکه دیگر این سیاستهای باری به هر جهت، سفره ای برای ملت باقی نگذاشته است. گرانی های روزمره و چشم هم چشمی شده؛ یکبار که گرانی تورمی است، یکبار گرانی به دلیل تغییر کم کردن محتوای یا حجم محصولات است، یکبار بدلایل عدم کیفیت است، یکبار گران شدن روغن، یکبار بخاطر گران شدن شکر ، یکبار بخاطر گران شدن شیر، یکبار بدلیل گران شدن گندم، یکبار بخاطر بالا رفتن قیمت ملک، یکبار بخاطر بالا رفتن ارز، یکبار بخاطر گرانی طلا، یکبار بخاطر ... از سبزی فروش میوه متره بار شهرداری پرسیدم که امسال سه بار سبزی را گران کردید؛ این بار برای چی؟ پاسخ داد ینجه شده کیلوی 7000 تومان میخواهید سبزی 8700 بماند. زمان بر سرکار آمدن دولت سیزدهم تخم مرغ را 36000 تومان خریدم حالا شده 54000 تومان. خوردن گشت قرمز که شده رویا. آن وقت وزیر کشاورزی از قیمت منطقه ای سخن میراند، بابا منطقی باشید. وقتی فشار از هم طرف است یادتان افتاده که قیمت ها را آزاد بگذارید. قبل از ارائه ئتوری های جدیدتان، کمی به عواقب آن فکر نکنید.

سازمان میادین تره بار و میوه شهردای وقتی میخواهد کرایه این غرفها را گران میکند به غرفداران مجوز گران کردند، میدهند (البته نه به یکباره حال گرانها 30% ، 30% شده نه سالیانه بلکه ماهیانه و یا کمتر). عرفه ها شهرداری که در سطح تهران هزاران غرفه در صدها محل است فقط به گروه خاصی از اقوام کرایه داده میشوند. آنها هم حتما سبیلی چرب میکنند تا بتوانند قراردادهایشان را با این شرایط خاص تمدید کنند و پول این سیبل چرب کردندها را به عناوین مختلف و از راه های غیر متعارف باید کسب کنند، تا دستگاههای بالا دستی را راضی نگه دارند این هم یک نوع مبارزه با فساد شده است)!! به پیازی که در این غرفه ها عرضه میشود میگویند پیاز سفید ولی بقدری برای گران فروختن آنها، پیازها را نگه میدارند تا سبز میشود و وقتی نزدیکی به خرابی متطق میشوند به بازار عرضه میشوند و بعضی از آنها که ظاهر خوبی دارند ولی وسط آنها خراب است و باید کاملا دور انداخته شود.
فارس محترم، اين تورم كمرشكن نتيجه دسته گل های شما و عزیزانتان از جمله محمود احمدي نژاد است، یک ذره منصف باشید. کشور روی غلطک افتاده بود ولی هنر شما در سفارت عربستان و آ‌شوب های سال 96 و... باعث و بانی این ضعیت شد...
واکسن آمد کاررییسی بوده، یه ماهه سفارش داد، وارد شدو تزریق کردند اما تخم مرغ ۱۲۰۰تومان ،شده۲۱۰۰کار روحانیه، مرغ الان دو هفته شهرستانها پیدا نمیشه، مردم روستا یک ماهه کپسول گاز گیر نمیارن،پراید و بقیه ماشینها شهریور گران شدن، ماست کاله ۲۵تومان شهریورماه شده ۵۰هزار تومان ،ماکارونی دو هفته است شده ۱۵هزار تومان و....همه تقصیر روحانیه پس این آقا برای چی آمده
دلار از ۲۲ تومان به ۲۸ تومان رسیده و این دستگرمی دولت جدید است
بزرگترین امتیاز من این بود که به روحانی رای ندادم ... مردم نابود شدند ...
در ظاهر باهم مخالفید اما در خفا دوست
اگر تو کشور قانون گذاشته بشه کشور در عرض کمتر از دوسال برمیگرده آگر قانون نذارند تا ابد همین جوری میمونه قانون هایی که تخطی از آن ها مرگ تخطی کننده را در پی داشته باشه قانون های سفت و سخت
آقای رئیس جمهور باور بفرمایید با آبادی گردی مشکل حل نمی شود اگر از استانداران هم بپرسید مشکلات رادر استان
خود درکمتر از کسری از ثانیه به شما میگن لطف بفرمایید در محل کارتان بنشینید فکری برای اقتصاد از هم پاشیده کشور کنید ،فکری برای ارتباط سازنده با دنیا داشته باشید در یکی از همین جمعه هابررسی بفرمایید میزان گرانی وهرج ومرج در اقتصاد را در زمان مدیریت شما چقدر هست
مگه با این تورم بالا نرخ سرمایه گذاری رو به دلار با ده سال قبلش مقایسه می کنن که شما سال 99 رو با سال 90 مقایسه کردین؟ میزان سرمایه گزاری خارجی به دلار رو طی سالیان بسنجین
هی بگین دولت قبل،توی هشت سال دلار ماهی ۲۵۰ تومان گران شد و دولت شما عزیزان ماهی ۱۰۰۰ تومان گران کرد
حسن روحانی توی هشت سال چقدر تورم ایجاد کرد شما توی سه ماه چقدر
بانکها با این نرخ بهره های سرسام آور مملکت را به خاک سیاه نشاندند. عامل اصلی تورم در کشور شدند. توی هر خیابان به جای تولیدی و صنعتگر بقالی و بانک هست. این یعنی ملت نان دلالی می خورند. بیشتر صنایع تولیدی مملکت را به آستانه ورشکستگی بردند. بهره هایی با سود مرکب اندر مرکب از تولید کننده ای که زمین خورده و در اثر این همه فشار اقتصادی بنگاه اقتصادی اش را کوچک سازی کرده است می گیرند که وحشتناک است.
بانکها عامل بدبختی کشورند و نفس صنعت و سرمایه گذاری و تولید کننده را بریده اند. معلوم است که با این شرایط غیرقابل پیش بینی در اقتصاد کسی به سمت صنعت و تولید نمی رود و همه مصرف کننده صرف می شوند. اوضاع سیاسی بیرون از کشور هم که جای تاسف دارد یک دوست برای خودمان باقی نگذاشته ایم. همه کشورهای همسایه دشمن... کشورهای غیر همسایه منفعت طلب.
خیلی خوبه سایت تابناک زمانی که از دوره روحانی یاد می کنه دو دوره را مجزا کنه زمان برجام و زمان خروج آمریکا از برجام تا مشخص شود سیاست خارجه غلط چقدر نقش داره
اقتصاد کشور یک سیستم پیچیده ای است که افراد کمترین نقش را در آن دارند و باید به اصلاح ساختاری پرداخته شود که بسیار زمانبر است و بیشترین تاثیر در تغییرات آنی این سیستم را سیاست خارجه بازی می کند
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری