بازدید 15536
آخرین تحولات خاورمیانه
قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته، دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه، اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان، رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی و دیدار وزرای امور خارجه هند و عربستان با موضوع افغانستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۷۷۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶ 20 September 2021

قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته/ دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه/ اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان/ رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی

بین الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته، دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه، اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان، رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی و دیدار وزرای امور خارجه هند و عربستان با موضوع افغانستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه معاون سابق و جدید وزارت امور خارجه طی اظهاراتی عنوان کرد: از جمله حوزه‌هایی که تمرکز زیاد در پیشبرد سیاست خارجی دولت سیزدهم خواهد داشت، معاونت سیاسی وزارت امور خارجه است.

وی افزود: ابتدا به دلیل این‌که در دولت جدید تاکنون فرصت برگزاری مراسم تودیع و معارفه وزرای دستگاه‌های ذیربط به روش قدیمی فراهم نشده است، قبل از ورود به موضوع جلسه امروز، مایلم از زحمات برادر عزیزمان آقای دکتر ظریف در هشت سال گذشته تلاش‌های زیادی را داشتند، تشکر کنم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: ممکن است در داخل کشور نسبت به نقد سیاست خارجی در دولت قبل و دولت‌های گذشته تحلیل‌ها و ارزیابی‌های مختلفی وجود داشته باشد، ولی همه ما اعضای خانواده وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی هستیم و فکر می‌کنم این وظیفه ماست که قدردان زحمات همه عزیزان در دستگاه دیپلماسی از جمله آقای دکتر ظریف باشیم که در هشت سال گذشته تلاش‌های زیادی را انجام داد و بخشی از تلاش‌هایشان منجر به نتایج خوب و مطلوب شد و بخشی از تلاش‌هایشان به دلایل مختلف آن نتیجه مطلوب را نداشت، ولی این چیزی از وظیفه ما در قدردانی از آن‌چه گذشتگان برای ما در وزارت امور خارجه به جا گذاشتند، نمی‌کاهد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: امیدوارم همانطور که بنده از ایشان خواستم و هم آقای رئیسی و در نشست‌هایی که داریم از تجربه و مشورت‌هایشان ایشان برخوردار می‌شویم، این ارتباط همچنان حفظ شود و در دستگاه دیپلماسی بتوانیم از ظرفیت و تجربه ایشان در حوزه‌هایی که موفقیت‌هایی داشتند استفاده کنیم.

قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته/ دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه/ اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان/ رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه مراسم امروز، مراسم تودیع نیست، بیان کرد که قصد داریم همچنان از تجربیات ارزشمند و انباشته هر سه برادر بزرگواری که سالها در معاونتهای مختلف وزارت امور خارجه، شاهد تلاش های ذی قیمتشان بوده ایم، در سمت مشاورت وزیر بهره بگیریم.

امیرعبداللهیان در ادامه افزود: سیاست خارجی دولت سیزدهم با شعار سیاست خارجی متوازن، فعال، پویا و هوشمند برنامه خود را ارائه داده است و در این چارچوب نیازمند همت جمعی و اتکا بر ظرفیت تمامی مدیران، سفرا، سرکنسول ها، روسای ادارات و همچنین کارشناسان در بخش های مختلف وزارت امور خارجه است.

در این جلسه هر یک از معاونان جدید وزارت امور خارجه با قدردانی از اعتماد وزیر امور خارجه کشورمان، ابراز امیدواری کردند در مسئولیت های محوله، منشا اثر مثبت برای کشور و مردم ایران عزیز باشند.

در پایان این مراسم، با اهدای قرآن مجید و لوح یادبود، از معاونان پیشین این وزارتخانه، تقدیر شد.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کمتر از یک ماه از حضورش در سکانداری دستگاه دیپلماسی، ۲۳ شهریور ماه در احکام جداگانه‌ای «علی باقری کنی» را به جای «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی، «مهدی صفری» را به جای «سید رسول مهاجر» معاون دیپلماسی اقتصادی و «محمد فتحعلی» را به جای «علی ابوالحسنی» معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه کرد.

وزیر امور خارجه در احکام جداگانه‌ای ضمن تقدیر و تشکر از خدمات معاونان سابق، سید عباس عراقچی (معاون سیاسی)، علی ابوالحسنی (معاون اداری و مالی) و سید رسول مهاجر (معاون دیپلماسی اقتصادی) را به عنوان مشاور وزیر امور خارجه منصوب کرد.

دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه

وزیر دفاع سوریه در راس هیاتی بلندپایه امروز وارد امان پایتخت اردن شده است.

به گزارش روسیا الیوم، «علی ایوب» در این سفر با «یوسف احمد الحنیطی» رئیس ستاد مشترک ارتش اردن دیدار و به بررسی مسائل مورد اهتمام دو کشور و در راس آن هماهنگی تلاش‌ها برای تضمین امنیت مرزهای مشترک میان دو کشور و اوضاع در جنوب سوریه پرداخت.

ارتش سوریه این روزها با پیشبرد فرآیند آشتی ملی در حال حل و فصل وضعیت افراد مسلح در مناطق غرب استان درعا در جنوب سوریه و هم مرز با اردن است و پس از سال‌ها در این مناطق مستقر شده است.

منابع اردنی هم از چند روز پیش اعلام کرده بودند که وزیر دفاع سوریه در راس هیاتی بلندپایه به زودی به امان، پایتخت اردن سفر خواهد کرد.

دولت سوریه به تازگی با درخواست لبنان، مبنی بر عبور خط لوله گاز مصر به اردن و از آنجا به سوریه و لبنان موافقت کرد.

اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان

شماری از زنان افغانستانی روز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم شهریور، در اعتراض به حذف وزارت امور زنان، در برابر این وزارت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این زنان شعار «آزادی و برابری»، «حذف زنان، حذف انسان»، «آزادی بیان ما، نتیجه توان ما» و «تعلیم، کار، آزادی، پیش به سوی آبادی» سر می‌دادند.

طالبان روز جمعه هفته گذشته، تابلوی وزارت امور زنان را در مرکز شهر کابل پایین آوردند و به جای آن تابلوی وزارت تازه‌تشکیل دعوت، ارشاد، امر به معروف و نهی از منکر را برافراشتند. این اقدام واکنش‌هایی را نیز در دنبال داشته است.

هرچند طالبان در مورد حذف وزارت امور زنان دلیل مشخصی ارایه نمی‌کنند، می‌گویند در نظر دارند، روی یک طرح بدیل کار کنند.

قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته/ دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه/ اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان/ رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی

در همین حال؛ «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان درباره علت حذف وزارت زنان گفت: این وزارتخانه در نظام گذشته یک اداره‌ سمبلیک بوده و هیچ تاثیری در مورد دسترسی زنان به حقوق اولیه نیز نداشته است.

به گفته وی، این اداره در آینده در چارچوب قانون شریعت تنظیم می‌شود و ضروری نیست که اسم آن وزارت، معاونت و یا ریاست باشد.

رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی

روز یکشنبه، خبرگزاری رسمی عُمان از دیدار وزیر خارجه این کشور «بدر بن حمد البوسعیدی» با «تیموتی لیندرکینگ» فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن خبر داد.

بر اساس این گزارش، در دیدار مذکور «آخرین تحولات و تلاش‌های انجام شده برای پایان دادن به جنگ یمن» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لیندرکینگ دیشب نیز در ریاض با «محمد آل جابر» سفیر عربستان سعودی در یمن دیدار کرد.

قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته/ دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه/ اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان/ رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی

بر اساس گزارش «یمن ویس»، سفارت سعودی در یمن با صدور بیانیه‌ای در همین خصوص اعلام کرد، در این دیدار درباره آخرین تحولات رایزنی شد.

در ادامه بیانیه مذکور ادعا شده، «اقدامات مشترک برای آتش‌بس، ورود به رایزنی‌های سیاسی برای پایان دادن به رنج ملت یمن، تحقق صلح، امنیت و ثبات در منطقه و یمن» از جمله موارد بحث شده در دیدار بود و عربستان سعودی بر حمایت از فرستاده سازمان ملل برای رسیدن به راه‌حل سیاسی فراگیر در یمن تأکید کرد.

بنا به این بیانیه، عربستان سعودی همچنین بر بازگشت دولت مستعفی به عدن در سریع ترین زمان ممکن و تکمیل توافق ریاض میان دولت مستعفی و «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب ؛ مورد حمایت امارات) تأکید کرده است.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از فروردین سال ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت، اقدام به تجاوز نظامی علیه یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرده است.

این تجاوز نظامی هیچ یک از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرده است و فقط با کشته و زخمی شدن هزاران یمنی، آواره شدن میلیون‌ها تن، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور، گسترش قحطی، گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

دیدار وزرای امور خارجه هند و عربستان با موضوع افغانستان

اس جایشانکار، وزیر امور خارجه هند، روز یکشنبه با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در دهلی نو دیدار کرده و دو طرف در خصوص تحولات افغانستان گفت و گو کردند.

به گزارش خبرگزاری "ای ان آی" وزیر امور خارجه هند در پیامی توییتری نوشت: دیداری گرم و پرثمر با فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان داشتم.

وی افزود: در این دیدار ما در خصوص همکاری‌های خود در زمینه سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی گفت و گو کردیم. همچنین به شکل بسیار خوبی به تبادل نظر در مورد افغانستان، خلیج فارس و هند و اقیانوسیه پرداختیم.

قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته/ دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش اردن با وزیر دفاع سوریه/ اعتراض بانوان افغانستان به حذف وزارت زنان/ رایزنی فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن با مقامات عُمانی و سعودی

وزیر امور خارجه عربستان، روز یکشنبه در سفری سه روزه وارد دهلی نو شد. وی قرار است فردا با نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز دیدار و گفت و گو کند.

عربستان سعودی هند را  یکی از همکاران اقتصادی مهم خود می‌داند. در واقع برای اولین بار تجارت میان دو کشور در سال ۲۰۱۸ از ۲۸ میلیارد دلار فراتر رفت. نفت کالای اصلی این تجارت بوده است؛ عربستان پس از عراق بزرگ‌ترین صادر کننده نفت به هند است.

در سال مالی ۲۰۱۸-۱۹ عربستان سعودی ۴.۳۳ میلیون تن نفت خام به هند صادر کرد. واردات کل نفت هند در این مدت ۲۰۷.۳ میلیون تن بوده است. هند همچنین ماهانه حدود ۲۰۰ هزار تن گاز ال پی جی از عربستان سعودی خریداری می‌کند.

رابطه اقتصادی رو به رشد دو کشور از علاقه شرکت آرماکو عربستان سعودی برای خرید ۲۵ درصد از سهام شرکت صنایع رلاینس به عنوان بزرگ‌ترین پتروشیمی هند نمودار می‌شود.

سال ۲۰۱۹ عربستان سعودی اعلام کرد، این کشور به دنبال سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در بخش‌های پتروشیمی، معادن، زیرساخت‌ها و... در هند است.

همچنین شرکت عربستانی آرماکو در دومین سرمایه گذاری بزرگ خود در هند، قصد دارد ۲۰ درصد از سهام شرکت صنایع رلاینس به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را خریداری کند.

ورود به بازار هند برای عربستان سعودی بسیار سودمند است، زیرا هند با جمعیتی معادل۱.۳ میلیارد تن، همچنان به محصولات نفتی (بنزین و گازوئیل، پتروشیمی) برای رشد اقتصادی خود به شدت وابسته است.

عربستان سعودی همچنین محل زندگی ۲.۷ میلیون هندی است. اکثر این افراد در بخش ساخت و ساز عربستان مشغول به کار هستند و سالانه ۱۱ میلیارد دلار برای هند درآمدزایی می‌کنند. سیاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای انجام اصلاحات و کاهش افراط گرایی در این کشور، دلیل دیگری خواهد شد تا شمار بیشتری از شهروندان هند، عربستان را محل زندگی خود برگزینند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
مرگ بر روسیه
شرم بر پوتین
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
بزرگوار اینقدر حرص نخور.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
مگه نمیگید مرگ فرستادن کار اشتباهی است
ناشناس
| Netherlands |
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
مرگ خوبه ولی برای همسایه
غلامعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
آقای عبدالهیان هنوز نیامده حرف‌هایی می زنی که موجب دلخوری دوستان به اصطلاح اصولگرات میشی آخر ظریف در مورد مقدسات اصولگراها (روسیه)بد جوری حرف زده و از روسیه انتقاد کرده که روسیه در مذاکرات کارشکنی می کند حالا شما را هم به علت تمجید از ظریف مواخذه و غرب زده معرفی می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
سلام شناخت خدمات دکتر ظریف با گذشت زمان مشخص می شود نه با تملق گویی "تابوی شکستن هنر یک کاردان بودن وزیر خارجه است در انتخاب یک کاردان نیازمند تطور زمان است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
مسوول سیاست خارجه ای که با سیاست کلان کشور همسو نیست چه چیزی را نشان می دهد؟
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
فکر کردم جناب امیر عبدالهیان چنین موضعی نگیرد به هر حال اقدام خوبی کرده البته بشرط اینکه فقط حرف نباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
کاردانی و تبحر ظریف اونجا معلوم شد که وقتی فواد ایزدی بهش گفت ممکنه بعد از اینکه ما تعهدات برجامیمون رو اجرا کردیم آمریکا تعهداتش رو اجرا نکنه و تحریمای تعلیق شده رو برگردونه ظریف گفت:ببینید دکتر امکان نداره بتونه برگردونه تحریما رو دیوار تحریما فرو ریخته به فرض محال که برگردونه دیگه چه کسی در دنیا توجهی به تحریما می کنه گذشت زمان اوج ساده لوحی و زودباوری ظریف رو ثابت کرد
امیر رحمت
|
Sweden
|
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
با سلام و ‌عرض ادب حضور مخاطبین تابناک و خود تابناک
تابناک عزیز شما در سر لوحه بخش نظرات. از پخش توهین ‌افترا و غیره مهذور است نوشتید.
سوال من از شما .(مرگ بر این یا آن )یا (ننگ بر اینو آن )
آیا این کلمات توهین نیست.
اگر خدای ناکرده کسی یک همچین توهین در حق ما بکند
واکنش ما چه خواهد بود
فقط خدمتتان عرض کنم نداشتن منطق عامل توهین است
بس‌ است دیگر .
.
با توهین به هیچ جای نخواهیم رسید.
هر چند جهان قانونه جنگل حکمفرماست.
ایرادتمند همی شما
رحمت گیل مرد از گیلان.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی شهرآورد تهران
آخرین اخبار