بازدید 5427
سعیدی‌پور با بیان اینکه مردم شهیدپرور فین از ابتدا تا پایان دفاع مقدس در صحنه نبرد حضور داشتند، خاطرنشان کرد: به دلیل این حضور مداوم، دامنه شهدای فین به تمام ایام هشت سال جنگ تحمیلی گسترش یافته؛ اما در عملیات والفجر ۴، فین بیشترین تعداد شهدا را از مجموعه شهدای این منطقه تقدیم انقلاب کرده است.
کد خبر: ۱۰۷۶۷۳۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹ 17 September 2021

شصت و یک شهید فین کاشان بر بال افلاکیانکتاب «بر بال افلاکیان»، روایتی متفاوت از شصت و یک شهید منطقه فین کاشان است؛ شهدایی که دامنه‌شان فراتر از دفاع مقدس است و از دوران کشف حجاب تا به امروز را شامل می‌شود و یکی از بهترین مصادیق توجه به شهدای مناطق مختلف ایران است که کمتر در سطح افکارعمومی، مجاهدت‌شان مورد توجه قرار می‌گیرد.

به گزارش «تابناک»؛ وقتی از دفاع مقدس سخن به میان می‌آید، معمولاً یاد شهدای شاخص گرامی داشته می‌شود و دیگر شهدا از لشکر شهدای انقلاب اسلامی کمتر مورد اشاره و گرامیداشت قرار می‌گیرند. کتاب «بر بال افلاکیان» نوشته عباسعلی سعیدی‌پور و با تصویرسازی حسین صدقی دقیقاً چنین ماموریتی دارد و به سراغ شصت و یک شهید فین کاشان رفته و زندگی آنها را تا لحظه شهادت روایت کرده و به ابعاد مختلف زندگی آنها پرداخته است.

شصت و یک شهید فین کاشان بر بال افلاکیان

در این کتاب افزون بر معرفی شصت و یک شهید ۱۵ تا ۶۷ سال منطقه فین کاشان با میانگین سنی نوزده سال که هنوز چهار شهید آن نیز مفقودالاثر است، دو بانوی شهیده این منطقه نیز در کتاب معرفی شده‌اند. یکی از بانوان شهیده منطقه فین «سیده محترم‌بانو قاضیان» شهیده حجاب در واقعه کشف حجاب رضاخانی در مسجد گوهرشاد مشهد به عنوان تنها شهیده منطقه شرقی ایران در کاشان است. دیگر شهیده این منطقه نیز بانو «عصمت صالحی» است که در بمباران هوایی عراق بر آسمان کاشان در زمان جنگ تحمیلی به شهادت رسید.

این کتاب که تمام‌رنگی در ۳۰۰ صفحه از انتشارات شهاب علم منتشر شده، با یک مقدمه شرح‌حالی بر حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (علیهماالسلام) شهید اردهال، وقایع جنگ تحمیلی از آغاز تا پایان، پیام دو امام جمعه کاشان آیت‌الله نمازی و سلیمانی برای شهدای فین، یادکردی از امام جمعه فقید کاشان آیت الله سید مهدی یثربی (ره) و آلبوم تصاویر شهدا و مستند‌های مکتوب آن‌ها در پایان کتاب مجموعه‌ای کامل است که تصویر خوبی از ایثارگران فین کاشان را به نمایش می‌گدارد.

شصت و یک شهید فین کاشان بر بال افلاکیان

عباسعلی سعیدی‌پور با بیان اینکه برای جمع‎ آوری و تدوین این کتاب، سه‌ سال وقت صرف شده و نیز درباره انگیزه‌اش از تالیف این کتاب گفت: انگیزه اول توصیه‌های مقام معظم رهبری درباره گرامیداشت شهدا بود و انگیزه دیگر شهدای منطقه فین کاشان بود که بسیاری‌شان همسنگر و هم‌محله‌ای خودم بودند و متاسفانه برای معرفی‌شان هیچ اقدامی نشده بود. در ایران شهدای شاخص در هر مناسبتی یادشان گرامی داشته می‌شود؛ اما سایر رزمندگان از این امکان محرومند و باید در هر منطقه‌، وصیت‌نامه و زندگی‌نامه‌شان منتشر شود.

نویسنده کتاب «بر بال افلاکیان» در ادامه افزود: بسیاری از شهدا هیچ کوچه و خیابانی به نام‌شان نیست و حتی خانواده ندارند و بستگان‌شان درگذشته‌اند و شخصی را ندارند که برای یادآوری نام آنها قدمی بردارند. این مساله اهمیت گرامیداشت نام شهدا را افزون می‌کند. کوشش کردیم نام این شهدا را بیشتر در معرض توجه قرار دهیم و در همین راستا، توانستیم با پیگیری فراوان، یک بلوار را به یاد و نام خانواده کشمشی ـ که مجموعاً شش شهید داشته‌اند ـ کنیم.

سعیدی‌پور با بیان اینکه مردم شهیدپرور فین از ابتدا تا پایان دفاع مقدس در صحنه نبرد حضور داشتند، خاطرنشان کرد: به دلیل این حضور مداوم، دامنه شهدای فین به تمام ایام هشت سال جنگ تحمیلی گسترش یافته؛ اما در عملیات والفجر ۴، فین بیشترین تعداد شهدا را از مجموعه شهدای این منطقه تقدیم انقلاب کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین