بازدید 12664
مدیر کل آژانس پس از رایزنی با مقامات کشورمان:
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره که آیا به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره صدور قطعنامه توصیه‌هایی خواهد داشت، گفت: «به این موضوع نیازی نیست. فکر می‌کنم موفق شدیم تا فوری‌ترین موضوع را که از دست دادن قریب‌الوقوع اطلاعات بود که تا دیروز با آن مواجه بودیم را برطرف کنیم. ما الان یک راه‌حل داریم».
کد خبر: ۱۰۷۵۸۱۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱ 13 September 2021

نیازی به صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام نیست/ موفق شدیم مانع از دست رفتن اطلاعات حساس شویم!

بین الملل تابناک: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات با مقامات ایران را در جریان سفرش به تهران، سازنده خواند و گفت که دو طرف در مسیر خوبی در راستای حل اختلاف نظرها حرکت می‌کنند.

رافائل گروسی پس از سفری یک روزه به تهران و در بدو ورود به وین به درباره نتیجه رایزنی‌هایش با مقامات ایران توضیحاتی را ارائه داد.

وی بیان داشت که توافق به دست آمده راه حل قطعی نیست بلکه تدبیری در راستای خرید زمان برای دیپلماسی است. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان کرد: نگاه او به این توافق یک راه حل طولانی نیست.

وی اضافه کرد: «من توافقی با دولت قبلی داشتم که نیار داریم که دولت جدید نیز به آن متعهد باشند تا موضوعات باقی مانده با آژانس حل شوند».

گروسی گفت: «توافق با ایران توافق دائمی نبوده و این توافق زمانی را برای دیپلماسی می‌دهد بدون آنکه ما اطلاعات مورد نیاز در ایران را از دست دهیم و البته معلوم نیست که تا چه زمان این موضوع طول بکشد».

وی اضافه کرد: «ما به جایگزینی دوربین‌های شکسته شده و خراب شده در کارخانه کرج خواهیم پرداخت و سرویس دوربین‌ها به زودی و طی روزهای آینده صورت خواهد گرفت».

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ما به طور کلی درباره برنامه غنی سازی ایران صحبت کردیم اما پس از سرویس مجدد دوربین‌ها، ما نیاز داریم تا با دولت جدید ایران بشنیم و درباره موضوعات نگران کننده صحبت کنیم و مشکلات را مطرح کرده و با آنها مذاکره کنیم. پس از نشست‌ها و گفت‌وگوها در وین به تهران باز خواهم گشت و با مقام‌های ارشد ایرانی گفت‌وگو خواهم کرد».

گروسی اضافه کرد: «من به شورای حکام نظرات و دیدگاه‌هایم را ارائه خواهم کرد به آنها چیزهایی را که بدست آوردم توضیح خواهم داد و آنها المان‌های جدیدی را در اختیار خواهند داشت و درباره صدور قطعنامه تصمیم گیری خواهند کرد. توافق جدید به ما اجازه می‌دهد تا اطلاعات درباره فعالیت هسته‌ای ایران در زمینه آب سنگین، روتورها، سانتریفیوژها و غنی سازی ادامه یابد.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره که آیا به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره صدور قطعنامه توصیه‌هایی خواهد داشت، گفت: «به این موضوع نیازی نیست. فکر می‌کنم موفق شدیم تا فوری‌ترین موضوع را که از دست دادن قریب‌الوقوع اطلاعات بود که تا دیروز با آن مواجه بودیم را برطرف کنیم. ما الان یک راه‌حل داریم».

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «مذاکرات من با مدیر کل آژانس انرژی اتمی ایران بسیار صریح بوده و این مذاکرات سازنده بود. به نظر می رسد که با این توافق فضایی برای دیپلماسی فراهم شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره به دنبال ایجاد راه حل است. الان یک مسیر در برابر ما قرار دارد و ما دیدارهای دیگری خواهیم داشت».

گروسی در ادامه این کنفرانس خبری درباره پادمان‌ها تاکید کرد که هیچ چیزی به حاشیه رانده نخواهد شد و چیزی از دید وی پنهان نخواهد ماندو

وی افزود: «اما با توجه به دولت جدید در ایران،‌ نیازمند آن هستیم که با آنها بشینیم و مشکلات را مطرح کرده و درباره آن با آنها مذاکره کنیم».

گروسی در این کنفرانس خبری مشخص نکرد که بازرسان چه زمانی به تجهیزات نظارتی تاسیسات هسته‌ای ایران دسترسی خواهند داشت اما وی گفت که این موضوع «بسیار زود» اتفاق خواهد افتاد اما به سوال خبرنگاری که خواست مشخص کند که این دسترسی پیش یا پس از نشست چند روز آینده شورای حکام خواهد بود،‌ پاسخ صریحی نداد. اگر چه برخی منابع خبری مدعی شده‌اند که این دسترسی پس از نشست شورای حکام خواهد بود.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی‌های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق، یک بار قبل از منقضی شدن به مدت یک ماه و تا سوم تیرماه تمدید شد اما ایران بعد از آن تاریخ، توافق مذکور را تمدید نکرده است.

محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران امروز (یکشنبه) بیانیه مشترکی صادر و توافق کردند تا به بازرسان آژانس اجازه داده ‌شود نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند.

بر اساس بیانیه مشترک که به امضاء طرفین رسید، آن‌ها روحیه همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصراً فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار داده‌اند.

دراین بیانیه همچنین‌آمده است: در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند.

در همین راستا قرار شد معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد کرد تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های میان ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف و بحث درخصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
دلواپسان اکنون کجایند؟
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
الان بعد از ظهر یکشنبه هست. تو یک مال در یکی از شهر های امریکا فنجان قهوه ای گرفتم و نشستم و نظرات دوستان را می خوانم. تو این مال که لتفاقا از محلات یهودی نشین شهر هم هستند دارم می بینیم که خانواده های امریکایی از هر دین و نژادی دلرند از عصر روز تعطیلاشان لذت می برند. به جرات می توانم بگویم در میان این خانواده ها حتی یک نفر هم نخواهید یافت که سرنوشت برجام یا حتی اوضاع افغانستان را دنبال کند. غرض اینکه شاید در یرتاسر امریکا سی یا چهل نفر هستند که مشغول برجام یا هسته ای ایران هستند که انها هم مشاوران سیاسی و وزیر خارجه و مالی هستند. ولی متاسفانه حداقل ۱۲ سال است که روز و شب میلیونها ایرانی از جمله همین دوستان نظر گذار شده برجام هستهای کاغذ پاره تحریم و هر روز هن سفره مردم کوچکتر.... باور کنید ان سی چهل نفر با همین پرونده هسته ای برای سالهاست که یک ملت را مشغول کردند و عوض اینکه ملت بفکر توسعه و بهبود معیشت و عقب نیافتادن در رقابت و توسعه با کشورهای همسایه باشند مشغول انتقاد یا دفاع از برجام یا تخمین فروپاشی امریکا و جایگزینی ان توسط یک قدرت جهانی دیگر که کوچکترین تعهدی به منافع سایر ملل تدارند هستند. دیگر عرضی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
راه حل منظور مدیر آژانس چیه . روشن کردن دوربینها که بازگشت به قبله .
مجلس ورود کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
مطمئنا اگر چنین توافقی با آژانس در دولت قبلی صورت گرفته بود، دلواپسان داد و هوار راه می انداختند گه ای داد و بیداد که بیچاره شدیم از دست عقب نشینی های خفت بار اصلاح طلبان در مقابل زیاده خواهی های غربیها ، اما حالا این خبر خیلی محترمانه و بدون حاشیه تیتر میشود که بازرسان آژانس مشکلی در ادامه بازرسی ها نخواهند داشت !
رضا اهوازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
تبریک به اسراییل بیچاره ملت ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
تا اینجا فقط ناز کردین و هر موقع آژانس فشار آورد وا دادین.
ناشناس
|
Japan
|
۰۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
لطفاحرفه ای عمل کرده وخوانندگان خبرراگمراه نکنید!کجاگفته نیازی به قطعنامه نیست گروسی گفته ازطرف آژانس نیازی به توصیه برای اینکه قطعنامه شورای حکام صادربشودیانه نیست یعنی گزارش آژانس راکه بدهیم خودشان بهترین تصمیم راخواهندگرفت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
اگر با یک مهندس راه و ساختمان با کمتر از 20روز تجربه می توانید به توافق برسید پس چه دلیلی دارد که سالها مردم را در مشکلات نگه داشتید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
برای اینکه قرار نیست سایه سنگین این تنش ها و مناقشات از رو سر مردم برداشته بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
بعد از افتخار ورود میلیونی واکسن کرونا و ریشه کنی کرونا که نصیب این دولت شد انشاا... افتخار توافق با آژانس و بازگشت دوباره به برجام هم نصیب این دولت بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
باز تهدید به صدور قطعنامه و باز عقب نشینی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
لطفا عکس کبد چرب و کله سر را بردارید. این عکسها که توی تمام صفحات هست حس ناخوشایندی به آدم میده. قرار نیست سایت خبری شما مثل بازار شام پر بشه از تبلیغات داداش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
امیدوارم بازهم مثل دولت روحانی خیانت نشده باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
آتش زننده ها و سینه چاکهای مجلس کجایند؟
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
متاسفانه در سیاست خارجی بسیار بجگانه عمل می شود دوربین های سازمان را مانند دوران احمدی نژاد خاموش می کند بعد کلی شعارهاب پوپولیستی میدهند وقتی شورا حکام تصمیم می گیرد علیه ایران قطعنامه صادر کنند سراسیمه مدیر کل ازانس را دعوت میکنند و توافق می کنند تمام دسترسی ها مجددا برقرار شود بشرط انکه قطعنامه صادر نشود واقعا مسعولان چطور می خواهند این رفتارها را توجیه کنند، من مطمئنم عین همین رفتار بچگامه در خصوص برجام و FATF انجام خواهد شد هم مذاکرات برجامبه نتیجه میرسد و هم FATF امضا می شود و فقط مردم بیچاره هستند که باید تاوان این رفتارها را بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
پس سخنان رئیس مجلس که گفته بود

ماز این تاریخ الا میکنیم
بل میکنیم
عزیزان پایداری هم گفتند میخان دولت روحانی رو محاکم کنند بخاطر عدم رعایت قانون مجلس درباره بازرسی ها و نظارت ها

اینها چی میشه

تمام شد این دادو قال ها و دعوا ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین