بازدید 10961
۴
کیوسک بین الملل تابناک
واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس، استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر، درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین،  کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق و نگرانی روسیه از سیل پناهجویان افغان به کشورهای همسایه از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۷۵۷۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵ 12 September 2021

واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس/ استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر/ درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین/ کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق

کیوسک بین الملل تابناک: واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس، استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر، درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین،  کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق و نگرانی روسیه از سیل پناهجویان افغان به کشورهای همسایه از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.

واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس

«انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی در توییتر از توافق امروز ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

وی در این پیام توییتری نوشت: «این گام مثبتی جهت تداوم اطلاع درباره برنامه هسته‌ای ایران است و به دیپلماسی فضا می‌دهد. من از تلاش‌ها قدردانی می‌کنم».

مورا اضافه کرد:‌«هدف اتحادیه اروپا همچنان اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک توسط همه است. از این رو ، ضروی است که ما گفت‌وگوهای وین را هر چه سریعتر از سر بگیریم».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شب گذشته (شنبه) در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. او پیش از ظهر امروز (یکشنبه) ۲۱ شهریور ماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با «محمد اسلامی» دیدار و گفت‌و‌گو کرد که این دیدار ۲ ساعت به طول انجامید.

واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس/ استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر/ درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین/ کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق

مدیرکل آژانس پس از این دیدار، ضمن مثبت ارزیابی کردن آن، بر گسترش همکاری ایران و آژانس تأکید کرد و گفت که دوباره برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به تهران می‌آید.

در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این دیدار منتشر شد، ذکر شده که طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

در ادامه این بیانیه آمده است: در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فیمابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. در همین راستا، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار خواهد کرد و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد کرد تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های بین ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف و بحث در خصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

طبق این بیانیه، به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

پیش‌تر گزارش شده بود گروسی وضعیت همکاری ایران با آژانس را در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بین روزهای ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریور) برگزار خواهد شد به اعضای این شورا ارائه خواهد کرد.

استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر

وزیر خارجه عربستان اعلام کرد که از کشف هرگونه گزارش‌ها درباره حملات ۱۱ سپتامبر استقبال می‌کند.

به گزارش العین الاخباریه، فیصل بن فرحان بن عبدالله، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با الکساندر سالینبرگ، همتای اتریشی‌اش در ریاض گفت: ما بارها گفتیم که عربستان هیچ ارتباطی با حملات ۱۱ سپتامبر ندارد. عربستان همواره خواهان فاش شدن تمام اسناد مربوط به این حملات بوده است.

واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس/ استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر/ درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین/ کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق

یک سند آمریکایی مرتبط با حملات ۱۱ سپتامبر مسئولان عربستانی را از دست داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر تبرئه کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پیشتر دستوری را برای فاش کردن برخی اسناد حساس درباره حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و انتشار آن ظرف شش ماه صادر کرده بود.

درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی در توییتر خواستار از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین شد.

وی در این پیام توییتری که در پاسخ به پیام توییتری «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ضرورت از سرگیری سریعتر مذاکرات وین منتشر کرده، نوشت: «خوشحالم که اشاره کنم در این موارد روسیه و اتحادیه اروپا همفکر هستند. ما از نتایح دیدار آقای گروسی از تهران استقبال می‌کنیم. ما خواستار از سرگیری هر چه سریعتر گفت‌وگوهای وین برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک هستیم. امیدوارم که آقای مورا و دیگر همکاران را به زودی در میز مذاکرات ببینم».

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعتی پیش در پیامی در توییتر از توافق امروز ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد و نوشت: «این گام مثبتی جهت تداوم اطلاع درباره برنامه هسته‌ای ایران است و به دیپلماسی فضا می‌دهد. من از تلاش‌ها قدردانی می‌کنم. هدف اتحادیه اروپا همچنان اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک توسط همه است. از این رو ، ضروی است که ما گفت‌وگوهای وین را هر چه سریعتر از سر بگیریم».

 کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق 

وزارت دفاع ترکیه در صفحه توئیتر خود نوشت که یک نیروی ارتش این کشور در حمله عناصر مسلح پ.ک.ک در شمال عراق کشته و یک نظامی دیگر زخمی شده است.

به نوشته وبسایت احوال، در اطلاعیه وزارت دفاع ترکیه آمده است که نیروهای گروهک پ.ک.ک در منطقه عملیاتی «چنگال برق» به مقر ارتش ترکیه حمله کرده‌اند و پس از آن نیز نیروهای مسلح ترکیه مکانی که شلیک از آن‌جا صورت گرفته بود را به شدت گلوله‌باران کردند.

این وزارتخانه در اطلاعیه دیگری گفت که در عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه چهار شبه‌نظامی «یگان مدافع خلق» (YPG) کشته شده‌اند.

واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس/ استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر/ درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین/ کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه روز جمعه نیز در صفحه توئیتر خود نوشت که در حمله ارتش این کشور در شمال عراق ۶ عضو گروه «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) کشته شده‌اند.

ترکیه در تاریخ ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) از آغاز دو عملیات «چنگال برق» و «چنگال صاعقه» به طور همزمان در مناطق «متینا» و «افشین پاسیان» در شمال عراق علیه پ.ک.ک خبر داد.

پیش از آن نیز عملیات «چنگال عقاب» در دو مرحله علیه نیروهای پ.ک.ک در کوههای قندیل عراق صورت گرفته بود. این حملات که به صورت زمینی، هوایی و توپخانه است تاکنون اعتراض دولت و پارلمان عراق را در پی داشته است.

«نصر الشمری» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء شامگاه چهارشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت که در ماه گذشته میلادی (آگوست) ۲۶ نظامی و غیر نظامی عراقی در حملات ارتش ترکیه در شمال عراق کشته شده‌اند.

نگرانی روسیه از سیل پناهجویان افغان به کشورهای همسایه

وزیر امور خارجه روسیه از احتمال ورود خیل عظیمی از پناهجویان افغان به کشورهای همسایه ابراز نگرانی کرد و از کشورهایی که زمینه‌ساز بروز این بحران انسانی شده‌اند خواست تا به دنبال راه‌حلی برای این مسئله باشند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری تاس نوشت که سرگئی لاوروف دیشب (۲۰ شهریور) و پس از مذاکره با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی همتای قطری خود در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: باید تلاش همه کشورهای دخیل در وضعیت کنونی و در وهله اول کشورهایی که موجب بحران انسانی در افغانستان شده‌اند، یافتن راه‌حلی برای مسئله پناهجویان باشد.

وی افزود: پیامدهای انسانی آنچه رخ داده بسیار حزن‌آور است. ما نیز از تهدید هجوم خیل فزاینده پناهندگان از افغانستان به کشورهای همسایه نگرانیم. اکثر این پناهجویان تلاش خواهند کرد تا به اروپا راه یابند، اما قطعاً همزمان مشکلات قابل توجهی را برای کشورهایی که ممکن است به صورت ناخوانده به آنجا برسند، ایجاد کنند. ما بر لزوم حل این مشکل در اسرع وقت تأکید کردیم و بسیار مهم است که از توانمندی‌های همه کشورهای دخیل و پیش از همه کشورهایی که سیاست‌های آنها در افغانستان منجر به این تحول غم‌انگیز شده، استفاده شود.

واکنش اتحادیه‌اروپا به توافق ایران و آژانس/ استقبال عربستان از انتشار گزارش درباره حملات ۱۱ سپتامبر/ درخواست روسیه برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین/ کشته و زخمی شدن 2 نظامی ترکیه در شمال عراق

در ادامه این نشست خبری، لاوروف گفت که روسیه و قطر بر آغاز مجدد مذاکرات فلسطینیان و اسرائیلی‌ها برای دستیابی به یک توافق جامع اصرار دارند. وی تأکید کرد که مشکل فلسطین نباید به حاشیه رانده شود و مسکو همیشه از این «موضع اصولی» دفاع کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که کمیته قانون اساسی سوریه در اسرع وقت جلسات خود را با حضور دولت و مخالفان از سرگیرد.

لاوروف افزود: ما بر ضرورت ارائه کمک‌های بشردوستانه به سوری‌ها و کمک به آنها برای بازسازی زیرساخت‌های غیرنظامی آسیب دیده از جنگ، بدون سیاسی کردن موضوع تأکید کردیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
مذاکره برای مذاکره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
دادن اجازه به بازرسان آرانس برای تعویض کارت حافظه دوربین ها، از دولت آقای رئبسی بعید بود. انقلابی بودن، فقط به شعار نیست.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
اگه اروپا میخواهد همه برجام را اجرا کنند چرا خودش به مفاد آن عمل نمیکند
منظورش از همه ایران است
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
کشور عربستان تبرئه و ایران جایگزین آن خواهد شو و میلیارد ها، میلیارد دلار پول بی زبان و ایرانی مردم مظلوم ایران به عنوان غرامت مصادره خواهد شد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی شهرآورد تهران