بازدید 3968

کلاهبرداری به بهانه مرکز طب اسلامی و سنتی

کد خبر: ۱۰۷۴۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۲ 05 September 2021

4 زن و مرد که با راه‌اندازی یک فرهنگسرا در شهرستان فردیس با ادعای برخورداری از تخصص در طب اسلامی از مردم کلاهبرداری می‌کردند، دستگیر شدند.

به ‌گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضائیه، در روزهای گذشته به‌دنبال گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت‌های غیرقانونی در مؤسسه‌ای با عنوان «فرهنگسرای تسنیم» واقع در شهرستان فردیس، دستور قضایی مبنی بر انجام تحقیقات توسط ضابطان صادر شد.

در پی تحقیقات برای کشف ابعاد اقدام‌های مجرمانه متهمان در این مؤسسه، روشن شد مؤسسان این مرکز با ادعای برخورداری از تخصص در طب اسلامی ضمن معرفی دست‌اندرکاران آن مرکز به‌سمت علمی مجعول «دکتر» به فروش دارو به‌صورت غیرمجاز و کلاهبرداری از شهروندان نیز می‌پرداختند.

از نکات قابل توجه در این پرونده آن است که امکان وجود فرهنگسرای خصوصی وجود ندارد، اما این مؤسسه خود را فرهنگسرا نامیده بود و با انجام تبلیغات گسترده زمینه‌ لازم برای فریب شهروندان را فراهم کرده بود.

مرکز مذکور با تبلیغات در سطح شهر فردیس، خود را به‌عنوان مرکزی درمانی-مذهبی بر مبنای آموزه‌های طب اسلامی و سنتی جلوه داده و در حالی که دست‌اندرکاران مرکز از تحصیلات خاصی برخوردار نبودند با ارائه مدارک جعلی خود را دکتر معرفی می‌کردند و به این ترتیب توانسته بودند تعداد زیادی از شهروندان از شهرستان فردیس و سایر شهرهای مجاور را فریب دهند.

از جمله مسائل تأمل برانگیز گستردگی اقدامات مدیران این مرکز پیش از برخورد قضایی بود به نحوی که موفق شده بودند برخی نهادها و مسئولان میانی شهرستان فردیس را هم فریب دهند و مردم زیادی را نیز از این طریق طعمه اهداف شوم خویش سازند. متهمان خود را افرادی موجه و متخصص جلوه داده و بدون گذراندن تحصیلات آکادمیک خود را دکتر نیز معرفی کرده‌اند. این در حالی است که هیچ اطلاعات تخصصی در زمینه پزشکی یا معارف اسلامی نداشته‌اند.

از دیگر اقدامات مدیران این مؤسسه می‌توان به فروش داروها و مواد بهداشتی به شهروندان و اخذ مبالغ قابل توجه از ایشان نام برد. این در حالی است که این داروها نه تنها ارزش و منفعتی برای سلامتی ندارند بلکه مطابق با اعلام شبکه بهداشت و درمان، قابلیت مصرف انسانی نیز ندارد.

ارائه مدارک فاقد اعتبار مبنی بر گذراندن دوره‌های آموزش پزشکی در قبال دریافت وجوه قابل توجه از جمله دیگر اقدامات گردانندگان این مؤسسه است. این در حالی است که مدیران مؤسسه هیچ صلاحیتی در آموزش دوره‌های پزشکی نداشتند و مدارک صادره نیز فاقد هرگونه ارزش قانونی است.

با توجه به اینکه متهمان به ارتکاب تعداد زیادی کلاهبرداری به نحو اخذ وجوه از مردم در قبال فعالیت‌های پزشکی غیرمجاز و ارائه مدارک دوره‌های آموزشی فاقد ارزش اقرار صریح کرده‌اند، اما شناسایی تمام شاکی‌ها میسر نیست. مطابق دستور دادستانی عمومی و انقلاب شهرستان فردیس بنا به تجویز بند «ب» ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری، تصویر متهمان در رسانه‌ها منتشر می‌شود تا شاکی‌ها بتوانند ایشان را شناسایی کنند و در صورت شناسایی متهمان، برای طرح شکایت به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان فردیس (شعبه دوم بازپرسی) مراجعه کنند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
آخرین اخبار
وب گردی