بازدید 9952
به تازگی بانک مرکزی گزارش بازار مسکن در مرداد ماه سال جاری را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌داد که قیمت هر مترمربع مسکن با افزایش ۳.۱ درصدی نسبت به تیرماه سال جاری به ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسیده است، در حالی که این روز‌ها دولت و مجلس به دنبال ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال هستند.
کد خبر: ۱۰۷۴۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰ 05 September 2021

جزئیات طرح دولت و مجلس برای ساخت یک میلیون خانه در سال؛ جهش تولید مسکن کلید می خورد؟

در سال های اخیر، یکی از دغدغه های جدی خانوارها به خصوص مستاجران، پیدا کردن سرپناه بوده است. در این سال ها به دلیل عملکرد بسیار ضعیف دولت تدبیر و امید، اوضاع در بازار مسکن به شدت بر هم ریخته و قیمت ها سر به فلک کشیده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، آخرین گزارش بانک مرکزی درباره بازار مسکن به تازگی منتشر شده که مربوط به مرداد ماه سال جاری است. این گزارش بیانگر آن است که میانگین قیمت مسکن در پایتخت در مرداد ماه سال جاری نسبت به تیر ماه رشد 3.1 درصدی داشته است و قیمت هر متر مربع به ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در رسیده است.

رشد بیش از ۳ درصدی میانگین قیمت در مرداد ماه نسبت به تیرماه در حالی رخ داده است که رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن معامله شده در شهر تهران در ماه گذشته، روند نزولی خود را حفظ کرد؛ بنابراین، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش یافته است، این در حالی است که رشد این نرخ در فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ به ترتیب، ۹۱.۷، ۶۹.۷، ۵۶.۶ و ۴۳.۷ درصد بوده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در مرداد سال جاری ۵ هزار و ۴۹۹ فقره معامله در پایتخت به ثبت رسیده که این میزان نسبت به ماه قبل  رشد ۸.۴ درصدی داشته، ولی نسبت به ماه مشابه سال گذشته (مرداد ۹۹) کاهش ۳۹.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در تهران در مرداد امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز رشد ۳۷.۸ درصدی داشته است. این شاخص در کل کشور از افزایش ۴۱.۲ درصدی حکایت دارد.

رئیس جمهور در نخستین گفت و گوی زنده تلویزیونی درباره مسکن چه گفت؟

رئیس جمهور در پاسخ به این که در مدت سپری شده از آغاز فعالیت دولت سیزدهم چه اقداماتی برای نهضت ساخت یک میلیون واحد مسکن و نیز موضوع مبارزه با فساد، شفافیت و مدیریت تعارض منافع انجام شده است، گفت: بنای بنده این است که با مردم درباره کارهایی که انجام شده است، گفتگو کنم و وعده‌هایی که داده شده از جمله ساخت یک میلیون مسکن باید عملی و اجرایی شود.
 
دکتر رئیسی افزود: برابر ارزیابی‌ها در سال به بیش از یک میلیون و نزدیک به ۲ میلیون واحد مسکن جدید نیاز داریم، اما کف را یک میلیون واحد در نظر گرفتیم که قابل اجرا باشد. این وعده را هم مطالعه شده اعلام کردیم. امروز مجلس نیز قانونی را در بحث جهش تولید مسکن تصویب کرده است که دولت را مکلف به ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال می کند.
 
رئیس جمهور اظهار داشت: برای اجرای این وعده و تکلیف قانونی، دولت یک جاهایی خودش مسکن می‌سازد، یک جاهایی هم مثل بافت‌های فرسوده، عمدتا مردم اقدام به ساخت مسکن می‌کنند و دولت تسهیلات می‌دهد. انبوه‌سازان هم در موضوع ساخت مسکن وارد میدان می‌شوند و در عرصه نوسازی مسکن روستایی هم دولت مکلف شده که از نوسازی قریب به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سال حمایت کند.
 
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه این اقدامات در دستور کار دولت است و با مشارکت خودِ مردم انجام خواهد شد، تصریح کرد: در گزارش‌های بعدی، شرح اقدامات انجام شده با مشارکت مردم اعلام خواهد شد. در همین دو سفری که به خوزستان و سیستان و بلوچستان داشتیم، با شرایطی مواجه شدیم که ضرورت دارد دولت برای ساخت مسکن دست به کار شود.
 
رئیس جمهور با اشاره به اینکه صنعت ساخت مسکن در عرصه اقتصاد نقش پیشتاز و پیشران دارد، خاطرنشان کرد: مسکن‌سازی خیلی از کسب و کارها را فعال و خیلی از نیازها را مرتفع خواهد کرد. ایجاد رونق در اقتصاد به واسطه نهضت ساخت مسکن در دستور کار است. برابر قولی که به مردم داده بودیم از روز اول به وزیر راه و شهرسازی گفتم که نهضت مسکن‌سازی را در دستور کار خود قرار دهد و اساسا شرط ما با ایشان برای مسئولیت همین بود و ایشان هم با حساسیت و قدرت موضوع را دنبال می‌کند.
 
دکتر رئیسی ادامه داد: بعضی‌ها تردید نکنند که آیا می‌شود این کار را کرد یا نه! این کار باید بشود، باید بیش از این میزان مسکن ساخته شود، حال این میزانی است که فکر می‌کردیم امکان تحقق آن هست و نکته دیگر این که برای آن قانون تصویب شده است و قانون باید در کشور اجرا شود.

جزئیات طرح دولت و مجلس برای ساخت یک میلیون خانه در سال؛ جهش تولید مسکن کلید می خورد؟

گزارش اخیر بانک مرکزی نیز در حالی منتشر شده است که این روزها طرح جهش تولید مسکن سرانجام به تایید شورای نگهبان رسید.

طرح جهش تولید مسکن چیست؟

سال گذشته بود که مجلس طرح جهش تولید برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را مطرح کرد که دولت دوازدهم با آن مخالفت نمود. در آن زمان اسحاق جهانگیری، معاون اول وقت دولت طی نامه ای به رئیس مجلس از مخالفت دولت با اجرای این طرح گفت و اعلام کرد که این طرح امکان اجرا ندارد.

همچنین این طرح به شورای نگهبان ارسال شد و این شورا نیز به این طرح ایراد گرفت. با کنار رفتن دولت دوازدهم، مجلس ایرادات این طرح را رفع و دوباره آن را به شورای نگهبان ارسال کرد که در نهایت شنبه هفته گذشته شورای نگهبان با آن موافقت نمود و به قانون تبدیل شد.

طرح مجلس برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، تقریباً مشابه با برنامه های دولت سیزدهم در حوزه مسکن و ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است؛ اما برخی اعلام می کنند که این طرح با آنچه مدنظر دولت است، تفاوت هایی دارد!

جزئیات طرح جهش تولید مسکن چیست؟

در طرح جهش تولید مسکن، شورایی به نام شورای‌عالی مسکن تشکیل خواهد شد که رئیس آن رئیس‌جمهور و معاون اول به عنوان جانشین رئیس‌جمهور است.

از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی دبیر این شوراست و ۱۱ عضو دیگر کابینه به همراه بنیاد مسکن و یک عضو ناظر از مجلس شورای اسلامی حضور دارند. نمایندگان پیش‌بینی کردند صندوق ملی مسکن تشکیل شود که این صندوق دارای یک هیات امنا و هیات عامل باشد و رئیس هیات امنا وزیر راه و شهرسازی است.

کارکرد این صندوق هم به‌گونه‌ای است که اقساط حاصل از بازپرداخت هرگونه تسهیلاتی که مرتبط با مسکن بوده، وارد این صندوق شده تا منبعی برای تسهیلات باشد. همچنین بانک‌های کشور موظف شدند ۲۰ درصد منابع خودشان را به بخش مسکن اختصاص دهند که تکلیف سود این تسهیلات هنوز مشخص نیست.

در بخش تامین زمین نیز مجلس پیش‌بینی کرده، زمین‌های دولتی که در اختیار ارگان‌های مختلف است در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای اجرای طرح جهش تولید مسکن به کار گرفته شود. این زمین‌ها ۹۹ساله در اختیار دولت قرار می‌گیرد و همچنین در بخش صدور مجوزهای لازم ۳۰درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

از سوی دیگر، برخی پیمانکاران نگران تامین مصالح ساختمانی هستند که مجلس پیش‌فروش در بورس را در نظر گرفته تا این مشکل نیز برطرف شود؛ هرچند وزارت صمت باید اطمینان دهد در بخش تولید مصالح ساختمانی مشکلی به‌وجود نمی‌آید.

شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شود

سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به تایید طرح جهش تولید مسکن در شورای نگهبان تصریح کرد: این طرح چندین بار به منظور رفع ایرادات این شورا، میان مجلس و شورای نگهبان در حال رفت و آمد بود و بالاخره با اصلاحات مجلس در شورای نگهبان تایید شد. وی با اشاره به کاستی‌های عمده در زمینه ساخت مسکن در کشور، گفت: بر اساس این طرح دولت مکلف است طی سال‌های آینده بویژه در ۴ سال بعد، سالانه حداقل یک میلیون مسکن بسازد. وی ادامه داد: برای تحقق ساخت این میزان مسکن، مجلس ساختاری مشخص کرده که بر اساس آن شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور، جانشینی معاون اول رئیس جمهور، دبیری وزیر راه و شهرسازی و همچنین عضویت ۱۱ وزیر مربوط به این حوزه، رئیس بنیاد مسکن و عضو ناظر مجلس تشکیل خواهد شد. موسوی افزود: منابع مختلفی برای اجرای این قانون در نظر گرفته شده که از جمله آن تشکیل صندوق ملی مسکن است.

جزئیات طرح دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال چیست؟

در طرح دولت مشابه طرح مسکن مهر، اصول اقتصادی طرح «مسکن زندگی» مبتنی بر ارائه زمین رایگان (با اجاره ۹۹ساله) و تسهیلات ارزان ‌قیمت و استفاده از بخش خصوصی (سازندگان صلاحیت ‌دار) برای ساخت مسکن خواهد بود. مدیریت کلان پروژه‌ها به عهده شهرداری‌هاست و مطابق با طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها، با تأمین زمین به میزان مورد نیاز، حدی الامکان، ساخت واحدهای مسکونی با ارتفاع کم (یک یا دو طبقه) متناسب با رشد طبیعی شهرها و رعایت اصول شهرسازی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

ساخت و ساز به سمت شهرهای متوسط، کوچک و روستاها خواهد بود. طبق برنامه دولت برای خانوارهای یک نفره ۵۰ مترمربع، دو نفره ۶۰ متر، سه نفره ۷۰ مترمربع، چهار نفره ۸۰ مترمربع، پنج‌نفره ۱۰۰ مترمربع، شش نفر و بیشتر ۱۱۰ مترمربع و روستایی ۱۵۰ مترمربع در نظر گرفته شده که بازپرداخت به این صورت گزارش شده بود، برای دهک‌های درآمدی سوم و پایین‌تر ۳۰سال، برای دهک‌های درآمدی چهارم و بالاتر ۲۰ سال با تنفس شش‌ماهه و مدت بازپرداخت تسهیلات به ازای تولد هر فرزند پس از خرید افزوده می‌شود. در طرح دولت آمده بود با استفاده از روش‌های تامین مالی زنجیره‌ای (در فرآیند تأمین مصالح و مواد ساختمانی)، تقاضای نقدینگی در حین ساخت به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

منابع مالی از روش‌های افزایش سرمایه بانک مسکن، حذف ذخایر قانونی بانک مسکن، افزایش ذخایر قانونی سایر بانک‌ها و سپرده‌گذاری منابع حاصل در بانک مسکن، انتشار اوراق با پشتوانه وام‌های پرداخت شده و تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری ساختمان تامین می‌شود. ویژگی روش‌های تامین مالی ذکر شده این است که نقدینگی را افزایش نمی‌دهند. همچنین شرایطی برای دریافت این تسهیلات در نظر گرفته شده بود که شامل تاهل، عدم مالکیت مسکونی و عدم استفاده از تسهیلات حمایتی در مسکن (سبز بودن فرم ج) بود.

دهک‌های ۱ و ۲ درآمدی، زنان سرپرست خانوار، از کار افتادگان، خانواده‌ها جدید (ازدواج)، مستأجران، مهاجران از سکونتگاه‌های غیررسمی به محل سکونت قبلی در سایر روستاها و شهرها و مهاجران از کلانشهرها و شهرهای بزرگ به روستاها و شهرهای کوچک، امکان استفاده از این شرایط را دارند.

به هر صورت همان گونه که ملاحظه می گردد اشتراکات دو طرح دولت و مجلس در زمینه ساخت مسکن بسیار زیاد بوده و اختلافات جزئی در زمینه نحوه تامین مالی دیده می شود.

مطابق با گفته علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی و سیستم بانکی بر اساس قانون جهش تولید مسکن موظف هستند ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای این قانون اختصاص دهند و وام برای واحدهای مسکونی شهری ۴۰۰ میلیون تومان با اقساط پلکانی و برای مسکن‌های روستایی تا ۲۵۰ میلیون تومان باید پرداخت شود. همچنین بر اساس تورم پیش بینی شده، میزان تسهیلات در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت و این مساله در قانون جهش تولید مسکن پیش بینی شده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵۲
مصطفی قاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
فیلمی دیگر مانند مسکن مهر برای خالی کردن جیب مردم...
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
دولت اگر دندان طمع تراکم و جواز فروشی رو بکشه مردم خودشون بلدن خونه بسازن
شهاب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
خالی کردم جیب مردم ؟؟مگه برای مسکن مهر چقدر گرفتند؟؟شما؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
شما معلومه نفست از جای گرم بلند میشه، مرد حسابی میدونی همین مسکن مهر چند میلیون نفر از قشر ضعیف جامعه رو خونه دار کرد؟ کسایی که اگه الان خونه دار نشده بودند توان دادن اجاره تو دهکوره ها رو هم نداشتند
ناشناس
| United States |
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
منابع مالی هر طرحی باید اول براورد شود.بانکها امروز برای وام ودیعه مسکن پول ندارند و یکی از سایتها حساب کرده بود با وام مسکن تنها ۷۵۰۰ واحد مسکونی میشود ساخت
قیمت سیمان و اهن و میلگرد هم هست و مسکن متری ۲.۵ میلیون ادعا کردند!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
خالي كردن جيب مردم و مهمتر از آن خزانه كشور و پر شدن جيب يك عده پيمانكار بزرگ وابسته و غيره
چيزي كه ماند تورم لجام گسيخته بود
افرادي كه باز ميخوان به بهانه مسكن سازي پول پخش كنند فكري به حال تورم بعدش كردن ؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
دلالها حالا دیگه چکاری میکنن
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
اینهمه مسکن مهر ساخته شده و تقریبا هیچکدوم خالی نیست. این همه مردم دارن توی این مسکن زندگی میکنن. جیب کیو خالی کرد؟ جیب کسانی که میخواستن مردم رو بدوشن؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
خالی کردن جیب مردم و بدبخت کردن رو رئیس جمهور عزیزتون انجام داد نمونش بورس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
شک نکنید نمیتونه و مقصر رو غرب و تحریم اعلام می‌کنند
فعلا فقط بزرگ نمایی رسانه ای هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
حرف رایگان نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
اگر راست می گفتید هویچ و مرغ را مدیریت کنید خانه هم می سازید !
سال اینده را خواهیم دید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
ما که نتیجه 8 ساله انتخاب شما را با روحانی تا 1400 دیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
شدنی اگر یه عده خانه دار که فقط به فکر خودشون بزارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
با این قیمت میلگرد و سیمان و ... انتظار دارید قیمت مسکن بیاد پایین؟ از شروع سال تا الان میلگرد 60 درصد و سیمان 500 درصد رشد قیمت داشتند. اول اینها را درست کنید بعد ادعا کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
همین هفته من سیمان گرفتم 34 هزار تومان
ناشناس
|
Moldova, Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
از قدیم گفته‌اند سنگ بزرگ نشانه نزدن هست.یک میلیون مسکن در سال، آن هم در این شرایط بی‌پولی چطوری ساخته بشود؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
بی پولی؟!!!
تورم در ایران به خاطر پول زیاد است
مولا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
تا سال آينده صد تا كپر هم نميتونن بسازن چه برسه به 1 ميليون خونه ، خنده داره واقعا چنين صحبتهايي..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
من مطلب را نخواندم .ولی دولت که نبازد منزل بسازد . دولت باید کارخانه بسازد و تولید و درآمد داستان باشد آنگاه خودمان منزل می سازیم. فرً کن منزل ساختید و کسی نتوانست بخرد آنگاه چکار کند و یا منزل گرفت بیکار بود آنگاه در منزل برقکار باشد از کجا در آمد کسب کند . کارخانه و راه و زیر ساختار را بساز. منزل خودش ساخته می ود توسط مردم . همان کنار ساختمانهای مردم نیاز به امکانات رفاهی است آنها را بسازید کفایت می‌کند راه اهن . جاده. بیمارستان. در مانگاه دانشگاه. مدرسه و.... اینها خودشان یک پروژه است . اگر اینها را در علی آباد کتول هم نسازید کنار مردم منزل خود را می سازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
شما فقط مقدار میلگرد مورد نیاز این یک میلیون واحد رو حساب کنی میفهمی ممکن نیست. هروقت تا آخر شهریور ۵۰ میلیون دوز واکسن رو تحویل دادن، هروقت مستعان به تولید انبوه رسید، هر وقت خودروی با کیفیت و قیمت مناسب تولید کردن این یه میلیون واحد مسکونی رو هم تحویل میدن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
نظر یک سیاست زده با قاطی کردن مسائل به هم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
یه چیزی میگن دیگه کنتور نداره که. سال دیگه این موقع میشمریم‌ببینیم چند تا ساختن
دکتر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
تا حالا ۴۰ میلیون واکسن وارد کردن و تا آخر شهریور هم ده میلیون وارد میشه... فرق معامله در این هست که در داخل تولید نشد. خونه هم ساخته نمیشه ... از خونه های خالی موجود رونمایی می کنند. حدود یکی دو میلیون واحد در حال ساخت وجود داره که نیمه کاره هستن. دولت تا بخواد زود تند سریع انقلابی عمل کنه دوره چهار سالش تموم میشه. ساخت مسکن استاندارد و باکیفیت نیازمند مصالح خوب، نیروی انسانی و فنی خوب و مدیریت علمی خوب هستش. که فعلا در هر سه بخش چنین توانایی جهت ساخت یک میلیون مسکن در سال وجود نداره. اگه در تامین اعتبار مشکل نداشته باشیم شاید بشه با روش تامین واکسن، خونه هم تامین کرد.
وارد می کنیم به همین راحتی
ناشناس
|
France
|
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
خدا بخیر کنه..،باز قراره تورم وحشتناک رو شاهد باشیم!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
ساخت مسکن باعث کار مولد و کاهش تورم می شود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
الانم تورم 55 درصده
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
همه اینایی که آیه یاس میخونن یا صابخونه هستن یا بنگاه دارن و دلالن آخه حرف اول و آخر سه تا شغل میزنه اول مشاورین املاک دوم مشاورین املاک و سوم مشاورین املاک بقیه ول معطلن عزت زیاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
به عنوان يك بي خانمان شده در دوران معجزه هزارتون و طرح بي برنامه و بي مسئوليت هدفمندسازي يارانه و افزايش تورم بواسطه آن و خيلي تصميمات غلط منجر به تورم مديريت جهاني اون دولت ، كه اتفاقا در اين دولت هم مسئوليت دارند
اميدي به برنامه هاي اين دولت ندارم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
دقیقا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
انشاالله که ریشه دلال و دلال بازی خشک بشه. اما اصول منطق و حساب و کتاب با حرف من و شما تغییر نمی کنه
شریعت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
سلام . ساخت و ساز همیشه خوب است اما شرایطی هم دارد که میتواند موثر باشد .
1- اگر در این شرایط ساخت و ساز شود انگاه دولت تولیدات سیمانی را با قدرتی که دارد جذب میکند و مردم عادی و روستایی می بایست هر پاکت سیمان را تا 150/000 تومان بخرند .
2- تاثیر بسزایی روی اهن الات خواهد داشت و باعث گرانی این محصوول خواهد شد و مردم عادی ان را با قیمت بالایی خواهند خرید .
3 - در قیمت کاشی و سرامیک چقدر موثر خواهد بود معلوم نیست .
4 -قیمت بقیه مصالحه ساختمانی چگونه جهش خواهند داست قابل پیش بینی نیست
5- ایا شرایط زمانی همراهی میکند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
مسکن مهر احمدی نژاد باعث تورم شد لطفا خواهشا مسکن نسازید به خدا به خدا به خدا تحمل تورم نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
آقا به کسانی که تا کنون زمین و وام دولتی استفاده نکرده اند زمین بدهید هزینه ساخت با خودمان و در عوض می توانید این هزینه را صرف تکمیل طرح های مهم کشور کنید.
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
مسکن چند متری ؟؟؟
احتمالا اتاقهایی ۳در ۴ میسازن و میگویند یک مسکن!!!!
خواستید مسکن انبوه و بی دردسر بسازید همان‌کانکسهایی که در زلزله غرب استفاده شد بهتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
با ارماتور کیلویی ۱۷۰۰۰
و سیمان کیسه ای ۶۰۰۰۰
امکان ساخت مسکن برای مردم عادی وجود ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
آقای رییسی حساب کردم یعنی میخای هر روز 2739 تا خونه بسازی ؟!!!!
مگه میشه هچنین چیزی؟!!!
البته شایدم منظورت از خانه، سرای آخرت بوده که اونم بعیده بتونی!
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
بشین تا ساخته شه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
لطفا به این محاسبات نگاهی بیندازید
اگر هر واحد با مشاعات و پارکینگ 100 متر در نظر بگیریم برای یک میلیون واحد 100000000 متر مربع میشود
قیمت تمام شده در خال حاضر 6 میلیون تومان میباشد که بااحتساب دلار 30 هزار تومان میشود 20 میلیارد دلار در سال
کل درامد نفتی سال 99 کمتر از دو میلیارد دلار بوده حالا خودتان این معما را حل کنید
البته عده ای خواهند گفت چه ربطی به دلار دارد ؟ بسیاری از ابزار الات تولید لوازم مسکن از خارج میایند و عملا به دلار ریط پیدا میکند همان ربطی که پراید تولید داخل با ان رورو شد
البته محاسبات بالا نیز بسیار ابتدایی و سهل انگارانه است زیرا تولید یک میلیون واحد نیاز به تولید برق اب و... و ایجاد شبکه های تولید و توزیع دارد و در کنار ان بایستی فضاهای عمومی نیز ایجاد شود که اگر اینهارا در محاسبات در نظر بگیریم بیش از پنجاه میلیارد سرمایه لازم است.
ناشناس
|
Finland
|
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
دولت تورم را به نزدیک صفر برسونه ودلار را ارزان کنه هنر کرده و مردم خودشان کاراشون بلدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
آخه چرا این وعده های توخالی رو میدید و آبروی خودتون رو می بیرید؟!! سالی 1000000 خانه میشود روزانه 2740 واحد مسکونی !! یعنی هر روز(یعنی در عرض 24 ساعت) باید همزمان حدود 50 برج 14 طبقه مشابه نمونه در شهر پردیس بسازید و تحویل مردم دهید!!!....این ملت گناه دارند چرا وعده تو خالی و دروغ میدهید؟!!
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
درد مستاجری خیلی بد است انشااله که همه مستاجرین صاحب خانه شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
اینها ایه یاس نمی خانند یا خانه دار نیستند مشکل است یک میلیون خانه در یک سال چقدر سرمایه چقدر نیرو انسانی چقدر زیر ساخت ساختمان از حالا برای زیر ساخت شروع شود حد اقل 8ماه طول می کشد تا زیر ساخت یک میلیون اماده شود اگر بگویند مانند 50 میلیون واکسن نمی شود مردم خیالشان راحت بود چرا ما باید خو دمان را گول بزنیم از اقای رئیسی توقع یک میلیون مسکن را مردم ندارند خیالش راحت باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
خدا کنه این دوغه که میگن راست باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
سنگ بزگ نشانه نزدنه زمین مجانی در بیابان است مثل برخی واحدهای مسکن مهر که هیچ امکانات شهری ندارند منابع این طرح از کجا تامین میشود در پایان ارزو بر جوانان عیب نیست
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
یادم میاداون زمان که مسکن مهرمیساختند،چه آدمهایی وارداین سیستم شدندوازقبل سردولت وقت،اون موقع میلیاردر شدند.درصورتی یکیشونومن ازنزدیک میشناختم که تویکی ازمحله های جنوب تهران مستاجربود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
نهادها سنگ جلوي پاي مردم نندازند خونه ساختن پيشكش شون.
بنده يه خونه ساختم در شهرستان البته بعداز 28 سال كارمندي وزميني كه از پدرم هديه گرفتم. وساخت اون 5 سال طول كشيد تا تكميل بشه، وبعد از گرفتن پايان كار الان رفتم براي سندميگن چون زمين 1800 متره بايد تفكيك بشه و200ميليون به بنياد مسكن پرداخت كنيم.آيا بنده كه درامد سالانه ام100ميليونه چطور اين مبلغ خواسته شده رو بايد پرداخت كنم.البته اين فقط سهم بنياد مسكنه.
بینام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اونوقت کدوم ارگان دولتی زمینشو بگیری میتونه سرپا بایسته همینجوریشم همشون بودجه ندارن سرمایشونم بگیری با کله میخورن زمین
مشیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
مسئولین شهرسازی و مسئولینی که عزمتان جزم کرده اید تا مشکل مسکن را در دولت سیزدهم حل کنید از یک سوراخ چند بار گزیده نشوید ، از واگذاری زمین مسکونی دولتی رایگان یا ارزان به هر عنوان به مردم کم درآمد خودداری کنید چرا که اولا هزینه ساخت بالا می‌باشد و عموم مردم نمی‌توانند ساخت و ساز و مجوزهای لازم را تهیه کنند و زمین ها نهایتا یا دست نخورده باقی میمانند که هیچ تاثیری در چرخه ساخت مسکن نخواهند داشت و یا دست دلال و بنگاه‌های املاک دست به دست خواهد شد فقط و فقط زمین را به انبوه سازان مسکن و تعاونی های مسکن باید تحویل دهید تا واحد مسکونی به اقشار کم درآمد تحویل داده شود ، در غیر اینصورت ضمن رانت و رانت بازی فقط اموال دولت به هدر خواهد رفت . مگر اینکه هدف از ارائه زمین دولتی به خودی ها و افراد خاص باشد که در اینصورت این دولت هم به مانند دولتهای قبلی هیچ کاری برای عموم مردم نمیخواهد و نخواهد کرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
همش حرف و شعار بی منطق...
الانم تو تامین آب و برق خونه های موجود موندید، آخه چرا وعده الکی میدید. لطفا بیش از این به شعور مردم توهین نکنید.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
به والله لقمه را دور سرتان نپیچید.... رفع تحریم ها، پیوستن به fatf، تعامل با همه کشورهای دنیا، عدم دخالت در امور سایر کشورها و به تبع آن جذب سرمایه گذاران خارجی و ایرانیان مقیم خارج، مبارزه با فساد اداری، رانت، اختلاس و فامیل بازی و شایسته سالاری تا نباشد، اوضاع بهتر نمی شود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
چگونه می شود مدیریت تعارض منافع را عدالت گرا و عموم محور ساخت؟
---
برای عدالت گرا و عموم محور ساختن خدا پسندانه ی مدیریت تعارض منافع باید منابع سرمایه گذاری و اصول سود آفرینی و بهره بروری از سود را با قواعد قانونی و شناختهای قرآنی احکام شرع و عرف عدالت گرای عقلایی انسان محور روز بگونه ای ضابطه مند و روشمند و هماهنگ با اصول علمی سالم ذی ربط که باید با شناختهای قرآنی شرع هیچ تضاد و تعارضی نداشته باشند ؛ سازماندهی کرد و با تعهد به شفافیت و جدیت لازم در پایبندی دقیق بی خدشه به این اصول ، منابع سرمایه گذاری و اصول سود آفرینی و بهره وری از سود را مدیریت و اجرا نمود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم