بازدید 3770

ترکیه: بار آوارگان افغانستان را به دوش نمی‌کشیم

وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای آلمانی خود تصریح کرد در صورت تبدیل مساله آوارگان افغان به یک بحران، اروپا و کشور‌های منطقه صدمه خواهند دید.
کد خبر: ۱۰۷۲۹۳۷
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹ 30 August 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما از رویترز، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه در گفتگو با همتای آلمانی خود گفت ترکیه نمی‌تواند بار موج تازه‌ای از آوارگان افغان را بر دوش بکشد.

وزیر خارجه ترکیه که در کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان سخن می‌گفت اعلام کرد در صورت تبدیل مساله آوارگان افغان به یک بحران، اروپا و کشور‌های منطقه نیز صدمه خواهند دید. وی گفت باید از بحران آوارگان سوری درس گرفت.

چاووش اوغلو گفت: «ما به عنوان ترکیه به اندازه کافی مسوولیت‌های اخلاقی و انسانی درباره مهاجرت را اجرا کرده ایم.»
وی تاکید کرد: «اصلا امکان ندارد که ما بار جدید آوارگان را به دوش بکشیم.»

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین با بیان این که فرودگاه کابل باید برای پرواز هواپیما‌های غیر نظامی بازگشایی شود افزود: پیشنهاد طالبان برای راه اندازی و بهره برداری از فرودگاه کابل را بررسی می‌کنیم.

ترکیه در حال حاضر ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار آواره سوری را به عنوان بخشی از توافق سال ۲۰۱۶ میلادی با اتحادیه اروپا میزبانی می‌کند.

وزیر امور خارجه آلمان نیز در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه ترکیه گفت: آلمان از پیشنهاد ترکیه برای کمک به اداره فرودگاه کابل بعد از خروج ناتو خوشنود است.

هایکو ماس افزود: آلمان آماده است از ترکیه در این زمینه حمایت مالی و فنی بکند.

وی افزود: «به نفع ماست که اطمینان حاصل کنیم که فروپاشی در افغانستان موجب بی ثباتی در سراسر منطقه نخواهد شد.»

ماس در سفری به ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان و قطر به سر می‌برد و هدف از این سفر نمایش حمایت کشورش از این کشورهاست که به احتمال بسیار زیاد از تبعات بحران افغانستان آسیب خواهند دید.

افغانستان یکشنبه ۱۵ آگوست و پس از فرار اشرف غنی رئیس جمهور پیشین این کشور از کابل به دست طالبان سقوط کرد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی