بازدید 4519

رایزنی جانسون و گوترش درمورد تحولات افغانستان

دفتر نخست وزیری انگلستان یکشنبه شب اعلام کرد که بوریس جانسون با دبیرکل سازمان ملل در مورد وضعیت کنونی افغانستان تماس تلفنی برقرار کرده است.
کد خبر: ۱۰۷۱۵۲۲
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲ 22 August 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، براساس بیانیه دفتر نخست وزیری انگلستان، جانسون در گفتگو با گوترش تاکید کرد که سازمان ملل متحد باید در واکنش انسان دوستانه به وضعیت افغانستان و در مذاکرات بین المللی در مورد آینده این کشور نقش محوری داشته باشد تعهد بریتانیا در این روند را تضمین کرد.

آنتونیو گوترش نیز در مورد وضعیت نگران کننده افغانستان و چالش‌های پیش روی کارکنان گروه‌های بشردوستانه گفتگو کرد و طرفین توافق کردند که تضمین پیشرفت در ۲۰ سال گذشته در زمینه توسعه و جامعه مدنی حیاتی است و جامعه بین المللی باید از حقوق زنان، دختران و اقلیت‌های قومی حمایت کند.

گوترش و جانسون همچنین توافق کردند که در روز‌های آینده همکاری نزدیک خود از طریق شورای امنیت سازمان ملل را ادامه دهند.

مکالمه میان جانسون و گوترش در حالی صورت می‌گیرد که نخست وزیری انگلستان پیش از این اعلام کرد که خواستار تشکیل نشست سران گروه هفت برای بررسی بحران افغانستان در سه شنبه آینده شده است.

جانسون در پیامی توئیتری همچنین از جامعه بین المللی خواستار یافتن راه‌هایی برای پیشگیری از اوج گیری بحران در افغانستان شد و افزود: همکاری جامعه بین المللی برای تضمین تخلیه ایمن شهروندان، جلوگیری از بروز بحران انسانی و حمایت از افغان‌ها برای نگهداری از دستاورد‌های ۲۰ سال گذشته، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

با افزایش خشم جهانی ناشی از تصمیم به خروج بی سر و سامان نیرو‌های انگلیسی از افغانستان، نشست رهبران گروه هفت برای هفته جاری با شتاب زدگی برنامه ریزی شده است.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی