بازدید 69990
اولین مصاحبه حبیب محبیان پس از حضور در ایران:
تبديل ايران به قدرت بلامنازع باعث فخر ايرانيان است/اوايل انقلاب احساس اين بود كه فضاي مناسبي براي اجراي موسيقي ميسر نيست/چه شد تصميم براي بازگشت گرفتيد؟فشار غربت و علاقه شخصي به وطن و تشويق همسر و فرزندم براي زندگي در ايران./ببينيد من هيچگاه به دنبال ابتذال نبوده ام حتي قبل از انقلاب در طول اين سي سال هم تلاش كرده ام هيچگاه از معيارهاي اصولي موسيقي كلاسيك و فاخر و فرهنگ اصيل ايراني خارج نشوم ...
کد خبر: ۱۰۷۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۸۹ - ۲۳:۳۷ 02 July 2010
حبیب محبیان خواننده لس آنجلسی که از مدتی پیش به لطف برخی توانسته در ایران حضور پیدا کرده و علاوه بر زندگی اقدام به ضبط آلبوم نیز کرده است، اولین مصاحبه خود را البته به صورت رایگان انجام داد.

به گزارش خبرنگار «تابناک اجتماعی؛ این خواننده که پس از انقلاب از ایران خارج شده بود اکنون به همراه خانواده خود در تهران ساکن بوده و مشغول فعالیت می باشد.

بنابراین گزارش؛ حبيب محبيان در گفت و گوي اختصاصي با روزنامه «راه مردم» از دلائل رفتن خود از ایران و زندگی اش در ینگه دنیا و علت بازگشتش به ایران گفته است.

حبیب گفته درباره نظام جمهوری اسلامی گفته است: نظام با ابتذال مخالف است نه با موسيقي و هنر؛ آنهايي كه سوداي رفتن دارند بدانند آنجا خبري نيست هيچ كجاي دنيا كشور خود آدم نمي شود از فضايي كه در ايران براي كساني كه بخواهند به اصل خويش برگردند بوجود آمده و از لطف مردم و مسئولان تشكر مي كنم.

تبديل ايران به قدرت بلامنازع باعث فخر ايرانيان است
از مدتها قبل زمزمه بازگشت حبيب محبيان معروف به حبيب در محافل مختلف مطبوعاتي و رسانه اي به خصوص سايت هاي خبري مطرح شده است كه ابتدا با رضا رشيدپور مجري صدا و سيما در سايت شخصي اش همراه با عكس مشتركش با وي اين خبر را اعلام كرد كه بدنبال آن اين خبر در بسياري از سايت ها منعكس شد.در اين ميان سايت هاي مختلف و مراجع رسمي دولتي اظهار نظرهاي مختلفي را اعلام نموده اند،همانند اينكه آقاي حبيب محبيان تقاضاي كنسرت در تهران نموده است ولي مسئولين هنري وزارت ارشاد طي اظهار نظري اعلام داشتند تقاضاي مجوز آلبوم موسيقي حبيب در دست بررسي دارند.

روزنامه «راه مردم» به منظور اينكه به ابهامات ،تكذيب ها و تاييد هاي افراد و مراجع مختلف پايان دهد، مصاحبه اي چالشي با آقاي حبيب محبيان انجام داده است كه از نظر خوانندگان گرامي مي گذرد.
 
آقاي محبيان بفرمائيد چه شد كه بعد از  ‌يك فاصله طولاني به ايران بازگشتيد؟
حس ايران دوستي در وجود من شعله مي كشيد.مدتها بود كه با خودم كلنجار مي رفتم اما هر بار كه تصميم گرفتم يك مشكل خانوادگي و روزمرگي پيش مي آمد.و مانع مي شد تا اينكه يك باره همه چيز را كنار زدم و قصد ديار كردم.

شما كه وطن دوست بودي چرارفتي؟
اوايل انقلاب احساس اين بود كه فضاي مناسبي براي اجراي موسيقي ميسر نيست من هم با شدت علاقه اي كه به كار آهنگ سازي و خواندن داشتم تصميم به رفتن گرفتم اما بايد به جرات بگويم كه متأسفانه آن مدينه فاضله خيالي 15سال مرا از علايقم يعني موسيقي دور و خانه نشين كرد.جالب اينكه بدانيد در اين مدت از دو جنبه زجر مي كشيدم يكي فاصله از مملكت خود و ديگري از موسيقي.

چه مدت در آنجا كار موسيقي انجام نداديد؟
حدود پانزده سال در منزل درگير فعاليت هاي اقتصادي بودم و براي خودم آهنگ مي ساختم اما پس از آن با ديدن مشكلات موسيقي هاي موجود تصميم گرفتم مجددا كارهاي خود را ارائه دهم.

با اين روحيه فكر نمي كنيددير تصميم به بازگشت گرفتيد؟
شايد.اما زندگي در غربت گرفتاري ها و مشكلات خاص خودش را دارد.

چه شد تصميم براي بازگشت گرفتيد؟
فشار غربت و علاقه شخصي به وطن و تشويق همسر و فرزندم براي زندگي در ايران.اما مستحضر هستيد از بين بردن زندگي كه با آن همه سختي و مشقت در آمريكا درست كردم به شدت و ريسك پذير بود. من براي رسيدن به اهدافم ضررهاي زيادي متحمل شده ام اما اينبار بالاخره با هر دشواري كه بود توانستم تمام زندگي خود را در آنجا رها كرده و به سمت اصالت واقعي خود يعني كشورم بازگردم،ضمنا متوجه شدم كه حاكميت نظام با هنر و موسيقي مخالف نيست بلكه با ابتذال و دور شدن از فرهنگ مردم مخالف است.

ايران و زندگي در آن با تمام خاطرات و فرهنگ و عقايد ديني و مذهبي در واقع شروع دوباره زيستن پس از سه دهه دوري و غربت است كه براي من لذت و شيريني وصف ناپذير عجيبي به همراه دارد.

تعبير و نگاه سي ساله شما نسبت به ايران چيست؟
مردم دوست داشتني ايران هميشه لبريز از احساس ،محبت و مهرباني هستند در هيچ كجاي دنيا اين زندگي سراسر عاطفه و نوع دوستي و باهم بودن را نديدم.اراده قوي اين ملت واقعا غرورآفرين است. باور كنيد ايران به يك قدرت بلا منازع تبديل شده است .اين باعث فخر ايرانيان است.

يعني ورود شما به اين دلايل بستگي داشت؟
بلي،اما مسائل ديگري هم دخيل بود از جمله تهاجم بي منطق و مبتذل به فرهنگ و به ويژه موسيقي ايراني .متأسفانه هر چند وقت يكبار متوجه مي شدم كه فلان خواننده بعد از كسب شهرت در ايران از كشور خارج شده و به كشورهاي ديگر و شبكه هاي ماهواره اي پناه مي برند.من برگشتم تا به آنهايي كه سوداي رفتن دارندثابت كنم كه آنجا خبري نيست هيچ كجاي دنيا كشور خود آدم نمي‌شود.

حالا كه برگشتيد قصد داريد مجددا به عالم هنر برگرديد؟
فعلا بدنبال آرامش زندگي و لذت بردن از موهبت معاشرت با مردم بزرگوار و صميمي و آداب و رسوم ارزشمندي كه مدتها با آن فاصله داشته ام ،هستم.از آنجا كه من هم مثل همه ايرانيان متعلق به اين سرزمين هستم ،چنانچه بتوانم خدمتي در جهت رشد و شكوفايي موسيقي كشورم داشته باشم با كمال ميل اداي دين مي كنم البته در اين مدت حدود يكسالي كه در ايران هستم تقاضاي همكاري در زمينه هنر را در چارچوب‌قوانين و مقرارت كشور داشته ام.

يعني براي فعاليت مشكلي نداريد؟
ببينيد من هيچگاه به دنبال ابتذال نبوده ام حتي قبل از انقلاب در طول اين سي سال هم تلاش كرده ام هيچگاه از معيارهاي اصولي موسيقي كلاسيك و فاخر و فرهنگ اصيل ايراني خارج نشوم بنظرم هميشه نحوه فعاليت من با بقيه متمايز بوده . شماسابقه كارهاي من را ملاحظه كنيد. من هميشه و در هر حالتي با عقايد و باورهاي خودم زندگي كردم . من اين حرف را براي اينكه به ايران آمدم نمي زنم بلكه در طول اين سي سال گذشته كارنامه ام كاملا واضح و روشن است.وقتي كه طي سالهاي قبل آثاري در مورد رزمندگان ،امام علي (ع)،عيد غدير و چندين قطعه مذهبي ديگر كه خواندم در ايران نبودم كه گفته شود بخاطر اينكه تأييدي بگيرم آنها را اجرا كرده ام. در واقع اجراي اين كارها صرفا‌ به خاطر اعتقادات من بوده ،در عين حال از فضايي كه در ايران براي كساني كه بخواهند به اصل خويش برگردند.بوجود آمده و از لطف مردم و مسئولان تشكر مي‌كنم.

آيا اين اواخر كار جديدي از خود ارائه كرده ايد كه از طرف شبكه هاي تلويزيوني پخش شده باشد؟
نه به هيچ وجه . الان حداقل بالغ بر 2سال است كه هيچ همكاري نداشته و اساسا‌من با هيچ شبكه اي قرار دادي ندارم و رسما‌به همه شبكه هاي ماهواره اي اعلام كرده ام موافق پخش برنامه هايم در آن شبكه‌ها نيستم . اما علي رغم اين اقدام ممكن است شبكه اي اين درخواست را رعايت نكرده باشد كه متقابلا‌ من هم بايد راهكارهاي قانوني عدم پخش آثارم را در آن شبكه ها پيگيري كنم.

اما كارهايي كه از شما مطرح مي كنند كه با برخي ارزش هاي مورد قبول مردم همخواني ندارد در اين رابطه چه توضيحي داريد؟

همانطور كه اشاره كردم من شخصا تاكنون تلاش كرده ام در آثارم هنجارشكني نشود و سعي كرده ام  ارزش هاي مورد قبول مردم را رعايت كنم اما از جانب تهيه كننده يا طرف قرار دادم متاسفانه ممكن است تنها در چند اثر (از مجموعه حدود 130اثر توليد شده‌)اين موضوع رعايت نشده باشد كه اين كار صرفا‌ توسط قرار دادم بوده و اين تنها به فضاي نامناسب لس آنجلس بر مي گردد و اينجانب در آن نقشي نداشتم . در واقع اثر خريداري شده به نحوي ميكس شده كه براي فروش در شبكه هاي ماهواره اي جذاب باشد و اين كار به من ربطي نداشته است .در عين حال جا دارد كه از اين بابت از مردم عزيز عذر خواهي كنم ،اما همانطور كه در محتواي روند كلي توليدات من مشخص مي باشد در اكثريت قريب به اتفاق در كار‌هايم من اين مراقبت و حساسيت وجود داشته است . زيرا هميشه خود را پايبند ارزش‌هاي ملت خوب و با صفاي خودم مي دانم مضاف بر اينكه كارهايي نيز قبل از انقلاب اجرا كرده ام كه محتواي مذهبي داشته است.

شما در حال حاضر با اين سابقه چه پيغامي براي نسل جديد اين هنر داريد؟
در موسيقي و محتواي اشعار سلامت نفس و احترام به ارزش هاي انساني و فرهنگي كشور قبل از هر چيزمهم است .نسل جديد بايد بداند موسيقي يك زبان انتقال فرهنگ است.پس در انتخاب شعر ،آهنگ و اجرا بايد دقت عمل داشته باشند زيرا يك هنرمند از توانايي وجودي و ذاتي خود بر خواسته و تنها اثر اوست كه ماندگار است. پس در توليد آن دقت عمل اجتناب ناپذير است و بايد تلاش كنيم كه فرهنگ اصيل خودمان را توليد و با زيبايي هر چه بهتر منتقل كنيم.

آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان را در
تابناک اجتماعی بخوانید.
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
بابا این بنده خدا اسم پسرش رو گذاشته محمد
دیگه چی میخواین از جونش
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
بسیار بسیار تشکر می کنم که این مطلب مهم رو در صدر اخبارتون قرار دادید.واقعا چه مطلبی از این مهم تر که با یک خواننده لس انجلسی مصاحبه بشه واز نقطه نظرهاش در پیش برد اهداف جمهوری اسلامی استفاده بشه!!!
بهنام خدادادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
ایران برای همه ی ایرانیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
چرا شما اینقدر گیر دادید به حبیب؟
اخیرا می بینم که دو موضوع رو خیلی روش حساس میشید، یکی همین حبیب و دیگری، فارسی وان.
ناشناس
|
Germany
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
مگه شما حبیب گوش میدادید که اون علامت تعجب رو ته تیتر گذاشتید؟ اه شما هم؟
حبیب ب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
اجازه بدید زندگیش رو بکنه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
تابناک به خاطر مخالفتت با احمدی نژاد و دارو دستش پای یک نفر دیگه ر وسط نکش . یکم رعایت کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
حتی اگر تابناک صبح و شب ضد حبیب مقاله چاپ کنه و مسخره اش کنه باز ما دوستش داریم
تابناک بهتره به نظر خوانندگان هم احترام بگذاری، شک داری که مردم دوستش دارند؟ یک نظر سنجی بگذار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
جنگ زرگری، شانتاژ ژورنالیستی..................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
تابناک سعی کن متوجه بشی ... واقعا این داستانی که در پیش گرفتی برای هیچ کس جذابیت نداره.
karen
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۳۱
به قول خود حبیب: هنوزم زنده ام و زنده بودنم خاریست* به تنگ چشمی نامردم زوال پرست...
Mahyar
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
من خیلی دوستش دارم واقعا خیلی خواننده خوبیه حیف از پیشمون رفت ای کاش زنده بود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات آزادراه تهران شمال اف ای تی اف انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب