به‌روز شده در: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۹
آیا گرفتن کارمزد از کارت‌خوان‌ها به سود سارقان نخواهد شد؟!
چشم‌انتظار واکنش نهادهای امنیتی و انتظامی هستیم؛
به نظر می‌رسد، دریافت کارمزد از کارت خوان‌ها‌ در ازای مزیتی که دارد، معایب بسیاری نیز می‌تواند‌ داشته باشد که برخی از آن‌ها به شدت نگران‌کننده است؛ معایبی مانند احتمال افزایش آمار سرقت‌های خرد، که حقیقتی است تلخ که مقامات انتظامی بار‌ها بر آن صحه گذاشته‌اند.
ناشنیده‌ها و نادیده‌های نسل کشی در فریدونکنار به روایت «محمدعلی»
فیلم مستند: روایت مستندی از نسل کشی پرندگان مهاجر در کشورمان
آیا به راستی صید و شکاری که در فریدونکنار و تالاب‌های پیرامونش رخ می‌دهد، تا آنجا لجام گسیخته و بی‌سر و سامان است که نگران کننده به نظر برسد؟ پس نقش نهادهای نظارتی و حفاظتی چون سازمان محیط زیست در این میان چیست؟ نقش مسئولان محلی، ضابطان قضایی و ... چه؟ آیا همه اتفاقات شوم در سایه نظارت مسئولان، پنهانی صورت می‌گیرد و کسی از وقوعشان باخبر نیست؟ شاید این سؤالات به ذهن شما هم راه یافته باشد...
بارانی که در اهواز می‌بارد، هم تیره است و هم نادیدنی!
قابل توجه مسئولانی که بودجه می‌گیرند، وعده می‌دهند و از یاد می‌برند؛
مقصر کیست؟ هر کس پاسخی برای این سؤال دارد و در این باره اختلاف‌نظرهای زیادی به چشم می‌خورد؛ اما تقریبا برای همه واضح است که در این میان، هیچ قصوری متوجه مردم نیست. پس چرا رنجی که اینچنین به مردم تحمیل می‌شود، تمامی ندارد و گزندی به قصور کنندگان نمی‌رسد؟
باید برای راننده مست مجازات تتمیمی در نظر گرفت
وکیل پرونده مرگ قهرمان واترپلوی کشور در تصادف خونین؛
در این پرونده طبق گزارش پلیس، راننده حین مستی رانندگی و تصادف کرده است. ضمن اینکه زمان تصادف در ماه حرام بوده است. یکی از عوامل مشدده مجازات احتمالی در این پرونده نیز همین موضوع است. عامل دیگر ...
شکارچیان رئیس محیط زیست شهر را هدف قرار دادند
داخلی
در بردسیر رخ داد؛
شکارچیان رئیس محیط زیست شهر را هدف قرار دادند
شکارچی متخلف که حاضر به تسلیم نبود، با قنداق اسلحه گلوله زنی که همراه داشت، ضربه محکمی ‌بر سر محیط‌بان رئیس اداره بردسیر وارد می‌کند و سرخوش نیز ‌روی زمین می‌افتد.
قتل منشی به‌دلیل مقاومت در برابر تعرض
داخلی
مهمترین حوادث و رویدادهای اجتماعی در شبانه‌روز گذشته:
قتل منشی به‌دلیل مقاومت در برابر تعرض
قتل منشی به‌دلیل مقاومت در برابر تعرض/ پایان سرقت‌های شبانه از مغازه‌های پایتخت/ ازدواج پس از «دوستي خياباني» به جنايت کشيد/ درخواست طلاق از شوهري که خريد نمي‌کند/ برادر شياد گاوصندوق برادرش را دزديد/ پرونده مرد آتش‌افروز ورق مي‌خورد/ دام 2 زن برای رانندگان مسافربر/ قاچاقچی‌ حرفه‌ای برای‌خودش مجلس ترحیم گرفت/ دستگیری 580 قاچاقچی در کشور/ مرگ دلخراش 5 معلم در جاده‌برفی
نگرانیم مبادا انتخابات شورایاری‌ها، نهاد «انتخابات» را خدشه‌دار کند
داخلی
سخنگوی مجمع نمایندگان تهران در گفت‌وگو با «تابناک»؛
نگرانیم مبادا انتخابات شورایاری‌ها، نهاد «انتخابات» را خدشه‌دار کند
در ساختار و نظام‌های انتخاباتی، باید فرایند‌ها و سیستم‌ها به گونه‌ای باشد که در آن حقوق داوطلبان، حقوق رأی دهندگان و حقوق حاکمیت تضمین و تأمین شود، لذا در اینجا فرایند نظارت می‌تواند تضمین کننده این حقوق باشد و از این باب است که پرداختن به این موضوع بااهمیت می‌شود.
چرا تصمیم روحانی درباره سازمان فضایی درست است؟
داخلی
حاشیه‌نگاری بر تصمیم دولت درباره لغو یک مصوبه در ارتباط با سازمان فضایی؛
چرا تصمیم روحانی درباره سازمان فضایی درست است؟
مشایی و یاران وی از‌‌ همان آغاز با مخدوش کردن نقش و وظایف کارفرما، مجری و ناظر در قالب پژوهشگاه فضایی طوری رفتار کردند که نمی‌شد انتظار چندانی از روند صحیح و کار‌شناسانه تعریف مأموریت‌ها و پروژه‌های فنی داشت و به دنبال آن، می‌توان انتظار داشت که تخلفاتی نیز روی دهد؛ موضوعی که اکنون دولتمردان بر وقوع آن در گذشته تأکید دارند.
فریدونکنار؛ مکان بزرگترین ضیافت برای پرندگان و بزرگترین قتلگاهشان
داخلی
تعارضی شگفت‌انگیز که در دنیا بی‌سابقه است؛
فریدونکنار؛ مکان بزرگترین ضیافت برای پرندگان و بزرگترین قتلگاهشان
هر چه نگرانی ها از شیوع دوباره آنفلوانزای مرغی و اخباری که از جان باختن چند تن بر اثر ابتلا به آن در شرق آسیا به گوش می‌رسید، برای دوست داران حیات وحش کشورمان حائز اهمیت بود و نوید تعطیلی صید و شکار را به همراه داشت، اما اخبار رسیده حکایت از آن دارد که این امیدها سرابی بیش نبوده است.
اقدام نمایندگان مجلس نه سیاسی بود که بلوا بسازد و نه بی نقص!
داخلی
حاشیه‌نگاری بر مصوبه تغییر قانون کار در مجلس؛
اقدام نمایندگان مجلس نه سیاسی بود که بلوا بسازد و نه بی نقص!
اگر به نکات مثبت و ابهاماتی که متوجه تغییرات نمایندگان مجلس در قانون کار است، دقیق شویم، ‌در‌خواهیم یافت که بلواهای شکل گرفته پیرامون این تغییرات بی‌اساس است؛ آنقدر که به نظر می‌رسد، اگر منتقدان این تغییر مانند وزیر و مدیران تحت امر، به جای مخالفت صرف با تغییرات، به مدد بهتر شدن قانون در مجلس می‌آمدند، چه بسا اندک اشکالات موجود نیز مرتفع می‌شد.
برای ابطال مجوز کشتار خرس، باید به کوه زد
داخلی
وقتی «بیانیه‌نویسی» برای مدافعان محیط زیست اولویت بالاتری دارد؛
برای ابطال مجوز کشتار خرس، باید به کوه زد
در حالی که انبوه سمن‌های زیست محیطی مشغول نامه‌نگاری به رئیس جمهور و محکوم کردن تندروی‌های برخی هم‌قطاران، دعوت یکدیگر به اعتدال و البته جعلی خواندن مستندات و ادعاهای هم هستند، اخباری به گوش می‌رسد که اگر بگوییم کم‌کاری این سمن‌ها در پس آن‌ها آشکار است، سخنی به اغراق نگفته‌ایم.
تأخیرهای طولانی، بالاخره گریبان شرکت‌های هواپیمایی را گرفت!
داخلی
بعد از اقدام جالب توجه مسافران «ایران ایر»، نوبت به «آتا» رسید؛
تأخیرهای طولانی، بالاخره گریبان شرکت‌های هواپیمایی را گرفت!
مسافران معترض که از این همه نابسامانی در این عرصه دلگیر و ناراحتند، وقتی می‌بینند ماحصل پرداخت هزینه‌های سنگین مسافرت هوایی، جز حضور طولانی مدت در فرودگاه و بر هم خوردن ریتم عادی زندگی خودشان و احتمالا خانواده‌شان نیست و در ازای این مشکلات به وجود آمده، هیچ حمایتی از ایشان نمی‌شود، چاره‌ای جز اقدام عملی ندارند.
تغییرات در سازمان فضایی ترسناک‌تر است یا مخالفان تغییر؟!
داخلی
تأملی در دو جوابیه شگفت‌‌انگیز از ناسا و سازمان فضایی ایران و یک سؤال؛
تغییرات در سازمان فضایی ترسناک‌تر است یا مخالفان تغییر؟!
می‌توان دو گروه را برشمرد که یا نگران بد‌تر شدن اوضاع هستند و یا از ابراز نگرانی، انگیزه‌های سیاسی دارند؛ یعنی گروهی از این بابت که دولت یازدهم نتوانسته اعتمادشان را در عرصه علوم فضایی جلب کند یا دلایل مشابه، نگرانند تغییرات در سازمان، به بهبود آن منجر نشود و گروهی دیگر با تغییرات مخالفند، چون منافعشان در این تغییرات به خطر می‌افتد!
چگونه است که نویسندگان نامه، خودشان آن را امضا نکرده‌اند؟ +توضیحات
داخلی
تداوم واکنش سمن‌های محیط زیستی به نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور؛
چگونه است که نویسندگان نامه، خودشان آن را امضا نکرده‌اند؟ +توضیحات
گفتنی است، «تابناک» با توجه به تعدد جوابیه‌های دریافتی در این باره و ممکن نبودن قضاوت به دلیل برخی مستندات ارائه شده و ابهاماتی که متوجه ماجرا می‌شود، پرداختن به این موضوع را متوقف خواهد کرد؛ به این امید که در سایه فعالیت سمن‌های محیط زیستی و تلاش ایشان برای نشان دادن نقص و نواقص احتمالی، گفتمانی سازنده با محور اعتدال شکل گیرد که می‌تواند مایه مباهات تمامی ایرانیان باشد.