بازدید 6593
۵
بلاتکلیفی یک میلیون کنکوری!

گلایه داوطلبان از استاندارد نبودن سوالات

اولین‌بار نیست که داوطلبان کنکور از استانداردنبودن تعدادی از سوالات گلایه می‌کنند و ادعا‌هایی هم درباره تخلفاتی همچون فروش سوالات یا انتشار پاسخ‌ها در کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شود، اما تفاوت این اتفاق برای کنکور ۱۴۰۰ این است که این‌بار وزارت آموزش و پرورش هم به جمع شاکیان پیوسته است.
کد خبر: ۱۰۶۲۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶ 07 July 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، اولین‌بار نیست که داوطلبان کنکور از استانداردنبودن تعدادی از سوالات گلایه می‌کنند و ادعا‌هایی هم درباره تخلفاتی همچون فروش سوالات یا انتشار پاسخ‌ها در کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شود، اما تفاوت این اتفاق برای کنکور ۱۴۰۰ این است که این‌بار وزارت آموزش و پرورش هم به جمع شاکیان پیوسته است.

آموزش و پرورش: برخی سوالات مطابق مفاهیم کتب درسی نیست

پس از چند روز گلایه و انتقاد داوطلبان، ظهر دیروز سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش هم از ارسال نامه‌ای به سازمان سنجش خبر داد؛ نامه‌ای که در آن آمده است: «با توجه به گزارشات دریافتی و بررسی‌های انجام‌شده روی سؤالات آزمون سراسری سال جاری، با این‌که انتظار می‌رفت با عنایت به هماهنگی و مکاتبات قبلی، در طراحی سؤالات آزمون امسال شرایط خاص کرونایی درنظر گرفته شود تا از فشارهای روانی که در این دو سال به دانش‌آموزان و خانواده‌ها وارد شده کاسته شود، متأسفانه نه‌تنها در برخی از دروس (خاصه درس ریاضی) چنین چیزی رخ نداد بلکه شاهد تطابق نداشتن برخی از سؤالات آزمون با رویکرد، اهداف و دامنه‌ محتوایی کتاب‌های درسی بودیم، تا حدی که برخی از سؤالات صراحتاً ناظر به مفاهیمی بود که در کتاب‌های درسی هیچ اشاره‌ای بدان نشده است».

حسن ملکی رئیس این سازمان، در این نامه درخواست کرده است به سرعت کارگروهی در سازمان سنجش تشکیل و برای حذف سؤالات نامعتبر تصمیم‌گیری شود. اتفاقی که قطعا روی نمرات و رتبه های داوطلبان برای قبولی در دانشگاه ها اثر گذار خواهد بود.

نماینده مجلس: شفاف‌سازی شود

مجلس هم نسبت به انتقادات گسترده از کنکور ۱۴۰۰ بی‌تفاوت نبود؛ از جمله واکنش‌های بهارستان، نامه «عباس مقتدایی» نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی به وزیر علوم بود که اعلام کرد: «درخصوص نحوه و منابع سوالات کنکور، مطالب مختلفی به همراه مستندات مطرح شده که اذهان را به سمت وجود جریانی تحت عنوان مافیای کنکور هدایت کرده است، در همین راستا ضرورت دارد آن وزارتخانه در اسرع وقت شفاف‌سازی لازم را در دستور کار خود قرار دهد و با فوریت به تخلفات ارائه شده رسیدگی کند».

سازمان سنجش: بگویند کدام سوال‌ها خارج از کتاب درسی است

در آن سوی ماجرا، سازمان سنجش فعلا گلایه‌ها و انتقاد‌های مطرح‌شده طی روز‌های اخیر را وارد نمی‌داند. «فاطمه زرین‌آمیزی»، سخنگوی این سازمان، در گفتگو با خراسان می‌گوید: «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش باید به لحاظ تخصصی اعلام کند کدام سوال خارج از کتاب درسی طرح شده تا موضوع رسیدگی شود». سازمان سنجش این نکته را هم اعلام کرده که تا ظهر دیروز، نامه‌ای در این خصوص دریافت نکرده و محتوای آن را در سایت‌های خبری مشاهده کرده است.

سازمان پژوهش: آماده ارائه مصداق در کارگروه هستیم

پیگیری ما از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش درباره موضع سازمان سنجش هم با این پاسخ همراه بود که: «علاوه بر مصداق‌های متعددی که معلمان و داوطلبان اعلام کرده‌اند، کارشناسان این سازمان نیز بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند، به همین دلیل درخواست کرده‌ایم سازمان سنجش به عنوان متولی برگزاری کنکور، کارگروه مربوطه را تشکیل دهد تا نمایندگان ما با حضور در جلسه این کارگروه، مصادیق خود را ارائه کنند». درباره ارسال نشدن نامه نیز این پاسخ به خراسان داده شد که در تاریخ ۱۴ تیرماه، دو نامه خطاب به رئیس سازمان سنجش و وزیر آموزش و پرورش ارسال و درخواست تشکیل کارگروه ارائه شده است. فارغ از این‌که جلسات این کارگروه به حذف چند سوال کنکور منجر خواهد شد، نکته مهم این است که دغدغه و نگرانی بیش از یک‌میلیون داوطلب کنکور و خانواده‌های آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد و هرچه زودتر درباره کنکور جنجالی ۱۴۰۰ شفاف‌سازی شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۵
سازمان سنجش و طراحان سوال دنباله چی هستن معلوم نیست شرایط کرونا درس های آنلاین که قربون اینترنت لاکپشتی ایران برم اصلا این شرایط در نظر نگرفتن آخه بچه ها 12 سال درس خواندن به امید کنکورشغل و جایگاه مناسب درک این مسئله کار سختی بود که این جوری اشک این بچه ها را در آوردید
نظام آموزشی ناکارآمد است.
دارنده دیپلم دو جمله متوالی عربی یا انگلیسی را که هیچ، شرح ماوقع یک رویداد عینی را حتی نمی تواند به زبان مادری بنویسد!
درورد فیزیک و شیمی و ریاضی و ...، دانش آموز مطلقا هیچ درکی از علوم محض و تجربی ندارد انگار مفاهیمی اند که از خارج از کره زمین آمده اند!!!
استعدادهای استثنا که خارج از این نظام آموزشی آموزش دیده اند حساب شان جداست.
منطقا باید در سطحی از دانش آموز آزمون به عمل بیاید که تدریس شده. وقتی بسیار از دبیران محترم، در انتقال همان مفاهیم کتاب درسی مشکل دارند، واقعا چرا باید چنین آزمونهائی گرفته شود.
ضمن اینکه در این بین، کسانی موفق تر هستند که دسترسی به دبیران خاص با کیفیت آموزشی بالاتر دارند.
در این میانه فقط و فقط دانش آموزان و خانواده هاشون مضطرب و داغون خواهند شد
با سلام
طراحان سؤال كنكور بايد از دبيران با تجربه آموزش و پرورش باشند يعني وزارت آموزش پرورش بايستي طراح سؤالات كنكور باشد و متولي برگزاري آزمون سازمان سنجش باشد.
فساد تمام کشور و ارکان آن را گرفته است. مافیای کنکور و دست های پشت پرده و پنهان آن، یکی از این مجموعه فساد گسترده است.
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی