بازدید 32229
سلب میزبانی از فوتبال کشورمان، چندان هم به ضرر بعضی‌ها نشد
حضور مجانی و بدون هزینه تیم‌های ایرانی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، که با نتایج نسبتا مطلوب و صعود پولساز سه تیم ایرانی به دور حذفی همراه شد، پدیده همراهان سفر را به طرز چشمگیری افزایش داد.
کد خبر: ۱۰۴۹۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳ 02 May 2021

تیم‌های ایرانی در مجموع نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ درآمد کسب کردند و به جز باشگاه تراکتور تبریز، سه تیم دیگر دولتی محسوب می‌شوند.

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا، تقریبا هیچ هزینه ای برای باشگاه های ايراني نداشت، چون مخارج مسابقات و اقامت و تغذیه تیم‌ها از سوی ای اف سی و کشورهای میزبان پرداخت شده بود. تقریبا هر چهار نماینده ایران با بیش از ۵۰ یا حتی ۶۰ نفر اعضا و همراه عازم سفر شدند تا از این امکان توریستی رایگان این فرصت طلایی هم استفاده کنند.

 

حذف خبرنگاران نامحرم، ظهور مسافران نورچشمی 

طی فصول اخیر و همزمان با رشد عجیب نرخ ارز، از تعداد عکاسان و خبرنگاران همراه تیم‌ها در سفرهای خارجی و حتی داخلی به میزان قابل توجهی کاسته شده و بهانه هم عدم دسترسی به منابع مالی کافی برای تامین هزینه ها بود؛ اما کم کم پای برخی آقازاده‌ها، سفارشی‌ها و نورچشمی‌ها به لیست سفرها باز شد و خبرنگاران در چنین شرایطی، وصله ناجور شمرده شدند. حذف عوامل رسانه‌ای و پوشش خبری به جایی کشید که در این میان برخی تیم‌های ایرانی، حتی تصویر مناسبی برای آرشیو در بخش روابط عمومی یا انتشار در سایت خود در اختیار ندارند.

برخی باشگاه‌ها به بهانه ترغیب اسپانسر به ادامه حمایت از تیم و جلب نظر مثبت او برای پرداخت پول، دردانه چهره های متمول یا خود آنها را همراه سفر کردند و حتی در مواردی بعد از افشای این اقدام، علنی از این کار دفاع نمودند.

کاروان پرتعداد تیم‌های ایرانی در سفرهای خارجی در حالی رخ داده است که مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش بارها از برخورد با اعزام های خارجی غیرضرور خبر داده بود؛ اما تهدید او هم به نظر فرمالیته بود و کسی در این رابطه حتی توبیخ هم نشد و سفرهای توریستی هیات مدیره‌ها و مدیران فدراسیون های مختلف ـ که به اتلاف بودجه عمومی کشور منجر شد ـ در دوره وی افزایش چند برابری داشت.

 

درآمد ۳۰میلیاردتومانی چهار تیم ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا / سفر توریستی رایگان دهها نفر همراه با دلار توجیبی!

سفر لاکچری مجانی با پول توجیبی اضافه!

معمولا اطرافیانی که همراه تیم‌های ورزشی ایران، با استفاده از نفوذ و توصیه برخی مقامات و صاحب منصبان و نمایندگان مجلس راهی سفر خارجی می‌شوند، در کنار پاداش برد به بازیکنان و اعضای تیم، پول توجیبی دریافت می‌کنند که عمدتا به صورت ارزی پرداخت می‌شود.

سفری لاکچری در بهترین هتل‌های ریاض، جده، شارجه و گوا با وعده‌های غذایی متنوع و ویژه که اگر ویروس کرونا و حباب قرنطینه‌ای ویژه لیگ قهرمانان نبود، با گشت و گذار و گردش شهری هم توام می‌شد و روز‌هایی رویایی را برای همراهان رقم می‌زد؛ هرچند تا همینجا هم این امتیاز و رانت بزرگ در یاد و خاطرشان خواهد ماند.


دنبال تزریق واکسن در سفر خارجی

جالب است بدانید که تعداد این افراد گاهی حتی از اعضای اصلی تیم شامل بازیکنان و کادرفنی تیم بیشتر شده و چندین نفر برای اداره امورات این افراد مشغول می‌شوند تا به مهمانان خدای ناکرده بد نگذرد.

خبرنگار تابناک مطلع شده که برخی از این همراهان بعضا بیگانه با فوتبال حرفه‌ای و حتی تماشای یک بازی رسمی فوتبال از نزدیک، در این سفر سودای زدن واکسن داشتند و به هر کس که می‌رسیدند، سراغ نحوه تزریق واکسن کرونا را می‌گرفتند! این هم یکی از جاذبه‌های ویژه سفر اخیر تیم‌های ایرانی به خارج برای گروه همراهان بود. آن‌ها از سفره پهن شده AFC و میزبانان هم نهایت بهره را بردند و طبیعی است که حالا حالا‌ها دلشان برای میزبانی فوتبال ایران تنگ نمی‌شود.

درآمد ۳۰میلیاردتومانی چهار تیم ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا / سفر توریستی رایگان دهها نفر همراه با دلار توجیبی!

 

فولاد پول یک بازیکن خارجی‌اش را هم در نیاورد

تیم فولاد یک هفته زودتر عازم عربستان و در بهترین هتل اسکان داده شد تا بازی پلی آف را هم برگزار کند که با پیروزی درخشان این تیم و صعود به مرحله اصلی همراه بود.

شاگردان نکونام در تیم فولاد، با وجود تلاش زیاد مقابل حریفان پرستاره و متمول قطر و سعودی، ضعیف ترین تیم ایرانی حاضر در این مرحله، از حضور کوتاه مدت خود در لیگ قهرمانان آسیا معادل سه و نیم میلیارد تومان درآمد کسب کردند. البته این پول با توجه به نرخ ارز، حتی نیمی از دستمزد یا قرارداد یکی از بازیکنان خارجی موثر این تیم یعنی ماتوسی و شیمبا نشد. بنابراین شاید همه این مبلغ به ایران نرسیده، خرج شده و بین تیم و همراهان با نام های مختلف پخش و خرج شده باشد!

بر اساس قوانین AFC تیم‌ها به ازای هر پیروزی ۵۰ هزار دلار و برای هر تساوی ۱۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد.

بر همین اساس، بابت کسب دو پیروزی، سه تساوی و سه شکست ۱۴۷ هزار دلار معادل ۳ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان درآمد عاید باشگاه فولاد خوزستان شده است.

 

پرسپولیس و استقلال چشم به جایزه قهرمانی دارند

دو تیم برتر ایرانی حاضر در این رقابت ها، استقلال و پرسپولیس بودند که عملکرد مطلوبی ثبت کردند و قاعدتا پول خوبی هم به جیب زدند؛ هرچند تحریم ها فعلا مانع برداشت این مبالغ است.

این درآمد موقت تا این مرحله از رقابت‌ها برای پرسپولیس ۳۹۵ هزار دلار معادل ۹ میلیارد تومان، استقلال ۳۱۵ هزار دلار معادل ۸ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان، تراکتور ۲۸۵ هزار دلار معادل ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده است.

پرسپولیس که در سه سال اخیر دو بار تا فتح جام آسیایی پیش رفته، خوب می داند که این ارقام مقابل میزان جایزه قهرمان مسابقات و حتی تیم فینالیست هیچ است.

ای اف سی ۵ میلیون دلار یعنی چیزی بیش از ۱۰۰میلیارد تومان به تیم قهرمان و به تیم نایب قهرمان هم چیزی حدود دو میلیون و هفتصد هزار دلار آمریکا پرداخت می کند که دو بار کسب این پاداش هم نتوانست بدهی پرسپولیس و مدیران دولتی اش را خشک کند!

یقینا استقلال هم تنها علاج خود برای عبور از بحران مالی و بدهی های نجومی جاری را کسب جایزه اصلی رقابت ها می داند چراکه کسب پاداش چند برد کفاف مخارج و غرامت قرارداد خارجی ها و خسارت فسخ با آنها را نمی دهد.

 

تقسیم پاداش فینال در هیات مدیره بسان غنایم جنگی

یادمان نرفته که سه سال پیش، هیات مدیره وقت پرسپولیس، درآمد حاصل از صعود به فینال را طی یک مصوبه عجیب بین خودشان و بازیکنان و مربیان تقسیم کرد و ته حساب چیزی برای نفرات بعدی نگذاشت تا پرسپولیس برای پرداخت قرارداد یک میلیون یورویی سرمربی موفق کروات خود هم به دادگاه فیفا برود و ماجرایش تا تابستان قبل ادامه یابد.

باشگاه های ايرانی و مدیران حاکم بر آن، آنقدر حرفه‌ای و کارآزموده و باتجربه شده اند که دیگر عکس و فیلمی هم از این حضور پررنگ به داخل کشور درز و نشر نکند. 

باید گفت، حضور اجباری و تحمیلی تیم‌های ایرانی در زمین حریفان، اگر برای فوتبال کشورمان نان چندانی نداشت، برای همراهان گمنام و غیرمرتبط آب خوبی داشت.

هنوز هم خبری از رسیدگی و گزارش نهادهای نظارتی بر تشدید این اتفاق عجیب و شوم در نظام باشگاه‌داری دولتی ایران نیست. 

نویسنده: مجید کوهستانی 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
کشور اسلامی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
ایجا باید یادی کرد از تیم های شهرستانی که در لیگ به کمک داوران و کمیته انضباتی و حمایت صدا و سیما حقشان خورده شد تا این دو تیم محبوب به درآمد برسند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
ناشناس ۱۲:۴۲! منظورت از "حقشان خورده شد"در این پاسخت چیه؟به کمک داوران و کمیته انضباطی و حمایت صدا و سیما؟تهمت نزن. آیا پرسپولیس و استقلال از داوری ضربه ندیدن؟آیا همیشه از اجرای احکام کمیته انضباطی (که نوشتی انضباطی)همه طرفداراشون راضی بودن؟منظورم از این سوالا در این قسمت، این نیست که اون داوری ها و احکام انضباطی از عمد برای ضربه زدن به پرسپولیس و یا استقلال بود و یا اون احکام درست یا غلط بود.پرسپولیس و استقلال با اون قدر طرفداری که دارن درآمد خوب و مناسبی از پخش تلویزیونی بازیاشون دارن؟پرسپولیس و استقلال هم در ایران متعلق به فقط یک قومیت نیستن و یک جایگاه فراقومیتی در ایران دارن و طرفدارانشون در فقط یک شهر و فقط یک منطقه از ایران هم نیستن.نکته بعد اینکه از نظر تو همه غیر تهرانی ها نباید طرفدار پرسپولیس و استقلال باشند ولی همه ترک زبانان در ایران اهل هر شهری که باشن باید طرفدار تراکتور باشن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
ولی ظاهرا دو بار کسب این جایزه توسط پرسپولیس،. خوب تونست پول بازیکنا و بدهکاریهای استقلال رو بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
همیشه چند مگس دور شیرینی باید باشه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
خب اگه مدیران این تیم‌ها رو به وقت بدهکاری دراز میکنید حالا حق ندارن از موفقیت تیمشون لذت ببرن؟
ناشناس
|
Germany
|
۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
انصافا فولاد از استقلال و پرسپولیس و تراکتور بهتر بازی کرد فولاد با تیم اول قطر و عربستان بازی کرد پرسپولیس به تیم ۸م امارات برای حذف تیم های ایرانی باخت و گوای هند هم را شکست داد.دیگه اول نمی شد آبروی لیگ ایران را می برد
مجید
|
France
|
۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
اینا که رایگان رفتن. خب مارو هم باخودشون میبردن چی میشد؟؟ آدم اینقدر بخیل؟!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
بعد می گن فساد تو این مملکت نداریم. الان متوجه میشم که کار درست و بدون رانت و دزدی در این مملکت جرم محسوب می شه و دزدی و مال مردم خوری عین حق بوده و باید خورد یه اب هم روش.
رضوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
هرچه به گندد نمکش می زنند وای به روزی که .......وقتی بعضی از اعضای نظارتی سازمان هم همراه تیمها بودن و جز سیاهی لشگر اونوقت کی باید جلؤ اونارو بگیره
عبد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
واقعا قرار نیست کسی به فساد سازمان یافته فوتبال ایران ورود پیدا کنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
آدم مومن،طرف زن و بچه وداماد ...برد تو سازمان ملل ،برای سخنرانی سالیانه،تا دلت بخواد از عدالت هم،سخن می گفت،البته خودش و طرفدارانش میگفتن هاله ی نور هم دیده،بنده شخصا چیزی ندیدم،شاید چون بصیرتم کم بوده ندیدم.
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
تا بوده همین بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
مدیران خجالت نمی کشند؟ آخه وقاحت هم حد و مرزی دارد.
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
عمرا یه جا تو این مملکت پیدا کنی که فساد، رانت، اختلاس و دزدی نداشته باشه! مسئولین محترم مرسی!
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
پرسپولیس ۳۹۵ هزار دلار معادل ۹ میلیارد تومان، استقلال ۳۱۵ هزار دلار معادل ۸ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان !!!!!
دلار برا پرسپولیس چند حساب کردید ؟ برا استقلال چطور ؟
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
خوب البته در کل به نفع بیت المال بوده برای اینکه اگر ما میزبان بودیم از جیب مردم بیچاره باید خرج هتل و بلیط تیمهای پولدار عربستانی و قطری و .... میدادیم ولی الان برای مردم بیچاره مجانی شده و بین المال خرج نشده.
پس خدا رو شکر که میزبان نبودیم....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
اینجا ایرانه مهد کلاهبرداری و فرصت طلبی و سواستفاده از امکانات و رانتخواری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
30میلیاردتومان هم شدپول؟
فریدون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
روز بخیر ، برای اخذ ویزا و بلیط هواپیما برای عربستان و حتی هند میباید بطور رسمی اسامی اعضا تیم
فوتبال ، کادر فنی و مدیران هر تیم با اعلام سمت و همراهان نیز نا اسم رسم اعلام شود
که دقیقا صورت اسامی آنها در باشگاه ، وزارت ورزش ، خروجی فرودگاه و بویژه ویزای اخذ شده وجود دارد
تابناک یکبار برای همیشه بجای انشا نوشتن و بکم بکم. معروف این اسامی که تحت هیچ شرایط محرمانه
نیست اخذ و منتشر کنید
وزارت ورزش موظف است این لیستها را دقیقا در اختیار خبرگزاری‌ها و جراید قرار دهد
ببینم چه میکنید خسته شدیم از تکرار سو استفاده افراد و شرکتها و مسئولین ورزشی در سفرهای خارجی
به تو چه؟!
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
چرا ستاره پرسپولیس تو تیتر تون نیست؟!!
استقلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
پيروزي ستاره نداره
پیام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
اگه پولی نیست ۱۰ درصدش بده به من اگه راست میگی!!!
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
فقط ی تیم اینکار رو کرد و همه هم می دونن کدوم تیمه
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
از همه جا بوی گند فساد بلند است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
شما خودت تو یه حساب کتاب ساده اختلاس میکنی و برای پرسپولیس دلار ۲۲ هزارتومنی قائل میشی برای استقلال ۲۶ بعد از بقیه ایراد میگیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
ناز شصت مسئولین
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی شهرآورد تهران