بازدید 24493
با افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر، دوباره موضوع خرید و فروش امتیاز مسکن ملی در فضای مجازی رونق گرفته است. آیا خرید و فروش امتیاز مسکن ملی قانونی است؟ خرید امتیاز مسکن ملی تضمینی بر مالکیت است؟ این خرید و فروش با چه مکانیزمی انجام می‌شود؟
کد خبر: ۱۰۴۹۴۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳ 02 May 2021

گرانی مسکن و بازار سیاهی برای فروش امتیاز مسکن ملی

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ طرح مسکن مهر که مربوط به دولت قبل بود، از گردونه بازار مسکن خارج و قرار شد تا مسکن اجتماعی جایگزین آن شود.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی در آن زمان، در دوران چند ساله وزارت خود مسکن اجتماعی را تنها روی کاغذ نگه داشت و با رفتن او و تکیه محمد اسلامی بر وزارت راه و شهرسازی، مسکن اجتماعی هم کنار رفت و طرح مسکن ملی مطرح شد.

طرح مسکن ملی از شهریور ماه سال ۱۳۹۸ به اجرا درآمد و متقاضیان استان‌های مختلف برای دریافت این مسکن نام نویسی کردند.

مسکن ملی نیز حواشی به همراه داشت که از آن جمله می‌توان به خرید و فروش امتیاز آن در ماه‌های اخیر اشاره کرد. البته خرید و فروش امتیاز مسکن ملی چیزی نیست که به تازگی اتفاق افتاده باشد، اما به دلیل آن که قیمت مسکن بسیار در این ماه‌ها رشد کرده، این روز‌ها بسیار دیده می‌شود که فروش امتیاز مسکن ملی به خصوص در فضای مجازی آگهی می‌شود.

 

گرانی مسکن و بازار سیاهی برای فروش امتیاز مسکن ملی

گرانی مسکن و بازار سیاهی برای فروش امتیاز مسکن ملی

 

دلیل فروش امتیاز مسکن ملی چیست؟

افزایش قیمت مسکن از یک سو و همچنین ناتوانی در واریزی‌ها توسط متقاضیان از سوی دیگر باعث شده است تا هم متقاضی برای خرید امتیاز مسکن ملی باشد و هم فروشنده. برخی فروشندگان امتیاز مسکن ملی با توجه به اینکه توانایی ندارند تا مبالغ خواسته شده را واریز کنند، برای جلوگیری از سوخت شدن امتیاز خود، اقدام به فروش امتیاز مسکن ملی می‌کنند.

دلیل دیگر برای فروش امتیاز مسکن ملی نیز این است که برخی گویا صاحب خانه بوده اند، اما باز هم توانسته اند امتیاز مسکن ملی را دریافت کنند و الان به دلیل عدم نیاز امتیاز آن را به متقاضیانی که کم هم نیستند می‌فروشند.

یک مشاور املاک نیز در این رابطه به ایرنا گفت: خریدار و فروشنده هر دو به سود خود فکر می‌کنند. وقتی که ۴۰ میلیون تومان آورده به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان تبدیل شود، قطعا خریداری که برای تامین آورده‌های بعدی مشکل دارد با میل و رغبت برای فروش اقدام می‌کنند.


امتیاز مسکن ملی را چگونه واگذار می‌کنند؟

اغلب آگهی‌های مسکن ملی، با قیمتی در حدود ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان آگهی شده‌اند و فروشنده در آگهی ذکر کرده که امتیاز خود را با تعهد محضری به خریدار منتقل می‌کند؛ اما چگونه این کار انجام می‌شود؟

یکی از صاحبان این آگهی‌ها طی گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌ها اعلام کرد: پیامک دعوت به واریز ودیعه نخست مسکن ملی برای او ارسال شده و پس از فروش حواله، خریدار باید این وجه را به‌حساب بانک مسکن واریز کند؛ اما همچنان امتیاز مسکن ملی به نام شخص فروشنده خواهد ماند و او با حضور در دفتر اسناد رسمی متعهد می‌شود آن امتیاز را پس از تحویل واحد به خریدار تسلیم کند؛ بنابراین، با توجه به اینکه متقاضیان مسکن ملی باید در مرحله اول ۳۰درصد کل بهای تمام‌شده را پرداخت کنند، خریدار حواله مسکن ملی باید علاوه بر وجهی که به‌عنوان خرید امتیاز به صاحب امتیاز پرداخت می‌کند، رقمی در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان نیز به‌عنوان آورده متقاضی به‌حساب بانک مسکن واریز کند.


خرید و فروش امتیاز مسکن ملی قانونی است؟

پاسخ این پرسش خیر است. از اواخر سال ۱۳۹۸ که موضوع خرید و فروش امتیاز مسکن ملی مطرح شد، محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، هر نوع خرید و فروش امتیاز واحد‌های اقدام ملی را غیرقانونی دانست و هشدار داد که تضمینی برای پولی که بابت این موضوع پرداخت می‌شود، وجود ندارد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز در این خصوص به تازگی اظهار داشت: فروش امتیاز مسکن ملی غیرقانونی است و اشخاصی که امتیاز طرح اقدام ملی خودشان را می‌فروشند اقدامی غیرقانونی انجام داده اند، فرم «ج» آن‌ها قرمز شده و این امتیاز را از دست خواهند داد.

مهدی هدایت مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس نیز طی مصاحبه‌ای در ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ گفت: معامله امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است و خریداران به صرف داشتن امتیاز امکان خرید و فروش ندارند و آن‌ها هیچ قراردادی ندارند و هنوز واحدی تعیین نشده تا برای خرید و فروش آن اقدام کنند.


خریداران امتیاز مسکن ملی، مراقب باشید

همان گونه که گفته شد، خریدار امتیاز مسکن ملی به جز یک تعهد محضری، هیچ سند دیگری در دست ندارد و ممکن است بعد از تکمیل واحد‌ها و با توجه به افزایش قیمت مسکن، فروشنده امتیاز تمایلی به تحویل مسکن نداشته باشد! همچنین خریداران این موضوع را نیز مدنظر قرار دهند که ممکن است در صورت حتی تحویل مسکن، سند رسمی آن چند سالی تحویل مالک نشود و همین مساله نیز به چالشی جدی برای معامله‌کنندگان امتیاز مسکن ملی تبدیل خواهد شد.

همچنین خریداران باید مراقب کلاهبرداران در این زمینه هم باشند. خرید و فروش امتیاز مسکن ملی مشابه فروش حواله‌های خودروست که در آن‌ها نیز فروشنده کلاهبردار، حاضر است به هر مبلغی خریدار را به دام بیندازد و بعد از آن یکباره غیب می‌شود! به علاوه با توجه به اینکه سند رسمی در بین نیست، ممکن است فروشنده، امتیاز مسکن ملی خود را به چندین نفر بفروشد.


به هر صورت باید خریدارانی که به دنبال خرید امتیاز مسکن ملی هستند، مراقب باشند، چون هشدار‌های لازم از سوی مسئولین داده شده و ممکن است در ازای چند میلیونی که پرداخت می‌کنند و امتیاز می‌خرند، در نهایت چیزی عاید آن‌ها نشود و با مشکلات قضایی هم رو به رو شوند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
مسکن مرد
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
خونه رو الان نصف قيمت هم بدي نميخرن با اين دلار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
بیشتر کسانی که در طرح هایی مانند مسکن مهر و ملی ثبت نام می کنند در این خانه ها ساکن نمی شوند و فقط برای سود فروش امتیاز و خانه ثبت نام می کنند و این امکان را دولت و مجلس برای آنها فراهم می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
ای خدا خودت یه فکری به حال این مردم فلک زده کن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
من از خدامه این خونه روبگیرم وخودم ساکن بشم چون از مستاجری واقعا خسته شدم
۵۱۷۳
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
مسکن آنقدر رشد قیمت غیرمنطقی نسبت به درآمد داشته که رکود سنگینی پیش رو خواهد داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
شما خواستید مردم رو خونه دار کنید یا خونه خراب من که برا مسکن ملی ثبت نام کردم از کجا بیارم 5تا چهل میلیون بدم باید پول ساخت رو خرد خرد بگیرن ن چهل میلیون چهل میلیون اگه چهل میلیون داشتم مسکن می‌خوام چکار آقای وزیر راه و شهرسازی قسط ها رو خرد خرد کن کسی چهل میلیون ندارن پول نون خشک هم نداریم
فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
نخرید ارزون میشه بفهمین این موضوع رو به بدبختی عادت چرا کردیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
تا جایی که میدونم توشهر ما گفتن قیمت مشخص نیست هی بهانه بعد با راند وپارتی دوتا دوتا فروختن به دکترا که اونم فقط خریده که باش تجارت کنه کشور همه دوز مردم خودشون هم رحم ندارن
ناشناس
|
Germany
|
۰۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
این طرح ها هم مثل مالیات برخانه های خالی، توخالی و پوچ و حتی مضر و پرایراد است
م.ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
فقط پولدارا خونه میگیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
ثروتمندان وپولداران اگر رحم به فقرا کنن حسودیشون گل نکنه همه چی درست میشه. اگر بزارن....چون بی پولا صداشون حرفاشون خریداری نداره.این پولدارا هستن که با پول کارشون جلو میره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
مسکنملی ثبت نام کردم خوب چهل میلیون میخاند ومن توی شرکت کار مکنم. برجی سه چنین یک ملیون اجاره خونه یک ملیون قسط واسه پول پیش خونه وام گرفتم دوتا بچه وخانواده برق و گاز هزار کوفت دیگه. آنوقت جالبه شرکت هم سه تا چهار ماه از حقوق خبری نیست. وقتی هم که بده. یک ال دو حقوق شاید در دلها کنه نفس بکشیم اخراجی آقا برو بیرون.
پژمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
واقعا هفت ماهه ماشینمو فروختم ریختم تو مسکن ملی
کیه رسیدگی کنه
۶ ماه ۵۰ میلیون ؟ کجاست تو حساب من تو حساب مسکن ملی زمینش کجاست
تورو خدا رسیدگی کنید
خسته شدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
این مردم هو شیار شدند این تو بمییرهها لز ان تو تو بمیری نیست..مال گران و بد بیخ ریش صاحبش ۵ سال انها خالی نکه داشتید باز هم انخا را خالی نگه دارید یا حراجشان کنید به متری یک میلیون
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
کسانی که این طرح رو اجرا کردن فکر میکنن همه مثل خودشون حقوق بالا و امتیاز های خوبی میگیرن و همه مث خودش پولدارن که این مدل خونه میخوان بدن با قیمت تماشده اونم به مبلغ ۴۰۰ویا ۵۰۰میلیون یا بیشتر دلت خوشه مرد مومن مردم نون شب ندارن با پولدارا هم نشینی میکنید فکر میکنید همه مث خودتتونن
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
واقعا اگه کسی ۴۰۰ میلیون داشته و منتظر مونده این دولت براش مجتمع ۲۰ واحدی بسازه بده با این قیمت... چرا دو سال پیش نگفتین انقدر طولش میدیم تا متری به ۷ ۸ شایدم بیشتر برسه حالا که فقط پی کندین کاری جلو نرفته ...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین سیل جنگ یمن بودجه 1401 روابط ایران و روسیه اومیکرون