بازدید 38111
۵
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس مثبت بسته شد، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ رشد سهام آسیا اقیانوسیه در واکنش به اجلاس فدرال‌رزرو، قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار خواهد رسید، ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی چند میلیارد دلار شد؟ و شرکتی که به جرم انحصارطلبی ۱۰ درصد کل درآمد جهانی‌اش جریمه می‌شود را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۴۸۹۰۲
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳ 29 April 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس مثبت بسته شد، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟  رشد سهام آسیا اقیانوسیه در واکنش به اجلاس فدرال‌رزرو، قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار خواهد رسید، ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی چند میلیارد دلار شد؟ و شرکتی که به جرم انحصارطلبی ۱۰ درصد کل درآمد جهانی‌اش جریمه می‌شود را در بر دارد.

شاخص کل بورس مثبت بسته شد

در پایان معاملات آخرین روز کاری بازار سرمایه، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۵  هزار و ۷۲ واحدی معادل ۰.۴۲ درصد به یک میلیون و ۲۰۷ هزار و ۷۰۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۲۳ واحدی به ۱۷ هزار و ۶۶۰ واحد رسید.

واکنش بانک مرکزی به شایعه چاپ پول برای بورس

روابط عمومی بانک مرکزی در پیامی توییتری اعلام کرد: همان‌طور که در پیام دیروز ریاست کل آمد، بانک مرکزی با فروش ۲۰۰میلیون دلار منابع اختصاص یافته به صندوق توسعه ملی و ریال جمع‌آوری‌شده از آن، برای کمک به بورس، موافقت کرده است. در این مورد بانک مرکزی اقدام به تسعیر منابع غیرقابل دسترس صندوق که به معنای چاپ پول باشد، نخواهد کرد.روز گذشته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یک پست اینستاگرامی اعلام کرد، دو جلسه با رئیس‌جمهور و رئیس مجلس درباره بورس داشته و اراده جمعی مجلس و دولت بر حمایت از بازار سرمایه و اقدام برای افزایش اعتماد سهامداران به بازار بورس است و تصمیمات اخذ شده در جهت حمایت از بورس و به‌خصوص سهامداران خرد است. او در ادامه افزود: مجاز بودن بانک‌ها در اعطای تسهیلات به کارگزاری‌ها، پیشنهاد مستثنی شدن بانک‌ها از قانون رفع موانع تولید در خرید سهام بورسی غیرمدیریتی، فروش ۲۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی و پرداخت معادل ریالی آن به صندوق تثبیت سهام و نیز اصلاح نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها، مواردی از موافقت‌های بانک مرکزی بود.

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۸ میلیون و ۵۱ هزار و ۴۵۴ تومان رسید که نسبت به دیروز ۱.۴ درصد معادل ۱۱۱ هزار و ۸۸۶ تومان افزایش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۴ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۸۷۲ تومان رسیده است. 

رشد سهام آسیا اقیانوسیه در واکنش به اجلاس فدرال‌رزرو

سهام آسیا اقیانوسیه پس از اینکه فدرال‌رزرو در پایان اجلاس سیاست‌گذاری خود اعلام کرد نرخ بهره خود را نزدیک به صفر نگاه خواهد داشت و ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه خریداری خواهد کرد، رشد کردند. جامع‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه بدون سهام ژاپن ۰.۳۸ درصد بالا آمد. بازارهای سهام ژاپن امروز به علت تعطیلات رسمی بسته بودند. کامپوزیت شانگهای چین ۰.۱۷ درصد رشد کرد در حالی که شاخص هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ ۰.۶۲ درصد به ارزش خود افزود. ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۴۲ درصد بالا آمد و کوسپی کره‌جنوبی با رشد ۰.۲۲ درصدی روبه رو شد.

قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار خواهد رسید

رویترز: بانک آمریکایی گلدمن ساکس برآورد کرد، در شش ماه آینده قیمت شاخص نفت خام برنت به ۸۰ دلار برای هر بشکه و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی به ۷۷ دلار برای هر بشکه برسد. این بانک با اشاره به تسریع واکسیناسیون در اروپا و در پی آن افزایش مسافرت‌ها، اعلام کرد: انتظار داریم تقاضای نفت در ۶ ماه آینده به‌طور بی‌سابقه‌ای و به مقدار ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. گلدمن ساکس ادامه داد: کاهش محدودیت سفرهای بین‌المللی در ماه می، سبب بهبود تقاضای جهانی سوخت جت به مقدار یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز می‌شود.

ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی چند میلیارد دلار شد؟

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۰۸۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۳۲ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۵۲ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌کوین دوازده سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.  

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۴ هزار و ۸۲۱.۶۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۱۶ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۲۷۲۹.۶۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۵ درصد افزایش 

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۱.۲۴ درصد افزایش

۳- بایننس کوین

قیمت: ۵۵۹.۴۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۶۱ درصد کاهش

۴- ریپل

قیمت: ۱.۳۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۴۴ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۸۹ درصد کاهش

۵- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۶- کاردانو

قیمت: ۱.۳۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۹۲ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۳۱ درصد افزایش

۷- دوج کوین

قیمت: ۰.۳۰۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۳.۷۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۰۹ درصد کاهش

۸- پولکا دوت

قیمت: ۳۳.۶۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۳۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۳۹ درصد کاهش

۹- یونی سواپ

قیمت: ۴۲.۳۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۳۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۷.۸۲ درصد افزایش

۱۰- لایت کوین

قیمت: ۲۵۴.۲۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۲۸ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۶ درصد کاهش

خودروسازی که ۲.۵ میلیارد دلار بیتکوین دارد

سی ان بی سی: در حالی که پیش از این تنها خبر سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری خودروسازی تسلا روی بیتکوین رسانه ای شده بود، صورت های مالی ارایه شده توسط این شرکت به سهامداران نشان می دهد که این مبلغ بیشتر از چیزی است که پیشتر اعلام شده بود. طبق این صورت های مالی، تا پایان ماه مارس با ارزش ترین برند خودروسازی جهان چیزی حدود ۲.۵ میلیارد دلار بیتکوین داشته است.

طبق اعلام تسلا، این شرکت در سه ماه نخست امسال از طریق فروش بخشی از بیتکوین های در اختیار خود ۱۰۱ میلیون دلار سود خالص کسب کرده است. تسلا سال گذشته بهترین عملکرد را در بین شرکت های بزرگ بورسی آمریکا داشت اما در سه ماهه نخست امسال ارزش سهام آن ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد ( البته ریزش ارزش سهام در سه ماهه نخست سال تنها محدود به تسلا نبوده و بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر دچار این مشکل شده اند)  که ۱.۶ درصد ریزش آن مربوط به معاملات بورسی روز چهارشنبه بود. 

شرکتی که به جرم انحصارطلبی ۱۰ درصد کل درآمد جهانی‌اش جریمه می‌شود

راشاتودی: گزارشات حاکی از آن است که قانون‌گذاران اروپا شرکت اپل را به اندازه ۱۰ درصد درآمد جهانی این شرکت جریمه خواهند کرد. اولین پرونده جریمه آنتی‌تراست اتحادیه اروپا علیه غول تکنولوژی آمریکا، حالا دو سال پس از شکایت شرکت پخش آنلاین موسیقی، اسپاتیفای، به نتیجه می‌رسد. طبق این گزارش ها، مقامات اروپا همین هفته اپل را به علت اقدامات انحصارطلبانه جریمه خواهند کرد. اسپاتیفای در شکایت خود علیه اپل که در کمیسیون اروپا به ثبت رساند اعلام کرد که اپل نرم‌افزارهای پخش موسیقی رقیب با نرم‌افزار اپل‌موزیک را ناعادلانه به شدت محدود کرده است و همچنین این نرم‌افزارها را مجبور می‌کند برای استفاده روی گوشی‌های اپل و پرداخت‌های درون برنامه‌ای ۳۰ درصد درآمد خود را به اپل بدهند.

اولتیماتوم مجلس به وزیر جهاد کشاورزی

سید جواد ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اقدام غیرقانونی دولت در دور زدن شورای قیمت گذاری و افزودن یکهزار تومان به عنوان جایزه تسریع در تحویل به قیمت گندم اظهار داشت: باید شورای قیمتگذاری محصولات استراتژیک که بر اساس قانون تشکیل شده، قیمت خرید تضمینی گندم را تعیین کند و دولت نمی‌تواند تحت عنوان تعیین جایزه، قانون و شورای قیمت گذاری را دور بزند. وی افزود: این اقدام دولت را در شأن کشاورزی کشور نمی‌دانیم. مگر کشاورزان صدقه‌بگیر هستند که دولت می‌خواهد هزار تومان جایزه به آنها بدهد؟! ساداتی‌نژاد با تأکید بر اینکه کشاورزی یک بنگاه تولیدی و واحد اقتصادی است، گفت: گندم هزینه تمام شده تولید دارد و بر این اساس باید با یک سود معقول از کشاورزان خریداری شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شورای قیمتگذاری محصولات استراتژیک که رئیس آن، وزیر جهاد کشاورزی است، باید هفته آینده قیمت گندم را تعیین و اعلام کند چرا که برداشت گندم نیز مدتی است که در کشور آغاز شده است. وی با تأکید بر اینکه قیمت گندم باید واقعی باشد و بر این اساس محصول خریداری شود، گفت: مصوباتی مانند تعیین جایزه هزار تومانی برای تأمین گندم معنایی ندارد و قانون باید در این خصوص رعایت شود. ساداتی‌نژاد درباره اینکه اگر شورای قیمتگذاری محصولات استراتژیک هفته آینده قیمت را اصلاح نکند، با واکنش مجلس مواجه خواهد شد، افزود: اگر این کار انجام نشود، مصداق ترک فعل است و ما آن را به قوه قضائیه ارجاع خواهیم داد.

پای کرونا روی گلوی سومین اقتصاد آسیا

در حالی که هند هنوز به شدت درگیر تبعات موج‌های قبلی شیوع کرونا در این کشور است، شکل گیری موج جدید که بسیار گسترده‌تر از موج‌های قبلی است فعالیت‌های اقتصادی این کشور را به شدت تحت تأثیر قرار داده و کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که رشد اقتصادی هندی‌ها را کاهش دهد. تعداد مبتلایان در هند در یک روز حالا به رقم ۳۲۳ هزار تن رسیده که مجموع مبتلایان این کشور را به ۱۷.۵ میلیون تن رسانده است. برخی ایالات‌ هندی به خاطر شیوع کرونا دست به اعمال قرنطینه و محدودیت زده اند. سونال وارما، کارشناس ارشد موسسه نامورا، می‌گوید: سال مالی جدید هند در ماه آوریل آغاز شده و به طور قطع، شاهد آسیب به رشد اقتصادی این کشور خواهیم بود. این کارشناس اقتصادی پیش بینی کرد که رشد اقتصادی هند برای ماه‌های آوریل تا ژوئن به خاطر کرونا ۱.۵ درصد منفی شود. وی تأکید کرد با توجه به حجم قرنطینه اعمال شده در ایالات‌ هند، احتمال منفی شدن رشد اقتصادی این کشور زیاد است. اما در عین حال هنوز امیدواریم برای سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی دو رقمی داشته باشیم.

یارانه ۲۰۵ هزار تومانی امشب به حساب چه کسانی واریز می‌شود؟

بر اساس اطلاعیه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، هجدهمین مرحله یارانه معیشتی مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری به جهت مصادف شدن با روز جمعه، یک روز زودتر از موعد مقرر هر ماه و امروز پنج‌شنبه نهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ساعت ۲۴:۰۰ به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. همانند دوره‌های قبل، خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند کرد. گفتنی است؛ پنجمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوار‌هایی که این وام را دریافت کرده اند کسر خواهد شد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
حکیم ابوالقاسم فردوسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
دیگه اینو یک بچه دو ساله هم میدونه که مدام داره پول جدید خلق میشه و پایه پولی فرت و فرت میره بالا تا حقوقیها هر روز چند هزار میلیارد تومن سهام بادکرده بخرن و بندازن ترشی . بجای اینکه بذارن حباب چند صد هزار واحدی شاخص بورس تخلیه بشه ، با دستی نگهداشتن بالای شاخص و محدودیت نوسان منفی مدام دارن بقیمت ایجاد تورم شدید برای اقتصاد و کل مردم مثلا سر پا نگهش میدارن !! آقای روحانی بالاغیرتا این طرز اداره اقتصاد مملکته ؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
پول پاشی یارانه ای جز ابر تورم نتیجه دیگری نخواهد داشت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
بورس نیاز به پول ندارد اعتماد باید باشه و اعتماد برگرده همین
mahmud
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
آخه این چه ریزش سنگین دلار به قول شما که تمام مواد اولیه تمام اجناس تمام لوازم یدکی داره هزار برابر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
یارانهاراافزایش ندادندچرایارانه120هزاری رابه مردم ندادن قول دادندوندادندیارانه را
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین دعای روز بیست و هفتم رمضان