بازدید 14062

آغاز جدال حساس سهراب و کیانوش برای وزن ۹۶ کیلو المپیک

سهراب مرادی و کیانوش رستمی برای جبران اختلاف امتیازی که دارند و به نوعی بخواهند خیال شان تا حدودی راحت باشد باید حتما بیش از ۱۱۰۰ امتیاز بگیرند. در واقع رکورد مجموع رستمی باید ۴۰۰ باشد و برای سهراب مرادی ۴۰۵ کیلوگرم به بالا باشد.
کد خبر: ۱۰۴۷۳۹۹
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱ 21 April 2021

حساس‌ترین رقابت وزنه برداری برای ایران از فردا آغاز می‌شود تا تکلیف المپیکی شدن سهراب مرادی و کیانوش رستمی مشخص شود.

به گزارش تابناک ورزشی، مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا که گزینشی المپیک توکیو نیز است در تاشکند ازبکستان در حال برگزاری است. ایران در دسته ۹۶ کیلوگرم به دنبال گرفتن سهمیه المپیک است و سهراب مرادی و کیانوش رستمی نفراتی هستند که هر چه در چنته دارند را باید بگذارند تا بتوانند در قهرمانی آسیا امتیازاتی که عقب هستند را جبران کنند.

و به نوشته ایسنا؛ سیستم کسب سهمیه المپیک در وزنه برداری تغییر کرده است و سهمیه از طریق رنکینگ توزیع می‌شود. هشت وزنه بردار اول اوزان المپیکی موفق به کسب سهمیه می‌شوند که البته در هر وزن فقط یک وزنه بردار از هر کشور می‌تواند سهمیه بگیرد. پس از آن بهترین نفرات قاره‌ها در رنکینگ نیز سهمیه می‌گیرند.

آغاز جدال حساس سهراب و کیانوش برای وزن ۹۶ کیلو المپیک

مرادی و رستمی به دلیل اختلاف امتیازی که با دیگر وزنه برداران بالای رنکینگ دارند، امکان این را ندارند که جزو هشت نفر باشند بنابراین برای بهترین وزنه بردار قاره آسیا شدن رقابت می‌کنند. رقیب این دو وزنه بردار هم از قرقیزستان و چین تایپه هستند. از این رو رقابت در روز‌های پنجشنبه، جمعه و شنبه بسیار حساس است.

فردا (پنجشنبه) کیانوس رستمی در دسته ۸۹ کیلوگرم وزنه می‌زند، سهراب مرادی و وزنه بردار چین تایپه در روز جمعه در دسته ۹۶ کیلوگرم و وزنه بردار قرقیزستان شنبه هفته آینده در دسته ۱۰۲ کیلوگرم به روی تخته می‌روند.

آنچه مشخص است، سهراب مرادی و کیانوش رستمی برای جبران اختلاف امتیازی که دارند و به نوعی بخواهند خیال شان تا حدودی راحت باشد باید حتما بیش از ۱۱۰۰ امتیاز بگیرند. در واقع رکورد مجموع رستمی باید ۴۰۰ باشد و برای سهراب مرادی ۴۰۵ کیلوگرم به بالا باشد.

نحوه تعیین امتیاز وزنه برداران بر اساس سیستم امتیاز دهی روبی است. وزنه برداران باید در شش مسابقه شرکت می‌کردند و بیشترین امتیازاتی که در چهار مسابقه گرفته اند، برای آن‌ها محاسبه می‌شود. وزنه برداران در سه دوره شش ماهه فرصت داشتند که در مسابقات گزینشی المپیک شرکت کنند و امتیاز بگیرند.

مشکل اصلی سهراب مرادی و کیانوش رستمی این است که در دوره دوم، امتیاز چشم گیری به دست نیاوردند. کیانوش رستمی اصلا امتیازی نگرفت و مرادی هم ۹۰ امتیاز به دست آورد.

وضعیت امتیازی چهار وزنه بردار

سهراب مرادی:

او در پنج مسابقه گزینشی شرکت کرده است که امتیاز سه مسابقه برای او لحاظ شده است.

او در حال حاضر ۲۱۳۷ امتیاز دارد.

کیانوش رستمی:

او در پنج مسابقه گزینشی شرکت کرده است. امتیاز چهار مسابقه برایش محاسبه شده که جمع کل امتیازاتش ۲۸۵۲ امتیاز است. کمترین امتیاز او ۸۱۰ است که از گرند پری تایلند گرفت و اگر امتیازش در قهرمانی آسیا بالاتر باشد، ۸۱۰ امتیاز از مجموع امتیازاتش کسر و امتیاز این مسابقه جایگزین می‌شود.

رسول بیکف از قرقیزستان:

او بیش از شش مسابقات گزینشی شرکت کرده است. مجموع امتیازات او از چهار مسابقه محاسبه شده، ۳۲۱۸ است. کمترین امتیاز او ۸۱۰ امتیاز است که در جام فجر ایران کسب کرده است و در صورتی که در قهرمانی آسیا امتیاز بالاتری بگیرد، ۸۱۰ امتیاز از مجموع امتیازاتس کسر و امتیاز قهرمانی آسیا جایگزین می‌شود.

جن چن پو از چین تایپه:

او در پنج گزینشی المپیک شرکت کرده است و امتیاز ش از چهار مسابقه ۳۰۶۶ است. کمترین امتیاز او ۶۸۱ امتیاز است که در قطر کاپ کسب کرد واگر امتیازش از قهرمانی آسیا بالاتر باشد، جایگزین ۶۸۱ امتیاز خواهد شد.

امتیازات چهار وزنه‌بردار با کسر کمترین امتیاز که نشان می‌دهد امتیاز قهرمانی آسیا چقدر می‌تواند تعیین کننده باشد:

رسول بیکف از قرقیزستان: ۲۴۰۸ امتیاز
جن چن از چین تایپه: ۲۳۸۵ امتیاز
سهراب مرادی: ۲۱۳۷ امتیاز
کیانوش رستمی: ۲۰۴۱ امتیاز

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری