بازدید 51663
سرانجام پس از گذشت شش سال از تصویب قانون مالیات ستانی از خانه‌های خالی، ثبت املاک در سامانه ملی املاک و اسکان از امروز به منظور شناسایی خانه‌های خالی آغاز شد. چه خانه هایی، خالی از سکنه تلقی می‌شوند و مالیات متعلق به آن‌ها چقدر است؟ آیا باید همه مالکان برای ثبت املاک خود اقدام کنند؟
کد خبر: ۱۰۴۴۸۵۳
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶ 08 April 2021

نوبت بندی و ثبت اطلاعات ملک آغاز شد/ مالکان خانه‌های خالی به خط می‌شوند/ مالیات ستانی از خانه‌های خالی چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

قیمت مسکن در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته و یکی از راهکارهایی که برای جلوگیری از احتکار و افزایش قیمت مسکن در نظر گرفته شد، مالیات ستانی از خانه های خالی بود.

به گزارش تابناک اقتصادی، در تیرماه ۱۳۹۴ بود که مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، خانه‌های خالی را مشمول پرداخت مالیات دانست. خانه‌های خالی طبق این ماده از سال دوم مشمول پرداخت مالیات می‌شدند.

در تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۱۳۹۴ مشخص شده بود که با چه ساز وکاری خانه‌های خالی شناسایی شوند. کلید حل این مشکل راه اندازی "سامانه ملی املاک و اسکان" بود. تبصره ۷ این ماده قانونی، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرده بود تا ظرف مدت ۶ ماه از تصویب قانون مذکور سامانه ملی املاک و اسکان را با همکاری دستگاه‌های ذی ربط برای شناسایی خانه‌های خالی طراحی و راه اندازی کند.

بعد از گذشت ۴ سال از موعد قانونی راه اندازی سامانه املاک و اسکان، وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی واحد‌های خالی سامانه املاک و اسکان را از بهمن ماه ۱۳۹۸ رونمایی و در مردادماه ۱۳۹۹ اجرایی کرد و به این سامانه وظیفه دیگری هم علاوه بر شناسایی خانه‌های خالی محول نمود که این وظیفه عبارت بود از شناسایی محل سکونت خانوار.

طبق قانون هر خانواری می‌تواند یک اقامتگاه دائمی در شهر محل سکونت و یک اقامتگاه فرعی در شهری غیر از محل سکونت داشته باشد که این موارد مشمول مالیات نمی‌شوند؛ اما مازاد بر آن اگر هر واحدی داشته باشد، مشمول مالیات می‌شود. همچنین، اگر این افراد واحد‌های بیشتری داشته باشند، اما خالی نباشند، مشمول مالیات نخواهد شد.

چه خانه هایی خالی از سکنه شناخته می شود؟ خانه های خالی از کی و چقدر مالیات می دهند؟

طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به‌ عنوان «واحد خالی» شناسایی شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد؛

سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه

سال سوم- معادل مالیات متعلقه

سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (۱.۵) برابر مالیات متعلقه.

خانه هایی که در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول مالیات می‌شود.

همچنین مالک دو واحد مسکونی؛ یکی در شهر محل سکونت و یکی در شهر یا روستایی دیگر از این مالیات معاف هستند.

علاوه براین، خانه‌های واقع در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها مشمول مالیات نخواهد شد اما باید در سامانه ثبت شوند. اگر واحد مسکونی در روستا و یا شهرهای زیر صد هزار نفر وجود داشته باشد که مالک اطلاعات آن را در سامانه ثبت نکند، مشمول ۲۰ درصد جریمه مالیاتی خواهد شد که این رقم سامانه افزایش می‌یابد.

طبق اعلام امیدعلی پارسا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی نخستین مالیات از خانه‌های خالی در مرداد ماه امسال و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن دریافت خواهد شد.

طبق آخرین آمار تاکنون ۳۰۰ هزار واحد مسکونی برای اخذ مالیات خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

ثبت اطلاعات ملک در سامانه ملی املاک و اسکان از امروز آغاز شد/ برای ثبت به کجا مراجعه شود و چقدر زمان برای ثبت هست؟

وزارت راه و شهرسازی طی اطلاعیه ای اعلام کرد که از امروز ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ همه مالکان باید نسبت به ثبت املاک تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir  اقدام کنند.

برای اینکه تراکم مراجعه موجب اختلال در سامانه نشود، دو روز نخست سرپرستان خانوارهایی که اعداد سمت راست کد ملی آن‌ها از ۹ شروع می‌شود می‌توانند ثبت نام کنند و این ترتیب تا صفر ادامه خواهد داشت.

بعد از آن هم حدود یک ماه دیگر به کسانی که نتوانستند براساس اعداد مشخص شده کد ملی، ثبت نام کنند فرصت داده خواهد شد که در مجموع همه سرپرستان خانوار باید براساس قانون در طول دو ماه اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند و این مهلت قابل تمدید نیست.

اعلام شده است که اگر در این فرصت سرپرستان خانوار اطلاعات سکونتی و مالکیتی را در سامانه ثبت نکنند به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی می‌شوند.

نوبت بندی ثبت اطلاعات

زمان‌بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان جهت درج اطلاعات سکونتی و ملکی به این شرح است؛

۱۹ و ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۹ است.

۲۱ و ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۸ است.

۲۳ و ۲۴ فروردین مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۷ است.

۲۵ و ۲۶ فروردین مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۶ است.

۲۷ و ۲۸ فروردین مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۵ است.

۲۹ و ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۴ است.

۳۱ فروردین و اول اردیبهشت ۱۴۰۰ مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۳ است.

۲ و ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها ۲ است.

۴ و ۵، ۶ و ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ مختص سرپرستان خانواری که آخرین رقم کد ملی آن‌ها یک است.

۸ و ۹ اردیبهست ۱۴۰۰ مختص سرپرستان خانواری است که آخرین رقم کد ملی آن‌ها صفر است.

تصریح می‌شود، همه سرپرستان خانواری که موفق به ثبت‌نام در تاریخ اعلام نشوند، می‌توانند از تاریخ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند.

جرایم مربوط به عدم ثبت املاک چیست؟ جرایم املاک متعلق با اشخاص حقیقی و حقوقی چقدر است؟

محمود محمودزاده معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی طی مصاحبه ای گفت: اگر ثبت سکونت خانواری کامل و یا اصلا انجام نشود، آن واحد مسکونی مشمول جرایم مالیاتی خواهد شد و آن خانوار به دلیل نداشتن کد یکتا از همه خدمات دولتی اعم از خدمات بانکی، خدمات مربوط به ثبت نام مدارس و یارانه و سایر خدمات محروم خواهند شد.

وی اظهار داشت: واحدهای خالی به واحدهایی تلقی می‌شود که در سال بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، این واحدها برای خانوارهای حقیقی اگر سال اول خالی بماند، معادل شش برابر ارزش اجاره بهای آن مشمول جریمه مالیاتی می‌شود برای سال دوم ۱۲ برابر و برای سال سوم ۱۸ برابر مشمول جریمه مالیاتی خواهد شد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: واحدهای خالی برای اشخاص حقوقی در صورتی که خالی بماند ضرایب جریمه مالیاتی آن دو برابر خواهد شد. این جریمه‌ها در سال اول ۱۲ برابر، در سال دوم ۲۴ برابر و در سال سوم ۳۶ برابر خواهد بود.

این طرح مالیات ستانی از خانه های خالی چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

علی سعدوندی، تحلیلگر اقتصادی طی مصاحبه ای گفت: افزایش نرخ مالیات بر خانه‌های خالی در این طرح  منجر به کاهش عرضه مسکن می‌شود. زیرا، مالکان برای نپرداختن مالیات دیگر تمایلی به داشتن خانه دوم یا سوم نخواهند داشت. وی جایگزین افزایش نرخ مالیات بر خانه‌های خالی را اخذ مالیات محدود از تمام واحدهای مسکونی می‌داند، زیرا از این طریق هزینه نگهداری خانه‌های خالی افزایش پیدا می‌کند و مالکان تمایل بیشتری برای عرضه واحدهای خالی خود پیدا می‌کنند.

همچنین مجتبی یوسفی نماینده مجلس نیز گفت: گرفتن مالیات از خانه‌های خالی به منزله تعادل رساندن بازار مسکن نیست بلکه می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت مسکن باشد. بازار مسکن به عنوان یکی از پیشخوان‌های سرمایه است که در اقتصاد کشور تاثیر دارد. دریافت مالیات بر ساخت و حمایت از سازندگان مسکن، تاثیر مستقیمی بر قیمت مسکن می‌گذارد. 

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر بخواهیم بازار مسکن را به تعادل برسانیم، بی‌شک با دریافت مالیات ممکن نیست. اما تا حدود بسیاری می‌تواند کمک کند تا این بازار به تعادل برسد. دلالان در بازار مسکن با خارج کردن مسکن از کالای مصرفی به عنوان کالای سرمایه‌ای توانستند بازار افسار گسیخته مسکن را به دست بگیرند تا شاهد رشد چندین برابری بازار مسکن باشیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۴۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
تا به حال دولت وارد هر ماجرایی شده فقط به ضرر مردم تمام شده است. با این طرح تمام سرمایه گزاران در بخش مسکن فرار کرده و همین مقدار مسکن هم ساخته نمیشود.
دولت اول باید جلو رشد تورم را بگیرد و امنیت سرمایه گزاری ایجاد کند تا برای هیچکس نگهداری مسکن صرفه اقتصادی نداشته باشد.
این قانون الزام و اقرار مردم به خوداظهاری خود بر خلاف قانون است و نیز باعث فرار سرمایه ها از کشور نیز میشود.
در میان مدت نیز با عدم ساخت مسکن باعث گرانی هر چه بیشتر مسکن خواهد شد و این به نفع مردم نیست.
تجربه را تجربه کردن خطاست با بگیر و ببند و تهدید سودی برای مردم ندارد.
دولت برای کسانی که میلیاردها تومان فرار مالیاتی دارن تدبیر کند.
به هر صورت این ره به بیابان ختم میشود نه به آبادی!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
این طرح مقدمه ای است برای ستاندن مالیات از کلیه خانه ها. چه خالی په پر.
همین چند وقت قبل هم بحث قانون مالیات از خانه های بالای 10 ملیارد تومان بود. حالا میخواد پر باشه یا خالی. فرقی نداره.
ظاهرا دولت بعد از بورس و سایر کارها این بار بودجه خودش را می خواهد از این منابع تأمین کند.
اون افرادی هم که فکر می کنند به نفع مردم بی خانه می شود کاملا اشتباه فکر می کنند. به سرعت قیمت مسکن گرانتر می شود چون تولید مسکن جدید بشدت کاهش پیدا می کنه و همان ها که می ماند چون تعدادشان کم است و تقاضا بالا بشدت گران می شوند.
شما فکر می کنید برای خانه دار کردن همه به چند خانه نیاز داریم.
باز زمان دولت قبلی یک همتی بود و خانه هایی حالا درسته به لحاظ کیفیت بالا نبود ولی با همان کیفیت متوسط در حال ساخت بود و به مردمی که خانه نداشتند داده می شد. فقط با این راه مردم خانه دار می شوند.
لطفا کارشناس محترمتان آدرس غلط ندهد که درآمد دولت را به حساب خانه دار کردن مردم و پایین آمدن قیمت مسکن بگذارد.
ناشناس
| United States |
۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
حذف یارانه ۲۴ میلیون با این هدف
این در درس اول مبانی اقتصاد تدریس میشود که قانون گذار برای اینکه یک فعالیتی فقط به عده ای خاص برسد می اید شرایط سخت از قبیل کنترل مسکن و کنترل حساب بانکی میگذارد تا مردم از خیر ان فعالیت دولتی که اختصاص به عده ای خاص است
بگذرند.
اقایون دولتی این راه به جایی نخواهد رسید و دوره شما تمام است و مردم از تک تک فعالیت دولتی که خودشان با علاقه به ان رای دادند ناراحت اند.
مردم در گرانی مسکن چه سودی برده اند؟؟؟؟
دولت باعث گرانی شده بعد مردم بیایند مالیات ان گرانی را هم بدهند!!
برد برد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
دولت عجبب خدمات وسیعی دارد.
یارانه
ثبت نام مدرسه
خدمات بانکی.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
بعد از دوسال از ثبت نام کارت ملی هوشمند بنده، هنوز کارتی برای من صادر نشده. جالب بود چه تبلیغات وسیعی آن زمان می کردند که اگر کسی کارت نداشته باشد از خدمات محروم می شود و چه و چه.
جالب تر اینکه بعد از دو سال نه تنها دیگر کارت ملی هوشمند صادر نمی کنند دیگر از آن حرف ها هم خبری نیست. پاسخگوی طرحی که خودشان توانایی اجرایش را نداشتند و کل مردم را وادار به انجام دادنش کردند نیستند.
حالا باز طرح های جدید و پروژه های جدید و دوباره همان صحبت ها که اگر ثبت نام نکنید چه و چه....
خسته نباشید. ای کاش به جای این بازی ها به فکر شغل و ازدواج جوانان و معیشت مردم بودید. و نمی گذاشتید قیمت مواد خوراکی انقدر بالا برود که کارشناس سیما بگوید مرغ هم نخورید. حالا باور کنیم واقعا به فکر خانه دار کردن فردی هستید که حتی پول غذا هم ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
مسئولان در حال حاضر فقط به درآمد فکر می کنند در این قانون همه مردم دلال و احتکار کننده هستند و باید ثابت کنند که نیستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
منظورتون از سرمایه‌گذاران بخش مسکن، همون‌ها هستن که به هشت‌برابر قیمت تمام‌شده، ملک رو به مردم می‌فروشند؟
سهند
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
iهرکسی از ظن خود شد یار من!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
معلومه از اون مالکان چند خانه ای هستی، بالا بری پایین بیای باید مالیات بدی.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
با این طرح مستاجری صاحب خانه نخواهد شد و قیمتی هم کاهش نخواهد یافت چون این افزایش قیمت ها نتیجه کاهش ارزش پول است فقط مانند همیشه جیب دولت پر خواهد شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
مگر همین الآن نمیتوانند آنها که انبوهی از املاک دارند را شناسایی کنند؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

مگر همین الآن نمی توانند اعتبار از دست رفته چک را باز گردانند؟ فقط منتظر ثبت کدهای ملی و گردش آنند؟؟؟....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
آقا این قوانین هیچ اثری بر کاهش قیمت مسکن نخواهد داشت. بلکه اون شخصی که تو کار بساز بنداز هست مالیات یا جریمه رو میاره رو قیمت مسکن و خریدار بیچاره که مردم باشند پول رو میدن و بازم این مردم هستند که ضرر میکنن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
صد در صد.
دقیقا مثل مالیات بر ارزش افزوده که اونی که خریدار نهایی هست باید کل این ده درصد مالیات را بدهد نه آن دلالی که کلی سود از جنس می برد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
دقیقا ، هر هزینه ای به قیمت خونه اضافه میشه حتی با سودش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
ایکاش در این سیستم ، جایی برای معرفی خانه های
خالی از طرف همسایه ها و آشنایان بگذارند
و اتفاقا اگر درست و کامل اجرا گردد
موثر است و طرح خوبی ست
الان کسانی هستند که دهها آپارتمان خریده و حتی اجاره اش نمی دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
طرح خوبیه، مالیات از سپرده بانکی و خودرو و زمین هم بگیرید، هرایرانی یه خانه یک خودرو
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
زنده باد کمونیست
ما مسلمانیم
پس فردا هم بگویید منزل از ۱۰۰ متر بیشتر هم ممنوع
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
با همین تفکر و بعد از اینکه کسی خانه نساخت اون وقت می فهمی طرح حوبی نیست و این چیزها که میگی فقط تو ذهن جالبه.
اون موقع می شود هر ایرانی یک خانه اجاره ای.
حالا نگفتم کارتن خواب.
ناشناس
| Russian Federation |
۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
خودتون زحمت بکشید دسترنج خودت رو بخور
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
ایرانی عادی در نهایت یک خانه کوچک و یک پراید و برای بیشتر هم باید نقره داغ شود اما ایرانیان ویژه از هفت دولت آزاد
ناشناس
| Canada |
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
عین کره شمالی تازه اگرجمعیت هم بیشترشدهرخانواده یک اطاق ازیک خانه نه بیشتر طرح بسیارخوبیست کره شمالی هم همین جوراست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
ساندیس زیادی زدی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
مگر کمونیستی چینی است؟ یا کره شمالی است؟
ناشناس
| Germany |
۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
هر ایرانی یک پاسپورت معتبر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
در ایران هر طرحی را به بدترین وجه اجرا میکنند....

اینها هر کدام گره ای بر دست و پای مردم هست....

به شرطی که از مالیات ستانی کم کنند و تولید کننده و فعال اقتصادی را راحت بگذارند، آن وقت مشکلی نیست، از خانه، سپرده بانکی و ... مالیات بگیرند اما به درست. اما بدانید همین الآن هم به نوعی از سپرده ها مالیات به اسم کارمزد تراکنش دریافت میکنند...وو.وو ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
همه اطلاعات را دراداره ثبت اسناد دارند وهمچنین اطلاعات املاک خانه های اجاره شده توسط کدرهگیری بنگاههای املاک رادارند یه جمع یه منهابااین همه کارشناس خبره که دارن سه سوته میتونن خونه های خالی را رصد کنند. نمیفهمیم پس این چه کاربیهوده ایه که برامردم درست کردند تواین وضع کرونایی فقط براملت استرس ایجاد میکنند تواین کاراستادن
پاسخ ها
مجتبی سالویی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
داداش آدرس اشتباهی نده _ بیشتر خونه ها سند ندارن و قولنامه ای هستن که عوارض و مالیات و ...هم نمیدن وخیلی از زمین خوارها و دلالان مسکن چندین خونه قولنامه ای دارن و ثروت هنگفتی به جیب زدن - اتفاقا این طرح خیلی هم خوب است و باید حتی از زمین هم مالیات گرفته شود - خرید و رها کردن زمین شده یک شغل راحت و پر در آمد - سرمایه ها باید در
تولید بکار گرفته بشوند تا هم بیکاری کم شود و هم خودکفا شویم . والسلام
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
یکی از خروجی های طرح مشخص شدن ادرس پستی و اقامت تمام افراد جامعه است که برای حمایت های اجتماعی و اعمال قوانین و همچنین ارسال پستی لازم و ضروری است، باید از شفافیت هوشمند استقبال کنین.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
احتمالا یک هزینه ای هم برای ثبت خواهند گرفت
ولی کار خوبیست
ناشناس
|
Turkey
|
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
یه نفر باید خیلی ساده لوح باشه که در این سامانه خوداظهاری کنه. به ما چه که به دولت اطلاعات خودمون و ملکمون رو بدیم؟! دولت خودش اگه میتونه اطلاعات رو به دست بیاره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
وقتی ممیز مالیاتی یک مالیات گذاشت رو کد ملییت و شما سه سال بعد مجبور شدی جریمه و اصلش رو چندبرابر بدی اونوقت میفهمی اداره دارایی یعنی چه. اگر شرکتها جرات دارن اظهارنامه ندن شما هم اظهارنامه نده.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
ثبت نکنی یک جریمه ای میدی به اندازه مالیاتش ((((:
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
بنده واحد خالی ندارم اما

مالیات پزشکان ؟؟؟؟؟
مالیات وکلا ؟؟؟؟؟؟
مالیات دلالان ؟؟؟؟؟؟؟
مالیات قاچاقچیان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کلا علم اقتصاد را نابود کردید به فکر کسب درآمد از روش های نامتعارف افتاده اید...
لااقل اجازه بدید کسانی که میدانند سکان اقتصاد و سیاست را به دست بگیرند .

داره دیر میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
بنده حدود یک سال هست تخصص یه رشته پزشکی رو گرفتم ولی این رو بدونین که بیش از ۹۰ درصد پزشکان جدا از مالیات‌های عمومی، مالیات‌های درآمدی خودشون رو منظم پرداخت می‌کنند. با این حال هزینه یک دستگاه ساده برای مطب حدود ۲ میلیارد تومن هست و عملاً کسب درآمد منوط به ویزیت‌های ساده شده و بعد از پرداخت کرایه گزاف مطب و حقوق منشی و مواد مصرفی، درآمدی در حد یه معلم باقی میمونه. فقط برای اطلاع بود وگرنه کسی برای کسی دل نمی‌سوزونه در این مملکت، همون‌طور که شما قاچاقچی رو با وکیل و پزشک در یک گروه قرار می‌دهید.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
آقای ناشناسی که خودت رو پزشک میدونی. اگه واقعا پزشک متخصص باشی اینقدر وقت بیکاری نداری که بیای سایت تابناک خبر و نظرات مردم رو بخونی و بعدم زیرش نظر بدی که بله ما پزشک ها مالیات میدیم.
فامیل دور
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
دکتر جون شما خودت داری میگی یه ساله تخصص گرفتی و انتظار داری درامد یه پزشک با سابقه و کلی مریض رو داشته باشی؟؟ مگه خم رنگرزیه. هر کاری چند سال خاک خوری داره... یقینا شما هم 10 سال دیگه از همون دکترایی میشی که درامد روزانت میلیونی میشه.. اونوقت اگه از دادن مالیات فرار نکردی مردی...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
کشوری که همه چیز دارد اما هیچ ندارد چون نداند .

اینن طرحها اسمش اقتصاد نیست
برو در فکر تولید باش
تولید را نابود کردید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
یکی ازمشکلات تولید همین قیمت دلار و نداشتن ثباتش هست.
آیا واسش کاری کردند؟ یا خودشون به بی ثباتی نرخ ارز کمک هم می دهند؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
این طرح ها ده هاست در اروپا و آمریکا اجرا میشه، بنده هلند رفته بودم اولین کاری که باید انجام میدادم اعلام ادرس پستی و محل اقامتم بود، بدون ان امکان باز کردن حساب بانکی و استفاده از خدمات اجتماعی و بیمه وجود نداشت.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
همه قصه را نخوندی کشورهای پیشرفته اگه این چنین قوانینی دارند برا اینه که سرمایه به سمت تولید بره نه ایران که اون افتضاح را با بورس در اوردند وکلی از مردمو بیچاره کردند
ناشناس
|
Turkey
|
۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
بهترین کار برای این طرح اینه که مالیات تصاعدی بر روی مالکیت مازاد بر استفاده و نیاز گرفته بشه ..
مثلا باید برای هر کارت ملی فقط تا مبلغ 5 میلیارد تومن ارش روز ملک از مالیات معاف کرد ..
از 5 میلیارد تا 10 میلیارد رو مثلا سالی 1 درصد مازاد قیمت مالیات گرفت ..
از 10 میلیارد تا 15 میلیارد رو 3% مازاد و از 15 میلیارد تا 20 میلیارد رو سالی 7 درصد و همینطور تصاعدی ..
مثلا اگر کسی روی کارت ملی خودش و بنامش یه ملک 20 میلیاردی هست باید از 5 تا 10 رو برای سالی 50 میلیون بده و برای 10 تا 15 رو سالی 150 میلیون و از 15 تا 20 رو سالی 450 میلیون .. که اینا روی هم میشه سالی 50+150+450 = 650 میلیون تومن در سال
اگر هم میگه توی اون خونه چند نفر با هم ساکن هستند ، بره محضر و بنام اونها هم سهمی بکنه تا مالیاتش کمتر بشه ...
یا این ملک گرون رو بفروشه بره ارزونتر یا جای پاینتر ... یا اصلا برگرده دهات خودشون که ازش اومده ...!!!
به این میگن یه طرح درست و عملیاتی ...
برای ماشین هم میشه همینکارو کرد ...
این قوانین باید الان تو مجلس تصویب بشه و ابلاغ بشه و برای مثلا فروردین سال 1403 اجرایی بشه ..
پس همه دو سال وقت دارن که از شر املاک اضافی خلاص بشن ، چون مالیات برای املاک بالاتر دیگه تصاعد هندسی میره بالا و شاید به 50 درصد هم برسه ...
راه درستش همینه و بس و لا غیر

ممنونم تابناک
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
از کدوم کشور نظر میدی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
احتمالا اهل ترکیه هستی میخوای همه ایرانی ها خانه هاشون رو بفروشن برن تو ترکیه بخرن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
وقتی یک طرحی بدون دیدن زوایای پیدا و پنهان ارائه بشه میشه همینی که میگی. هر چیزی یک قاعده داره.
بعد که کسی خونه نساخت و ملت بی خونه شدن تو جواب میدی؟
یک زمانی امثال تو واسه سود بانکی همین خرف را زندند نتیجش شد سرمایه گذاری در ارز و طلا و خروج سپرده ها به سمت خرید ماشین و طلا و ارز و بعد گرانی ها.
وقتی حتی چند درصد سود بانکی بالا و پایین میره کل اقتصاد به هم میخوره تو با کدوم علم صحبت از تصاعد و تغییرات زیاد می کنی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
نتیجه اش این میشه مالکان سرمایه هاشون را از ایران خارج کنند و در کشورهای دیگه ملک بخرند. کسی هم خونه ای نسازه. این نتیجه نطریات بدون فکره.
همونجوری که یک زمانی (شاید 30 سال پیش) همه دنبال کارخونه و کارخونه دار شدن بودن و الان هیچکس دنبال تولید و کارخونه نیست. اون موقع ها هم یک عده تفکر تو را داشتن که باید کارخونه دارها را بیچاره کرد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
برو بیشتر کار وتلاش کن ، تو هم خانه دار بشی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
نظر یک تازه به دوران رسیده
اعظم
| Netherlands |
۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
سلام میدانید مالیات نقل و انتقال چقدر است وقتی خبر ندارید لطفا طرح ندهید برای یک خانه فکسنی 20 ملیون میگیرند تا به نام بزنند بعضی از افراد یک خانه همه عمرشون دارند که توش میشینند و طی سالها قیمت اش رفته بالا و الان اه ندارند با ناله سودا کنند شما میگویی برود بکند به اسم بچه هاش .طرحتون نظیر ندارد باز مردم به درد سر بیوفتند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
شما احیانا کشور ایده ال تان چین کمونیست نیست؟
ناشناس
| United States |
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
وقتی همچین قانون بدی باعث فرار سرمایه شد و تورم شونصد درصدی داشتیم شما رو همینجا میبینیم که کامنت میذاری چرا اوضاع اینجوری شده :)
ناشناس
| France |
۲۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
جانمی جان به این استدلال وطرح خوب که سریعاًفاتحه مملکت رابخواند وکره شمالی برای مابشود سانفرانسیسکو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
آخه پروفسور! مگر مردم قیمت ها رو بالا بردن؟1 افت ارزش ریال باعث افزایش قیمت ها شده وگرنه ارزش ذاتی تغییری نکرده!
بعد هم مگر کسی از ملکی که در اون نشسته درآمدی داره که حکم میکنی از اینقدر تا اینقدر مالیات بدن؟!
قاجار
| France |
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
تنهایی فک کردی
ناشناس
| Turkey |
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
اتفاقا جهت اطلاع اونایی که حرص دارن میخورن که دیگه ساختمون سازی نمیشه ،باید بگم که همین زمینهای بایر داخل شهری و کلنگی ها و آپارتمانهای خالی و انباشت شده در تهران و شهرستانها اگه بخاطر همین مالیات بیاد و عرضه بشه تو بازار قیمت ملک هم پایین میاد چون همه میخوان از مالک بودن بیشتر از نیازشون فرار کنن
همه جای دنیا همینه
اینجا اسمشو گذاشتن مالکیت اسلامی
مالکیت اسلامی وقتی معنی میده که مردم هم مسلمان باشن و خمس بدن
یعنی املاک مازاد بر نیاز هر آنچه ایجاد میشه یک پنجم اوم خمس داده بشه
برای ملت ما که به هیچ صراطی مستقیم نیست و فقط برای پز دادن نذری میده ، باید جزیه گرفت
یعنی همین مالیتهای تصاعدی
در ثانی شما میدونی که با همین املاکی که الان داره با قیمتهای نجومی فروش میره ، دلار نفتی من و شما با نرخ مفت 25 هزار تومنی داره میره کشورهای خارجی ؟
ماها به فکر اینیم که یه موبایل و ماشین با دلار 10 هزار تومنی خیالی بخریم و یه عده همین دلار مفت 25 هزار تومنی رو دارن خارج میکنن
آخه یه آپارتمان تو مثلا آجودانیه تهران شده متری 100 میلیون یعنی 4000 دلار ؟!!! این مسخره اس
آخه کی میاد دلار رو تبدیل کنه و تو ایران و انم تو تهران رو ده تا گسل با این آلودگی هوا و زمین و امواج و بدوت امکانات رفاهی و شهری متری 4000 دلار بده ؟!!! ایراد کار همینه دیگه
یا باید دلار به قیمت واقعیش که 100 هزار تومنه ، طی یک شب برسه ( نه فرسایشی ) و یا این مالیت تصاعدی
زیاد هم به فکر دلار مفت 20 تومنی نباشیم
برای ما فقط یه موبایل میشه و نهایتا یه ماشین
اونایی که برج میسازن و پولشو خارج میکنن دارن حالشو میبرن

ممنونم
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
از کله گنده مالیات بگیرن....عمرا
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
اگرازکله گنده ها میگرفتندکه ازماوشما مالیات خونه خالی نمیگرفتندازمامیگیرندمیدهندبه آنهاکله گنده ترشوند وما فقیرتر ومحتاج یارانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
دلتون خوشه خونه خالی آخه کی بااین تورم خونشوخالی نگه میداره فقط سازندههارو پروندین
پاسخ ها
ناشناس
| Spain |
۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
املاک خالی در نقاط گران شهر قرار دارند که اولا عرضه آنها به درد عموم مردم نمیخورد ثانیا دادن مالیات برای صاحبانشان مهم نیست چون در
هنگام فروش بر روی قیمت ملک می کشند
ناشناس
| France |
۲۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
اون‌بدبختی که یک خونه کلنگی داره خرج تعمیراتش رانداره ومنتظره فرزندانش وضع بهتری پیداکنندبلکه باقرض وغوله درستش کنه وقتیکه درست شد یااجاره بده. یایکی ازفرزندانش بنشینند وگرنه خانه قابل اجاره راباید دیوانه کسی باشد که اجاره ندهد وتکلیف دیوانه که روشن است
ایمان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
من ساکن دامپزشکی تهران هستم به جرات میتونم بگم500
تا خونه خالی این اطراف هست چه برسه به اطراف تهران
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
ماکه اطرافمون خونه خال نمیبینیم این طرح فقط واسه گرفتن مالیات بر اجاره هست که اونم باعث افزایش وحشتناک اجا ره میشه اجاره دادن ملک جرم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
فقط موجب گرانی مسکن خواهد شد. دلیل آن هم خروج سرمایه از بازار مسکن و توقف ساخت مسکن خواهد بود. این قانون از آن دست قوانینی است که ناآگاهانه و شاید پوپولیستی تصویب شد. مطمئنا در سالهای آتی مجبور به لغو خواهند شد.
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
باعث سقوط مسکن میشود
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
وقتی فساد سیستماتیگ کل کشور را در بر گرفته است روزی هزارتا قانون هم تصویب بکنند هیچ اتفاقی نمی افتد.
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
مگر مملکت سازمان ثبت اسناد و املاک ندارد. آمار تمام منازل بهمراه نام مالکین مگر در آنجا ثبت نشده پس چه ضرورتی به ثبت نام است. اگر سازمان ثبت اسناد و املاک این اطلاعات را ندارد درش را ببندید
ناشناس
|
Turkey
|
۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
تبدیل ملک داخل ایران به ملک در یک کشور امن و باثبات مثل امارات یا ترکیه بهترین کاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
یکی دیگر از عواقب تحریم ها برای مردم ایجاد انواع مالیات ها و جریمه ها برای جبران کاهش درآمد از فروش نفت است
ناشناس
|
Spain
|
۱۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
سرنوشت این طرح هم مثل سرنوشت قانون مالک و مستاجر دهه ۶۰ است که هرگز اجرایی نشد
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
خدایا چه زمانی کشور ما از کاغذ بازی اداری رها میشه؟ اینکه به یک مالک بگی دو ملک در یک شهر حق نداری داشته باشی یعنی چی؟ مگه کشور ما کمونیستیه که در امور شخصی مردم دخالت میکنید؟ یک زن و شوهر شاید 6 ماه با هم بخوان قهر باشن ولی طلاق نگیرن و هر کدوم در یک شهر ولی در دو واحد مسکونی مجزا که متعلق به خودشون هست زندگی کنند، ولی این مشمول مالیت 6 برابر میشه!!!!!! خدایا این چه قانونیه که وضع کردین شماها؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
مطمئن باشین این قانون تنها به ضرر مصرف کننده خواهد بود چرا که فروشنده چندین برابر مالیات پرداختی را به قیمت ملک خود اضافه خواهد نمود وچه بسا سازندگان نیز دست از تولید مسکن بردارند پس بهتر بود دولت علت گران شدن را در جای دیگری مثل 10 برابر شدن قیچمتچ زمین ومصالح در ظرف 2 سال جستجو ودر جهت ارزانی آنها قدم بر میداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
چرا دو ماه وقت دادین؟ اگر یک نفر یادش بره فرم پر کنه یا اصلا روحش خبر نداره، محکوم به پرداخت مالیات میشه؟

بازم میگم این قانون میگه کارمند بازنشسته که دو ملک 50 متری در یک شهر کوجک داره باید مالیات ملک دوم رو پرداخت کنه ولی یک گردن کلفت که فقط یک ملک 10000 متری در قیطریه تهران داره و 500 میلیارد ارزش زمینش است از پرداخت مالیات معاف است چون فقط یک خانه داره!!!! این قانون هیچ سنخیتی با عدالت نداره و باید بازنگری بشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
هزار افرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
خانه های خالی متعلق به بانک ها و موسسات خودشون هست، وگرنه مردم که دلیلی نداره خانه رو اجاره ندن و خالی نگه دارن
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
در روستا يك خانه چهل متري ساختم با زمينش كه سيصد متر است و هيچ خدمات دولتي ندارد نزديك هشتصد ميليون درامد
انقدر مصالح و حمل و نقل و كارگر و بنا هزينه اش بالاست هر چه داشتم دادم و بدهكار هم شدم
بانكها شركتهاي خصولتي و .... خانه هاي انچناني دارند كه هيچ كارمند و كارگري نه ميتواند اجاره انها را بدهد و نه ميتواند بخرد
خدا وكيلي مردم را چگونه نگاه مي كنيد شما مثل ان پادشاهي هستيد كه مردم مي گفتند نان نداريم و او مي گفت بريد شيريني بخوريد
خدا عاقبت اين مردم را با اين مديران بخير كند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
هنوز اجرایی نشده باعث کاهش بی سابقه خریدار شده است. انشاالله به اجرای دقیق آو همانند کشورهای توسعه یافته شاهد بازاری آرام در بخش مسکت خواهیم داشت. ای کاش این همه تعلل در اجرای این قاون نبود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
همه منتظر نتیجه مذاکراتن نه این قانون مهم پایین اومدن قیمت هست که باافزایش شدید دستمزدهای امسال ومصالح کسی اتیش به مالش نمیزنه نگه میداره مالیاتشم میده ولی حاضرنمیشه زیر قیمت بفروشه
ناشناس
| Germany |
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
خواب دیدی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
به زودی با حذف بخش های خصوصی کوچک از ساخت و سازها، احتمالا شرکت‌های ساختمانی چینی و معاف از مالیات ها ساخت و سازها را در اختیار خواهند گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
قانون خیلی بدی است باعت مهاجرت میشود و اگر خونه در تهران به صورت مصنوعی پایین بیاید همه هجوم می اورند ضمنا سازنده ها از بازار فرار میکنن و باعت فساد در سازمانهای مالیاتی میشود اخر کجای دنیا به اموال مردم کار دارن این خلاف مالکیت است
سلام بر نساجی مازندران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
سلام. من. ۶. واحد. ساختم. مشتری جهت خرید نیست و قدرت خرید. مردم پایینه و توان ندارن. ایا این راهشه ک من باید مالیات سنگین بدم. مطمین باشین من ی قیمتی. میفروشم. ک پول مالیات. را هم از طریق خریدار. بگیرم مطمین باشین. چن ماه بعد لغو میشه. اخرین بار. ساخت منه و دیگه نمیسازم میرم. دلالی بهترین کاره
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
ملك شخصي مگه نيست ... هر ايراني حق دارد يك منزل شخصي داشته باشد خنده داره واقعا !!!
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
عجالتا که سایتش هنگ کرده و بالا نمیاد. خوبه گوگل و مابقی سایت ها تحت اداره مدیران کشور ما نیست بخدا. یعنی توی روز میتونه فقط یه نفر رو ثبت نام کنه به این ترتیب حدود بیست میلیون روز طول میکشه ثبت نام
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
قرارداد های صوری بین موجر و مستاجر صوری فراوان خواهد شد. این قانون شکست خورده است. حالا ببینید.
زنبورک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
به خدا این راهش نیست، ولله من بیست سال پیش اقتصاد خرد و کلان رو در دانشگاه خوندم و تاحالا هر پیش بینی هم که کردم درست در اومده، این نظر من رو با تاریخش یادداشت کنید و بعد اگه درست در نیومد هرچه دوست داشتین فحش و لعنت نثارم کنید. این راهش نیست، بلکه فقط پاک کردن صورت مسئله است.می ترسم بیشتر بنویسم چون تجربه ثابت کرده که تابناک ، نظرات روشنگرانه رو منتشر نمی کنه!
ناشناس
|
Romania
|
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
در این وضعیت وحشتناک کرونایی، یک عده پیرمرد و پیرزن سالخورده که در منزل اینترنت ندارن و یا قادر به کار با کامپیوتر نیستن ، مجبور میکنید راهی کافی نت بشن و کل اطلاعات شخصیشون رو به مسئول کافی نت بدهند تا ثبت نامشون کنه. بخاطر چند هزار میلیارد تومان پول مالیات که فقط گوشه کوچکی از خزانه خالی شما رو پر کنه. صف مرغ و روغن کم نبود، حالا صف ثبت نام برای مشخص شدن محل سکونت اشخاص ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
اطلاعات ارائه شده دقیق نیست مطابق بند 2 تبصره ب همین قانون داریم:در صورتی که اقامتگاه اصلی خانوار، تحت تملک یکی از اعضای خانوار باشد، خانوار مذکور می تواند حداکثر یک واحد دیگر از واحدهای تحت تملک خود را در همان شهر محل اقامتگاه اصلی به عنوان اقامتگاه فرعی ثبت نماید. اقامتگاه‌های موضوع این بند مشمول مالیات مندرج در ماده (۵۴ مکرر) این قانون نمیشوند.یعنی هر خانوار می تواند در شهر محل سکونت 2 ملک داشته باشدو لزومی بر این که اقامتگاه فرعی خارج از شهر محل سکونت باشد نیست
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
جدا کسانی که چنین طرحی رو ارایه دادن و گروهی که این طرح رو اجرا می کنن یعنی یک درصد هم پیش خودشون فکر نکردندکه ممکنه خونه ای به خاطر عدم توانایی مالکش(بالاخص در شرایط حاد تورمی فعلی) نتونسته واحدش رو تکمیل کنه تا به مرحله بهره برداری برسونه؛خالی مونده باشه!چه جوری می خوان تمییز قایل بشن بین عمد و عدم توانایی در تکمیل واحد خالی ؟ احتمالا مثل قطع یارانه
ها، که بارانه اکثر افرادو قطع کردن بعد گفتن اعتراض داری برو فلان اداره تو مرکز استان؟ اکثر طبقه متوسط رو که تو شهرستان ها اروم اروم واحد هاشون رو تکمیل می کنن ،با شناسایی به عنوان ملاک و مالیات ستانی آچمز می کنن، تا طبقه متوسطی که ذره ذره پس انداز می کرد رو کلا له کنن
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
این طرح اگربه اینصورت اجراشود باعث سقوط فعالیتهای اقتصادی درمملکت میشودچون هیچکس جرات سرمایه گذاری بدلیل ناامنی سرمایه نخواهدداشت وازطرف دیگرباعث سقوط اخلاق وازبین رفتن اعتبارحق الناس میشودچون کسی که به زورقانون خانه اش به اجاره رفته ونه به رضایت قلبی مالک ، مسلماً اشکال شرعی داردوازطرف دیگرهم باعث هرج‌ومرج ونهایتاًافزایش شدیدجمعیت درتهران وناهنجاریهای پس ازآن خواهدشد وزمین سوخته ای تحویل دولت بعدی داده میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
مالیات از فعالیتی گرفته می‌شود که درآمد داشته باشد. کسی که خانه خود را خالی نگه داشته درآمدی ندارد که بخواهد مالیات بدهد. مسلما هر وقت خواست خانه را بفروشد یا اجاره دهد(که منجر به درآمد می‌شود) باید از آن مالیات گرفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
با این قانون انگیزه سرمایه گذاری در ملک کاسته می شود و پول ها به کشورهای دیگر با شدت بیشتر ی می رود. بعدا مسکن دهها برابر می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
این طرح در جای خود خوب است نه در کشوری با تورم زیاد و اقتصاد داغون، با این طرح سرمایه از این بخش فرار میکندو با کاهش ساخت و ساز ، 2 ، 3 سال دیگه شاهد انفجار قیمت خواهیم بود
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
مطمئنا به نفع مردم نخواهد بود و باعث افزایش قیمت مسکن خواهد شد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
جیب مردم بد بخت کم خالی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
بهترین راه کنترل و ثبات بازار مسکن مالیات سالانه بر املاک دوم به بعد و مالیات بر عایدی سرمایه بر سود معاملات مکرر ملک دوم به بعد می باشد و سپس مالیات بر خانه های خالی می باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
بله، درسته.
این طرح فعلی ناقص و پر ایراده.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
چراقانون از کجا آورده ای را اجرا نمیکنین به اندازه درامد چندین سال درامد پول نفت است
محمد رسولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
درود. بی گمان این طرح اشتباه و اگر نگوییم عوام فریبانه ، لااقل حالت مسکن مضر را دارد. زمان ثابت خواهد کرد که این کار چقدر اشتباه هست.
ک.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
هر روز مردم رو مشغول یه گرفتاری میکنند.ساخت و ساز کم میشه و ملک گران تر خواهد شد. خصوصی سازی هم به دولتی سازی تبدیل میشه که بر عکس سیاست های اعلامی خصوصی سازی است.دست از این قانون ناپخته بردارید و کشور را دچار بحران نکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
بهتر است این طرح شامل استانهای محروم و مرز نشین نشود
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
احسنت
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
تا تورم نیاد پایین...دلار گرون باشه...ارزش پول ملی از کاغذی که روش چاپ میشه پایین تر باشه....همین آشه ک همین کاسه.....گفت بگو ما خوبیم....شمام بگو خوبین
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
جوان بیچاره باید تو این شرایط وخیم اقتصادی که درست کردید چند سال کارکند که صاحب مسکن شود ؟ با آینده جوانان چه کردید
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
بی سرپرست ها تکلیفشون چیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
مسخره است اطلاعات مردم را ندارید و چگونه برنامه ریزی میکنید پس سالها کد رهگیری بابت چی اجرا کردید فقط خواستید پول بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
این معاون وزیر مسکن متن نهایی قانون را نخوانده و شما رسانه ها هم به خود زحمت نمیدهید آن را مطالعه و اطلاع رسانی درست انجام دهید ، در تبصره ۸ این قانون ذکر شده اگر اقامتگاه اصلی خانوار در تملک یکی از اعضای خانوار باشد آن خانوار میتواند حداکثر یکی دیگر از واحدهای تحت تملک خود را در همان شهر به عنوان اقامتگاه فرعی ثبت کند .در ضمن از وظایف دیگری که برای وزارت مسکن در این قانون پیش بینی شده هیچ حرفی گفته نمی شود . شما رسانه ها باید اطلاعاتتان بیشتر از مجریان باشد تا اشکالات و اشتباهات آنان را در ارتباط با موضوعات مختلف گوشزد کنید تا آنان نیز حواسشان جمع باشد که اطلاع رسانی ناقص نکنند .
در ضمن این قانون نواقص اساسی دارد. تهیه کنندکان این طرح منافع شخصی خود را در آن لحاظ کرده اند .این که یک فرد میتواند یک واحد در شهر خود و یک واحد در شهر دیگری داشته باشد ، یکی از مصادیقش خود نمایندگان هستند و یکی دیگر از مصادیقش کسانی هستند علاوه بر شهر خود در شهرهای شمال و توریستی واحد یا ویلا دارند. جرایمی هم که پیش بینی کرده اند هیچ پایه و اساس منطقی ندارد بیشتر احساسی است تا عقلاتی .
ک.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
با کدام منطق و عدالت و حکم دادگاه، عدم ثبت ملک در سامانه رو مساوی با خالی بودن خانه و اخذ میلیون ها تومان جریمه تعریف کردید؟ روش خودکامه ای رو پیش گرفتید. این راه مناسب ودر شان مردم انقلابی و زجر کشیده ایران نیست.روش تان را اصلاح کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
منطقش با دیگران
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
سرپرست خانوار ها فقط یا هر کس ملک دارد؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
وقتی قیمت مسکن پایین بیاد ساخت و ساز کمتر میشه!!! مسکن که در کشور انحصاری نیست که بخوایم با زور قیمت رو پایین بیاریم!
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
این قانون بر یک سری فرضهای غلط بنا شده. اول اینکه گفته میشه 10 درصد ملکها خالی هستند انگار که یک چیز غیرعادیه در حالیکه نیست. مثلا یک ملکی که قراره به فروش بره، یا بازسازی بشه، یا منتظر اجاره است یک مدتی طول میکشه. کمتر کسی هم ملکش رو بی دلیل خالی نگه میداره چون پول اجاره کم نیست و ملک استهلاک داره. شاید برخی انبوه سازان چنین کنند که دولت باید فکری برای اونها میکرد.
فرض دوم غلط اینه که با کاهش دستوری قیمت ملک، مشکل حل میشه. در حالیکه این کار باعث کاهش ساخت و ساز میشه و بعد از چند سال وضع بدتر هم میشه.
سوم اینکه وقتی دولت فشار بیاره به مردم که زودتر ملک رو اجاره بدن خودش انگیزه ساخت و نگهداری ملک رو کم میکنه. در ضمن به میزانی که مالیات ملک خالی داده میشه، به همون نسبت هزینه نگهداری ملک بالا میره و میتونه باعث افزایش قیمت اجاره بشه در عین حال که قیمت خود ملک کاهش پیدا میکنه.
سدید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
لطفا نحوه تعیین و شناسایی خانوار را مشخص کنید در قانون مرتب از این اصطلاح استفاده شده ولی تعریف آن معلوم نیست
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
درجواب سئوال شمادرمورد اثرمالیات ستانی ازخانه های خالی بایدگفت که کلاًفعالیتهای ساختمانی بخش خصوصی ومستقل تعطیل خواهدشدوگروه های نبمه دولتی که درساخت مسکن چون مهروامثالهم بودند بارانت وگروه بازی فعال میشوند خانه های بسیاربی کیفیت باقبمتهای بالا میسازندچون بازاراز
رقابت خارج میشودمثل صنایع اتومبیل سازی خودمان وسرمایه بخش خصوصی هم به ترکیه ودبی وگرجستان وغیره میرود و
آنها کلی کیفشان کوک میشودواقتصادشان فعال اشتغالشان زیادوپولدارمیشوندومافقیرودستمان برای گرفتن کمک درازتر
میشود ولی بعدازسه تاچهارسال بدلیل کمبودمسکن چنان گرانی دربازارمسکن پدیدمیآیدکه اگرچندبرابرهم مالیات داده باشندجبران خواهدشد آنزمان هم هیچکس جوابگونیست و فقط دودش بچشم مردم میرود
اسدی-یک بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
بنده نه اطلاعات میدم ونه فرم پر میکنم !!!مگر من کارمند دولت هستم که بیام بانک اطلاعاتیش رو تکمیل کنم !!! اینهمه کارمند اداره ثبت واداره آمار و......بیکاربشینند ومردم کار اونا رو آنهم با صف ایستادن ونوبت بندی انجام بدهند !!!مالیات برایه چی میدیم واینهمه کارمند دولت چکار میکنند صبح تاشب ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
هدف ایجاد گرفتاری و ایجاد مشکلات بیشتر رای مردم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
با عرض پوزش
سامانه در حال بروزرسانی می باشد

لطفا چند ساعت دیگر مجدد مراجعه بفرمایید

لطفا از تماس با بخش های مختلف وزارت راه و شهرسازی و ... خودداری بفرمایید
nader
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
با این طرح سرمایه ها از بخش مسکن به سمت طلا و دلار واریز میشه و حداقل تولید هم در بخش مسکن نیز متوقف می شه. این طرح نه فقط باعث ارزانی ملک نمی شه بلکه باعث رشد قیمت به علت کاهش تولید می شه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
اون کسی که با در آمد و زحمت خودش خونه ساخته قبلا مالیات اون پولها را داده ! مگه ده بار باید مالیات داد این طرح باعث فرار سرمایه ها از بازار مسکن و خرید ملک در کشورهای همسایه مانند امارات و ترکیه میشود و پس از مدتی به دلیل عدم سرمایه گذاری در بازار مسکن با کمبود شدید مسکن مواجه خواهیم شد
ای کارها نیاز به کار کارشناسی داره
اگر این طرح اجرایی شود قیمت مسکن چند برابر میشود البته برا دولت هم درآمد خوبی داره و کسانی که خانه ندارند و جوانان هرگز صاحب خانه نمیشوند
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
باز هم اون سرمایە دارهایی که صدها واحد خالی دارن، با رانت و ارتباطاتی که داره، نه مالیات می ده نه چیزی را جایی ثبت می کنه، مثل اونهایی که وامهای ملیاردی بدون وثیقه می گیرن، مثل بدهکاران بانکی که کسی کارشون نداره، مثل اختلاسگران، مثل آقازاده‌ها. فقط اون بنده خدایی که با هزار زحمت یک آپارتمان کوچک برای آینده بچه‌ش پس انداز کرده، ازش مالیات و جریمه می گیرن. دیگه ما ملت ایران روال امور و اینکه قوانین پای کی را می گیرند و کیا اونو به راحتی آب خوردن دور می زنن رو دستمون اومده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
اینکه یک طبقه جامعه را به پایین تر پس بفرستید که هنر نیست اگه راست می گویید طبقات پایین تر را به بالاتر برسونید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
جالبه که چه تعداد افراد مخاطب تابناک با قوانین مدیریت مسکن مخالف هستند و جالب تر این که اکثر مخاطبان احتمالا دارای املاک اضافی بوده و از این قانون که سالها است در اکثر کشورهای جهان اعم از پیشرفته یا جهان سوم اجرا میشود نگران شده اند. این موضوع نشان میدهد که چه حجم سرمایه کلانی در کشور ما در سنگ و خاک فریز شده و به جای تولید مردم یاد گرفته اند که املاک مسکونی بخرند و زمین و ... را بیندازند یک گوشه ای تا گران شود و بدون زحمتو دردسر سودهای کلان بالاتر از متوسط تورم عمومی کشور را بدون پرداخت مالیات به دست آورند. عجیب نیست که در چنین کشوری تولید آخرین گزینه سرمایه داران است و همه دلال و ملاک شده اند ... به عنوان مثال فقط سری به کشورهای اروپایی بزنید مثل انگلیس و آلمان و هلند تا ببینید چطور دلالی مسکن را با ابزار مالیات کنترل کرده اند و فقط می توان از طریق تولید سالم و اشتغال زایی به سود منطقی دست یافت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
ماليات هم به مبلغ اجاره ها اضافه شد ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
چهل سال است توی این مملکت خودروسازها میگند اگر واردات را نبندید ۸۰۰ هزار نفر بیکار می شوند بساز بفروش ها خونه هم میگن اگر دولت چنین و چنان کنه ساخت و ساز تعطیل میشه من فکر مبکنم کسانی که مخالف این طرح هستند هر چندناقص است ولی منافع انه به خطر افتاده ت ی تمام کشورهای دنیا املاک و دارایی درآمد هر فرد کاملا مشخص است
ناشناس
|
Turkey
|
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
ممنونم از پاسخهایی که به پیشنهادم داده شد ، اما لطفا به وضعیت مالیات در کشورهای مترقی دنیا مراجعه کنید و ببینید که به چه روشهایی جلوی انباشت سرمایه رو میگیرند و چرا توی کشوری مثل آمریکا و کانادا مردم اگر صاحبخونه نیستند ، غم دنیا روی دوش اونا نیست ، لطفا بصورت علمی مطالعه کنید و اینقدر نگین دولت مقصره ، در ایران مردم اصلا مالیات نمیدن که و فقط غر میزنن و میبینیم که همه ماشالا یه ویلا هم یا در شمال یا توس دهاتشون دارند و 10 تا ماشین تو پارکینگ ، حالا ازشون بپرس که بودن و یا نبودنشون چه نفعی به حال این مملکت داشته و یا داره ، جوابش اینه که هیچی ، برای همین هم میبینیم که اوضاع اینه .
مردم ما بیشتر از سودشون که باید داشته باشند ذارند حال و هول میکنن و نشونه اون ترافیک آخر هفته های همه جاده ها بسمت شمال و شهرستانهاست
مردم توی کشوری مثل فرانسه برای یه سفر باید کلی برنامه ریزی کنن و موقعیت زمانی و مالیشو باید فراهم کنند
اما توی ایران کلا همه چی کویته
کلا مردم ما نمیفهمند که توی رفاهند و چطوری همه توی این اوضاع مولتی بیلیونر شدند
آقایی که فرمودند قیمتها رو دولت بالا برده و زمانه اینجوری شده ، لطفا محاسبه کنند که آپارتمان شخصی و یا اضافی که دارند ، در 10 سال پیش چند دلار بوده و الان چند دلاره ؟ ، به نرخ آزاد همون روز منظورمه
پس یا باید این وضعیت اخذ مالیات که نوشتم جا بیوفته و یا قیمت دلار واقعی بشه
قیمت دلار هم به فرمایش ما تعیین نمیشه
وقتی نرخ دلار واقعی هست که من نوعی در هر کجای جهان از حساب ریالیم 100 میلیون هم خواستم تبدیل به دلار کنم ، بهم بدهند
مثل ارز همه کشورهای دنیا
با این حجم از نقدینگی و قیمت املاک و خودرو و ... هیچ بانک و دولت خارجی دلار رو کمتر از 100 هزار تومن نمیده
مگر اینکه دولت نفت رو به همون چین برای 25 سال پیش فروش کنه و پشتوانه ریال ما نفت زیر دریا باشه
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
سلام بنده یک دانگ خانه از ارث پدری دارم تعداد وارثین هم 6نفره هستیم چطور باید بثبت برسانیم .باتوجه به نوبت وغیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
دولت برای جذب سرمایه گزار خارجی هزارتا ترفند میزنه بعد با روش سرمایه گزار داخلی را وادار میکنه سرمایه اش را خارج کند.!!
این چه تدبیری است؟
شما امنیت اقتصادی درست کنید تا صرفه اقتصادی برای کسی نباشه تا خانه خالی نگه دارد.
سرمایه گزار نباشد کار هم نیست.
این طرح به ضرر مردم است.
ق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
باعث گرانی سر سام آور خواهد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
ممکنه ولی چاره ای نیست
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
قصد نهایی این قانون نه خانه دار شدن مردمه نه کاهش قیمت خونه نه هیچ چیز دیگه ای که در پوششش دارن اینکارو میکنن منظور فقط گرفتن مالیات با هر بهانه ی مثلا موجه ایه این طرح هنوز خیلی جای کار و بررسی داره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
فعلا همین مقدارو مالیاتشو بده بعدن بررسی میشه
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
خدا رو شکر که سایت معتبر تابناک قبول کرد ایرادات این طرح رو و نیازش به اصلاح رو.
می دونستم وجدان بیدار افراد بالاخره بیدار میشه.
به خدا همه افراد سوای از خانواده، آدم حساب میشن، شهروند حساب میشن و حق داشتن یک مسکن دارن یا حق اجاره کردن لا اقل، طبق اصل ۳۱ قانون اساسی و طبق عقل و منطق و انصاف و عدالت.
و اینکه چون سرپرستش خونه داره ، دیگه خودش حق نداره خونه بگیره ظلم آشکاره.
اصلا خودش خانواره، چرا نباید اگه خواست جدا حساب بشه.
این طرح رو اصلاح کنید. اینطوری بی انصافیه و بیشتر هدف مالی و درآمدی داره و طبقه متوسط رو نابود می کنه.
حانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
الان یعنی چطور شد؟؟
غیر سرپرست خانوار نباید ثبت کنه؟؟

ما خونه با سگ دو زدن خریدیم اون موقع های ارزونی، اونم با عقل و درایت مادر کارمندم و بنام اونه. پس ثبتش نکنیم؟؟

بابام عشق ماشینه، خونه نداره که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
... چند وقت قبل طرحی اعلام شده بود که مراجعه خانه به خانه در مورد افراد مبتلا به کرونا بود... ایا موفقیت امیز و اجرا پذبر بود ؟ مردم همکاری نمی کنند ... انها انتظارات دیگری دارند که اگر انجام نشود همکاری های خود را با مسولین به حداقل می رسانند.... شناسایی مالکین مساکن که بسیار راحت است از طریق سازمان اسناد کاملا اجرا پذیر است ... دلیل درخواست مشارکت دواطلبانه مردم که کاملا مطلع هستید همکاری نخواهند کرد ... چیست ؟
ناصح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
....
هی نگید درهلند و آلمان و کانادا هم مالیات میگیرن .ایا سیستم مالیاتی اونجا ها هم مثل تشکیلات بلبشوی ما است؟!!!
چه چیز اونا شبیه مملکت ماست که حالا مالیات گرفتنشون شبیه ما باشه؟!!
والا بلا این مردم رو برای نابلدی خودتان که امار و سیستم ندارید ومیخواهید بهزینه این مردم گرفتار امارهایتان را درست کنید بیش از این گرفتار نکنید.
دوسال دیگه که این طرح با شکست مواجه شد هیچ یک از این مسئولان عاشق دوربین تلویزیون ومصاحبه را پیدا نمیکنید که پاسخگو باشن !
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
همین میزان سرمایه گذاری پر بخش مسکن هم به خطر می افتد و سرمایه گذاران را به ترکیه فراری می دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
در مرحله اول این طرح باعث افزایش قیمت مسکن در شهرهای کوچکتر خواهد شد و همچنین به دلیل عدم سرمایه گذاری توسط سازندگان و مالکان و ساخت مسکن جدید، قیمت مسکن و اجاره با افزایش قابل توجهی مواجه خواهد شد
در این طرح شما اگر ملک داشته باشید ولی به اسم افراد خانواده باشد (صغیر و نا بالغ و غیر سرپرست خانوار) مشمول مالیات نخواهید شد!
سدید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
این قانون با تمام قوانین شرعی و فقه ای در تضاد است . (۱) قاعده تسلیط .الناس مسلطون علی الاموالهم .یعنی به اجبار نمی شود کسی را ملزم به فروش یا اجاره ملکش کرد و معامله از روی آکراه باطل است .(۲)قانون اموال مشاعی.شریک بدون اذن شرکای دیگر حق تصرف و انتقال مال مشاع را ندارد حال در قانون مارالذکر شریک اجبار به انتقال مال مشاع شده (۳) قانون نفقه .هر زوج باید نفقه مسکن برای افراد خانواده ی خود تامین کند .یعنی برای زوجه یک واحد مستقل .دختر تا زمان ازدواج و پسر تا زمان تحصیل. هر کدام مسکن مستقل درصورت تعدد زوجات برای هرکدام نیز یک مستقل در نظر گرفته می شود .درصورتیکه در قانون جدید برای هر خانوار یک واحد تعریف شده .قطع میدارد ازاینکه تعریف خانوار را بعهده وزارت رفاه و تایید هیات وزیران گذاشته فلذا فر اخوان سرپرست خانوار قبل از اعلام آیین نامه اجرایی وزیر رفاه موضوعا سالبه به انتفا است. (۴)قانون رشد اشعار میدارد پسر تا سن ۱۵ و دختر تا سن ۹ سال رشید می شوند در قوانین موضوعه سن رشد ۱۸ سال اعلام شده درصورتیکه در قانون جدید افراد خانواده که رشید هستند حق تصرف در واحد مسکونی خود را ندارند. (۶) قانون محارم .در فقه امامی فرزند ذکور شوهر به زن پدر نامحرم است یا به عکس دختر زن به شوهر دوم نامحرم است حال اینکه با قانون جدید باید تمام اعضای خانوار فقط در یک واحد زندگی کنند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
شما فقیهی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
به بقیه امورات شرعیت میرسی مسلمان؟ مثل دستگیری از نیازمندان
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
با سلام.سرپرستانی که خود فاقد سند مالکیت هستند اما همسر یا فرزندانشان مالک هستند .می بایستی سرپرست وارد سامانه بشود یا مالک .؟باتشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
هرقانونی که درست شود به قول یک قانون دان فرانسوی هر عطف به ماسبق شود . خودش یک جنایت است . مثل قانون مالیات خانه های خالی.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
معلوم است که محتکرین زیادی از اجرایی این قانون ناراحت شده اند و بسیج شدند برای تبلیغ علیه آن.
نگران خانه برای فرزندان و همسرتان و.. نباشید این قانون خرید خانه برای افراد خانواده و حتی غریبه را ممنوع نکرده فقط گفته اگر هرچند تا خانه دارید انها را خالی نگه ندارید و اجاره بدید.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
با سلام.برای من یک سوال پیش آمده. ما پنج سال پیش یک واحد رهن کردیم ۳۳میلیون قیمت خانه۷۵میلیون بود هر سال تمدید کردیم اجاره بیشتری دادیم.حالا قیمت خانه۷۵۰شده ولی۳۳میلیون ما یک ریال هم بیشتر نشده هیچ ارزشی هم نداره آیا این موارد انصافه یا خدا رو خوش میاد .چرا دولت فقط با گرفتن مالیات به فکر تعادله قیمته چرا همانند سالهای پیشین زمین به مستجرها واگذار نمیکنه.یاجلوی صادرات مصالح ساختمانی رو نمیگیره .دست دلال‌ها رو هم باید کوتاه کردکه باعث تورم وگرانی اصلی ایشانند البته به کمک بنگاه ها واملاک که نقش مهمی در گرانی املاک دارند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
سلام دوستان عزیز کاش من یه خونه داشتم. مالیات میدادم. باماهی 5 میلون. فک کنم. باید عمرمون کنم تاخونه بخرم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
کارخوبیه مستاجرا گناه دارن صاحب خونه ها دارن سواستفاده میکنن تمام خونه هاشون دارن میدن مبله مال دنیا چشمشون گرفته فکر مستاجر نیستن که اجاره میکشن بالا ان شالله هر کی رعایت مستاجر نمیکنه خدا اموالش ازش بگیره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم