بازدید 5644
۹
بررسی قیمت کالا‌های اساسی نشان می‌دهد که قیمت بیشتر کالا‌ها در مقایسه با رمضان سال گذشته افزایش بیش از ۵۰ درصدی را تجربه کرده اند. در این وضعیت کارگروه تنظیم بازار طی جلسه‌ای در روز گذشته ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۰ قیمت مصوب برخی کالا‌های اساسی را برای ماه مبارک اعلام کرد. پرسش این است که آیا تنها اعلام قیمت مصوب کافی است؟
کد خبر: ۱۰۴۴۶۳۹
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹ 07 April 2021

تصمیمات تنظیم بازاری برای کالاهای اساسی ماه مبارک رمضان/ تخم مرغ مجوز صادرات گرفت/ هشدار یک مسئول: هیچ کس حق ندارد گران‌تر بفروشد!

تنها چند روز دیگر به آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است و در این وضعیت مردم نگران قیمت کالاهای اساسی می باشند. قیمت کالاهایی که در مقایسه با ماه رمضان سال گذشته افزایش های چشمگیری را داشته است.

به گزارش تابناک اقتصادی، اولین روز ماه مبارک رمضان در سال جاری مصادف با ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ است. در سال گذشته نیز آغاز ماه مبارک رمضان در مورخه ۵ اردیبهشت ماه بود.

هر چند آمار‌های مربوط به فروردین ماه سال جاری پیرامون نرخ تورم و قیمت کالا‌های اساسی هنوز منتشر نشده است،  بررسی‌ها نشان می‌دهد تا پایان اسفندماه سال گذشته (تقریبا یک ماه مانده به ماه مبارک) نرخ تورم به ۳۶.۴ درصد رسیده است، در حالی .که در پایان فروردین ماه سال گذشته ـ که تقریبا مصادف بود با آغاز ماه مبارک رمضان ـ نرخ تورم ۳۲.۲ درصد اعلام شده بود.

آمار‌های نرخ تورم بیانگر آن است که امسال در حالی ماه مبارک رمضان را آغاز می‌کنیم که نرخ تورم در مقایسه با سال گذشته ۴.۲ درصد رشد داشته است. البته این آمار نرخ تورم وضعیت رشد قیمت کالا‌های اساسی مورد نیاز برای ماه مبارک رمضان را به درستی نشان نمی‌دهد. به همین منظور وضعیت قیمت کالا‌های اساسی در آستانه ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

همان گونه که از جدول زیر ملاحظه می‌گردد، قیمت بیشتر اقلام اساسی در آستانه ماه رمضان ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه رمضان ۱۳۹۹ بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است و تنها قیمت پیاز و سیب زمینی کاهشی بوده است.

بیشترین رشد قیمت مربوط به روغن جامد است که ۱۳۷ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است و پس از آن این برنج خارجی است که با رشد قیمت ۱۳۱ درصدی بدین لحاظ در جایگاه دوم تکیه زده است. همچنین کره و مرغ ماشینی نیز با رشد قیمت ۱۱۲ درصدی و ۹۸ درصدی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته اند.

 

کالای اساسی

واحد

قیمت در آستانه رمضان 1399

(تومان)

قیمت در آستانه رمضان 1400

(تومان)

میزان رشد قیمت

(درصد)

برنج درجه یک ایرانی

یک کیلوگرم

23954

34462

45 درصد

برنج خارجی درجه یك

یک کیلوگرم

10336

23976

131 درصد

ماکارونی

500 گرمی

4001

6098

52 درصد

گوشت گوسفند

یک کیلوگرم

97874

122915

26 درصد

گوشت گاو و گوساله

یک کیلوگرم

83585

111470

33 درصد

مرغ ماشینی

یک کیلوگرم

11623

23060

98 درصد

ماست

یک کیلوگرم

7814

12742

63 درصد

پنیر

500 گرمی

11152

19058

71 درصد

کره

100 گرمی

4677

9916

112 درصد

روغن مایع

900 گرمی

8705

14489

66 درصد

روغن جامد

یک کیلوگرم

9166

21754

137 درصد

سیب زمینی

یک کیلوگرم

5824

5310

8 درصد کاهش

پیاز

یک کیلوگرم

8677

5935

32 درصد کاهش

قند

یک کیلوگرم

8529

14006

64 درصد

شکر

یک کیلوگرم

7083

11503

62 درصد

رب

یک کیلوگرم

17168

19643

14 درصد

چای خارجی

500 گرم

59339

93519

58 درصد

 

قیمت‌های مصوب کالا‌های اساسی برای ماه رمضان ۱۴۰۰ اعلام شد

حالا راهکاری که برای فرار از این افزایش قیمت‌های چشمگیر برخی کالا‌های اساسی در نظر گرفته شده است، اعلام قیمت مصوب می‌باشد.

روز گذشته، هفدهم فروردین ۱۴۰۰ در صد و دومین جلسه کارگروه تنظیم بازار موضوع تامین کالا‌های سهمیه ویژه ماه مبارک رمضان مطرح شد که بر اساس آن، قرار شد تا میزان ۳۰ هزار تُن برنج وارداتی هندی و تایلندی به ترتیب با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد. همچنین ۳۰ هزار تُن شکر با قیمت ۸۷۰۰ تومان برای بسته‌های یک کیلوگرمی، ۳۰۰۰ تُن گوشت قرمز منجمد با قیمت ۸۰ هزار تومان و حدود ۱۸۰ هزار تُن روغن با قیمت مصوب به عنوان سهمیه ویژه این ماه در نظر گرفته شد. هر چند قیمت مصوب روغن در گزارش ستاد تنظیم بازار اعلام نشده، بر اساس سامانه ۱۲۴ قیمت مصوب هر بطری روغن مایع سرخ کردنی ۸۱۰ گرمی ۹۶۵۰ تومان، روغن مایع آفتابگردان ۹۹۰۰ تومان، روغن نیمه جامد ۴.۵ کیلویی ۵۱ هزار تومان و روغن نباتی ۱۶ کیلویی ۱۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است.

روز گذشته هم عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، وعده داد در ماه رمضان خرما گران نمی‌شود. در این جلسه همچنین موجودی خرما ۱۳۶ هزار تُن عنوان و گزارشی در خصوص نحوه توزیع خرما در سراسر کشور نیز ارائه شد.

عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار هم که در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در شب گذشته ۱۷ فروردین ۹۹ حضور یافته بود با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان از ماه‌ها قبل گفت: ۱۳۶ هزار تن محصول خرما در انبار‌ها و سردخانه‌ها موجود است و طرح توزیع آن‌ها داده شده و هر استان بر اساس نیاز، سهمیه برنج، شکر و روغن‌نباتی دارد.

همچنین قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف مهمان دیگر تیتر امشب گفت: هیچ کس حق ندارد گران‌تر بفروشد و قیمت آش و حلیم هم شنبه اعلام می‌شود.

آیا اعلام قیمت مصوب برای جلوگیری از افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم کافی است؟ 

حالا پرسش این است که آیا تنها اعلام قیمت مصوب برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی و کاهش قدرت خرید مردم در آستانه ماه مبارک رمضان کافی است؟ آیا با توصیه می توان با گران فروشی مقابله کرد؟

تجربه اعلام قیمت مصوب برای مرغ نشان می‌دهد که تنها اعلام قیمت مصوب برای کنترل قیمت‌ها و عدم فشار بر مصرف کننده کافی نیست و این کالا‌های اساسی که برای آن‌ها قیمت مصوب تعیین شده است، باید مناسب توزیع شوند و بر نحوه توزیع نیز نظارت‌های کافی صورت گیرد تا با توجه به پایین بودن قیمت آن‌ها نسبت به بازار انحرافی در آن‌ها صورت نگیرد. البته محمدعلی اسفنانی، معاون سازمان تعزیرات طی مصاحبه‌ای، با اشاره به اجرای طرح ویژه نوروز تا پایان ماه رمضان گفت: ظرفیت گشت‌ها را افزایش داده‌ایم و تخلفات را رصد می‌کنیم و در مناطقی که کالا‌ها، عمده توزیع و عرضه می‌شود، به ‌جای گشت سیار، واحدِ مستقر خواهیم داشت.

همچنین با توجه به نیاز مردم و پایین بودن قیمت‌های مصوب از قیمت بازار، باید نحوه توزیع به گونه‌ای باشد که از تشکیل صف‌های طولانی در شرایط کرونایی برای دریافت این کالا‌ها جلوگیری شود.

تجربه فروش مرغ با قیمت مصوب نشان داده است که توزیع این گونه اقلام با کد ملی و تخصیص آن به سرپرست خانوار‌ها و ثبت اطلاعات، می‌تواند تا حدودی در توزیع مناسب این گونه کالا‌ها و جلوگیری از تشکیل صف‌ها کمک کند.

به علاوه نهاد‌های ذی ربط می‌توانند تعداد شعب برای توزیع این کالا‌ها را افزایش دهند و یا از طریق پیامکی به سرپرست‌های خانوار‌ها برای زمان دریافت کالا‌های اساسی با قیمت مصوب اطلاع رسانی کنند تا از تشکیل صف در شرایط کرونایی جلوگیری شود.

البته قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف با بیان اینکه "برای ماه رمضان برنامه‌ریزی شده است و کمبودی در زمینه ارزاق و کالا‌ها نداریم" افزود: کالا‌هایی که مشمول قیمت‌گذاری است مثل برنج، شکر، گوشت قرمز، مرغ، زولبیا و بامیه، آش و حلیم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار توزیع و عرضه می‌شود.

صادرات تخم مرغ آزاد شد؛ دوباره گران نشود!

روز گذشته ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ کاظم خاوازی در حاشیه جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تولید تخم مرغ در کشور با مازاد مواجه شده گفت: در حال حاضر قیمت این محصول درب مرغداری‌ها کمتر از نرخ مصوب است و تولید کنندگان در این خصوص دچار ضرر و زیان شده اند و قطعاً در هفته آینده برای میزان مازاد تولید تخم مرغ مجوز صادرات داده می‌شود.

نکته اینجاست که با آزاد شدن صادرات تخم مرغ، حالا این نگرانی وجود دارد که با توجه به کاهش ارزش پول ملی و نفع صادرات، میزان عرضه در بازار داخلی کاهش یابد و دوباره مصرف کنندگان داخلی با افزایش قیمت تخم مرغ در ماه مبارک مواجه و نهاد‌ها مجبور شوند برای کنترل قیمت تخم مرغ هم قرارگاه تشکیل دهند!

بهتر است پیش از آن که با آزادسازی صادرات با کمبود تخم مرغ مواجه شویم، صادرات این کالا به صورت کنترل شده باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
خیلی زحمت می کشید واقعا.
همه چیز به حال خود رها شده کاملا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
این نمایش رو هر سال راه میندازین هر سال هم همه چی چند برابر میشه
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
همه گران میفروشند وشما هم نمی توانید کاری بکنید
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
با صادرات تخم مرغ بزودی تخم مرغ هم نایاب میشه و گران
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
اینها کلک تولید کننده ها شده یعنی اول یه کالایی مثل تخم مرغ یا گوشت یه مدت بیشتر از نیاز عرضه می کنن وقتی قیمت به ظاهر کم شد به بهانه ضرر و زیان مجوز صادرات می گیرن و بعد هم که کمیاب شدن کالا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
تخم مرغ مجوز صادرات گرفت
مرغ که نمی تونستیم بخوریم حالا تخم مرغ را هم نمی تونیم بخوریم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
همه چیز بالای پنجاه درصد گران شده وشما فقط چندار قاز به حقوق ها اضافه کردید....مردم بقیه کسری خرج ومخارج را از گجا بیاورند با این شراط کرونا ورکود اقتصادی؟....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
یک خانواده 6 نفره و پدری کارگر روزمزد با خرجی روزانه کمتر از 50 تا 100 تومان . ماههای رمضان هم به سادگی و صفای خود می آمد و می رفت نه تبلیغاتی و نه تنظیم بازاری . هر کس به اندازه درآمد و نیاز خود خرج می کرد.
خبری هم از یارانه ها و سهام عدالت و هزینه معیشتی و کارت اعتباری نبود . مردم هم به امور عبادی و مذهبی خود مشغول بودند . کار و درآمد برای گذران زندگی سخت بود اما این همه هیاهو و غوغا نبود (حرف ها و شعارهای دروغین ) ذهن ها را تخریب نمی کرد . نوعی رضایت توأم با قناعت . مسئولین می گویند قیمتها حباب است و کاذب . وعده می دهند که در ماه رمضان خرما گران نمی شود خدا را شکر از تدبیر و امید مسئولین به مردم . فقط کافی است خرما گران نشود مسکن ، خودرو ، دلار و سکه ، کرایه ها و اجاره ها ، بیمه ها و دیگر خدمات دولتی و درمانی و آب و برق . . . مهم نیستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
ماه رمضان شده وسیله ی تبلیغات و آگهی های بازرگانی و میدان تاخت و تازهای اقتصادی و مانورهای فروش و تخفیف کالاها در رسانه ها و صدا و سیما . یادش به خیر ماه رمضان های ساده و با صفا . لطفاً ماه رمضان را با اقتصاد و تبلیغات به بازی نگیرید . ماه رمضان را ماه بخور بخور و نمایش سفره های رنگین کرده اند و گویا تورم و گرانی را می خواهند گردن ماه رمضان بیاندازند مثلاً تخفیف فلان کفش یا فلان کف پوش ماشین و یا فلان مواد غذایی . اعتقادات مذهبی و عبادی را نمایشی و شو نکنید . با اقتصاد دین مردم را به بازی نگیرید .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اعمال ماه شعبان گروه های شغلی شاهزاده فیلیپ سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان