بازدید 14759
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس منفی بسته شد، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟، نشانه‌های رونق اقتصادی در سال ۱۴۰۰، قیمت گاز افزایش نمی‌یابد؟، بیتکوین در آستانه فتح کانال ۶۰ هزار دلار، خانه در تهران چقدر گران شد؟ و خوش بینی بازار نفت به تداوم محدودیت عرضه اوپک پلاس را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۴۳۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹ 01 April 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس منفی بسته شد، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟، نشانه‌های رونق اقتصادی در سال ۱۴۰۰، قیمت گاز افزایش نمی‌یابد؟، بیتکوین در آستانه فتح کانال ۶۰ هزار دلار، خانه در تهران چقدر گران شد؟ و خوش بینی بازار نفت به تداوم محدودیت عرضه اوپک پلاس را در بر دارد.

شاخص کل بورس منفی بسته شد

روز گذشته، شاخص کل با ۸۶۵۰ واحد کاهش معادل منفی ۰.۶۶ درصد به یک میلیون و ۲۹۴ هزار و ۵۴۳ واحد، شاخص قیمت وزنی - ارزشی با ۲۲۵۲ واحد کاهش معادل منفی ۰.۶۶ درصد به ۳۳۷ هزار و ۶۴ واحد، شاخص کل هم وزن با ۱۹۳ واحد کاهش معادل منفی ۰.۰۴ درصد به ۴۴۲ هزار و ۶۴۵ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۱۲۶ واحد کاهش معادل منفی ۰.۰۴ درصد به ۲۸۸ هزار و ۳۸۶ واحد، شاخص آزاد شناور با ۱۰۲۳۷ واحد کاهش معادل منفی ۰.۵۶ درصد به یک میلیون و ۸۱۸ هزار و ۵۲۸ واحد، شاخص بازار اول با ۸۳۸۵ واحد کاهش معادل منفی ۰.۸۷ درصد به ۹۵۴ هزار و ۷۱۹ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۰۳۹۳ واحد کاهش معادل منفی ۰.۴۰ درصد به ۲ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۵۱۱ واحد رسید.

بورس امروز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰/ کانال ۱.۳ میلیون واحدی از دست رفت

بورس امروز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰/ کانال ۱.۳ میلیون واحدی از دست رفت

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۸ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۶۱۶ تومان رسید که نسبت به آخرین روز معاملاتی گذشته ۱.۴ درصد معادل ۱۲۹ هزار و ۲۱۶ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۵ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۵۶۹ تومان رسیده است.

مقام مسئول: دولت مثل آدم ثروتمندی است که جیبش خالی است

پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه کشور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور به فارس گفت: دولت  دارایی‌های فراوان دارد ولی بعضا برای پرداخت برخی از ضرورت‌ها پولی دستش نیست؛ مثل آدم ثروتمندی که جیبش خالی است. سازمان برنامه و بودجه باید مغناطیس و مکثی ایجاد کند که منفذها باز شود. به عنوان مثال؛ شرکت نفت ما شرکتی است که از لحاظ دارایی کمتر از آرامکو (شرکت نفتی عربستان) نیست. آرامکو الان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سهامی دنیا است، با چند درصد سهام می‌تواند کل مشکلات‌شان را حل کند، اما ساختار مالکیتی شرکت ملی نفت به گونه‌ای است که کلی بدهکار است و یکی می‌تواند بگوید مشمول ماده 141 قانون تجارت است؛ چراکه از پرداخت بدهی‌ها استنکاف می‌کند یا نمی‌تواند پرداخت کند. به خاطر این که هیچ گاه از این زاویه نگاه نکردند که می‌تواند دارایی‌ را در خودش حفظ و به عنوان یک ثروت مطرح کند. چون نیازی نداشتیم فقط برمی‌داشتیم و هزینه می‌کردیم.

نشانه‌های رونق اقتصادی در سال ۱۴۰۰

عزیز نژاد کارشناس اقتصادی در برنامه تیتر امشب شب شبکه خبر گفت: موضوع رونق اقتصادی ایران با توجه به تحولاتی که در اقتصاد در بخش‌های مختلفی شکل گرفته از نیمه دوم سال ۹۹ مطرح شده است. نشانه‌های رشد مثبت اقتصاد ایران در ۳ ماه دوم، سوم و چهارم ظاهر شد که در پایان سال ۹۹ با رشد ۲.۲ با فرض وجود نفت و ۱.۹ بدون وجود نفت به ثبت رسید. در سال ۱۴۰۰ با توجه به اهمیت مقابله با کرونا و توانمندی‌های داخلی درباره تولید واکسن کرونا و واکسیناسیون افراد آسیب پذیر تا اردیبهشت و ۸۰ درصد هموطنان تا پایان امسال، نشانه‌های خوبی از رشد اقتصاد ایران بوده و تحریم‌ها را کم اثر کرده است. البته شواهد نشان می‌دهد تحریم‌های آتی، حتی اثری کمتر از تاثیرات تحریم در سال‌های ۹۸ و ۹۹ خواهند داشت و بر اساس پیش بینی‌ها در سال ۱۴۰۰ اثر منفی تحریم کاهش می‌یابد.

کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دیروز (چهارشنبه) در بازار تهران با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی نسبت به دیروز به رقم ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۸۵۰ تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت خورد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۷۸ هزار تومان رسید. هر مثقال طلا نیز به قیمت چهار میلیون و ۶۷۲ هزار تومان معامله شد.

وزیر نیرو: تعرفه آب و برق گران می شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه ۳ سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق ۷ درصد افزایش می یابد. اردکانیان اضافه کرد: سال گذشته دولت مصوبه‌ای داشت که این مصوبه با عنوان "برق امید" از اوایل آبان و "آب امید" از اوایل دی ماه اجرایی شد. اردکانیان افزود: بر اساس این مصوبه، دولت برای افراد کم مصرف تخفیف ۱۰۰ درصدی در نظر گرفت و کسانی که تا یک سوم الگوی مصرف هستند، هم آب و هم برق آن‌ها شامل تخفیف ۱۰۰ درصدی می‌شود.

قیمت گاز افزایش نمی‌یابد؟

سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: در سال جدید تا کنون خبری از افزایش تعرفه گاز مشترکان نبوده و قرار هم نیست که تعرفه ها افزایش یابد. محمد عسگری با تاکید بر اینکه مدت زیادی است که افزایش تعرفه نداشته‌ایم، گفت: احتمال افزایش تعرفه گاز وجود ندارد و تا کنون در این رابطه مصوبه ای ابلاغ نشده است. سخنگوی شرکت ملی گاز با اشاره به میزان تعرفه فعلی گاز خانگی، اظهار کرد: این موضوع بستگی به پارامترهای مختلفی همچون اقلیم و نحوه محاسبه قبوض دارد و نمی‌توان یک رقم واحد برای مشترکان اعلام کرد.

دلار به بالاترین سطح ۱ ساله رسید

سی‌ان‌بی‌س:ی ارزش دلار در معاملات روز چهارشنبه، در مقابل ین ژاپن به بالاترین سطح ساله رسید و در مقابل سایر همتایان بین‌المللی آن به بالاترین سطح در چندین ماه اخیر رسید. سرمایه‌گذاران انتظار دارند بسته مالی عظیم آمریکا و واکسیناسیون گسترده این کشور آن را پرچمدار ریکاوری اقتصادی جهان کند. نرخ برابری دلار در مقابل ین ژاپن ۰.۳۴ درصد تقویت شد و به رکورد یک ساله ۱۱۰.۷۲ واحد رسید. شاخص دلار در معاملات امروز تا ۹۳.۴۳۹ واحد بالا رفت که بالاترین رقم در ۵ ماه اخیر است. شاخص دلار ابتدای این ماه را نزدیک به ۹۰ واحد آغاز کرده بود و حالا بهترین ماه خود از ۲۰۱۶ تا کنون را به ثبت رسانده است.

بیتکوین در آستانه فتح کانال ۶۰ هزار دلار

بیتکوین در ادامه مسیر صعودی خود جایگاهش را در کانال ۵۹ هزار دلاری مستحکم کرد. به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، جس پاول- مدیرعامل صرافی ارزهای دیجیتالی کراکن- پیش بینی کرده است که روند افزایشی قیمت بیتکوین امسال نیز ادامه داشته باشد؛ تاجایی که تا پایان امسال بتوان یک خودرو لامبورگینی را با یک بیتکوین خریداری کرد. پاول با بیان اینکه فکر می کند با گذشت زمان بیان ارزش بیتکوین بر حسب دلار سخت تر و سخت تر می شود، افزود: اکنون می توان یک خودرو تسلا را با یک بیتکوین خریداری کرد. تا پایان سال خواهید توانست با آن یک لامبورگینی بخرید و با ادامه این روند در سال ۲۰۲۳ احتمالا بهای هر بیتکوین معادل یک دستگاه خودرو بوگاتی می شود. به گزارش ایسنا، شرکت پی پال اعلام کرده که به زودی امکان خرید کالاهای مورد نیاز شهروندان آمریکایی از خرده فروشی های آنلاین با استفاده از ارزهای دیجیتالی را فراهم خواهد کرد. طبق اعلام پی پال، دارندگان ارزهای دیجیتالی اتریوم، بیتکوین، بیتکوین کش و لایت کوین خواهند توانست در درگاه های پرداخت پی پال ارزهای دیجیتالی خود را مستقیم به دلار تبدیل کنند. 

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۹ هزار و ۲۸۸.۸۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۶۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۵.۰۵ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۸۵۵.۸۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۹۷ درصد افزایش 

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۲۴ درصد افزایش

۳- بایننس کوین

قیمت: ۳۰۳.۹۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۵۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۶.۲۲ درصد افزایش

۴- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۳ درصد افزایش

۵- کاردانو

قیمت: ۱.۱۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۱ درصد افزایش

۶- پولکا دوت

قیمت: ۳۷.۵۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۶۳ درصد افزایش

۷- ریپل

قیمت: ۰.۵۵۴  دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۲۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۵۵ درصد کاهش

۸- یونی سواپ

قیمت: ۲۷.۶۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۳۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۹۶ درصد کاهش

۹- لایت کوین

قیمت: ۱۹۳.۲۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۱۳ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۴۸ درصد کاهش

۱۰- تتا

قیمت: ۱۲.۱۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۸۹ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۱.۳۸ درصد افزایش

صادرات به چین تا ۳ برابر قابل افزایش است

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: پارسال حدود ۹ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که با توجه به ظرفیت‌های موجود این میزان تا سه برابر یعنی ۲۷ میلیارد دلار قابل افزایش است.

خانه در تهران چقدر گران شد؟

طبق اعلام بانک مرکزی، در ۱۲ ماهه پارسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۳ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان بوده است که ۸۰.۳ درصد افزایش را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد.

گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در اسفند سال گذشته متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ افزایش دارد.

خوش بینی بازار نفت به تداوم محدودیت عرضه اوپک پلاس

قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی با انتظار برای موافقت وزیران اوپک پلاس با حفظ محدودیت عرضه در نشست روز جاری این گروه، افزایش یافت و بخشی از کاهش روز گذشته را جبران کرد. بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن ۳۱ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۶۳ دلار و پنج سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۸ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۵۴ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت شب گذشته با ۲.۲ درصد کاهش و شاخص نفت آمریکا با ۲.۳ درصد کاهش بسته شده بود. وزیران گروه اوپک پلاس بعدازظهر روز پنج شنبه برای تصمیم گیری درباره سطح تولید ماه آینده و بررسی تمدید محدودیت عرضه فعلی یا افزایش تدریجی تولید دیدار می کنند.

 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
محمد ت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
هرسال دو بار افزایش برق و اب داریم و گاز هم اسفند 99 بازهم گران کرده بازهم یه قورت و نیمشان باقیست
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
افرین! سه برابر نفت صادر می کنیم در مقابل بنجل وارد می کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
تابناک چرا درمورد تصمیم اخیر برای واردات واکسن توسط بخش خصوصی و امکان تزریق فوری آن برای ادمهای پولدار مطلبی منعکس نمیکنی؟!!
بازهم داستان فقیروغنی
کجای دنیا همچین اتفاقی افتاده ؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
عامل اصلي گراني ها مملكت دولت است وقتي هرساله دولت در لايحه بودجه قمت تمام خدمات را افزايش ميدهد چرا بايد سلطان دلار و سكه و.. را اعدام كنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
تابناک چند وقت کامنت ها رو چاپ نمیکنید
مهدی ظهوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
با سلام این آقای عزیز نژاد فامیل آعای روحانی است که در یک کشور دیگر زندگی میکنند یا اقتصاددان
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
وزیر نیرو: تعرفه آب و برق گران می شود
گاز گران نمیشود
واقعا که راستگو هستن و نه آب و برق وگاز گران نمیشوند و نه تلفن و اینترنت و هزینه موبایل
میدانید چرا چوم قبلا گران کردن قبل از عید قسمشان هم راست است برین برگه های آب و برق وتلفن و موبایل گاز را تماشا کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
مرد حسابی سه برابر نه ده برابر وقتی پولش را نمیده چه فایده ای دارد بعد میگن ما قراردادی به نفع ایران بستیم چینی که هنوز پول نفتی که چندین سال دستش هست نصفه و نیمه میده
خویی
|
Germany
|
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
گران تر کنید هنوز مردم جا دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
شما اصلا صادراتتو بکن 100 برابر و بهش افتخار کن...وقتی ریالیش دست مردم نمیرسه یه پاپاسی ارزش نداره و استثماره بیشتر تا قرارداد!
محمد ت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
آقای مقام مسئول دولتی که با 320هزارمیلیارد درامد از بورس جیبش خالی است وای به روزگار مردمی که جیبشان را با گرانی ها و غیره ..... خالی می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
سلام و درود بر چین کمونیست که دلارهای ما را بلوکه کرده و واکسن هم نمی دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
جالبه از ابتدای دوره احمدی نژاد تا حالا ۱۲ ساله حامل های انرژی هر ساله داره آزاد میشه و هنوز ازاد ازاد نشده ها هنوز یه خورده ازاد شده مشغول ذنبه هستین اگه فکر کنید حامل های انرژی آزاد شدن هنوز باید کلی گرون بشه، جا داره کلی هنوز
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین انتخابات 1400 عید فطر دعای روز بیست و نهم رمضان