بازدید 34729
سال ۱۳۹۹ سالی با دو نیمه متفاوت برای بازار سرمایه بود. عده‌ای با سود‌های عجیب از بازار سرمایه خارج شدند و عده دیگر با ضرر‌های عجیب تر. در نهایت کسانی که در ابتدای سال وارد بازار سرمایه شده بودند، احتمالا با توجه به شاخص کل باید بازدهی ۱۵۷ درصدی را تجربه کرده باشند. پرسش این است که سال ۱۴۰۰ از دیدگاه کارشناسان برای بورس چگونه خواهد بود؟
کد خبر: ۱۰۴۱۹۹۴
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰ 22 March 2021

سالی که گذشت بازار سرمایه دو نیمه بسیار متفاوت را پشت سر گذاشت؛ نیمه نخست که از آن تقریبا می‌توان به نیمه رونق و رشد شارپی بازار سرمایه یاد کرد و نیمه دوم که با سقوط بازار سرمایه و دوران رکود همراه بود.

به گزارش «بورس تابناک»؛ در نیمه اول سال جاری با رونق بورس، رکورد‌های عجیبی در این بازار به ثبت رسید؛ رکورد‌هایی که در ارزش معاملات، حجم معاملات، تعداد معاملات، کانال‌های شاخص ها، ورود پول حقیقی، مشارکت در عرضه اولیه‌ها و ... یکی پس از دیگری شکسته می‌شد. اما در نیمه دوم سال درست ماجرا برعکس شد.

روند بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟

رشد ۱۵۷ درصدی شاخص کل در سال ۹۹

شاید مهمترین ملاک سنجش بازار سرمایه و بازدهی آن شاخص کل باشد. کسانی که در ابتدای سال سرمایه‌های خود را در این بازار وارد کرده بودند باید طبق این ملاک ۱۵۷ درصد بازدهی نصیب آن‌ها شده باشد، چرا که رشد شاخص کل در سال ۹۹ به همین میزان بود.

در پنجم فروردین ماه سال ۹۹ شاخص کل کار خود را از روی سطح ۵۰۸ هزار و ۶۶۱ واحدی آغاز کرد، اما در روز‌های بعد، اتفاقات عجیبی برای شاخص کل و بازار رقم خورد. روند صعود شارپی موجب شد تا شاخص کل کانال‌ها را یکی پس از دیگری بشکند و در نهایت خود را به کانال یک میلیون واحدی برساند. با رسیدن به کانال یک میلیون واحدی، شاخص کل عقبگردی را تجربه کرد، اما دوباره از ششم خرداد ماه ۹۹ روند صعودی تا قله ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحدی در نوزدهم مردادماه سال جاری ادامه یافت.

از نوزدهم مرداد سال ۹۹ روند ریزش بازار سرمایه آغاز شد و در نهایت با تمام فرار و نشیب‌هایی که شاخص کل و بازار سرمایه در سال گذشته داشتند، شاخص کل در آخرین روز معاملاتی سال ۹۹ بر روی سطح یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۷۰۷ واحدی به کار خود پایان داد.

همه چیزتان را به بورس بسپارید/ بورس و نفت جای سرمایه گذاری است

در ابتدای سال و با تشویق مسئولین به خصوص شخص رئیس جمهور، مردم سرمایه‌های خود را به بورس آوردند تا هم کمکی به تولید کرده باشند و هم سود بیشتری در مقایسه با سرمایه گذاری در سایر بازار‌ها به دست آورند و همین ورود پول‌های حقیقی به بازار موجب رونق فوق العاده بورس شد؛ به عنوان نمونه رئیس جمهور روحانی در ۱۶ مرداد ماه سال گذشته، درست سه روز قبل از آنکه بورس شروع به ریزش کند، اعلام کردند: با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد، مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.

یا وی در ۲۲ مرداد ماه سال ۹۹ گفت: مردم می‌توانند در بازار بورس خرید‌هایی بکنند که برای دارایی‌شان اطمینان داشته باشند، هدف از اینکه سهام ای. تی. اف در اوایل شهریور ماه با تخفیف فروخته می‌شود، این است که مردم بدانند سکه و دلار جای سرمایه گذاری نیست بلکه بورس و خرید نفت جای سرمایه‌گذاری است و می‌خواهیم از طریق مطمئن به مردم کمک کنیم.

بعد از آغاز دوران اُفت بازار سرمایه و طولانی شدن این ریزش، دیگر کمتر کسی از مسئولین درباره بازار سرمایه صحبت کرد و اگر هم صحبتی بود، بیشتر در این باره بود که ما هشدار‌های لازم را درباره بازار سرمایه داده بودیم!

به هر صورت بازی بورس به نفع مردمی که حداقل در اوج وارد بازار سرمایه شده بودند، تمام نشد و بیشتر آن‌ها با ضرر‌های هنگفتی مواجه شدند. خیلی از مردم سرمایه‌های خود را در یک ماه پایانی سال ۹۹ از بازار بیرون کشیدند و دیگر به این بازار باز نخواهند گشت،چون به شدت اعتماد آن‌ها از این بازار و صحبت مسئولین سلب شده است.

بورس در سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه درخصوص وضعیت بورس ۱۴۰۰ طی مصاحبه‌ای گفت: نرخ ارز در مقایسه با روز‌ها و هفته‌های گذشته ثبات پیدا کرده است و این موضوع موجب رکود دیگر بازار‌های موازی خواهد شد؛ بنابراین بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ یکه‌تاز خواهد بود و در این بین انتظارات تورمی در سال ۱۴۰۰ نیز بورس را در وضعیت خوبی قرار خواهد داد. وی افزود: به دلیل تبلیغات انتخاباتی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰، نامزد‌های ریاست‌جمهوری سعی خواهند کرد مخاطبین خود را ـ که طیف وسیعی از آن‌ها حدود ۵۰ میلیون سهامدار هستند ـ جلب کنند. آقابزرگی ادامه داد: با توجه به دلایل بنیادی ذکر شده، بهره‌برداری از فضای انتخابات ریاست‌جمهوری و توجهی که فعالان بازار سرمایه به صحبت‌های کاندیدا‌ها و نحوه برخورد و تعامل آن‌ها با بازار سرمایه مورد توجه خواهد بود که به نظر می‌رسد بازار با یک رشد هیجانی همراه باشد، اما پس از گذر از انتخابات، جناح‌های سیاسی سعی خواهند کرد تعادل موردنظر را حاکم کنند.

مهدی سوری، تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ گفت: در سال ۱۴۰۰ فضای بازار‌های جهانی و بازار سرمایه ایران با ابهامات بسیاری همراه خواهد بود و قطعی نمی‌توان درباره وضعیت آن اظهارنظر کرد، اما به واسطه پایین آمدن قیمت سهم‌ها و بالا رفتن سودآوری شان و به واسطه روشن شدن فضای بین المللی به لحاظ بنیادی بازار سرمایه ظرفیت رشد را دارد.

وی ادامه داد: به دلیل بی اعتمادی مردم به واسطه تصمیمات غیرکارشناسی مسئولان، ابهامات را در فضای اقتصادی کشور افزوده است و همچنین فضای مبهم اقتصاد کشور و جهان، نبود قطعیت درباره پیش بینی بازار را تقویت می‌کند. اما اگر مسئولان با تصمیمات موثر و واقعی تعهد خود را نشان بدهند، بازار سرمایه ظرفیت رشد را در سال ۱۴۰۰ خواهد داشت.

حسن شیبانی، دیگر کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگویی در رابطه با بورس ۱۴۰۰ گفت: نباید انتظار داشته باشیم در سال ۱۴۰۰ شاخص کل مانند سال ۹۹ رشد دو یا سه برابری داشته باشد. از طرفی هم ریزش زیاد هم دیگر محتمل نیست، زیرا ریزش بورس زاییده رشد خطرناک بازار سرمایه بود. شیبانی در رابطه با روند بازار‌ها در سال ۱۴۰۰ گفت: متغیر‌های اقتصادی از منظر تورم انتظاری و نسبت تحریمی کشور بیشتر از سال‌های قبل است. از طرفی واردات در کشور تقریبا تعطیل بوده و طرف تقاضا هیچ تحریکی نداشته است. به همین دلیل، اگر در‌های کشور باز شود و روابط با دیگر کشور‌ها بهبود پیدا کند، بازار سرمایه پتانسیل حرکت مثبت را بیش از سایر بازار‌ها دارد. این کارشناس در ادامه گفت: تا زمان انتخابات ریاست جمهوری هیچ پالس مثبتی برای بازار سهام وجود ندارد و به نظر می‌رسد، بازار سهام نیز تا آن زمان روندی متعادل خواهد داشت. اما برای روند بازار سهام در سال ۱۴۰۰ باید گزینه‌های اصلی ریاست جمهوری را براندازی کنیم و ببینیم واکنش غربی‌ها به رئیس جمهور جدید چیست. شیبانی اظهار داشت: وضعیت بازار سهام در سال ۱۴۰۰ به مراتب از شش ماه دوم سال ۹۹ بهتر است، چون تورم انتظاری و خوش‌بینی به مذاکرات می‌تواند بر شرایط بورس اثرگذار باشد. همچنین بازار سهام در مقایسه با سایر بازار‌ها ریسک کمتر، اما سود بیشتر را به دنبال خواهد داشت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
مگر چه معجزه ای رخ داده است که روند بازار فرق بکنداقتصاد همان وگردانندگان اقتصاد همان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
بازم دارند باتبلیغات شبانه روزی بستر رابرای خانه خراب شدن عده بیشماردیگری فراهم میکنند !
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
اگر پولدار نیستید در بورس بازی داخل نشوید!
با پول زیاد میتوان تعداد زیادی واحد بورس را وقتی پایین است خرید و زمانیکه بالا رفت فروخت.
این فرمول تقریبی بورس است که برای تعداد سهام کم عمل نمی کند.
ناشناس
| United States |
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
خودتون باید عاقل باشید، از یک سوراخ دو بار گزیده نشید!!!!!
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
با سلام اینجا سایت خبریه یا تابلوی تبلیغات
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
تابلو تبلیغات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
روند بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ بسیار خوب ودرخشان خواهد بود ... مگه شک داشتید؟!!!!
تابی جون تو هم ما رو سرِ کار گذاشتی ها
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
بابا دست بردارید
سال‌۱۴۰۰ و باز بووووووووورررررسسسسسسس
بورررررسسسسسس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
لجبازي ها و کينه توزي هاي سياسي و جناحي در نابودي هر چه تمامتر بورس و ايجاد نفرت عمومي از دست اندرکاران ريز و درشت کشور خواهد شد. خدا دشمنان ملت که خود دست اندرکاران است نابود کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
همان یک بار اعتماد کردم و سرمایه ایم را از دست دادم برای هفت پشت خودم و اطرافیانم بس است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
مثلا بورس پایین بیاد آیا در بدترین حالت چقدر می خواهد پایین بیاد در حالی که قیمت کالا ها چندین برابر افزایش و ارزش پول ملی بشدت پایین آمده است بورس اگر ثابت هم بود در واقع روند نزولی داشته است چه برسد به اینکه کاهش هم یافته است فقط همین را بگویم که اوضاع اقتصاد بقدری مبهم و شکننده است که ارزش گذاری قیمت کالا و سهام و ... به این آسانی نیست و نهادهای نظارتی را با انفعال مواجه کرده است قیمت و آشفتگی بازار مرغ و روغن و ... همه گواه این موضوع است و گرنه اکثریت بازاری که اینقدر نامرد نیست که باعث بهم خودن بازار شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
دیگه تموم ماجرا! همه سرمایه ها و سرمایه گذارها رفتن سراغ ارزهای دیجیتال!
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
بورس در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد. با ورود سرمایه مازاد و انتخاب سهام مناسب و کمی صبر و شکیبایی بیشترین سود نسبت به سایر بازارها حاصل می‌گردد.
عامر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
قوه قضاییه لطفا به بورس ورود کنید اینها اعتماد ملت را از بین بردند.تو را به امام حسین تمام دستگاهای امنیتی ورود کنید.ناظر تو را بخدا تو هم تآیید کن تا شاید حکمتی بشه
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
منفی هست این که جر و بحث نداره
دانیال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
قیمت های سهام بیش از حد پایین اومده هر کی سرمایه گذاری کنه سود خوبی میکنه
به سال ۱۳۹۹ و اتفاقات دستوری که تو بورس افتاد توجهی نکنین تا پایان تیر ماه بورس شدیدا صعودی است.
گنیا
|
United States
|
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
ارزش گذاری وارزندگی سهام وصعود شاخص نه به تولید ی بازدهی شرکت های بورسی تعلق دارد بلکه به حجم نقدینگی که روزانه به آن
اضافه میشه وتورم در همه بخشها اقتصادی کشور ونرخ ارز باید استناد کرد به آن سنجید که در سال ۱۴۰۰ هم با توجه مولفه ها وبی ثباتی که در همه بخش ها است ،روند بورس ادامه نیمه سال ۹۹ باشد گرچه
سفته بازان دلال ها هم با حجم نقدینگی که دارند شوک‌های وارد میکنند و موجب هراس سهامداران خرد وتازه وارد می‌شوند ،وبا صف سازی نوسانگیری کنند ،منتها شاخص بااین مولفه ها همان ۲۲۰۰ ی حتی بالاتر باید باشه ،با ۶بابر شدن دلار طی دوسال گذشته به همان منوال شاخص بورس هم مثل سایر بازارها همان نوسان را دارد ، بعد از عمر ۵۰ ساله بورس تنها سال گذشته بود که بورس در بین آحاد مردم شناخته شد و محلی برای سرمایه گذاری واین عمق بخشی استارتی در بورس بود ومنبعد این بازار ی سر تنه از دیگر بازاره ها جلوتر،است
از هیجانات شایعات نترسید جا خالی نکنید ،این بازار ۵۰ میلیونی بازار دو سال قبل نیست ،خواه نخواه مورد توجه ارکان حکومت خواهد بود،، با درایت وصبر توام با دانش شناخت سرمایه گذاری کنید .حتی به وعده وعید دولتی‌ها هم توجه نکنید .اینها هم حتی درسخترین اوضاع پولی حاضر به واگذار سهام خود در بازار با این قیمت‌ها درشرکتهای ارزنده نیستند نمو نه اش سهام پالایشی ها واون جنگ زرگری وادامه ندادن در واگذاری بعدی که شامل شرکتهای سوده مثل فلزیها شرکت مس بود .
امین نظریان
|
United States
|
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
مردم سرمایه خود را از دست دادند و دولت اعتبار و ارزش چند ساله خود که با هیچ سرمایه ای باز نخواهد گشت
این بدترین نوع معامله ای بود که با مردم انجام گرفت .....اوج بی اعتمادی مردم به دولت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم