بازدید 10187
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلال روغن جامد را ۳ برابر گرانتر می‌فروشد، نماد‌های پرتراکنش بورس کدامند؟، نفت سنگین ایران گران شد، روسیه برای اولین بار پس از دوره شوروی، صادرکننده خالص غذا شد، شرکت داچ شل حقوق کارمندانش را نصف کرد و قیمت جهانی طلا از افت بازگشت را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۴۰۱۶۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰ 12 March 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلال روغن جامد را ۳ برابر گرانتر می‌فروشد، نماد‌های پرتراکنش بورس کدامند؟، نفت سنگین ایران گران شد، روسیه برای اولین بار پس از دوره شوروی، صادرکننده خالص غذا شد، شرکت داچ شل حقوق کارمندانش را نصف کرد و قیمت جهانی طلا از افت بازگشت را در بر دارد.

 

دلال روغن جامد را سه برابر گرانتر می‌فروشد

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروش و کافه قنادی در خصوص نحوه تأمین مواد اولیه نیز گفت: در ایام پایان سال، واحدها به مواد اولیه زیادی نیاز دارند؛ اما متأسفانه اغلب کارخانه‌ها روغن را مستقیم به واحدهای صنفی تحویل نمی‌دهند و به واسطه‌ها می‌دهند و واحدهای صنفی نیز مجبورند روغن را از واسطه‌ها و دلالان خریداری کنند. البته در مواردی واحدهای صنفی می‌توانند مستقیم روغن مورد نیاز خود را از کارخانجات روغن خریداری کنند؛ اما در اغلب موارد باید این کالاها را از واسطه‌ها و دلال‌ها خریداری کنند. بهره‌مند افزود: قیمت یک حلب روغن جامد ۱۶ کیلوگرمی تحویل از کارخانه ۱۶۵ هزار تومان است اما واحدهای صنفی همین روغن را از دلال‌ها و واسطه‌ها با قیمتی سه برابر بیشتر و بیش از ۴۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند. البته دولت یک ماه پیش ۵۰۰ تن روغن جامد جهت توزیع به واحدهای قنادی تحویل داد، ولی این حجم پاسخگوی نیاز واحدها نیست. همه می‌دانند که در بخش مواد اولیه قنادی دلالی وجود دارد و واحد تولیدی در اغلب موارد مجبور به خرید روغن از بازار آزاد می‌شود؛ وزارت صمت هم از این موضوع اطلاع دارد اقدام مؤثری انجام نمی‌دهد. از یک طرف مواد اولیه را سه برابر نرخ مصوب خریداری می‌کنیم و از طرف دیگر باید شیرینی را با نرخ مصوب بفروشیم. وزارت صمت باید تدبیری کند تا روغن مورد نیاز صنوف مختلف منطبق با مصرف سنوات قبل در اختیارشان فرار بگیرد تا صنوف ناچار به خرید از دلالان نشوند. /مهر

نمادهای پرتراکنش بورس کدامند؟

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نمادهای فرآوری معدنی اپال کانی پارس (اپال)،‌ فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، پتروشیمی بوعلی سینا (بوعلی)، تامین سرمایه امین (امین) و گروه دارویی برکت (برکت) در گروه نمادهای پرتراکنش قرار داشتند.

در هفته‌ای که گذشت شیمیایی، فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی، بانک ها و موسسات اعتباری، دارویی، منسوجات، فعالیت‌های مهندسی، تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم، فنی و مهندسی، فرآروده های نفتی، استخراج نفت و گار جز اکتشافات، محصولات چرمی، استخراج  ذغال سنگ، چندرشته ای صنعتی و سایر حمل و نقل بالاترین درصد بازدهی مثبت را داشتند. همچنین نماد انبوه‌سازی املاک و مستغلات، هتل و رستوران، ماشین آلات و تجهیزات، کانی غیرفلزی، اطلاعات و ارتباطات، محصولات فلزی، لاستیک و پلاستیک، صنایع غذایی به جز قند و شکر، وسایل ارتباطی، واسطه‌گری‌های مالی و پولی، رایانه، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات، خودرو و قطعات، زراعت و خدمات وابسته، مخابرات، سرمایه‌گذاری‌ها، چاپ، دستگاه‌های برقی، سیمان، آهک و گچ، محصولات کامپیوتری، الکتریکی و نوری،‌ محصولات کاغذی، کاشی و سرامیک، فعالیت های کمکی به جز نهادهای مالی واسط، بیمه و بازنشستگی، پیمانکاری صنعتی، استخراج سایر معادن، قند و شکر، محصولات چوبی، خرده فروشی، فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه و سایر واسطه‌گری‌های مالی از جمله نمادهایی بودند که بازدهی منفی را در بازار ثبت کردند.

همتی: میانگین نرخ دلار نیمایی ۲۲۵۰۰ تومان است

رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: امروز در خبرها آمده بود که وزیر خارجه آمریکا گفته است تا ایران به توافق هسته ای بازنگردد، منابع ایران در کره را آزاد نمی کنیم. در این خصوص چند نکته قابل ذکر است:  از اول هم مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد. درخواست مذاکره از طرف سفیر کره و توافق برای پرداخت منابع ایران هم توسط خود کره ای ها انجام شد و من در جلسه،از این که اجازه لازم را ازآمریکاییها گرفتن یا نه ازایشان سؤال کردم. بانک مرکزی، برنامه خود را برای تأمین نیازهای ارزی کشور، بدون توجه به منابع مسدود شده خود در کره جنوبی و سایر کشورها تنظیم کرده است. لذا تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط منابع در جریان بانک مرکزی وتأمین ارز سایر کالاهای ضروری و نیز مواد اولیه واحدهای تولیدی از طریق منابع صادرات غیر نفتی درسامانه نیما و نیز واردات در مقابل صادرات به صورت روان درجریان است. از اول سال تا کنون، بانک مرکزی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی تأمین کرده و ۲۴ میلیارد دلار ارز صادرات ( غیر نفت خام)نیز از روشهای مختلف درخدمت واردات کشور قرار گرفته است. از اول بهمن ماه تا کنون 3.3 میلیارد دلار صرفاً در سامانه نیما تأمین ارز شده است و این علاوه بر تأمین ارز خود بانک مرکزی و رقم قابل توجه واردات در مقابل صادرات در این مدت بوده است. فقط در روز گذشته عرضه در نیما شش برابر معاملات بود. میانگین نرخ معاملات دیروز نیز۲۲۵۰۰تومان برای هردلار بود.

نفت سنگین ایران گران شد

قیمت نفت سنگین ایران در فوریه برای چهارمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد و به ۶۰ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با قیمت ۵۴ دلار و ۳۸ سنت در ژانویه، شش دلار و ۲۸ سنت معادل ۱۱.۵ درصد افزایش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۵۷ دلار و ۵۲ سنت در مقایسه با ۵۷ دلار و ۹۷ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بوده است. ارزش سبد نفتی اوپک در فوریه به ۶۱ دلار و پنج سنت در هر بشکه رسید و در مقایسه با ۵۴ دلار و ۳۸ سنت در ژانویه، شش دلار و ۶۷ سنت معادل ۱۲.۳ درصد رشد نشان داد. همسو با افزایش قیمت های پایه مرتبط و قیمت های فروش رسمی به خصوص به آسیا، ارزش سبد نفتی اوپک در فوریه برای چهارمین ماه متوالی رشد کرد و به بالاترین حد از ژانویه سال ۲۰۲۰ رسید. میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال۲۰۲۱ تاکنون ۵۷ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه در مقایسه با ۶۰ دلار و ۶۴ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بوده است که دو دلار و ۸۳ سنت معادل ۴.۷ درصد کاهش نشان می دهد.

افزایش قیمت نفت با چشم‌انداز مثبت از اقتصاد جهان

دیروز در بازار‌های جهانی قیمت نفت ۸۷ سنت افزایش یافت و بشکه‌ای ۶۸ دلار و ۷۷ سنت معامله شد. رویترز نوشت قیمت نفت خام روز پنجشنبه به دلیل چشم‌انداز مثبت اقتصادی که از بهبود اوضاع واکسیناسیون علیه ویروس کرونا پیش‌بینی می‌شود، افزایش یافت. همچنین بازار‌های سهام مرتبط با نفت نیز رشد مناسبی داشتند. البته کاهش نفت ذخایر آمریکا عاملی برای افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی شد. براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر بنزین آمریکا هم در هفته منتهی به مارس با ۱۱.۹ میلیون کاهش به رقم ۲۳۱.۶ میلیون بشکه رسید. پیش از این پیش‌بینی می‌شد ذخایر بنزین کشور تنها ۳.۵ میلیون بشکه کاهش داشته باشد. براساس گزارش رویترز، وزیر خارجه عربستان نیز اعلام کرده که هرگونه اقدامی را برای جلوگیری از حملات یمنی‌ها به تسهیلات و زیرساخت‌های نفتی این کشور انجام خواهد داد. دیروز قیمت نفت برنت به ۶۹ دلار نزدیک و قیمت نفت وست‌تگزاس آمریکا هم با ۸۴ سنت افزایش به ۶۵.۲۸ دلار معامله شد. بنزین و نفت کوره هم افزایش‌هایی به ترتیب ۱.۱۴ دلار و ۸۳ سنت را تجربه کردند.

جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار؛ صادرات سیب و پرتقال ممنوع

ستاد تنظیم بازار در جلسه فوق العاده دیروز پنجشنبه با واردات میوه و سایر کالا‌های اساسی از طریق تجار، تعاونی‌ها و بازارچه‌های مرزی موافقت کرد. همچنین ستاد تنظیم بازار مصوب کرد؛ تا اطلاع ثانوی و تا متعادل شدن قیمت فروش میوه و همچنین فراوانی کالا در شبکه‌های توزیع، صادرات سیب و پرتقال محدود شود. همچنین این ستاد تاکید کرد که توزیع ذخایر میوه شب عید بدون هیچ گونه محدودیتی در کل کشور آغاز گردد. بر اساس آخرین تصمیمات ستاد تنظیم بازار، تمامی دارندگان ذخیره میوه می‌توانند با هماهنگی لازم نسبت به توزیع کالای خود در غرفه‌های رایگانی که از طریق میادین میوه و تره بار در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت، اقدام نمایند.

روسیه برای اولین بار پس از دوره شوروی، صادرکننده خالص غذا شد

مرکز صادرات کشاورزی روسیه، اگرواکسپورت، که زیر نظر وزارت کشاورزی این کشور قرار دارد، در گزارش جدید خود اعلام کرد روسیه سال گذشته ۷۹ میلیون تن مواد غذایی، که ارزش آن بالغ بر ۳۰.۷ میلیارد دلار بوده، صادر کرده است. طبق گزارش این آژانس، صادرات مواد غذایی روسیه نسبت به سال گذشته با جهشی ۲۰ درصدی روبرو شده و رکورد ثبت شده در سال ۲۰۱۸ را جابه‌جا کرده است. رکورد قبلی صادرات مواد غذایی در سال ۲۰۱۸ ثبت شده بود که در آن روسیه موفق شده بود ۷۸.۵ میلیون تن مواد غذایی به ارزش ۲۵.۸ میلیارد دلار را صادر کند. همچنین طبق این گزارش برای اولین بار پس از فروپاشی شوروی، صادرات غلات، گوشت، ماهی، سبزیجات، لبنیات و سایر مواد غذایی روسیه، از واردات آنها بیشتر و این کشور به صادرکننده خالص محصولات کشاورزی تبدیل شد. بزرگترین رشد در صادرات محصولات غذایی روسیه مربوط به صادرات گوشت بود که با افزایش تقاضای چین با جهشی ۴۹ درصدی روبه رو شد و به ۹۰۰ میلیون دلار رسید. ‌چین ۱۳ درصد کل صادرات مواد غذایی روسیه را به خود جلب کرد تا بزرگترین مشتری این کشور بماند. ترکیه و قزاقستان به ترتیب با جذب ۱۰ درصد و ۷ درصد از کل صادرات مواد غذایی روسیه، دومین و سومین مشتریان بزرگ این کشور بودند.

شرکت داچ شل حقوق کارمندانش را نصف کرد

شرکت نفتی داچ شل، به دلیل مشکلات مالی که با کاهش درآمد این شرکت در دوران کرونا شکل گرفته حقوق کارمندان خود را بیش از ۴۲ درصد کاهش داده است. درآمد شرکت‌های نفتی دنیا امسال به دلیل کاهش تقاضا که پس از شیوع بیماری کووید ۱۹ ایجاد شد کاهش زیادی داشته است. وان بوردن رئیس شرکت داچ شل در سال ۲۰۲۰ به میزان ۵.۸ میلیون یورو معادل ۶.۹۳ میلیون دلار به کارمندانش پرداخت کرده که این رقم در مقایسه با سال گذشته که ۱۰ میلیون یورو بود ۴۲ درصد کاهش داشته است. این اطلاعات در گزارش سالانه این شرکت که امروز پنجشنبه متنشر شد، فاش شده است. داچ شل، شرکت نفت و گاز هلندی-بریتانیایی است، که دفاتر مرکزی آن، در شهر‌های لاهه، هلند و لندن، بریتانیا مستقرند.

مسکن ملی تهران به کجا رسید؟

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از روند اجرایی پروژه اقدام ملی مسکن تهرانسر با اشاره به شروع ساخت بیش از ۵۰۴ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن در کشور گفت: تحویل واحدهای در حال ساخت از سه ماه آینده آغاز می‌شود. وی با تاکید بر اینکه از اردیبهشت سال آینده، ماهیانه واحدهای طرح اقدام ملی مسکن تحویل متقاضیان خواهد شد، گفت: قراردادهای این طرح ملی بسته شده، اما در برخی موارد باید روند اجرای پروژه‌ها تسهیل شود تا پروژه سرعت بگیرد و مردم زیان نکنند. وزیر راه و شهرسازی همچنین با گلایه از عملکرد شهرداری تهران، گفت: بیست هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در تهران است، اما متأسفانه شهرداری تهران هیچ گونه همکاری برای اجرای پروژه‌های مسکن نمی‌کند. اسلامی دلایل شهرداری برای همکاری نکردن با انبوه‌سازان را غیر قانونی دانست و گفت: شهرداری تهران نباید در اجرای پروژه‌هایی که مربوط به مردم است، مانع تراشی کند و باید پاسخگو باشد. وزارت راه و شهرسازی مطابق قانون کار می‌کند و زمین‌های استفاده شده در طرح اقدام ملی مسکن کاربری مسکونی دارند و هیچ دلیلی ندارد که شهرداری اجرای طرح‌های ملی مسکن را به تأخیر اندازد.

وزیر راه و شهرسازی در عین حال با ابراز خرسندی از تغییر شهردار تهرانسر و حل برخی از مشکلات، گفت: ان‌شاءالله طی جلسه‌ای با شهردار تهران مشکلات ساخت مسکن در تهران حل و با فعالیت سه شفیت، بخشی از عقب‌ماندگی پروژه‌های مسکن ملی تهران جبران شود. اسلامی در ادامه با اعلام اینکه پرونده مسکن مهر تقریباً در سراسر کشور بسته شده است، گفت: فقط حدود ۳۹ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده است که طی همین دو ماه آینده تکمیل و تحویل خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه برخی پرونده‌های مسکن مهر به دلایل قضائی در دادگاه‌ها در حال پیگیری است، افزود: آن‌هایی که در تعهد وزارت راه و شهرسازی بوده، تقریباً به پایان رسیده است.

قیمت جهانی طلا از افت بازگشت

قیمت جهانی طلا در معاملات روز پنج‌شنبه، تحت تأثیر افت سود اوراق قرضه آمریکا پس از انتشار گزارش تورم ماه فوریه، رشد کرد. گزارش تورم آمریکا در ماه فوریه منتشر شد که نشان می‌داد قیمت‌های مصرف‌کننده با بیشترین رشد در یک سال اخیر روبرو شده‌اند. به دنبال انتشار این گزارش سود اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا تا ۱.۴۸۷ درصد پایین آمد و دلار را پایین کشید. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۰.۶۹ درصد رشد کرد و به ۱,۷۳۸.۰۳ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا تا این لحظه ۰.۸۸ درصد افت کرد و به ۱,۷۳۷.۱۰ دلار رسید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۰
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
از میانگین نرخ دلار نیمایی صحبت می شود این در حالی س که در کشور ما دلال نرخ تعیین می کند و دولت اجرا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
گفته بودین که دلار زیر ۱۵ هزار تومن میشه!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
جای این مسئولین ستاد تنظیم بازار بخدا چارتا بازاری مطمئن میوردین از شماها بهتر کار می کردن
یعنی هرکسی از شماها بهتر کار می کرد
خدایا به این ملت کمک کن
...
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
نه درست نمیشه
dr.eco
|
United States
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
هر چه قدر منتقدان گفتندو اما عمل نکردند!
مهمترین کار مجلس و دولت این بود که، ممنوع کند افزایش حقوق کارمندان نهادهای عمومی و بخش دولتی/ بخصوص به فاجعه حقوقهای نجومی پایان دهد/ اقدام کاهش بیش نصف حقوق نجومی بگیرد و در حالیکه اکنون دهها میلیون تومان میگرند! این احجاف و بیعدالتی اختلاف مزد کارگر با کارمند دولتی! هرگز نباید مزد 10 تا بیش از 60 میلیون تومانی باشد در حالی کارگر بخش خصوصی بدون بیمه وقرارداد دائمی دارد ماهی کمتر زا یک میلیون تومان میگرد!
و در عوضش عملا جلوی افزایش قیمتها بگیرند و تورم تک رقمی کند و اجازه ندهند هیچ کالایی دو رقمی گران بشود.
اما چکار کردند؟
باز هم کسری بودحه!
باز هم افزایش 25% حقوق کامندان!
فاجعه اضافه کردن دو و نیم میلیون تومان به مزد کارمندی که 30 میلیون میگرد در کشوری که میلیون ها نفر بیکار و دهها میلیون نفر فقیر هستند، یک بیعدالتی و ظلم عظیم است!
نیاز
|
Australia
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
واقعا اینهمه سربازان گمنام امام زمان که داریم پس کجا هستند چرا الان که احتیاجه دست دلالها رو قطع کنند پیداشون نیست
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
یه روغن چیه ، اونم نمیتونید تامین کنید ، فقط ادعا و شعار و رانت
دست بردارید دیگه از سر همه
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
فکر میکنید چرا میوه به خارج از کشور صادر میشود.؟ چون درانجا قیت واقعی برای ان پرداخت میشود قیمت واقعی هم بر اساس سازوکار هزینه تولید وبازدهی معقول سرمایه گذاری بدست میآید.پس هرگونه سخت گیری بی مورد میشود مثل سوخت قاچاق که بعلت تفاوت قیمت با ارزش واقعی ان به ان طرف مرز ها میرود.بیایید اقتصاد را ریشه ای حل کنید.باغدار نمیتواند میوه تولیدی خود را کمتر از قیمت تمام شده عرضه کند حتی اگر سود هم نخواهد......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
هزینه تولید؟؟؟؟ کارگر روزمزدبه نسبت بقیه دنیا تو ایران چقد هست، هزینه آب ، هزینه برق و.... لطفا درمورد هزینه تولید محصولات کشاورزی تو ایران این دلایل رو نیارید
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
ببخشید مگر کارخانه روغن کشی دارد مگر کارخانه ها دولتی نیستند ویا تحت نظارت نیستند پس چرا یکی دوسال قبل این دلال ها نبودند وقتی عرضه و تقاضا برابر نباشند هرکشوری باشد دلالی بوجود می اید
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
سال ۹۸: همتی درباره ادعای نرخ ارز بالای ۲۰ تومان:
ارزو بر جوانان عیب نیست

حالا استاد خودش با افتخار متوسط نرخ نیمایی که معلوم نیست به چه کسی میدهند را ۲۲.۵ میفرمایند
خسته نباشید
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
این دو ماه را هم با مرور سخنرانیهای چند سال گذشته سر کنید شاید فرجی بشود.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
طبق گفته رییس بانک مرکزی، خوراک دام که با نرخ 4200 تومنی وارد میشه در عمل با نرخ بیش از 10 هزار تومنی در بازار ارایه میشه! اینجوری هم فساد زیادی تولید میشه. هم اینکه به کشاورزی ضربه میزنه. کشاورز باید هزینه هاش رو با نرخ ارز 20 هزار تومنی پرداخت کنه ولی در هنگام فروش باید کالاش رو مثلا با نرخ ارز 10 هزار تومنی بفروشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
همتی یادت هست وقتی صحبت از دلار ۲۰ هزاری میشد میگفتی آرزو برج آنان عیب نیست ؟؟
روحانی یادت هست دلار ۵هزار تومانی رو اصلا قبول نداشتی ؟
با کشور چه کردی که دلار ۲۸۰۰ تومانی رو در دوره سیف به ۳۲ رسوندی ؟؟؟
میدونی چه خانواده هایی سکته کردن ، چه خانواده ایی از هم پاشیدن ، با جرات بگو که تحریم ها اگه باشه ملت باید گوشت هم رو بخورن ، شاید یه عده از خواب بیدار بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
مسکن ملی تهرانسر را به کیا دادن ؟؟؟؟؟ همه رو فرستادین پرند و پردیس بعد میگید مسکن ملی تهران واقعا برچه اساسی واگذار شد، به چه گروهههایی داده شده
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
همتی جان ! شما که گفتی دلار میاد زیر 15000 تومن ! پی چی شد ؟ الان به 22500 قانع شدی ؟ فقط میخواستی با این اعلام نظرهای مسخره بورس رو زمین بزنی ؟؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
پیشنهاد می دهم دولت خیلی محترم! چندین ستاد برای تنظیم بازار درست کند تا هم مشکل اشتغال حل شود و هم بازار تنظیم شود
ستاد تنظیم سیب و پرتقال شب عید
ستاد تنظیم بازار مرغ
ستاد تنظیم بازار نهاده های دامی
ستاد تنظیم بازار طلا و سکه
ستاد تنظیم بازار خودرو
ستاد حمایت از حقوق بگیران
ستاد تنظیم بازار زولبیا و خرمای ماه رمضان
ستاد تنظیم وزیران
ستاد تنظیم نمایندگان مجلس
ستاد تنظیم معتادان
ستاد تنظیم متکدیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
این چه مملکتیه که مسئولینش عرضه وتوان مقابله با دلال ها وبه قول خودشون مافیاها را ندارند؟مسئولین ناتوانند یا قدرت وزور اونا بیشتره؟هر دوصورتش مایه تاسف وشرم اوره
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
یعنی دست دلالهارو بریدناز چرخه توزیع انقدر کار سختیه که موندین توش؟
ستاد تنظیم بازار هم مگه داریم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
فاصله مسکن ملی تهران تا تهران = قفل ترافیک
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
زلزله جنوب ایران یوسف نوری آلودگی هوا جمعه سیاه اعتراضات اصفهان اومیکرون