بازدید 19200
بسته ویدیویی «تابناک»

ارتش استرالیا علیه شترمرغ‌ها / جنگ کثیف آرژانتین / نبرد خونین قره‌باغ / سپهبد علی صیاد شیرازی که بود؟ / مصاحبه تاریخی چیانگ کای‌شک رئیس‌جمهور چین

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیو‌ها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۰۳۹۵۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵ 09 March 2021

ارتش استرالیا بر علیه شترمرغ‌ها / جنگ کثیف آرژانتین / نبرد خونین قره‌باغ / سپهبد علی صیاد شیرازی که بود؟ / مصاحبه تاریخی چیانگ کای‌شک رئیس‌جمهور چین

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیو‌ها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 


جنگ کثیف آرژانتین

دوران جنگ کثیف به دوران تروریسم دولتی در دیکتاتوری نظامی آرژانتین گفته می‌شود، که در اثر آن سی هزار تن ناپدید شدند. این اقدامات بخشی از عملیات کندور و ایده پرداز اصلی آن، سی آی ای بود و در جریان آن سازمان‌های امنیتی چندین کشور آمریکای لاتین از جمله آرژانتین با پشتیبانی سی آی ای شروع به ترور، شکنجه و بازداشت گسترده غیرنظامیانی کردند که گمان می‌رفت عضو جنبش‌های ضد حکومتی با گرایش سوسیالیسم یا مخالف سیاست‌های اقتصادی نئولیبرالیسم مورد تایید عملیات کندور باشند. فرانسه نیز با انتقال روش‌های شکنجه‌ای که در دوران جنگ الجزایر آموخته بود به دولت دیکتاتور آرژانتین کمک کرد تا مردم را شکنجه کند و یا با افزایش نارضایتی مردم و تشدید مشکلات اقتصادی، ارتش که شدیدا محبوبیت خود را از دست داده بود، سعی کرد با پس گرفتن جزایر فالکلند از بریتانیا جایگاه خود بین مردم را احیا کند اما شکست از بریتانیا باعث شد اعتبار خود را کاملا از دست داده و کنار برود تا باز دموکراسی در آرژانتین برقرار شود. پس از برقراری دموکراسی کمیسیونی مامور به رسیدگی به مساله ناپدید شدن مردم شد و نهایتا تعدادی از عوامل این اقدامات در دادگاه محکوم شدند. تصاویری از دادگاهی که جانیان این فاجعه بشری را محکوم کرد، همراه با تصاویری از راهپیمایی و اعتراضات مردم به این مسئله در ویدیو تابناک ببینید.

 


سپهبد علی صیاد شیرازی که بود؟

علی صیاد شیرازی، سرلشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده آن نیرو از ششم مهر ۱۳۶۰ تا ۱۲ مرداد ۱۳۶۵ بود. صیاد شیرازی در مرداد سال ۱۳۶۵ از فرماندهی نیروی زمینی استعفا داد و با پیشنهاد آیت الله سید علی خامنه‌ای و تصویب امام خمینی به سمت «نمایندگی رهبری در شورای عالی دفاع» منصوب شد. شهید صیاد شیرازی در مهر ۱۳۶۸، بنا به درخواست رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و با موافقت و حکم فرماندهی کل قوا به سمت معاونت بازرسی ستاد کل نیرو‌های مسلح و در شهریور ۱۳۷۲ به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح منصوب شد. او پنج روز قبل از شهادتش در ۱۶ فروردین ۱۳۷۸ هم‌زمان با عید غدیر از سوی فرمانده کل قوا به درجه سرلشکری ارتقا پیدا کرد که این درجه مجدداً پس از شهادتش به سپهبدی ارتقا یافت. صیاد شیرازی در بامداد ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ به وسیله عوامل مسلح گروهک منافقین در پوشش رفتگر، مقابل درب منزل مسکونی‌اش واقع در تهران و در برابر دیدگان فرزندش ترور شد. روایت سه تن از همرزمان شهید علی صیاد شیرازی جانشین ستاد کل نیرو‌های مسلح را در این فیلم ببینید.

 


نبرد خونین قره‌باغ

سیاست تفرقه و حکومت شوروی باعث شد، هنگام مرز‌بندی‌های جماهیر خود ناگورنو قره‌باغ که اکثر ساکنین آن ارمنی بودند به جمهوری آذربایجان داده شود. هدف این بود که جماهیر شوروی بین خود درگیر باشند و نه با شوروی. با فروپاشی شوروی منطقه خودمختار قره‌باغ، خود را مستقل اعلام کرد و این باعث شد که آذربایجان با این منطقه و ارمنستان وارد جنگ شود. این درگیری‌های قومی خونین که هر دو طرف درگیری در آن فجایعی را مرتکب شده‌اند تا همین امروز نیز ادامه دارد و تمام تلاش‌های بین‌المللی در جهت حل اختلافات بی نتیجه بوده است. گزارشی از شرایط مردم قره‌باغ در اوایل دهه نود که شرایط سخت زندگی آن‌ها را نشان می‌دهد، ببینید.

 


مصاحبه تاریخی چیانگ کای‌شک رئیس‌جمهور چین

چیانگ کای-شک پس از فوت سون یات سن، رهبر سیاسی و نظامی جمهوری چین شد. او که از پیروان سون یات سن رهبر انقلابی چین بود، برنامه سون یات سن برای حمله به شمال را که تا مدت‌ها به تاخیر افتاده بود انجام داد و با غلبه بر جنگ‌سالاران شمال رهبری عملی چین شد. او سعی در از میان برداشتن حزب کمونیست چین به رهبری مائو تسه‌دونگ کرد، اما پس از فراز و نشیب‌های سیاسی که منجر به جنگ داخلی در چین شد، از او شکست خورد و به جزیره تایوان عقب‌نشینی کرد و آنجا چین تایپه را تشکیل داد و تا زمان مرگش در سال ۱۹۷۵ یک سال پیش از مرگ مائو در آنجا حکومت کرد. در این ویدیو مصاحبه او و همسرش که تحصیلکرده آمریکا بود را ببینید.

 


ارتش استرالیا علیه شترمرغ‌ها

پس از بازگشت سربازان استرالیایی از جنگ جهانی اول، دولت زمین‌هایی در غرب استرالیا را به عنوان پاداش به آن‌ها داد تا در آن کشاورزی کنند. آن دوران مصادف با دوره رکود بزرگ بود و دولت برای تقویت بخش کشاورزی قول مساعدت‌هایی را به کشاورزان داده بود تا کشت گندم را تقویت کند اما این کمک‌ها هیچ‌وقت محقق نشد.نارضایتی کشاورزان در اثر رکود و بدقولی دولت زمانی به اوج رسید که شترمرغ‌های استرالیایی (ایمو) هنگام مهاجرت خود به سمت سواحل غربی شروع به غارت زمین‌های کشت شده آن‌ها کردند. گروهی از کهنه سربازان جنگ استفاده از مسلسل برای مقابله با این تهدید پیشنهاد کردند و دولت که به دنبال یافتن راهی برای جلب رضایت کشاورزان بود از این فرصت نهایت استفاده را کرد و ارتش را با مسلسل‌های لوئیس به جنگ لشکر شترمرغ‌ها فرستاد؛ اما شرایط آن گونه که انتظار داشتند پیش نرفت، شترمرغ‌ها سریع‌ و زیرک بودند و بعد از چندین روز نقشه کشی و شلیک هزاران گلوله صرفا تعداد ناچیزی از جمعیت شترمرغ‌ها کشته شدند. تلاش برای نصب مسلسل روی کامیون نیز بی فایده بود، چون سرعت دویدن شترمرغ‌ها حدود سه برابر سرعت کامیون‌ها بود. نهایتا ارتش استرالیا ناتوانی خود در کاهش جمعیت شترمرغ‌ها را قبول و عقب‌نشینی کرد و ایموها حمله خود به محصولات کشاورزی را ادامه دادند. تا اینکه نهایتا دولت برای کاهش جمعیت ایموها برای سر آن‌ها جایزه گذاشت و این منجر به حل بحران شترمرغ‌های استرالیا شد.این واقعه همچنان یکی از نقاط جالب توجه تاریخ استرالیاست. در این ویدیو گزارش تصویری از این جنگ را با زیرنویس فارسی ببینید.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۳۴
انتشار یافته: ۱۲
شهید صیاد مرد جنگ نبرد بود ومنافقین کور دل و سرخورده ایشان را به شهادت رساندن
در مورد مساله قره باغ دیدگاه ارمنی را نوشته اید.
پاسخ ها
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
بهتره از دیدگاه مقام معظم رهبری تبعیت نمایید؛ "قره باغ خاک اسلام است" البته عده ای ارمنی هم در آن زندگی می کنند
گزارشی کاملا مغرضانه در خصوص قره باغ و یکجانبه.
در مورد قره باغ اطلاعات شما توسط ارمنی فراهم شده
چرا که ارمنیهای ساکن در ارمنستان بالاخص اهالی قره باغ پس از شکست ایران از روسها از جاهای گوناگون به این محلها کوچانده شده اند تا به نوعی کمک حال روسها در قفقاز باشند
و هیچ کجای جهان برای جمعیت ۵۰ هزار نفری استقلالی قائل نشده اند
صیاد شرازی از افتخارات جنگ های دنیا محسوب میشود و با به خطر انداختن جان خود نقشه غافلگیری مجاهدین در عملیات مرساد را در خط مقدم رهبری نمود و باعث سرفرازی ایران گردید یادت همیشه شاد باد
فكر كنم اشتباه ميكنيد صياد شيرازي تا پايان جنگ فرمانده بود و در سال 67 در جنگ مرصاد شركت داشت
با سلام
180000 نفر در مقابل 1500000 نفر اکثریت هستند؟ لطفا اصل بی طرفی رو در اعلام خبر در نظر داشته باشید. از طرف دیگر ارامنه در اونجا همگی مهاجر هستند. قتل عام مردم مسلمان شیعه و قطع درختان ارامنه انجام دادن نه آذربایجانی ها.
درود بر ارمنستان
درود بر ارمنستان
قره باغ باکو داغستان دروازه آلان ،گنجه شوشی نخجوان لنکران شیروان تا دربند همه مال ما بود ۲۰۰ساله که در ضعیف ترین دوران خودمان هستیم
مرحوم صیاد شیرازی جدا از همه چیز یک نظامی قابلی بودند و در مورد جنگ بسیار با تجربه بودند. همه را نمی شود با یک چشم دید، روحش شاد.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی