بازدید 5916
نمایندگان مجلس به وزارتخانه ها، موسسات و شرکت‌های دولتی اجازه دادند، با حداقل سرمایه ۱۰ میلیارد ریال صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) تشکیل دهند.
کد خبر: ۱۰۳۷۷۰۴
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳ 28 February 2021

به گزارش تابناک به نقل از فارس، نمایندگان مجلس در ادامه نشست علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه ۱۰ اسفندماه) و در جریان بررسی بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با تصویب اجزاء (۲) و (۳) و (۴) ردیف ۲ بند الف تبصره ۲ ماده واحده لایحه بودجه، نحوه اجازه وزارتخانه‌ها برای تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس را مشخص کردند.

بر اساس جزء ۲ ردیف ۲ بند الف تبصره ۲ لایحه مذکور «وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی مجازند با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به تأسیس صندوق‌ها با حداقل سرمایه ده میلیارد (۱۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به صورت نقد یا غیرنقد (در قالب انتقال سهام دولت از شرکت‌های فهرست‌شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران) اقدام نمایند».

همچنین براساس جزء ۳ ردیف ۲ بند الف تبصره ۲ لایحه بودجه «بانک‌های دولتی مکلفند همکاری‌های لازم در أخذ سفارش‌های خرید و فروش واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق و یا سهام موضوع این جزء را از طریق شعب خود انجام دهند»؛ و در نهایت، در جزء ۴ ردیف ۲ بند الف تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده است: «شورای‌عالی بورس مکلف است سازوکار نحوه اجرای این جزء و اساسنامه صندوق‌های مذکور را برای تصویب در هیأت وزیران به‌گونه‌ای پیشنهاد نماید که وزیر تخصصی مربوطه یا نماینده معرفی‌شده توسط وی، از طرف دولت به‌عنوان دارنده واحد‌های سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق، مسؤولیت اعمال مدیریت و حقوق مالکانه واحد‌های سرمایه‌گذاری را برعهده داشته باشد. درصدی از مبلغ پذیره‌نویسی به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی به بازارگردانی واحد‌های صندوق‌های مذکور اختصاص می‌یابد. به منظور خروج تدریجی دولت از مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله و کاهش فاصله میان ارزش خالص دارائی واحد‌های آن‌ها از قیمت واحدها، شورای عالی بورس موظف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون دستورالعمل نحوه تبدیل واحد‌های سرمایه گذاری عادی به واحد‌های سرمایه گذاری ممتاز را برای دارندگان عمده واحد‌های این صندوق‌ها و بازارگردانی فعال مدیر صندوق از طریق خرید و فروش سهام موجود در سبد سرمایه گذاری‌های آن‌ها تصویب کند».
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز ششم رمضان سردار حجازی