بازدید 7068

واعظی: مصوبه مجلس از پنجم اسفند اجرا می‌شود

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه وقتی مجلس، قانون را تصویب می‌کند آن قانون لازم‌الاجراست، گفت: هیچ بهانه‌ای را برای طرف‌های مقابل برجام نگذاشتیم که از ما بخواهند قانون را اجرا نکنیم و قانون باید در پنجم اسفند اجرا شود.
کد خبر: ۱۰۳۶۲۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴ 22 February 2021


به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، محمود واعظی گفت: ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که در جمهوری اسلامی، دولت و مسوولان یک نظر واحد دارند و آن اینکه قانون باید اجرا شود.

وی اضافه کرد: بهانه‌ای را برای طرف‌های مقابل برجام نگذاشتیم که از ایران بخواهند قانون را اجرا نکند و پنج اسفند قانون شکل اجرایی به خود می گیرد، زیرا برمبنای دموکراسی این موضوع روشن می‌سازد که وقتی مجلس، قانون را تصویب می‌کند، ‌آن قانون باید اجرا شود.

واعظی تصریح کرد: برپایه ارتباطی که در گذشته و قبل از برجام و پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی در ارتباط با پادمان و آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران داشت و به عنوان عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری‌هایی برای نظارت به عمل آورد که اعلام شد به آنها پایبند هستیم، زیرا فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح‌آمیز است و موضع رسمی کشور است که به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و نظارت‌هایی که در چارچوب پادمان باشد می‌پذیریم.

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران با مذاکرات بسیار موفقی همراه بود و با توافقی که انجام شد به فرمولی رسیدیم که هم قانون مجلس شورای اسلامی محترم شمرده شود و اجرا، از طرف دیگر نظارت‌های آژانس نه بر اساس پروتکل الحاقی بلکه بر اساس پادمان و روابط ایران و آژانس برقرار باشد.

وی گفت: کل تحریم‌های که در ارتباط با برجام بوده و ۱۶۰۰ تحریمی که ترامپ در چهار سال اعمال کرده باید برداشته شود و از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا هم روز شنبه تصریح کرده است که فشارهای حداکثری شکست خورده و نباید با ایران با زبان تحریم صحبت شود و این موضوع کارایی ندارد.

واعظی با بیان اینکه سه سال بسیار سخت برای دولت، مسوولان و نظام و سسیستم بانکی، بخش خصوصی و صادرات و واردات رقم خورد، گفت: بیش از همه برای مردم سخت تر بود و بهه هرحال دشمن در قالب جنگ اقتصادی فشار حداکثری را برنامه‌ریزی کرده بود.

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان ساخت: دشمن برای سه ماه برنامه‌ریزی کرده بود و آمریکایی‌ها از تمام امکانات خود در داخل و خارج از کشور بهره گرفته بودند. دشمن از راه ارتباطات خود، ابزارهای زور، جریمه و تهدید را به کار گرفته بود در مدت سه ماه به اهداف خود برسد و مردم را در برابر حکومت قرار داده و حکومت دلخواه خود را برسرکار بیاورند.

وی ضمن تقدیر از مردم بخاطر استقامت در برابر دشواری‌ها، بویژه گرانی‌ها و نوسان ها و تهدیدات و نیز شرایط نرخ ارز که تاثیر بر روی همه کالاها داشت، یادآور شد: خداوند وعده داده که در برابر سختی ها و دشواری‌ها، آسانی هم بوجود می آید و امروز این امر تحقق یافت و چنانچه همگی تلاش نمی کردند، مسوولان و مردم این شرایط امروز محقق نمی‌شد و پایداری در فشار حداکثری سه سال بطول انجامید و چه دشواری‌هایی تجربه شد.

رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: واقعیت این است که ایران در مفتضح کردن ترامپ و سیاست هایش نقش داشته است. البته عوامل متعددی باعث شد که در دور دوم ترامپ رای نیاورد و در این موضوع نقش و سهم ایران قابل انکار نیست.

واعظی تصریح کرد: امروز همه دنیا از نبود ترامپ بر مسند قدرت خوشحال هستند و ایران هم در بروز این وضعیت نقش داشت.

وی یادآور شد: ترامپ برای رای آوردن در دور دوم هدف گذاری کرده بود و قول داده بود که محقق شود، در ارتباط با ایران و کرونا نیز اشتباهاتی داشت، اما مهمترین سوژه ترامپ ایران بود. هنگام بازشماری آرای ریاست جمهوری ترامپ هم مطرح کرد که چنانچه رییس جمهور شوم، مشکل با ایران را در ۲۴ ساعت حل می کنم.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه موضوع ایران یک موضوع مهم در سیاست خارجی دو حزب دموکرات و جمهوری خواه این کشور است، افزود: واقعیت این است که در انتخابات ریاست جمهوری موضوع فشار حداکثری بر ایران شکست خورد و مساله تحریم نیز که روزها و هفته های پایانی خود را دارد و هیچ علامتی برای تایید این عملکرد چه در دوره ترامپ و نیز در شرایط «بایدن» که برنده انتخابات شد، وجود ندارد و در واقع جنگ اقتصادی و فشار حداکثری شکست خورد و آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که باید سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهند.

واعظی گفت: ترامپ و دولتش در اعمال تحریم‌ها علیه ایران مصمم بودند، اما دولت جدید آن را پس گرفت و این از لحاظ سیاسی مهم است، ضمن اینکه کسانی که تهدید کردند اکنون یک گام سیاسی متفاوتی برداشتند.

وی با بیان اینکه امروز برای بازگشت به برجام، شرایط ایران با چند ماه قبل کاملا متفاوت است، ادامه داد: اطمینان داریم مسیری که ایران در پیش گرفته امکان دارد گرفتاری‌هایی بروز پیدا کند و تند و کند شود، هدف گذاری کردیم که تحریم‌ها اعم از برجامی و ۱۶۰۰ تحریمی که ترامپ در دوره چهار سال به مورد اجرا گذاشت برداشته شود و این اتفاق خواهد افتاد.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: امیدواریم به این سمت حرکت کنیم و طرف مقابله به تعهدات خود برگردد. آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و درحالی که ایران پای امضای خود ایستاده است.

واعظی ادامه داد: کاری که رییس جمهوری دولت و نظام کرد، این بود که پوسته برجام را حفظ کرد و امروز بر این مبنا می‌تواند از برجام استفاده کند.

وی با بیان اینکه حذف تحریم‌های برجامی و ۱۶۰۰ تحریم در دوره چهار ساله ترامپ سبب می‌شود که آینده بهتری نسبت به امروز پیش رو داشته باشیم، گفت: شرایط در سال ۱۴۰۰ کاملا متفاوت نسبت به سال ۱۳۹۹ ارزیابی می شود و این موضوع هم در روابط خارجی، هم در زمینه صادرات و واردات، ارتباطات بانکی و روابط اقتصادی مورد نظر است.

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی یکسری دشمنان قسم خورده دارد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواستار عدم بازگشت آمریکا به برجام است و از نفوذ خود استفاده می‌کند و کشورهای کوچک عربی منطقه هم تلاش می‌کنند، تندروها در آمریکا هم متوسل به تلاش‌های زیادی می شوند و برخی دلواپسان در ایران هم با آنها هم‌صدا می‌شوند.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # پردیس افکاری # مجلس خبرگان
وب گردی