بازدید 6135

سفر هایکو ماس به پاریس برای گفتگو درباره ایران

وزیر خارجه آلمان امروز پنجشنبه به پاریس سفر خواهد کرد تا در جلسه‌ی مشترک سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس درباره ایران شرکت کند.
کد خبر: ۱۰۳۵۲۵۹
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲ 18 February 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وزارت امور خارجه آلمان در بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی این وزارتخانه منتشر شده است، اعلام کرد هایکو ماس، وزیر امور خارجه این کشور پنجشنبه هجدهم فوریه (سی بهمن) به پاریس سفر خواهد کرد تا در جلسه‌ی مشترک سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) شرکت کند.

موضوع اصلی این جلسه ایران خواهد بود. سپس نشستِ مجازی مشترکی با حضور آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره این موضوع برگزار خواهد شد.

هایکو ماس پس از گفتگویی دوجانبه با ژان-ایو لودریان همتای فرانسوی‌اش، عصر روز پنجشنبه به برلین بازخواهد گشت.

پیشتر دولت آلمان در بیانیه‌ای از گفتگوی تلفنی صدر اعظم این کشور با رییس جمهور کشورمان و گفتگو درباره برجام خبر داده بود. در این گفتگوی تلفنی دو طرف درباره اجرای توافق هسته‌ای تبادل نظر کردند. خانم مرکل گفت: آلمان به همراه دیگر شرکای طرف برجام علاقه زیادی به حفظ توافق هسته‌ای دارند. وی از اینکه ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل نکند ابراز نگرانی کرد و گفت: اکنون زمان سیگنال‌های مثبتی است که اعتماد ایجاد می‌کند و احتمال راه حل دیپلماتیک را افزایش می‌دهد.

آلمان که خود یکی از سه عضو اروپایی طرف برجام است با وجود ادعای میانجیگری درباره برجام به ویژه پس از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، به تعهدات خود عمل نکرده و این در حالیست که پس از خروج آمریکا از این توافق بین المللی، طرف‌های اروپایی ساز و کار موسوم به اینستکس را تاسیس کردند و قرار شد ریاست آن از آلمان تعیین شود، اما پس از آمد و رفتن سه رئیس، هیچ اتفاق قابل توجهی برای ساز و کار ادعایی به منظور برقراری تجارت با ایران صورت نگرفت.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم