بازدید 6474
کد خبر: ۱۰۳۱۵۳
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۳ 08 June 2010
رییس مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه مجلس به همان میزان که در بررسی طرح‌ها و لوایح صبور است بر اجرای درست و به موقع قانون نیز مصراست، تاکید کرد: توسعه کشور به معنای واقعی با قانون تحقق می‌پذیرد.

به گزارش خانه ملت، "علی لاریجانی" در دیدار روز سه‌شنبه نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب،  گزارشی از فعالیت‌های مجلس هشتم در دوسال گذشته و همچنین راهبردهای آینده این قوه ارائه کرد.

رییس قوه مقننه در ابتدا درک محضر شریف رهبر فرزانه انقلاب را در آغازین روزهای سال سوم مجلس، برای نمایندگان ملت بسی ذیقیمت و مایه فخر و مباهات دانست و گفت: بر این باوریم که "امامت و رهبری" به تعبیر امام رضا (ع) «شیرازه دین و مایه نظم مسلمین است». و عقل جمعی جامعه که در آراء مجلس متبلور است غیر از راه پیروی حق و امامت به کمال نمی‌رسد، آن هم ولایت شخصیتی که از سابقون انقلاب و مدافع شجاع و فکور و صادق قلمرو اسلام و حقوق ملت است. که «ملک از ولایت خردمند جمال گیرد و دین از امامت پرهیزکار کمال یابد».

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: در این دو سال عمر مجلس که سپری گشت، مجلس با 421 فقره لایحه و طرح مواجه بود که 256 فقره آن لایحه و 215 فقره طرح بوده است و 141 فقره به قانون تبدیل شد و به دولت ابلاغ گردید که از این تعداد قانون ابلاغی، 30 فقره از طریق طرح و 103 فقره از طریق لایحه محقق گردیده است.

وی از بودجه سالانه، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قانون جرائم رایانه‌ای، نظام جامع دامپروری، طرح ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، قانون مجازات اسلامی، آئین دادرسی، بررسی قانون تجارت، قانون بهره‌وری کشاورزی و دامپروری، قانون ارتقا و بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت، قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات، طرح امر به معروف و نهی از منکر و طرح اصلاح الگوی مصرف به عنوان برخی از طرح‌ها و لوایحی که در مجلس هشتم مورد بررسی قرار گرفت، یاد کرد و یادآور شد: در حال حاضر مشغول بررسی قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی هستیم که قانون پراهمیتی از نظر نظم بخشی این امر در کشور می‌باشد.

رییس مجلس با بیان اینکه از ابتدای هفته جاری بررسی لایحه برنامه پنجم در کمیسیون‌های تخصصی آغاز شده، ابراز امیدواری کرد با بهره جستن از پژوهش‌های عمیق مرکز پژوهش‌های مجلس و ارزیابی دیوان محاسبات از عملکرد برنامه چهارم و آراء صاحبنظران و نخبگان، قانون برنامه پنجم مطابق سیاست‌های کلی برنامه و در جهت تحقق سند چشم انداز مصوب گردد.

وی با تاکید بر اینکه مصریم با دقت و تامل کافی این مهم را به سرانجام رسانیم، متذکر شد: تعیین مقدرات کشور در بازه زمانی 5 ساله، با افکار مستحکم و پایدار منضبط صورت می گیرد «که هر چیز زود برآید، دیر نپاید».

 

رویکرد مجلس در باب مدل توسعه اسلامی - ایرانی

رییس قوه مقننه در خصوص رویکرد مجلس در باب مدل توسعه اسلامی ـ ایرانی اظهار داشت: این موضوع نیاز به تاملات عمیق و پیوسته مثلث نخبگان، دولت و مجلس دارد تا به مدلی دست یابیم که بتواند امنیت، عدالت، معنویت و توسعه متوازن و فراگیر و پایدار و زندگی با کرامت و قانونمند را در یک سامانه یکدست اجتماعی به سمت جلو هدایت کند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان ساخت: هر چند مجلس مزین به حضور تعداد زیادی از متخصصین دانشگاهی و حوزوی و مدیران باسابقه کشور است، اما با انجام تغییراتی در آیین نامه داخلی، درب‌های مجلس به روی صاحبنظران گشوده شد تا آراء نمایندگان مبتنی بر کار کارشناسی نخبگان باشد و ساماندهی امور نرم افزاری کشور چه در بعد تقنین و چه نظارت با تدبیر صحیح منابع کشور همراه گردد که امام علی (ع) فرمود «تدبیر نیکو سرمایه اندک را بالندگی می بخشد و مدیریت نادرست سرمایه هنگفت را به باد می‌دهد».

وی با بیان اینکه این سیر تکاملی ادامه خواهد یافت، خطاب به رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: سفارش سال گذشته آن مقام معزز در باب تنقیح  قوانین، بحمدالله سامان یافت و تشکیلاتی در مجلس برای این موضوع ایجاد گردید و قانون آن نیز به تصویب رسید.

 

بر اجرای درست و به موقع قانون مصریم

رییس مجلس روحیه غالب مجلس را پرهیز از نزاع‌های وقت گیر یا سخنان بی‌پایه و لاینفع توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: در عوض با تدوین اولویت‌های تقنینی و نظارتی هر کمیسیون، عملا مجلس در سال جاری دارای برنامه مدون در جهت حل مسائل اساسی مردم است.

وی در عین حال یادآور شد: البته به همان میزان که در بررسی همه جانبه لوایح و طرح‌ها با همراهی نخبگان دولتی و  غیردولتی، صبور هستیم، بر اجرای درست و به موقع قانون مصریم که توسعه کشور به معنای واقعی با قانون تحقق می پذیرد.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از گزارش خود با اعلام اینکه مجلس، فرهنگ اسلامی و انقلابی و گسترش مظاهر و بواطن آن را در امور دیوانی و مدنی، عامل آراستگی جامعه و نشاط و ابتهاج روحی آحاد ملت می‌داند، یادآور شد: در این دو سال تلاش شد در بودجه فرهنگی، به خصوص قلمرو دین، تفاوت معناداری حاصل گردد و مجلس از غفلت دستگاه‌های مسئول، در این باب گذشت و تلاش کرد، که دیانت و فرهنگ، زیربنای ملک داری است و توسعه کشور در چنین نظم معنوی صورت می پذیرد.

وی در همین راستا گفت: اخیرا نیز مسئولین مربوطه به مجلس طلبیده شدند تا اراده نمایندگان را در تحقق قوانین نظام بخش فرهنگ دینی کشور دریافت نمایند.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: دیده بانی مجلس در مسائل حساس خارجی و امنیت ملی، آن هم در دیپلماسی هزار و یک شب گونه عصر بلاتکلیفی و اضطراب مدیریت استکباری، دقیق و به موقع در مسائل سیاسی، امنیتی داخلی که متاسفانه در سال گذشته و پس از انتخابات با مظاهر فتنه انگیز آن مواجه شدیم، قاطع و روشن بوده و چه در بیانیه های جمعی مجلس و چه سخنرانی ها، اراده نمایندگان ملت، در صیانت از حقوق ملی، ظهور یافت.

وی در ادامه با سپاسگزاری از بیانات رهبر معظم انقلاب در سالگرد رحلت پیشوای بزرگ انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) یادآور شد: این بیانات ویژگی های اصلی صراط مستقیم انقلاب را تبیین نمود.

لاریجانی تصریح کرد: همه علاقه مندان به انقلاب، راه رستگاری انقلابی را یافته اند و دیگر ملت فرصت به فتنه گران داخلی و خارجی نمی دهد تا با سیاست دربهای چرخان، بازی مزورانه با حقوق ملت و نظام اسلامی نمایند.

وی خطاب به فتنه گران متذکر شد: بدانند که این مرکبی راه‌وار نیست که با آن به سوی عاقبتی نیک کوچ نمایند.

وی افزود: به همین جهت بر بام کتابخانه مجلس که از منشورات کثیره برخوردار است نوشته اند که هرکه به تاریخ خود پشت کند، به راه نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان مجلس به خاطر حضور منظم و مسئولانه آنان در مجلس و پیگیری امور کشور تشکر و قدردانی کرد.

وی در پایان یاد حجت الاسلام والمسلمین "محمدرضا فاکر" نماینده مردم مشهد و "محمدعلی حیاتی" نماینده مردم لامرد و مهر را که در دیدار سال گذشته نمایندگان مجلس هشتم با رهبر انقلاب حضور داشتند و امسال بر جوار الهی آرمیده اند، گرامی داشت و از مقام معظم رهبری برای علو درجات ارواح مطهر آنان دعای خیر طلب کرد.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۰
حق گو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
دوصدگفته چون نيم كردارتيست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
چقدر در لفاله سخن مي گويد و جلسه مي گذاريد . بابا يك كلام بگویید و خلاص
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
آقای لاریجانی کاش به جای این اصرارها بر تصویب قانون مناسب اصرار داشتید. حقیقت آن است که مجلس ما نخبه ندارد. وقتی معیار باهنر برای سنجش نماینده ای این باشد که فلانی زیر طرحهای ما را امضا میکند پس نماینده خوبی است دیگر...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
مجلس در کجای امور است!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
واقعا از آقاي لاريجاني و نمايندگان غيرتمند توقع اين است كه در مقابل زياده خواهي هاي افراد از مجلس و حيثيت مجلس دفاع كنند اين چه وضعي هستش كه بوجود آمده مگه امام نفرمودند مجلس در راس امور است پس مفهومش چيه؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
بقول گفته حضرت امام مجلس در راس امور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
کدام قانون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۹
باز جنگ زرگري...تو رو خدا بي خيال شويد
عابدینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۹
لازم الاجرا بودن قوانین هم فکر میکنم گزینشی است و گرنه برای قوانین و مصوبات پرستاری که سالها معطل مانده و علیرغم تاکید نص مصوبه بر اجرایی شدن آنها تا سه ماه بعد از تصویب چرا کسی اعتراضی نمی کند؟
مگر جامعه پرستاری کشور جرمش غیر از این است که سنگ صبور میلیونها بیمار دردمند جامعه از یکسو و اشکالات عدیده نظام سلامت بیمار کشورمان است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۹
آقا شما قانون را اجرا کنید همگان موظفند از قانون تبعیت کنند حتی رئیس جمهور.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه روز طبیعت تفاوت متانول با اتانول