بازدید 24052
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد صفر درصدی حجم پول در آذر ماه، جلسه حقوقی‌های بورسی با معاون اول رئیس‌جمهور، سهام عدالت ارزان‌تر شد! ارزش دارایکم چقدر شد؟ کاهش ارزش پالایشی یکم، ثبت اولین رشد هفتگی وال‌استریت در ۲۰۲۱، هزینه تهرانی‌ها برای خرید خانه ۸۳ درصد بیشتر شد و کاهش قیمت سکه در بازار تهران را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۲۶۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰ 09 January 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد صفر درصدی حجم پول در آذر ماه، جلسه حقوقی‌های بورسی با معاون اول رئیس‌جمهور، سهام عدالت ارزان‌تر شد! ارزش دارایکم چقدر شد؟ کاهش ارزش پالایشی یکم، ثبت اولین رشد هفتگی وال‌استریت در ۲۰۲۱، هزینه تهرانی‌ها برای خرید خانه ۸۳ درصد بیشتر شد و کاهش قیمت سکه در بازار تهران را در بر دارد.

رشد صفر درصدی حجم پول در آذر ماه

بانک مرکزی اعلام کرد: رشد صفر درصدی پول نسبت به ماه گذشته (آبان ۱۳۹۹) و همچنین کاهش ۱۰.۳ درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذر ماه امسال (۶۹.۷ درصد) نسبت به رشد دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۹۹ (۸۰ درصد) از کاهش سیالیت سپرده‌ها و ماندگار شدن بیشتر آنها حکایت دارد و از علایم کاهش انتظارات تورمی است.

حال و روز بورس تعریفی ندارد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۴۸۰۷ واحدی معادل ۱.۸۹ درصد به یک میلیون و ۲۸۵ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۲۲۸ واحدی به ۱۸ هزار و ۸۴۷ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش ۶۴۸۲ واحدی معادل ۱.۸۹ درصد به رقم ۳۳۶ هزار و ۳۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با افت ۷۶۵ واحدی معادل ۰.۱۷ درصد، عدد ۴۵۹ هزار و ۸۰۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش ۵۰۰ واحدی به رقم ۳۰۰ هزار و ۹۷۸ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۲۶۰۴۱ واحد کاهش را رقم زد و به سطح یک میلیون و ۸۳۲ هزار واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۲۱۹۶۷ واحد کاهش به رقم ۹۲۰ هزار و ۹۱۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۳۶۶۹۸ واحد کاهش همراه بود و عدد ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار واحد را به نمایش گذاشت.

جلسه حقوقی‌های بورسی با معاون اول رئیس‌جمهور

یک مقام مسئول در سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با مهر گفت: از جلسه شرکت های حقوقی بزرگ بورسی با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در نهاد ریاست جمهوری خبر داد. وی افزود: این جلسه به منظور برنامه‌ریزی برای حمایت شرکتهای حقوقی بزرگ از بازار سرمایه در حال برگزاری است. این مقام مسئول ادامه داد: روند منفی شاخص ظرف روزهای گذشته، عامل اصلی فراخوانی معاون اول رئیس جمهور از شرکت های بزرگ حقوقی بورسی و صندوق‌های سرمایه گذاری بانک‌ها از سوی معاون اول رئیس جمهور است.

سهام عدالت ارزان تر شد!

ارزش پورتفوی بورسی سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی امروز ۲۶۵ هزار و ۸۳۳ تومان کاهش یافت و به ۸ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۶۲۰ تومان رسید. در معاملات هفته گذشته، ارزش این سهام عدالت به ۸ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۴۵۳ تومان رسیده بود، اما افت امروز بازار سرمایه موجب شد که سهام موجود در سبد بورسی سهام عدالت ۳.۰۶ درصد کاهش یابد. بر این اساس، ارزش ۶۰ درصد سهام عدالت آزاد شده نیز به ۵ میلیون و ۵۰ هزار و ۵۷۲ تومان افت کرد. /نبض بورس

ارزش دارایکم چقدر شد؟

قیمت پایانی هر واحد از دارایکم با کاهش ۳.۰۸ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱۴ هزار و ۱۷ تومان معامله شد تا ارزش ۲۰۰ واحد از اولین ETF دولتی به ۲ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۴۰۰ تومان کاهش پیدا کند. البته در معاملات روز جاری آخرین قیمت معامله شده برای هر واحد از دارایکم با کاهش ۳.۱ درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل ۱۴ هزار و ۱۵ تومان معامله شد.

کاهش ارزش پالایشی یکم

امروز شنبه بیستم دی ۹۹ معاملات سهم پالایش قیمت پایانی هر واحد از پالایش یکم با افت ۳.۱۲ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۶ هزار و ۶۸۱ تومان معامله شد تا ارزش ۵۰۰ واحد از دومین ETF دولتی به ۳ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش پیدا کند. البته در معاملات روز جاری، آخرین قیمت معامله شده برای هر واحد از پالایش یکم با کاهش ۲.۹ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۶ هزار و ۶۹۶ تومان معامله شد. این در حالی است که هر واحد از این صندوق به متقاضیان به قیمت ۱۰ هزار تومان و در مجموع ۵۰۰ واحد از آن به قیمت ۵ میلیون تومان فروخته شده بود.

ثبت اولین رشد هفتگی وال‌استریت در ۲۰۲۱

سی‌ان‌بی‌سی: سهام آمریکا در معاملات روز جمعه در حالی رکوردشکنی کردند و به اولین سود هفتگی خود در ۲۰۲۱ دست یافتند که سرمایه‌گذاران چشم‌انداز بسته مالی جدید این کشور و داده‌های مشاغل ناامیدکننده آن را بررسی می‌کردند. سهام آمریکا در معاملات روز جمعه با نوسانات زیادی روبه رو شدند. شاخص‌های سهام پس از اظهارات استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ترامپ که اعلام کرد، به هیچ‌وجه از یارانه نقدی ۲۰۰۰ دلاری حمایت نمی‌کند، سقوط کرده بودند. گزارش ناامیدکننده مشاغل ماه دسامبر هم این سقوط را تشدید کرد اما امید سرمایه‌گذاران به وعده‌های حمایت مالی دموکرات‌ها در نهایت باعث مثبت شدن شاخص‌های سهام شد.

میانگین صنعتی داوجونز ۰.۱۲ درصد یا ۳۶.۱۷ واحد رشد کرد و به رکورد تاریخی جدید ۳۱,۰۷۷.۳۰ واحد رسید. اس‌اندپی ۵۰۰ با ۰.۵۵ درصد رشد مواجه شد و در رکورد جدید ۳,۸۲۴.۶۸ واحد بسته شد. کامپوزیت نزدک ۱.۰۳ درصد جهش کرد و در رکورد جدید ۱۳,۲۰۱.۹۷ واحد به کار این هفته خود پایان داد. این هفته شاخص اس‌اندپی ۱.۳ درصد و شاخص‌های نزدک و داوجونز به ترتیب ۱.۱ درصد و ۱.۸ درصد رشد کردند.

کاهش معنادار قیمت دلار و یورو در اولین روز هفته

بررسی روند نرخ گذاری ارز در اولین روز هفته (شنبه بیستم دی ماه ۹۹)، نشان از افت معنادار بهای دلار و یورو در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور دارد. هر اسکناس دلار آمریکا در این صرافی ها به نرخ ۲۳۷۰۰ تومان از فروشندگان ارز در بازار، خریداری و در مقابل به نرخ ۲۴۸۷۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که این رقم نسبت به پنجشنبه هفته قبل، ۶۸۰ تومان ارزان تر شده است. همچنین نسبت به یک هفته قبل، یعنی شنبه (۱۳ دی ماه)، ۷۵۰ تومان کاهش نرخ دارد. بر اساس این گزارش، یورو نیز امروز با افت محسوسی همراه بوده و در لحظه انتشار این گزارش، به قیمت ۲۹۳۵۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به نرخ ۳۰۵۲۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که این نرخ نسبت به پایان هفته قبل، ۱۰۳۰ تومان کاهش نرخ دارد. 

کاهش قیمت سکه در بازار تهران

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (شنبه) با کاهش ۶۲۳ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه گذشته ۱۱ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون  و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون تومان، ربع سکه چهار میلیون تومان و سکه یک گرمی هم در برابر دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۰۶ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۷۹۵ هزارتومان رسید.

کاهش قیمت جهانی طلا در آخرین روز معاملات بازار

به دنبال چشم‌انداز انتقال قدرت آرام در آمریکا، قیمت طلا در آخرین روز معاملات بازار‌های جهانی بیش از ۴ درصد کاهش یافت؛ نقره نیز نزدیک به ۱۰ درصد کاهش ارزش را ثبت کرد. هر اونس طلا با ۶۴.۹۴ دلار کاهش ۱۸۴۹.۰۱ دلار فروخته شد. عملکرد طلا طی هفته، بدترین عملکرد از ماه نوامبر به شمار می‌رود. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار گفت: «طلا برای بسیاری از سرمایه گذاران یک تغییر بزرگ اساسی داشته و آن‌ها شروع به کنار گذاشتن تجارت امن خود کرده‌اند.» شما احتمالا شاهد جریان قوی ورود سرمایه به بازار اوراق قرضه خواهید بود و این امر بخشی از جذابیت طلا برای سرمایه‌گذاری را کم خواهد کرد. کنترل سنای آمریکا به دست دموکرات ها، احتمال اجرای محرک‌های مالی بیشتر را افزایش داده و ارزش اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا را به بالاترین رقم از ماه مارس رسانده است. جفری سیکا، تحلیلگر بازار گفت: از زمانی که ترامپ با انتقال منظم قدرت موافقت کرده است «مقداری برداشت سود» صورت گرفته است.

قیمت نفت در اوج یازده ماهه ایستاد

قیمت نفت تحت تاثیر وعده عربستان سعودی برای کاهش تولید و رشد قوی بازارهای سهام به بالاترین حد خود، حدود یک سال اخیر صعود کرد و رشد هفتگی به ثبت رساند. به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در مارس با یک دلار و ۶۱ سنت افزایش، در ۵۵ دلار و ۹۹ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در فوریه با یک دلار و ۴۱ سنت افزایش، در ۵۲ دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه بسته شد. هر دو شاخص بیش از شش درصد رشد هفتگی داشته و در بالاترین حد از فوریه سال گذشته ایستادند. به گفته فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد گروه پرایس فیوچرز، سرمایه گذاران انتظار دارند بازار برای مدتی عرضه محدودتری پیدا کند و با وجود نگرانی هایی که پیرامون محدودیت های کرونایی وجود دارد، وعده عربستان سعودی برای کاهش بیشتر تولید، توازن بازار را حفظ می کند.

احتمال همکاری خودروسازان ایرانی با چینی ها

ویر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در تلاشیم امکانی فراهم شود تا شرکت‌هایی که می‌توانند، خودروهای با کیفیت و با قیمت مناسب در داخل تولید کنند؛ ما گام به گام در جهت تحقق این سیاست پیش می رویم.

علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره احتمال همکاری خودروسازان ایرانی با شرکت‌های چینی برای تولید خودرو که در برخی رسانه ها مطرح شده است، گفت: در صنعت خودروسازی به دنبال شکست انحصار، افزایش تولید و تقویت رقبای جدید در بازار هستیم. وی در گفت و گو با خانه ملت  افزود: هر شرکتی آمادگی داشته باشد که عمق ساخت داخل را افزایش دهد، مورد حمایت وزارت صمت است.

 

همتی: استقلال بانک مرکزی ضروری است

 
رئیس کل بانک مرکزی امروز در حاشیه جلسه با مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری گفت: انتظارات تورمی کنترل شده است و رای کنترل تورم، استقلال بانک مرکزی ضروری است. وی همچنین در یادداشتی اینستاگرامی تاکید کرد: توقف رشد «پول» و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.

هزینه تهرانی‌ها برای خرید خانه ۸۳ درصد بیشتر شد

 
گزارش مرکز آمار ایران در مورد وضعیت خرید مسکن در تهران در آذر ماه امسال نشان می‌دهد که شاخص به حدود ۵۸۹ رسیده و این عدد نسبت به آبان ماه ۸.۵ درصد کاهش دارد؛ اما بررسی روند تورم نقطه به نقطه در این ماه که نشان دهنده تغییرات شاخص نسبت به آذرماه سال قبل است، حاکی است که تورم نقطه‌ای به ۸۳ درصد رسیده است؛ به عبارتی باید خریداران یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ١٣٩٨، حدود ۸۳ درصد بیشتر پرداخت کنند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
دلار تا 20 تومن پایین خواهد آمد اما پایین تر بعید است چون دولت و دلالان نمی گزارند
پاسخ ها
حشمت
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
شوخی میکنی عزیزم،چرا باید پایین بیاد,تاوقتی توی سیاست خارجی تغییر ندیم عمرا پایین بیاد
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اقای همتی دیروز خبر از ثبات میفرماید امروز نرخ ها را دستوری می اورد پایین؟؟؟؟؟
خوب دیروز میزدی امروز و این هفته هفته بازی با بازار ارزی است.
ملت پولی ندارند و تمام پولها و دلارها و طلاهایشان در بورس شاهکار شما دولتی ها نابود شد.
قیمت ارز را بدون مبنا اوردن پایین فقط سبب خروج بیشتر ارز از کشور میشود.
الان مسکن در تمام شهرها قیمتش تفاوتی نکرده و این گونه ارز را اوردن پایین فقط به نفع صاحبان ملک است که با تبدیل ملکشان در داخل (هر متر زمین به دلار )به یک‌ملک در خارج از کشور بیشترین سود را میبرند(یعنی طرف ارز بیشتری عایدش میشود از فروش مسکنش در داخل با کاهش دستوری دلار)
از ما گفتن بود.
ماست و پنیر و کره و روغن کاهش قیمتش ظاهرا در دستور نیست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
افراد اگر تدبیر داشتند سرمایشون رو نمی بردند بورس برادر
ناشناس
| United States |
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
جواب ۸۲۵: وقتی رییس جمهور میگویند بورس چشمه جوشان و بعد اقای همتی برای بورس میگویند با خیال راحت بروید در ان و بعد وزیر اقتصاد جو میدهد هر ایرانی یک کد سجام و بعد در اخبار و رسانه های جمعی ۲۴ ساعت تبلیغ ان میشود میخواهی
مردم نروند در بورس؟؟؟
این چه حرفی است که مدیریت و تدبیر باید میداشتند وقتی نفرات اصلی مجریه تضمین میکنند بی خطره(بورس در تمام جهان پرریسک
ترین بازار است)بعد شما نمک روی زخم عده ای نپاش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بازهم بورس فروریخت و سهامداران جلوی تالار اجتماع کردند !
کجای دنیا چنین حرکتی از طرف سهامداران انجام میشه که هروقت بورس سقوط کرد اعتراض کنند تا دوباره بیارنش بالا ؟؟؟!!!!
چطور انروزها وهفته هاوماههای متوالی که بورس هرروز الکی ۵ درصد رشد میکرد کسی شعار استعفا نمیداد؟؟؟!!!
ان روزها عملکرد مدیران بورس خوب بود حالا بد شده ؟؟؟!!!!
پاسخ ها
kh
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
!!!!شما دلاراتو محکم بچسب نریزه زمین یوقت داداش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
جالب است
تحریم های ایران فرصتی شده برای چینی ها که هر آشغال و بنجولی را به بازار ایران وارد کنند و آشغالها روی دست شان نماند

خدایا

ما چه گناهی کرده بودیم !!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
پس از ۶۰ سال مونتاژ کاری در صنعت خودرو
و ۴۳ سال پس از آنکه قرار بود صنعت خودرو را خودکفا و توسعه یافته کنیم
تازه به جایی رسیدیم که باید از مونتاژ بد بنجل های چینی حساس غرور سربلندی کنیم !!؟!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
وقتی دولت ارز نیمایی را کاهش نمیده چه فایده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
دولت سرمایه ۴۰میلیون ایرانی رو پودر کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
می خواستید حواستون رو جمع کنید گول نخورید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
به دولت چه ربطی داره سودهای باداورده خرابتان کرد عجب شد که پایین امد بدتر از این هم بشود تا یه عده به حرف دولت اعتماد نکنند
سیامک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
سقوط آزاد قیمت خودرو های خارجی شروع شد
مهدی
|
Turkey
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
رثزش دلار نورچشمی آغاز شده
به زودی دولار زیر 20 تومن
همه فروشنده اند و خریداری نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
باشه بابا خودتو نکش جوانی
ناشناس
| United States |
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
دلار نورچشمی؟؟؟؟
متن را در تمام صفحات زدی
میدونی دلار چیه اصلا؟؟؟
دلار نورچشمی دلار ۴۲۰۰ تومانی است نا دلار ازاد که مردم بدبخت با هزار دردسر برای کارهایشان باید بخرند.
دلار نورچشمی شد ۱۰۰۰؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
دلار تا 20 تومن جای پایین آمدن دارد اما بعید است پایین تر رود چون عده ای در داخل نمی خواهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
تیتر اوللوزنامه سینه چاک بورس بعداز ریزش ۱۰ درصدی چند روز گذشته بورس :
سقوط بیسابقه مسکن در آذر !!!!
همین روزنامه در صفحه نخست خود بدون اشاره به ریزش های سهمگین بورس در یک هفته گذشته مینویسد:
در بازارهای ارز و طلا ومسکن حباب های قیمت درحال تخلیه هستند و بورس در حال بازگشت به نقطه تعادل ! است !!!!!!
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
والله دیگر حق انتخابی برای ما نمانده خودروهای چینی بد نیستند فقط خدمات ضعیف وقطعات گران دارند که انهم مشکل چین نیست مشکل سودجویان داخلی میباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
دلار مجددا به کانال ۲۵۰۰۰ تومان بازگشت وسکه نیز دراین لحظه (ساعت۱۲:۵۳ ) ۱۱۳۵۰۰۰۰ تومان است
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
5 تومن داشتم دادم الان 3.4 مبگیرم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
پروتکل الحاقی نمازهای ماه رجب پهپاد کمان 22 ایام البیض آزادراه غدیر حادثه سراوان