بازدید 17811
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ارزش سهام عدالت و ارزش دارایکم چقدر شد؟ کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار، دلار در بازار جهانی عقب رفت، قیمت سکه کاهش یافت، طلای جهانی از صعود بازماند، نزدیک شدن نفت به ۵۴ دلار و زمان واریز یارانه دی‌ماه را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۲۶۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰ 06 January 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ارزش سهام عدالت و ارزش دارایکم چقدر شد؟ کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار، دلار در بازار جهانی عقب رفت، قیمت سکه کاهش یافت، طلای جهانی از صعود بازماند، نزدیک شدن نفت به ۵۴ دلار و زمان واریز یارانه دی‌ماه را در بر دارد.

بورس یکدست قرمز در پایان هفته

شاخص کل با ۳۹۶۹۶ واحد کاهش، معادل منفی ۲.۹۴ درصد به یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۵۳۶ واحد، شاخص قیمت وزنی - ارزشی با ۱۰۳۷۳ واحد کاهش، معادل منفی ۲.۹۴ درصد به ۳۴۲ هزار و ۴۶۳ واحد، شاخص کل هم وزن با ۴۸۵۱ واحد کاهش معادل منفی ۱.۰۴ درصد به ۴۶۰ هزار و ۵۳۰ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۳۱۷۵ واحد افزایش معادل منفی ۱.۰۴ درصد به ۳۰۱ هزار و ۴۵۱ واحد، شاخص آزاد شناور با ۴۶۶۹۳ واحد کاهش معادل منفی ۲.۴۵ درصد به یک میلیون و ۸۵۸ هزار و ۸۵ واحد، شاخص بازار اول با ۳۴۶۶۲ واحد کاهش معادل منفی ۳.۵۵ درصد به ۹۴۲ هزار و ۷۶۰ واحد و شاخص بازار دوم با ۶۰۴۴۶ واحد کاهش معادل منفی ۲.۱۸ درصد به ۲ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۱۵ واحد رسید.

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

ارزش پورتفوی بورسی سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی، امروز ۳۲۹ هزار و ۱۵۱ تومان کاهش یافت و به ۸ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۴۵۳ تومان رسید. در معاملات دیروز، ارزش این سهام عدالت به ۹ میلیون و ۱۲ هزار و ۶۰۴ تومان رسیده بود، اما افت امروز بازار سرمایه موجب شد که سهام موجود در سبد بورسی سهام عدالت ۳.۶ درصد کاهش یابد؛ بنابراین، ارزش ۶۰ درصد سهام عدالت آزاد شده نیز به ۵ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۷۱ تومان افت کرد.

ارزش دارایکم چقدر شد؟

قیمت پایانی هر واحد از دارایکم با کاهش ۵.۷ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱۴ هزار و ۴۶۳ تومان معامله شد تا ارزش ۲۰۰ واحد از اولین ETF دولتی به ۲ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش پیدا کند. البته در معاملات روز جاری آخرین قیمت معامله شده برای هر واحد از دارایکم با کاهش ۶.۷۹ درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل ۱۴ هزار و ۲۹۶ تومان معامله شد.

عقب‌نشینی نیویورک از اخراج شرکت‌های چینی

بورس نیویورک اعلام کرد: به خاطر ابهامات جدی در سیاست واشنگتن در قبال چین و همچنین سردرگمی در اجرای قوانین در تصمیم خود برای اخراج سه شرکت چینی از این بورس تجدیدنظر کرده و نماد آنها در بورس نیویورک باقی خواهد ماند.در صورتی که این تصمیم نهایی شود، دومین بار است که بورس نیویورک ناگهانی تصمیم خود را تغییر می‌دهد. این بورس هفته پیش گفته بود که قصد دارد سه شرکت مخابراتی چینی را به خاطر ارتباط با ارتش این کشور اخراج کند، البته بورس نیویورک گفته، پس از مشاوره با مقامات مرتبط با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در این تصمیم تجدیدنظر کرده است. منابع آگاه شب گذشته اعلام کردند که دلیل این تصمیم ناگهانی بورس نیویورک وجود ابهامات جدی در فرمان اجرایی دونالد ترامپ،‌رئیس‌جمهور آمریکا، در ممنوع کردن سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در شرکت‌های چینی مرتبط با ارتش چین بوده است. از طرف دیگر مشخص نبوده که این سه شرکت مشمول این قانون می‌شدند یا خیر. منابع آگاه می‌گویند: البته در صورتی که بورس نیویورک تشخیص دهد این شرکت‌ها مشمول قانون اعمال شده خواهند بود، آنها را از لیست معاملاتی خود اخراج خواهد کرد.

استوین منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، شب گذشته طی تماسی تلفنی با استیسی کانیگهام، رئیس بورس نیویورک اعلام کرده که با تصمیم این بورس در عدم اخراج سه شرکت چینی مخالف است. با توجه به اینکه در روز‌های پایانی فعالیت دولت کنونی آمریکا هستیم، بورس نیویورک به خاطر تنش‌های موجود و جزئیات تحریم ۳۵ شرکت چینی توسط دولت آمریکا بورس نیویورک نمی‌تواند در این زمینه اقدام جدی انجام دهد. یک منبع آگاه می‌گوید: بورس نیویورک پس از ارتباط با مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا در راستای شفاف‌سازی نسبت به اجرای قانون علیه شرکت‌های چینی دستور گرفته که آن‌ها را اخراج نکند.

کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار

در معاملات امروز (چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۹۹) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۲۵۰۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل با کاهش ۵۰ تومانی نسبت به روز قبل، به نرخ ۲۵۸۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ ۳۱۰۵۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به نرخ ۳۱۷۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، ۲۰ تومان کاهش نرخ دارد.

دلار در بازار جهانی عقب رفت

یورو طی دو روز دو کانال شکنی متوالی مقابل دلار داشته است. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۸۹.۴۳۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۳۸ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

قیمت سکه کاهش یافت

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (چهارشنبه) با کاهش ۱۲۰ هزار تومانی قیمت نسبت به روز گذشته ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون  و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم در برابر دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان فروخته شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون  و ۱۹۵ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای پنج میلیون و ۱۸۹ هزار تومان رسید.

طلای جهانی از صعود بازماند

قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار، با کاهش روبه رو شد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۹۴۳ دلار و ۴۶ سنت رسید، در حالی که ابتدای معاملات تا رکورد ۱۹۵۴ دلار و ۹۷ سنت اوج گرفته بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۴ درصد کاهش، به ۱۹۴۷ دلار و ۵۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار، روز سه شنبه با ۰.۴ درصد افزایش در ۱۹۵۲ دلار و ۳۶ سنت بسته شده بود.

نزدیک شدن نفت به ۵۴ دلار

پس از اینکه عربستان با کاهش تولید بیش از انتظار در نشست اوپک موافقت کرد. همچنین آمار‌های صنعتی از کاهش ذخایر نفتی آمریکا خبر در هفته گذشته خبر داد، قیمت نفت در معاملات امروز به بالاترین از فوریه ۲۰۲۰ رسید.

هر بشکه نفت برنت با ۲۵ سنت افزایش ۵۳.۸۳ دلار فروخته شد. این رقم بالاترین میزان از ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ به شمار می‌رود. این نوع نفت در روز سه شنبه ۴.۹ درصد رشد قیمتی را ثبت کرد. هر بشکه نفت خام آمریکا با ۳ سنت افزایش ۴۹.۹۶ دلار معامله شد. همچنین این قیمت بالاترین رقم از ۲۶ فوریه است. WTI روز سه شنبه را با افزایش ۴.۶ درصدی به پایان برد.

قیمت تخم مرغ از یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی بیشتر شد

بر اساس رصد میدانی، هر شانه تخم مرغ در بازار عمده فروشی ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان و در خرده فروشی‌ها از ۴۶ تا ۴۸ هزار تومان فروخته می شود. این در حالی است که قیمت تخم مرغ در ستاد تنظیم بازار هر کیلو ۱۴ هزار تومان مصوب شده است که با این حساب، هر شانه باید حدود ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان به فروش برسد. 

دبیر کل انجمن ملی طیور ایران در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: میزان تولید تخم مرغ با میزان مصرف سربه سر است و کمبود و مازادی در تولید تخم مرغ در کشور وجود ندارد. رفتار‌هایی که در بازار صورت می‌گیرد، ناشی از مدیریت غیر منطقی است و به دلیل دخالت وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام، شاهد افزایش قیمت تخم مرغ هستیم. وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی دام در تنظیم تخم مرغ نتوانستند موفق عمل کنند و در بازار شاهد دو نرخی شدن قیمت تخم مرغ هستیم.

زمان واریز یارانه دی‌ماه

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در اطلاعیه‌ای اعلام‌ کرد: یکصد و نوزدهمین مرحله یارانه نقدی مربوط به دی ۹۹ به‌ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به همراه افزایش حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی‌(ره) و سازمان بهزیستی کشور، ساعت ۲۴ روز شنبه (۲۰ دی ماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت خواهد شد. همچنین براساس مصوبه ستاد ملی کرونا و اطلاع‌رسانی‌های قبلی انجام شده، این ماه هفتمین قسط از اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات را دریافت کرده‌اند، کسر خواهد شد.

هشدار افزایش ۳۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی وارداتی با ارز ۱۷۵۰۰ تومانی

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی در واکنش به احتمال افزایش قیمت پایه پول گمرکی در سال آینده و تاثیر آن بر قیمت تمام شده کالا‌های اساسی وارداتی اظهار کرد: تغییر نرخ ارز پایه گمرکی از قیمت ۴۲۰۰ تومان در سال جاری به ۱۷۵۰۰ تومان منجر به افزایش قیمت ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت چای در سال آینده خواهد شد. وی افزود: این افزایش قیمت پایه پول گمرکی، بر نرخ خدمات استاندارد، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه‌های وزارت بهداشت برای واردات و بیمه نامه‌ها اثرگذار خواهد بود، زیرا این هزینه‌ها تا به امروز بر اساس نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد، اما در صورت تصویب نرخ ارز ۱۷۵۰۰ تومانی از سال آینده بر آن اساس محاسبه می‌شود و هزینه‌های تامین و واردات کالا‌های اساسی و دارویی را افزایش می‌دهد. رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی ادامه داد: در حال حاضر، قیمت هر کیلوگرم چای هندی در بازار ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و چای سیلان از ۱۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که این امر منجر به افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی هر کیلوگرم چای در سال آینده خواهد شد. /تسنیم

پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران

بانک جهانی در چشم‌انداز جدید خود از رشد اقتصادی خاورمیانه در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران پس از آب رفتن در سال ۲۰۲۰ در سال ۲۰۲۱ دوباره به رشد خود بازگردد. در این چشم‌انداز آمده است: رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ با بازگشت مصرف داخلی و توریسم و کاهش اختلالات ناشی از بحران کرونا، دوباره مثبت خواهد شد. طبق این چشم‌انداز اقتصاد ایران پس از رشد منفی ۶ درصدی در سال ۲۰۱۸ و رشد منفی ۶.۸ درصدی در سال ۲۰۱۹ در سال ۲۰۲۰ با رشد منفی ۳.۷ درصدی روبه رو شده و پیش‌بینی شده است در سال مالی ۲۰۲۱ به رشد مثبت ۱.۵ درصدی دست یابد. پس از آن اقتصاد ایران در سال مالی ۲۰۲۲ هم ۱.۷ درصد رشد خواهد کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۷
محمد ت
|
Netherlands
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
پس به دولت بفرمایید به جای یارانه یک شانه تخم مرغ بده خودش هم راحت میشه
پاسخ ها
محمد ت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
در ضمن برای بدهی یک میلیونی هم می تونه از این یک شانه، چهار عدد تخم مرغ را کم بکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
سهامداران عزیز
بورس وحشتناک داره میریزه
امروز هم (چهارشنبه ۱۷ دی) ۳ درصد دیگه سقوط کرد
تابیشترازاین ضرر نکردید و سرمایه تون کاملا دود نشده سهامتونو بفروشید
این بورس دیگه بورس بشو نیست
پاسخ ها
محمد ت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
من می فروشم اما این کارگزاری ها نمی فروشند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
خخخخخخخخخخ
دلال جان صبر کن از شنبه ریزش دلار رو ببین
به سلامتی ترامپ دیگه بای بای
برید دلارهارو از تو بالشتا در بیارید که سرمایه هاتون دود نشه
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
خبر تخم مرغ شانه ای ۴۸۰۰۰ را به استماع اقای نوبخت برسانید که میفرمودند کارهای ایشان باعث میشود رییس جمهور مدام هر پنجشنبه یک طرح افتتاح کنند!!!
پاسخ ها
خویی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
دوست عزیز امروز 50هزار تومان است
سیدمحسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
حقتتونه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
كي حقشه به خدا خود تو اولين كسي هستي كه مي ري توي سوراخ مخفي مي شي و صدات از جاي گرم در مياد اين يك رسوايي همه گاني هستش كه رقم خورده پس خموش باش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
این اقتصاد هیچ واکسن و دارویی نداره. مرخصه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
با این قیمت تخم مرغ مشت محکمی به دهان استکبار جهانی زدیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
اگر یک خانواده چهار نفره بخواهند فقط روزی یک وعده املت‌ میل کنند، حداقل ۶ عدد تخم مرغ و ۴ قرص نان و مقداری گ‌وجه فرنگی و روغن لازم دارند. به عبارتی میشه حدوداً روزی ۲۰ هزار تومن. اضافه کنید مخارج دیگر از قبیل میوه و سبزی، هزینه ایاب و ذهاب، پوشاک، اب و برق و گاز، بهداشت و اجاره مسکن. پیدا کنید خط فقر را در ایران.
پاسخ ها
محمد ت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
ناشناس عزیز از این 20هزار 5هزار کم کنید که روغن نباتی موجود نیست باید اب پز بخورین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
اقا هممون شديم مثله پرايد كم مصرف بي ازار كم خرج نا توان كم بنيه ضعيف و ديگه چي بگم اهان مرتاز هاي هند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
کلاهتون بذارید بالاتر با این کشور داریتون
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
کار خدارو ببین عاقبت مارو باش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
حالا دستا بالا بيا دست قشنگرو كار خدارو ببين عاقبت ماروباش بعد يه عمره گروني كه دائم مياد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
تخم مرغ شانسی که خیلی وقت بود نمیشد بخریم خرید تخم مرغ هم رویایی شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
داداش كنار روغن جامد داره صادر ميشه تا عرض بيارن داخل قربونت برم به گفته خودشون حالاچند وقت تخم مرغ نخوريم هااااااااااااااااااااااااااااااااااا
ناشناس
|
Japan
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
هرچی سرمان بیایدحقمان است چون صدایمان درنمیادوبه همه چیزخیلی زودعادت میکنیم!
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
شکم گرسنه دین ایمان ندارد حرف من نیست حرف معصومین هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
الان همه مردم غذای لاکچری میخورن مگه این بده؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
:))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
قیمت تخم مرغو به روحانی بگید که میگه قیمتهارو جوری افزایش دادیم که کسی متوجه نشد و صفی هم تشکیل نشد!!!!
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
امروز کل فروشگاههای منطقه خودمان را گشتم یک لیتر روغن برای پختن غذا پیدا نکردم فرستاند پیشیک نفر به دو برابر قیمت داد به من این وضعیت ما مردم میباشد حالا هی بگویید تحریمها نعمت است
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
قیمت تخم مرغ از یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی بیشتر شد:
حالا که دولت در کنترول قیمتها یا عاجز است یا نمیخواهد مشکل کشور را حل کند و به ترک فعل (یعنی کارشان را انجام نمیدهند) رو آورده اند؛ یک سوال وجود دارد:
آیا میشود در شهرها میادین ایجاد شود که در آن تولیدکنندگان در هر زمینه ای بتوانند کالایشان بدون واسط را به مصرف کنندگان عرض کنند؟
این کار اگر هیچ سودی برای مصرف کنندگان نداشته باشد، حداقل به عرض کنندگان، این کمک را میکنند تا حق شان را از دلالان بگیرند . دست دلالان و قاچاجیان، اتحادیه ها و اصناف و دولتیها در این فقره از سر مردم کوتاه میشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
پیشنهادمیشودبجای یارانه به هرایرانی دوکیلوتخم مرغ بدهید.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
پروتکل الحاقی نمازهای ماه رجب پهپاد کمان 22 روز پدر ایام البیض آزادراه غدیر
آخرین اخبار