بازدید 7726
کد خبر: ۱۰۲۴۸۶
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۸ 05 June 2010
وزير علوم، تحقيقات و فناوري از تغييرات آيين‌نامه نقل و انتقال دانشجويي خبر داد و گفت: اين آيين‌نامه در طي مراحل نهايي و براي سال تحصيلي جديد و كنكور 89 ابلاغ مي‌شود.

به گزارش ايسنا، دكتر كامران دانشجو در حاشيه نشست هيات رييسه دانشگاه‌ها،‌ مراكز پژوهشي و پارك‌هاي علم و فناوري كه در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد، در مورد خروج دانشگاه‌ها از تهران، اظهار كرد: به هيچ عنوان چنين مصوبه‌اي و طرحي در وزارت علوم و دولت مطرح نيست و حتي زمينه اين كار نيز فراهم نمي‌باشد.

وي تصريح كرد: وزارت علوم با توجه به موجي كه از كارشناسي به مقطع كارشناسي ارشد رسيده است در نظر دارد ظرفيت تحصيلات تكميلي خود را افزايش دهد و در اين زمينه قصد داريم زمينه افزايش ظرفيت تحصيلات تكميلي را در دانشگاه‌هاي مادر فراهم كنيم، بنابراين ظرفيت كارشناسي اين دانشگاه‌ها را كمي كاهش خواهيم داد و آن را به دانشگاه‌هاي ديگر انتقال مي‌دهيم تا بتوان ظرف 4 يا 5 سال موج متقاضي كارشناسي ارشد را پذيرش كنيم و دانشجويان براي ادامه تحصيل به خارج از كشور نروند.

 افزايش20 درصدي ظرفيت دوره‌هاي تحصيلات تكميلي در سال طبق برنامه پنجم توسعه

 هيچ مصوبه‌اي براي خروج دانشگاه‌ها از تهران نداريم

دانشجو در ادامه با بيان اينكه در كنكور گذشته ظرفيت تحصيلات تكميلي 12 تا 15 درصد افزايش يافت، تصريح كرد: ظرفيت كارشناسي ارشد از بيش از 40 هزار به 55 تا 60 هزار نفر افزايش يافت و طبق برنامه پنجم توسعه بايد ظرفيت دوره‌هاي تحصيلات تكميلي در سال20 درصد افزايش يابد.

وي افزود: اين سياست وزارت علوم مبني بر افزايش ظرفيت تحصيلات تكميلي در دانشگاه‌هاي مادر و كاهش ظرفيت كارشناسي در اين دانشگاه‌ها با بحث كاهش جمعيت در تهران تلاقي پيدا كرد و مباحثي همچون رفتن دانشگاه‌ها از تهران مطرح شد كه به هيچ عنوان چنين مصوبه‌ و طرحي در وزارت علوم و دولت مطرح نيست.

وزير علوم با اشاره به بحث كاهش جمعيت تهران و همچنين ايجاد مشوق‌هايي در ساير سازمان‌ها براي اين امر اظهاركرد: در كارگروه هيات دولت كه در زمينه راهكارهاي كاهش جمعيت تهران تصميم گيري مي‌شود اين مسئله عنوان شد كه وزارت علوم نيز مشوق‌هايي را همچون مشوق‌هايي در زمينه بحث نقل و انتقال ايجاد كند، به عنوان مثال اگر خانواده‌اي فرزندانش در شهرهاي مختلف كشور مشغول به تحصيل هستند و خود اين فرد نيز در شيراز زندگي مي‌كند امكاناتي را فراهم كنيم كه دانشجويان اين خانواده به محل زندگي پدر و مادر خود منتقل شوند تا در اين زمينه دغدغه دانشجو و خانواده و هزينه و مشكلات خوابگاهي كاهش يابد.

 آيين نامه نقل و انتقال دانشجويان تغيير كرد

امكان نقل و انتقال دانشجو براي عموم مردم فراهم مي‌شود

وي افزود: بر اين اساس يك سياست اين است كه آيين نامه نقل و انتقال دانشجويي را بازنگري و آنرا تسهيل كنيم كه در اين زمينه در حال حاضر آيين نامه نقل و انتقال دانشجويان تغييراتي كرده است و مراحل نهايي خود را طي مي‌كند و براي سال تحصيلي جديد ابلاغ خواهد شد.

دانشجو با بيان اينكه علاوه بر آيين نامه موجود براي افرادي كه مي‌خواهند از تهران بروند و دغدغه فرزند خود را كه در آموزش عالي مشغول به تحصيل است را دارند نيز تسهيلاتي ايجاد كرده‌ايم، اظهاركرد: در حال حاضر براي اعضاي هيات علمي كه فرزندان آنها 90 تا 92 درصد آخرين نمره فرد قبولي را در دانشگاه‌ آورده باشند، امكان نقل و انتقال وجود دارد و ما نيز عنوان كرديم كه اين موضوع را به عموم مردم تعميم دهيم و طي آن به جاي اين 90 درصد يك مشوق‌هايي نيز قرار دهيم.

وي ادامه داد: اگر كسي از تهران بخواهد به كلانشهر برود علاوه بر مشوق‌هاي ديگر كه شامل حالش مي شود، چنانچه فرزندش امسال در كنكور و آزمون شركت كرده باشد مي‌تواند از امتياز نقل و انتقال برخوردار شود. در اين زمينه اگر فرزند وي 85 درصد آخرين نمره قبولي آن رشته را در دانشگاه مربوطه داشته باشد مي‌تواند به آنجا منتقل شود و اگر قصد داشته باشد گرايش خود را نيز تغيير دهد با 90 درصد نمره مي‌تواند اين كار را انجام دهد.

آيين‌نامه نقل و انتقال دانشجويي براي سال 89 ابلاغ خواهد شد

وزيرعلوم افزود: اين فرد اگر به شهرهاي غير از كلان شهرها نقل مكان كند، نقل و انتقال مي‌تواند به جاي 85 درصد با 75 درصد آخرين نمره، انجام گيرد و اگر خواستار تغيير گرايش باشد اين كار با 80 درصد نمره انجام مي‌گيرد.

وي افزود: بدين ترتيب عموم مردم در تهران از اين قضيه برخوردار مي‌شوند و به غير از تهران نيز براي نقل و انتقال تسهيلاتي را اعمال كرده‌ايم كه همانطور كه اعلام شد براي سال 89 ابلاغ خواهد شد.

وزير علوم در پايان تصريح كرد: بحث كاهش جمعيت تهران يكي از دغدغه‌هاي اساسي همه دولت‌ها بوده است، بنابراين همه بايد اين موضوع را تشويق كنند كه با اين كار دعاي خير مردم دنبال راه دولت خواهد بود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا