بازدید 9704
استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:

نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ فساد آور است

یک استاد دانشگاه گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز در بازار آزاد حدود ۲۶ هزار تومان است به همین دلیل شکافی بین دلار دولتی و دلار در بازار آزاد ایجاد شده و همین امر سبب ایجاد رانت و فساد می‌شود.
کد خبر: ۱۰۲۳۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳ 25 December 2020

یک استاد دانشگاه گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز در بازار آزاد حدود ۲۶ هزار تومان است به همین دلیل شکافی بین دلار دولتی و دلار در بازار آزاد ایجاد شده و همین امر سبب ایجاد رانت و فساد می‌شود.

به گزارش مهر به نقل از صدا و سیما، علی قنبری استاد دانشگاه تربیت مدرس، گفت: در ارقام بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت روزانه صادر شود، اما با توجه به شرایط موجود، اگر این امر میسر نشود بودجه با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

وی ادامه داد: در بودجه ۱۴۰۰ باید وابستگی بودچه به نفت کم می‌شد، زیرا طبق برنامه توسعه ۵ ساله باید این وابستگی کاهش یافته و ما سایر منابع را جایگزین نفت می‌کردیم که این اتفاق نیفتاده است.

قنبری با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده هزینه‌های جاری بالا رفته است گفت: به جای افزایش هزینه‌های جاری، باید هزینه‌های عمرانی افزایش پیدا می‌کرد که متأسفانه هزینه‌های عمرانی در بودجه سال آینده فقط ۱۶ درصد در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اشکالات جدی زیادی به بودجه ۱۴۰۰ وارد است ضمن اینکه این بودجه با هماهنگی دولت و مجلس بسته نشده و ممکن است به تصویب مجلس نرسد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: بودجه سال آینده واقعی بسته نشده و با احتمال امکان برگشت برجام، بسیار خوش بینانه تنظیم شده است.

وی گفت: ممکن است دولت و مجلس با توجه به چشم انداز انتخابات سال آینده توافق کرده و بودجه را به تصویب برسانند.

دلار تعیین شده در بودجه ۱۴۰۰ فساد آور است

این کارشناس اقتصادی درباره تعیین دلار ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی در بودجه سال آینده گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز در بازار آزاد حدود ۲۶ هزار تومان است به همین دلیل شکاف هنگفتی بین دلار دولتی و دلار در بازار آزاد ایجاد شده و همین امر سبب ایجاد رانت و فساد می‌شود.

وی افزود: در این میان، بعضی از افراد ممکن است با دریافت دلار دولتی و فروش آن در بازار آزاد شرایط بهتری برای خود فراهم کنند.

قنبری گفت: بعضی از افراد که به این رانت‌ها دسترسی دارند با قاچاق یا احتکار نیز سبب مشکلات جدی در کشور می‌شوند.

وی افزود: توصیه می‌کنم قیمت دلار آزاد و دولتی را نزدیک به هم اعلام کنند تا مشکلات امسال در سال آینده تکرار نشود.

قنبری در خصوص اینکه آیا افزایش قیمت دلار جهش قیمتی را نیز به همراه خواهد داشت گفت: در حال حاضر تورمی حدود ۴۰ درصد در کشور وجود دارد و افزایش پایه دلار باز هم سبب افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود و این امر به مردم فشار وارد می‌کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اشکالات بودجه ۱۴۰۰ افزایش نقدینگی وقیمت هاست.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی