بازدید 6892
کد خبر: ۱۰۲۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۱ 03 June 2010
وزیر اطلاعات گفت: راهبرد آمریکا و هم پیمانانش برضد جمهوری اسلامی ایران تغییر اذهان، تغییر رفتار و سرانجام تغییر ساختار است.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ، حجت الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی در نخستین نشست هیئت رئیسه دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری با طرح این سوال که چرا آمریکا در تهاجم به جمهوری اسلامی ایران از رویکرد نرم استفاده می کند افزود: تقابل آمریکا و هم پیمانانش با ایران در دهه 60 با رویکرد سخت بود، اما این رویکرد دچار تحول و رویکرد نرم جایگزین رویکرد سخت شده است.

وی در بیان دلایل این تغییر راهبرد به پرهزینه بودن رویکرد نظامی در مقابل هزینه اندک رویکرد نرم اشاره کرد و گفت: رویکرد سخت در اذهان مردم کشور هدف، ایجاد تنفر می کند و به سرعت در مقام قضاوت افکار عمومی قرار می گیرد اما رویکرد نرم نامحسوس است و در اذهان ایجاد تنفر نمی کند.

وزیر اطلاعات افزود: به همین علت است که واکنش بین المللی به حمله نظامی آمریکا به عراق و افغانستان رو به گسترش است و تنفر بین المللی از این اقدام آمریکا شکل گرفت.

مصلحی اضافه کرد: راهبرد نظامی تصرف زمین، کسب منابع و مراکز مهم اقتصادی با کشتار همراه است اما رویکرد نرم قبضه کردن باورها، ارزش ها و فرهنگ یک ملت است.

وزیر اطلاعات در تبیین دیگر دلایل ترجیح آمریکا به جنگ نرم با ایران گفت: ویرانی ها، تلفات و خرابی ها در کارکرد نظامی و جنگ سخت، محسوس و ملموس است ضمن آنکه با هزینه کردن، قابل بازسازی است ولی در رویکرد نرم، ویرانی ها و تلفات و به تعبیر بهتر، آسیب ها نامحسوس است بنابر این تخریب فکری و فرهنگی به آسانی بازسازی نمی شود.

مصلحی با بیان این که جنگ با رویکرد نظامی پر سر و صداست، اما رویکرد نرم بی سر و صدا و نامحسوس است، افزود: رویکرد سخت و نظامی کوتاه مدت، خشک، سخت افزاری، کم بازده و پر دردسر، پرهزینه و تنفرآمیز است اما رویکرد نرم بلند مدت، پرجاذبه، پربازده، کم دردسر و کم هزینه است.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: تحولات فکری و علمی، جهانی شدن و تکنولوژی های مدرن، پیشرفت علمی و تکنولوژی زمینه را برای رویکرد نرم مساعدتر کرده است.

مصلحی با بیان این که تلفات در رویکرد سخت، انسانی است، گفت: معمولاً کسانی که در دفاع از وطن کشته می شوند نزد آن ملت با ارزش، ماندنی و در اسلام شهید محسوب می شوند، اما در رویکرد نرم چنین اتفاقی نمی افتد.

وی افزود: کانون حمله نظامی، مراکز حساس نظامی، اقتصادی و زیر ساخت هاست اما در حمله نرم فرهنگ و فکر مردم است.

وزیر اطلاعات با بیان این که در حمله نظامی، قوای نظامی کشور هدف به حاشیه رانده می شوند، گفت: در حمله نرم فرهنگ ملی و دینی جامعه به حاشیه رانده و فرهنگ مهاجم جایگزین آن می شود.

مصلحی افزود: ابزار و ادوات رویکرد سخت جنگ افزارهای نظامی و ابزار رویکرد نرم، رسانه، اینترنت، رادیو ، تلویزیون و ماهواره است.

وزیر اطلاعات، افزایش بدبینی و ناامیدی در قشرهای مختلف جامعه و نفوذ و تاثیرگذاری در مطبوعات و رسانه ها را از اهداف و سیاست های آمریکا و هم پیمانانش در جنگ نرم با نظام جمهوری اسلامی ایران بیان کرد.

مصلحی گفت: بهره برداری از قشرها و اصناف مختلف در جامعه بویژه قشرها و جریانات دانشگاهی، اقوام و اقلیت ها و هدایت، حمایت و بهره برداری از گروه های ضد انقلاب و تأثیر گذاری و اختلال در امور اقتصادی از دیگر اهداف جنگ نرم است.

وی هم چنین تلاش برای خرابکاری صنعتی و جریان سازی و تأثیر گذاری در مسائل سیاسی و اجتماعی و بهره برداری از سازمان های غیر دولتی را از اهداف جنگ نرم خواند.

وزیر اطلاعات گفت: اجرای طرح هایی در قالب دموکراسی خواهی و برگزاری انتخابات متناسب با اهداف مورد نظر و تمرکز بر جنگ سایبری و مجازی علیه جمهوری اسلامی ایران و اجرای عملیات های روانی در ابعاد وسیع بویژه به کمک شبکه های رادیو و تلویزیونی ماهواره ای مستقر در خارج از کشور از دیگر اهداف جنگ نرم برضد ایران است.

مصلحی در ادامه به تبیین اهداف مرحله ای آمریکا و هم پیمانانش در فتنه بعد از انتخابات پرداخت و گفت: انتخابات ریاست جمهوری به عنوان فرصتی برای عملیاتی سازی مرحله نهایی و تضعیف جایگاه ولایت فقیه بود.

وزیر اطلاعات افزود: رویکرد دشمنان و سرویس های اطلاعاتی در قبال انتخابات، کاهش حمایت مردمی از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و القاء شکست وجهه نظام نزد افکار عمومی و بین المللی از دیگر اهداف امریکا از فتنه بعد از انتخابات بود.

مصلحی با بیان این که ناکارآمد نشان دادن نظام حکومتی جمهوری اسلامی و القاء فقدان حمایت و اعتماد مردم به برنامه های اجرایی کشور از دیگر اهداف فتنه بعد از انتخابات بود، گفت: تلاش برای افزایش اعتراضات مردمی، ایجاد و تشدید شکاف میان ملت و حاکمیت، ایجاد و تقویت جریانات قومی و مذهبی واگرایانه و هدایت و حمایت ضدانقلاب داخلی از دیگر اهداف این فتنه بود.

وزیر اطلاعات همچنین طراحی پروژه دموکراسی سازی در ایران، تشدید شکاف میان مردم و مسئولان ، تشدید اختلافات داخلی و ایجاد همگرایی ضد انقلاب با معترضان داخلی و حمایت سیاسی، مادی و رسانه ای از گروه های تروریستی را از دیگر اهداف فتنه بعد از انتخابات بیان کرد.

مصلحی گفت: تقویت همگرایی اپوزیسیون داخل و خارج از کشور، فعال سازی جریانات حقوق شهروندی، جرایم سایبری، مبارزه به دور از خشونت و تشکیل کارگروه های ناظر بر انتخابات نیز از اهداف فتنه بعد از انتخابات بود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا