بازدید 44141
در این چند روز شاهد آن بودیم که طرح‌های حمایتی در کشور تایید و تصویب و یا رونمایی شد. به عنوان نمونه در ابتدا شورای نگهبان، طرح مجلس پیرامون تامین کالا‌های اساسی توسط دولت را به تصویب رساند و سپس رئیس جمهور از اعطای بسته کمک معیشتی دولت به یک سوم جامعه رونمایی کرد. این طرح‌های حمایتی به چالش جدیدی بین دولت و مجلس تبدیل شده است.
کد خبر: ۱۰۱۶۱۲۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶ 19 November 2020

در اواخر تیرماه سال جاری بود که مجلس به یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی با استفاده از کالابرگ یا کارت الکترونیکی رای موافق داد.

به گزارش تابناک اقتصادی، حمیدرضا حاجی بابایی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره طرح تامین کالا‌های اساسی طی مصاحبه ای اعلام کرد: در این طرح پیش بینی شده که ۳۰ هزار میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی در اختیار مردم قرار گیرد. بدین شکل که به ۶۰ میلیون کارت طرح معیشت داده شود که ۲۰ میلیون نفر از آن‌ها تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند. همچنین ماهانه برای هر نفر ۱۲۰ هزار تومان یعنی برای یک خانوار پنج نفره ۶۰۰ هزار تومان در این کارت شارژ شده که این مبلغ برای ۲۰ میلیون نفر بدون هزینه خواهد بود و ۴۰ میلیون نفر باقی مانده، باید ۵۰ درصد پول را پرداخت کنند. محل تامین اعتبار برای اجرای این طرح از محل فروش اموال دولتی است.

حاجی بابایی با تاکید بر اینکه این طرح قرار نیست یک طرح ادامه‌دار باشد،‌ گفت:‌ نخست این طرح را از مهر سال جاری تا اسفند سال جاری اجرا می‌کنیم، اگر وضعیت این گونه بود ادامه خواهیم داد، در غیر این صورت حذف می‌شود.

به هر صورت جزئیات طرح تامین کالا‌های اساسی در هفتم آبان ماه ۱۳۹۹ و پس از گذشت یک ماه از تصویب کلیات آن، با رای مثبت نمایندگان رو به رو و برای تصویب به شورای نگهبان ارسال شد.

واکنش دولتی ها به طرح تامین کالاهای اساسی

این طرح با واکنش دولتی‌ها رو به رو شد؛ برای نمونه علی ربیعی، سخنگوی دولت درباره ارزیابی خود از طرح‌های ارائه شده در مجلس با توجه به شرایط کشور که هیچ محل منابع مشخصی ندارد، گفت: طرحی که بدون هماهنگی با ارکان اجرایی کشور تهیه می‌شود، با سختی در اجرا مواجه خواهد شد. این طرح به ما نشان داد هر تصمیم این چنینی باید با همکاری دولت جلو برود و قطعاً ما از هیچ کاری که وضعیت معیشت مردم را بهبود دهد، نه دریغ و نه آن را محدود خواهیم کرد.

وی ادامه داد: نباید طوری شود طرح‌ها زندگی مردم را تلخ‌تر و سخت‌تر کند و رضایت آنی ایجاد شود و تلخی بلند مدت داشته باشد. ابتدا گفتند از محل تبصره ۱۴ این پول را بردارند. ما اجازه گرفتیم ۴۰ هزار میلیارد اوراق بفروشیم و نشد. گفتیم از تراکنش‌های بانکی پول برداریم. این‌ها قابل محاسبه در دراز مدت است. امروز صبح دکتر همتی طرحی پیشنهاد دادند که در نتیجه به این رسیدیم این طرح افزایش قیمت به همراه دارد؛ بنابراین، منصرف شدیم. استراتژی درست دولت افزایش حقوق‌هاست و ما باید به این سمت برویم. اخیراً راه حلی پیشنهاد دادند که ۳۰ هزار میلیارد دیگر دولت اموال به برخی نهاد‌ها بفروشد. اینکه آن نهاد چقدر توان مالی دارد مشخص نیست.

سخنگوی دولت افزود: دولت با این طرح مخالف و معتقد است هر راه حلی باید بدون آثار تبعی در بلندمدت و درازمدت باشد و از ترمیم دریافتی‌ها و افزایش قدرت خرید مردم استقبال خواهد کرد.

شورای نگهبان به طرح ایراد گرفت/ اصلاح طرح در مجلس/ سرانجام تایید توسط شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ۲۴ آبان ماه از رد طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی در این شورا خبر داد و گفت: طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی را مورد بررسی قرار داد و اعضای این شورا به دلیل بار مالی با این طرح مخالفت کردند. وی افزود: شورای نگهبان، ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی را برای این طرح عنوان کرد، زیرا دولت بار مالی آن را متقبل نشد.

با بازگشت طرح به مجلس، نمایندگان در ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹ اصلاحات لازم را انجام دادند و طرح را برای تایید مجدد به شورای نگهبان ارسال کردند.

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه درباره محل تامین منابع مورد نیاز برای این طرح گفت: براساس حکم قانون بودجه، دولت موظف بود سهام خود در بانک ها، پالایشگاه ها، کارخانجات صنعتی مانند مس، فولاد، سایپا و ایران خودرو را به فروش رساند، اما براساس بررسی‌های انجام گرفته مشخص شد برخی از این اموال تاکنون به فروش نرسیده؛ بنابراین، می‌توان از محل فروش این سهام تا منابع مورد نیاز برای اجرای طرح، الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی را تامین کرد.

مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز درباره منابع مالی اجرای طرح الزام دولت به پرداخت یارانه خرید کالا‌های اساسی گفت: حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان از منابع مالی این طرح از محل فروش سهام دولت در پالایشگاه‌ها، ۱۲ هزار میلیارد تومان از فروش سهام عدالت در صنایع و ۷ هزار میلیارد تومان از فروش سهام دولت در بانک‌ها و بیمه است.

سرانجام روز گذشته ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، شورای نگهبان با طرح مذکور موافقت کرد. عباسعلی کدخدایی در توییتر خود نوشت: طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی که هفته قبل با ایراد اصل ۷۵ مواجه شده بود، پس از انجام اصلاحات از سوی نمایندگان مجلس در جلسه امروز شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر شرع و قانون اساسی تشخیص داده نشد.

حالا بر اساس این طرح دولت مکلف است به‌منظور تأمین بخشی از نیاز‌های معیشتی خانوار‌های کشور به‌ویژه خانوار‌های کم‌برخوردار، از ابتدای شش ماه دوم سال ۹۹ ماهانه تا پایان اسفندماه نسبت به تأمین پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی‌شده در طرح معیشتی خانوار (افراد مشمول ردیف ۳۱ جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور) به‌تعداد حداقل ۶۰ میلیون نفر از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به‌مبلغ یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برای هریک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد به‌ مبلغ ۶۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سایر دهک‌های مشمول فوق‌الذکر اقدام نماید.

دولت هم یک طرح معیشتی رو کرد/ وام یک میلیون تومانی قرض الحسنه در راه است!

روز گذشته، ۲۸ آبان ماه رئیس جمهور روحانی در جلسه هیات دولت گفت: همزمان با اجرای تعطیلات از اول آبان ماه، فشار اقتصادی به مردم زیاد می‌شود، در این بین افرادی که حقوق ثابت نمی‌گیرند دچار مشکل می‌شوند؛ بنابراین، به یک سوم جامعه برای چهار ماه یک بسته کمک معیشتی اعطا خواهد شد.

به گفته رئیس جمهور، بسته کمک معیشتی دولت به یک سوم جامعه اعطا می‌شود. همچنین افرادی که مشمول این کمک خواهند شد در ماه آذر، دی، بهمن و اسفند ماهانه به ازای هر نفر، ۱۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

همچنین رئیس جمهور از پرداخت یک وام یک میلیون تومانی به ۱۰ میلیون خانوار هم خبر داد. خبری که رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود به آن اشاره کرد و نوشت: پرداخت وام قرض الحسنه یک میلیونی به حدود ۱۰ میلیون سرپرست خانوار ـ که درآمد ثابت ندارند ـ از محل همان اعتبارات ۷۵ هزار میلیارد تومانی اختصاصی نظام بانکی برای مقابله با آثار کروناست. برای حفظ ثبات مالی و جلوگیری از انحراف از هدف تورمی علیرغم نیاز به منابع مالی جهت تامین نیاز‌های معیشتی مردم، بانک مرکزی چاره‌ای جز ادامه سیاست‌های انضباطی خود و عدم انبساط جدید پولی ندارد.

دولت نبود منابع را بهانه کرد، اما خود طرح داد!

همان گونه که ملاحظه شد، دولت برای طرح تامین کالا‌های اساسی مجلس نبود منابع لازم را بهانه کرد، اما خود یک طرح کمک معیشتی ارائه کرد. در همین باره مجتبی رضاخواه که در تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما شب گذشته حضور یافته بود، گفت: آقای رئیس جمهور طرحی را برای تأمین کالا‌های اساسی و معیشت مردم در نظر دارند که بر مبنای آن یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به حدود یک سوم جمعیت کشور پرداخت می‌شود. وی افزود: این موضوع نشان می‌دهد که امکان اجرای این طرح وجود دارد.

همچنین مالک شریعتی، نماینده مجلس نیز در واکنش به این طرح دولت در صفحه توئیتر خود نوشت: ساعاتی قبل طرح "الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی به مردم" در شورای نگهبان به تایید رسید دولت مکلف به اجرای قانون مصوب مجلس است و ستاد ملی مبارزه با کرونا هیچ گونه اختیار قانونگذاری برای تصویب منابع کلان تورم زا به منظور اجرای ایده‌های تقابلی اش با مجلس را ندارد.

کدام طرح اجرا خواهد شد؟

به هر صورت به نظر می‌رسد، طرح تامین کالا‌های اساسی مجلس و طرح دولت برای پرداخت یارانه ۱۰۰ هزار تومانی قرار است به چالش جدید مجلس و دولت تبدیل شود. حالا باید منتظر ماند و دید که کدام یک از این دو طرح اجرایی خواهد شد. طرح مجلس که قانون است و یا طرح دولت. شاید هم منابع آن قدر وجود دارد که دو طرح را اجرایی کنند!

گفتنی است، در زمان رونمایی از طرح تامین کالا‌های اساسی مجلس، تابناک نیز در طرحی پیشنهادی اعلام کرد که برای این طرح پول نقد پرداخت نشود، چون این پول نقد با افزایش نرخ تورم قدرت خرید خود را از دست می‌دهد و در ثانی ممکن است برای تامین کالا‌های اساسی خرج نشود؛ لذا پیشنهاد این بود که تضمین شود هر فرد فارغ از افزایش یا کاهش قیمت ها، مقدار مشخصی از برنج، گوشت و کالا‌های اساسی را در این مدت شش ماهه می‌تواند خریداری کند؛ برای نمونه، اگر در ماه اول خانوار می‌تواند ۶ کیلو گوشت با این پول خریداری کند در ماه ششم هم بتواند فارغ از افزایش و کاهش قیمت گوشت همین میزان گوشت را خریداری کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸۱
ابن ادریس
|
France
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
دولت ای کاش تمام یارانه های پیدا وپنهانو نقدا میپرداخت وقیمتهارو به عرضه وتقاضا میسپرد تاهم تصدی خودش کم شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
تفاوت بین ۳ دلار و ۳/۵ دلار است !!!!؟
واقعا تاسف بار است
حتی یک کیلو گوشت نمی شود خرید
البته معلوم نخواهد شد که به چه کسانی خواهند داد
ناشناس
|
Japan
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
با ۱۰۰هزار فقط می توان ۳کیلو مرغ خرید کاش این مسئولین عزیز درک کنند که همه مردم مثل آنها آشپزخانه بیت المال و آشپز در اختیار ندارند و حداقل با تدبیری مقداری قیمت برنج و روغن و حبوبات و....را کاهش دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
مسابقه پوپولیسم!!!بجای این کارها فکر اساسی بکنید.نباید سطح فکر مردم دراینقدر پایین فرض کنید دوران این کارها گذشته.
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
۵ دلار یا ۶ دلار ماهیانه مساله این است
واای بر ما ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
چه لحظه ننفسگیری
چه انتخاب سرنوشت سازی
چه عزتی
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
ببین کارمابکجارسیده دولت محترم ومجلس محترم درتشویق مابه گدائی دررقابت هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
چهار دلار با پنج دلار فرقی ندارد و با این مبلغ نمیشود زندگی کرد.
منابع ایران ملی است .
یعنی فروختن آن دست دولت است ولی مال مردم است.
همه چیز به دلار نرخ گذاری شده و فروش نفت هم دلاری است.
قیمت خانه به دلار است دارد به دلار است و حتی قبر هم به دلار شده .
دولت باید مثل کانادا دوهزار دلار به هر نفر پرداخت کند نه ۵ یا ۴ دلار در ماه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
دولت باز ملت را چی فرض کرده؟
سهند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
آقا ما هیچکدومو نمیخوایم
اگر کشور داری بلدین قیمت هارو ثابت نگه دارین ،وسلام
هومن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
حالا که فضا رقابتی شده هر کس زود تر ریخت برنده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اقای حاج بابایی این طرح بستن دهان مردم که گفتی ازمهرماه تا اسفند اجرایی هست لازمست بدانید تقویم ان مجلس ظاهرا اول اذررا اول مهرنشان میدهد یعنی دوماه گذشت برای چهارماه اینقدر اولوم تولم کردن نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
یعنی دهمون رو هم باید ببندیم ، ای روزگار
افشین
|
Netherlands
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
نتیجه اقتصاد مقاومتی شده جاری شدن فرهنگ ملت گدا پرور
یک روز کوپن یک روز 100 هزار تومان، روز بروز هم پول مملکت بی ارزش تر از دیروز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
هنوز نمی دونی اقتصاد مقاومتی چی هست
ناشناس
| Germany |
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
خب تو که میدونی بگو چیه!!! تولید مواد اولیه میخواد که از خارج میاد میفهمی یا نمیفهمی یا خودتو زدی به
نفهمی!!!
حتی همین آلمانم همه چی رو نمیتونه خودش تولید کنه و باید موادشو حداقل وارد کنه!!!
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
دولت تو بورس و خودرو همچین ملتو چاپید که این پولها در برابرش هیچه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
من یک انتقاد به نحوه مدیریت بیمارستان ها دارم، فامیل ما در بخش ICU یکی از بیمارستان های معروف اصفهان بستری شده بدلیل کرونا، بیمارستان طی سه روز اخیر چندین بار از همراه مریض خواسته به بیمارستان مراجعه کنه، یکبار برای خرید یک دارو، و دو مرتبه برای بردن نمونه خون بیمار به سایر آزمایشگاه های اصفهان، شما تصور کنید، همراه بیمار که خودش سن بالایی داره، مجبور بشه مراجعه حضوری کنه به یک محیط آلوده صرفا برای اینکه بیمارستان وظیفه ذاتی خودش که ارجاع تست خون به آزمایشگاه است رو انجام نمیده، یا بیمارستان قادر نیست داروی مورد نظر رو خودش تامین کنه! من بی سواد، یک راه حل به مدیریت بیمارستان دارم:

در طول روز اگر 50 تا تست خون بیماران کرونا رو باید به آزمایشگاه خارج از بیمارستان تحویل دهید، بجای تماس با 50 همراه بیمار و در معرض ریسک قرار دادن آنها، کادر درمان خودتان 50 نمونه خون رو جمع آوری کنند و در یک خودرو یا آمبولانس تحویل آزمایشگاه مربوطه بدهند، و هزینه اش رو به صورت کارت به کارت قبلا از همراه بیمار بگیرید.

آقای وزیر بهداشت، اگر روند مدیریتی بیمارستان ها که مرتبا خواهان حضور همراهان بیمار در محیط بیمارستان هستن، اصلاح نشه، به ازای هر مریض، چند مریض دیگر تحویل جامعه میشه!
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
شما میدانی موضوع چیست وچیزی رابه شقیقه ربط میدهی که‌کسی اعتنائی نمیکند نظرت خوب ولی جای دیگری باید میگفتی
علی جعفرپناه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
از همه جالبتر نحوه اطلاع رسانی هاست. توییتر و اینستاگرام مسئولین. فقط مردم باید از سروش و شاد لستفاده کنن! مسئولین آزادن!
بعدی اینکه من چند سال پیش خونه ام رو وکالتی فروختم چون وام مسکن داشت و سند منتقل نمیشد. اخیرا هم خونه جدیدمان رو بخاطر مشکلات مالی فروختیم و مستاجر شدیم که اینم وام داره و هنوز بنام منه و وکالتی فروخته شد. ماشین قبلی مون هم پسرخاله ام خریده و با پلاک من تردد میکنه و سند نزده چون از شهرستان توی این اوضاع نمیتونه بیاد تهران. لذا از نظر دولت بنده دو تا ماشین و دو تا خونه دارم ولی در واقعیت فقط یه ماشین کهنه دارم. بهم هیچ تسهیلات و یارانه و معیشتی و فلانی نمیدن در حالیکه ماه هاست خونه نشینم و هر از گاهی بزور یک کار پروژه ای میگیرم مدتی سر میکنیم.
ممنون
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
ما 20 میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد داریم؟ یک چهارم جمعیت؟ خیلی مرگ بر امریکا !!!.... ضمنا نظر تابناک صحیح تره، اگه پول نقد داده بشه، خودش باعث تورم میشه، ضمنا بعضی از سرپرست خانوار بجای خرید مایحتاج، این پول رو صرف دود و دم و مواد میکنند، بهتره به صورت کالا عرضه بشه، آنهم با رعایت اصول بهداشتی
سبوس برنج شمال
|
United Kingdom
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اگه صد و بیست هزار تومنش یه ریالش کم باشه


من یکی رای نمیدم


ضمنا روغن برنج و شکر و گوشت هم میخوام


این تو بمیری دیگه از اون تو بمیریا نیست لبریزم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
من برای شکم رای ندادم هیج وقت
ولی این بار مطلقا رای نمی دم چون از رای دادن مردم نتایجی می گیرند که خیلی غیر منصفانه و دور از واقعیته
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
سیمان گرون شد......مواد شوینده گرون شد......لاستیک خودرو گرون شد........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چی میخوایین از جون مردم؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
| Netherlands |
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
با همون 120 تومن برو بخر دیگه
بقیشم یه سفر برو دبی
بعد بیا رای بده به مسببش
من منم
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
سبوس برنج ساندیس چی؟ ساندیس نمیخوای این دفعه؟
ناشناس
|
France
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اگر واقعا افراد مستمند و محق شناسایی شده باشد طرح کمک معیشتی بصورت موقت خوب است حالا هر چه بیشتر بهتر / اما بهترین راهکار داشتن شغل با دوام و استفاده از بیمه بیکاریست طبق قانون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
باید ۱۲۰ هزار تومان به همه یارانه بگیرها تعلق بگیره فشار تورمی حداقل ۸۰ میلیون نفر رو به خاک سیاه نشونده
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
هرچه قدر پول منتشر بشه و به دست مردم بدی، باز به صورت تورم سنگین تر به خود مردم فشار میاره، با بی اارزش شدن ریال، این پول پاشی نتیجه عکس میده، راه حل چیز دیگری ست
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
به جای تزریق پول به فکر کم کردن تورم باشید با این ۱۰۰یا ۱۲۰ تومن مشکلی حل نمیشه که بیشتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
من به شما قول میدهم هیچکدام.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
ما صدقه نمی خواهیم. هرچه زودتر کاری کنید این تحریم های کمرشکن و ظالمانه برداشته شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
خدای منننننننننننننننننننننننننن........ اینهمه اختلاف؟؟؟؟؟؟
20 هزار تومنننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
الان این مهمه ؟؟ قراره فکرا به این سمت منحرف بشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
100 تومن یعنی خوبه؟؟ و حالا بحث سر 20 تومنه؟؟
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
بدون آنکه قصددفاع ازطرح خاصی باشدبایدگفت طرح دولت که برای چهارماه است بهتراست طرح مجلس که ماذام العمراست بدتر چون هردوطرح نوعی فقیرپروری وتشویق مردم به زبانمان لال گدائی است چیزی که برخلاف فرهنگ ماکه مناعت طبع روزی افتخارمان بود . هردوطرح دولت رامجبوربه چاپ اسکناس بدون پشتوانه میکندونتیجه گرانی وبیکاری وسختی بیشتربدنبال آن ، طرح دولت موقت است زمان چاپ اسکناس کمترطرح مجلس دائمی باعوارض آن ، بجای این طرح ها بهتربودکمک معیشتی مثل خوارباروخوردوخوراک وهرچیزی میدادندبهترازپول بودکه تورم زائی فوق العاده بدنبال دارد نتیجه طرح مجلس شش ماه بعدظاهرمیشودوکسی هم جوابگو نخواهدبود قسم میخوریم که کارهاباشعارعامه پسنددرست نمیشوند
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اگربجای پول مایحتاج بدهندبمراتب بهتراست چون دیگرتغیرات قیمت دلارروی آن اثری ندارد وتورم زانیست ودرضمن نیازخانواده ها را برطرف میکند کمک هزینه نبایستی خرج مسافرت شمال بشودکه پول دادن میتواند بشود کمک هزینه یعنی دادن مایحتاج بصورت جنسی و نه پخش کردن پولی که یکههته بعد ارزشش کاهش میابد اگرواقعا نیت کمک باشد واگرنبت دیگری درکارباشد عقل ما قدنمیدهد
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
توراخد زودتر مشخص کنید 100 یا 120 ما میخوام برنامه ریزی کنیم چی باهاش بخریم شورت یا جوراب
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
فکر نکنم که هیچکدام از این مبالغ به حساب مردم واریز شود چون آقا زاده ها در خارج از کشور خرج دارند و باید به آنان رسیدگی کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
مطمئن باش آفازاده هادرخارج بی نیازترندفعلا آنها حسابشان دیگرجائی نداردولی یک‌توصیه بشمامیکنم که هرگز فراموش نکنید واینستکه هرچه ما بدیگران حسادت کنیم وبخل ورزیم وضع زندگیمان بهترنمیشود وبدترهم میشود چون بخاطر کاروتلاش همیشه منتظریم سوژه ای برای انتقاد ونیش زدن البته درعمل بخودمان پیداکنیم شمادوستان بااین اخلاق هروز فقیر تر وضعیف تر میشوید ودیگران بالا ترمیروند سعی کنید خودتانرادرست کنید وقتی شما درست شدید همه چیزدرست میشود آنقدرموفق میشوید که نه آفازاده ونه هیچ پول دار یاموفقی جزخودتان رانمی بینید چون خودت رادراوج‌موفقیت میبینی یادت باشد سفره خداوند بسیارگسترده است تو سهمت راازآن بخواه‌نه ازاین وآن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
صدقه نمیخواهیم
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اصل این طرح بمنظورهدف گرفتن اخلاق درجامعه ماست که همیشه دست انفاق داشتیم اکنون فرهنگ تکدی گری پیدامیکنیم
ali
|
United States
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اخه 100 و 120 تومان مگه چقدر است؟؟؟؟ پول یه بسته پوشاک ایرانی است. یعنی فقط فقط هزینه جمع کردن 36 بار ادرار کودک هست. غذا و دارو درمان و مسکن و میوه و گوشت و اجاره و پول اب و برق و گاز و ....چه؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
مگه خودتون با پوشک بزرگ شدین ؟؟
کهنه بذارین هم ارزان تره هم بهداشتی تر
قدیم ها این همه درد و مرض هم نبود
چقدر باید تاوان تنبلی زنها را بدیم ؟
ناشناس
| Germany |
۰۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
ناشناس بالا، اره دیگه اینم اقتصاد مقاومتیتونه!! کلا اقتصاد مقاومتی معنیش همینه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
هر روز یک چیز را ۵۰ درصد گرون نکنید، ۱۰۰ یا ۱۲۰ تومن را نخواستیم
دانیال
|
United Kingdom
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
خوب مردم را سر کار گذاشتید.واقعا دست مریزاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
دروغگوترین دولت. میگه مردم اعانه نمی خوان ولی خودش طرح اعانع می ده خخخخخ
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
دلار بشه همون 4 تومن هیچکدومو نمیخوایم.

آقاقان پول چاپ کردن و دادن دست مردم تورم میاره. یه کارشناس نیست به شما بگه؟
ساناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
شاید صدای من رو کسی شنید، من یه ظرفشویی مارک ..خریدم با هفت ماه پس اندازم ! و خون جیگر خوردن ! روز اول که اوردن دستگاه نو نصب کردن دیدن خراب و هنوز بعد چهار ماه دارم دنبال پولم میدوم ولی دریغ از یک پاسخ! همه میگن به ما چه ! بخدا این پول زحمت بدبختی من بود که الان نه ظرفشویی دارم نه پولم پس میدن ، داشتم تو اینستاگرام میچرخیدم گفتم اینجا بنویسم شاید کسی مسئولی صدای من بیچاره رو شنید! حق من نبود اعتماد کردم به کالای ایرانی ! که بعد چهار ماه همه میگن به ما چه! همه مدارکش هم موجود است تو به هر کسی که میپرستید هر کسی صدای من میشنود کمکم کنه ،من حقم نیست که انقدر سقف ارزو هام کوچیک شده که ارزو من یه ظرفشویی بود که هفت ماه پول جمع کردم که بخرم اوردن نصب کردن دیدن خراب هست دستگاه نو ولی گفتن حالا پیگیر میشیم بعد چهار ماه هنوز دنبالشم،...چهار ماه چهارررر ماه باور میکنید!!!! خداوندا سقف ارزو های من رو چرا انقدر کوچیک کردی که شده یه ظرفشویی!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
آخرکسی که باهفت ماه پس اندازکردن ظزفشوئی بقول خودش مارک میخردبایدمثل من کم عقل باشد اولا چقدرظرف داری که باید ماشین بشورد وبادست مبارک قادرنیستی وشماکه وضع اقتصادی درخشانی نداری آیابهترنیست بجای ظرفشوئی آنهم نوع لوکس چیز‌واجب تری بخری که دردی ازدردهایت دواشود
علی
|
United States
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
1200000 تومنه چین که ازمون نفت میخره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
یارانهٔ چهل و پنج هزار تومانی باعث شد گوشت کیلویی هجده هزار تومانی بشود چهل و پنجهزار تومان ،برنج ایرانی کیلویی هزار دویست تومانی بشود هفت هزار تومان و کمک هزینهٔ‌معیشتی میانگین چهل هزار تومانی باعث بشود گوشت چهل و پنجهزار تومانی بشود‌کیلویی صدو چهل تومان و برنج ایرانی کیلویی هفت هزار تومان بشود کیلویی بیست و هفت هزار تومان ، حالا محاسبه کنید این‌کمک هزینهٔ‌کرونایی قیمت ارزاق عمومی را بکجا میرساند ؟،،
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
هیچکدام واریز نمیشود.خخخخخخخخخ
سرکاریه
ناشناس
|
France
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
مجلس و دولت دارند با هم لجبازی میکنند و هر دو کار تبلیغاتی. مجلس برای جلب توجه یارانه ۱۰۰هزار تومان برای رای ریاست جمهوری در نظر داره و دولت برای خنثی کردنش لبنیات را گران میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
مردم دلشون خوش نکنند. هیچ کدام واریز نمیشه.90درصد مردم در فقر زندگی میکنند. بجای وعده‌های که دولت روحانی برای واریز مبلغ میدند.اقلام مصرفی کنترل و مدیریت کنند و کاهش قیمت داشته باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
به اینا هیچ امیدی نیست هر کاری که می کنند اوضاع بدتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
بیچاره کارمندان دولت که از همه اقشار فقیر تر شده اند. و حالا از این پول محرومند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
این دفعه حتمان به بهزیستی تعلق نمیگیره پارسال که ندادن معلوم نشدبه کی دادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
دقیقا واسه کی مینویسین؟؟!!کو گوش شنوا؟؟ بنظر من ساکت باش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
همه نظرها رو خوندم یک نفر از دولت تعریف نکرده بود
مجبد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
مهر آبان آذر .... گذشت یک مسعول نیست طرح را اجرای کند حق مردم.؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
این مسخره بازیا چیه دیگه. وام 1میلیونی خیلی زور زدی آخه با 1میلیون چی میشه خرید ولا مردم لیاقتشون هرنفر 300میلیونه
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
سلام

نه ک واریز نمیشه بلکه دهنمونم سرویسه
تنهاراه نجات مردم کنترل قیمت ها و ارائه وام‌به مردم ک توان خریدشون بره بالا ، ن وام دادن به واحد های تولیدی ک تولید کنن ولی ندونن به کی بفروشن
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
اگرقراربسته حمایتی معیشتی ۱۰۰ هزارتومان بدید امروز صبح نکنیدالانه هم ازنیمه دوم اذر هم گذشته بازم وعدوحیدالکی به مردم ندید مردم توفقربیچارگی هستن بااین اجناس گرونی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
اقای دولت یا شما دراین کشورزندگی نمیکنید یامامردم ازکشور دیگری هستیم این صدقه ای که شماچندوقته به مردم میخواهیدبدهیدکه این همه دادار دودور نداره اگه واقعن میخواهیدبدهید چرا ااینهمه ملت رو سر میگردونیداونم به کسانی که نیاز واقعی دارن نمیرسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
سلام 99درصد بدبختی خود ملت هستند اگه دولت 1درصد چیزی را گران کنه 99درصد ملت گران میکنه یعنی اصلان خود ملت دوست دارن گرانی رو برید سف بکشید به اینجور جماعت این دولت هم زیاده ملت حقشونه
محمدحسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
سلام چرامن تحت بهزیستی هم هستم یارانه بگیر هم هستم و یک بیکارم ومستاجرچرا1تومن وام کرونا برای ماواریز نشده لطفامسعولین پیگیری کنند.
مونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
سلام ب جای دعوا بیایین یه خونه و کمی درامد بهم بدین بتونم دخترم بیارم کنارم زندگی کنم منکه مادر ندارم حداقل دخترم داشته باشه . میدونم ارزوی بزرگی بود ولی بگین آمین خدارو چی دیدین شاید معجزه کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
من نظری ندارم چون نظرم مهم نیست کی بشنودکی گوش دهدبذاریدبه دردخودبنالم
مهدی حاجی محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
ماکه هیچ حقوق نداریم چرا نریختن
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
من یک دست فروش هستم و اجاره نشین هستم دارای دو فرزند و هیچ زمینی و ماشینی و ملکی بنام من نیست و نان شب را بزور تهیه میکنم من ماندم بس این معشیتی به چه کسی تالق میگیره خواهشمنیم رسیدگی کنید
فرشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
سلام معلوم نیس اخرش چ خواهد شد..از ما ک میگذرد...بدبختی برای بچه هلیمان است...من مستاجر هستم و سرپرست ندارم ماهی خداتومن اجاره پرداخت میمنم (860)تومن...هر کسی ک این پیام رو میخواند اڭه نفری 30هزار تومن بمن کمک کنید کمی از مشکلاتم حل میشود. ..بچه دارم چند روزه بخدا قسم غذا نخورده...دردمو ب کی بگم. ..روم نمیشه..کاش هیچ نادری شرمنده بچه هاش نباشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
والا من شوهرم کارمند ولی چند ماه حقوق ثابت دادن که هیچی نمیشه خونه هم نداریم زمین وماشین هم نداریم نه وام بهمون تعلق میگیره نه معیشتی ۱۰۰ هزار تومنی . اخه حقوق ماهی یک و نهصد رو بدیم اجاره یا اب برق گاز . لطفا رسیدگی کنید حالا ۱۰۰ هزلر تومنی چیه حداقل نفری ۵۰۰ میدادن . ماشالا چقد فکر مردمن
اعظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
من دوماهه بیکارشدم شوهرم من و پسرم وول کرداجاره ماهی 800وخرج خونم موندم هرکس خدارو میشناسه بماکمک کنه
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
به قرآن تو زندگی من ۱میلیون ماهی بیاد من از دولت هیچی نمیخواستم نمیدونم این کارمندان ماهی حداقل ۴میلیون حقوق میگیرن اونها هم میگن به ما هم بدید بابا خانواده ای است پول نون را به زور پیدا میکنه نه کاری داره نه جایی بیمه داره حداقل کارمندان یه بیمه را دآرن که بعد ۲۰سال یه چیزی میگیرن اون بیچاره کارگر روز مزد چیکار کنه کارگر روزمزد که نصف ماهو کار کنه نصف ماهو یا بارانی یا مشکلات تعطیلی یعنی هر ماه ۱۰روز صافی کار میکنه یعنی ماهی ۷۰۰تومان تو این جامعه پول است نه اینو میگم بعضی از کارمندان میگن باید ۱۰۰هزار یا وام به ما هم باید بدن به قرآن من کارگر روز مزد با ۴تا بچه دوقلو داده خدا الان هم دوتا شیر خوار دارم هر دو روز درمیان شیر خشک ۳۰هزار مایبیبی ۹۱هزار شده ۳۸عددی روزی هم برای ۶۰هزار کار میکنم خوب در گیلان زمینم ۱۵روز بارانی است ۱۵روزش خوب خوب هم نمیشه گفت بیمه هم ندارم مستاجر هم هستم چرا یه کارمند خودشو باید با منه کارگر روزمزد در یه ترازو بزاره این انصافه به نظرم دولت کار خوبی کرد این وام را به کارمندان یا کسی که کار داره نده بهتره مرسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
ای خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
یکی نیست مردم رو هماهنگ کنه واسه کالایی که گرون شد حداقل یک هفته نخریند.دوغ پاکتی هفته ای ۵۰۰تومان کشید بالا الا شده ۵۰۰۰تومان بدون اینکه کسی توجه ای داشته باشه فروش میره همین دوغ و یک هفته نخریم تو دست شون باد میکنه
گ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
چرا به یکی ۱۲۰ تومان یا۱۰۰ واریز شد ه به بعضی ها واریز نشده همه جا پارتی بازیه من که ۵ سر عایله هستم و مستجر ام چرا نباید به ما تعلق بگیره اون وام یک میلیون تومانی هم به ما ندادند چرا چون دولت نمدونه که کی بدبخته کی خوشبخت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
چرا‌بچه‌من‌بهزیستیه‌نه‌مستمری‌میگیره‌نه‌این‌معیشتی‌۱۰۰‌تومانی‌چرا‌شوهرمم‌کارگر‌
سیاوش حضی اوغلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
اجاره نشینم تو را خدا کمکم کنید ماهانه 5000000 اجاره میدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
سلام چرا برا من مستاجر بیکارکمک معشیت ۱۰۰ تومانی اذر نریختن بخدا ماواقعا نیازمندیم الان ۳برج نتونستم اجاره بدم مشکل پیدا کردم با صاحب خونم کاش فقط در ما۱۰۰۰۰۰ تومان میدادن بهمون مشکلمون حال بشه چرا ما فقیریم بخدا حق ایرانی این نیست که محتاج و بی خونه باشه بخدا من حتی نتونستم دوماه است یه کیسه برنج بخرم یا یه پاکت شیر ندارم به ولا ندارم خدا خودت برسون حتی یه تیکه نان شکر از خودت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
آلودگی هوا مازوت ایام فاطمیه استیضاح ترامپ حراج تهران تروئیکای اروپایی