بازدید 9747
۵
تحلیلگر بازار سرمایه در گفت و گو با تابناک اقتصادی:

ورود پول حقیقی ها شرط بازگشت بازار سرمایه به مدار صعودی

علی صابری تحلیلگر بازار سرمایه در گفت و گو با تابناک اقتصادی اظهار داشت: تا زمانی که اعتماد سهامداران خرد و مردم نسبت به این بازار جلب نشود و محرک های اقتصادی و سیاسی جدیدی در بازار نباشد نمی توانیم به یک روند صعودی منطقی و مستمر امیدوار باشیم. 
کد خبر: ۱۰۱۴۹۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰ 13 November 2020

علی صابری تحلیلگر بازار سرمایه در گفت و گو با تابناک اقتصادی اظهار داشت: تا زمانی که اعتماد سهامداران خرد و مردم نسبت به این بازار جلب نشود و محرک های اقتصادی و سیاسی جدیدی در بازار نباشد نمی توانیم به یک روند صعودی منطقی و مستمر امیدوار باشیم. 

ورود پول حقیقی ها شرط بازگشت سرمایه به مدار صعودی

به گزارش تابناک اقتصادی، علی صابری درباره شرایط کلی بورس گفت: به نظر می رسد بازار سرمایه همچنان تحت تاثیر عواملی است که به ابهامات آن دامن می زند اما گذر زمان در حال کاستن از این ابهامات است، هرچند که تحولات آتی می تواند عوامل اثر گذار دیگری را نیز مطرح کند. برخی ابهامات درباره آینده تحولات سیاسی کشور، مباحث مربوط به نرخ سود بانکی، قیمت ارز و نوسانات آن، برخوردهای سلیقه ای و مبهم در قبال قیمت گذاری محصولات و کالاها و عدم شفافیت در مورد بسته شدن و بازگشایی برخی نمادها به ویژه بعد از مجامع از جمله مواردی است که همچنان بر بازار سرمایه سایه افکنده است.

وی ادامه داد: در خصوص ابهامات سیاسی ذکر این نکته ضروری است که دولت علیرغم تشویق های مستمر مردم و سرمایه ها برای ورود به این بازار به صورت مستمر این پیام را مخابره می کند که کشور در شرایط جنگ اقتصادی است؛ صرف نظر از ابعاد و ماهیت این جنگ اقتصادی، القای مداوم این تصویر که گاهی به توجیه ضعف های مدیریتی کشور نیز قابل تعبیر است، اثر منفی بر بازار سرمایه گذاشته و به جذابیت دارایی های سرمایه ای مانند طلا و ارز دامن زده است.

صابری درباره بحث های مطرح شده پیرامون نرخ سود بانکی نیز اظهار داشت: از نگاه حرفه ای هر سرکوب قیمتی اعم از نرخ سود بانکی را باید مذموم بدانیم؛ در واقع اصرار بر حفظ نرخ سود بانکی نیز تبعات اقتصادی کلان دیگری خواهد داشت که می تواند آسیب های آن به همه بازارها وارد شود اما با توجه به افزایش شکاف نرخ اسمی و واقعی سپرده های بانکی و تورم معتقدم این نرخ تا سطوح 22 و 23 درصد نیز اثر منفی میان و بلند مدت بر بازار سرمایه نخواهد داشت مگر اینکه با سیاست های انقباضی شدیدی از سوی سیاست گذار مواجه شویم.

وی افزود: در این خصوص نیز اجازه دهید این نقد را به دولت و سیاست گذار وارد کنیم که افزایش نرخ سود بین بانکی در ماه های اخیر طبیعتاً ناشی از افزایش تقاضای تامین مالی و نقدینگی است؛ آیا تامین مالی بنگاه ها از مسیر بازار سرمایه آسان تر و همسو تر با شعارهای مطرح شده گذشته نبود؟ شرکتی را می شناسم که اواخر سال گذشته به شدت نیاز به نقدینگی داشت و در تلاش برای دریافت تسهیلات بانکی با ارایه تضامین و وثایق و مستندات مختلف؛ همین شرکت موفق شد با عرضه اولیه سهام خود در اوایل سال جاری به چندین برابر تسهیلات درخواستی بانکی دست یابد و طرح توسعه ای خود را اجرا کند.

این تحلیگر بازار سرمایه در خصوص تجمع عده ای از سهامداران مقابل سازمان بورس و اعتراض به این نهاد در هفته گذشته هم گفت: بازار سرمایه هیچ تشابهی با سپرده گذاری در موسسات اعتباری و بانک ها ندارد؛ این تصور که با فشارهایی مشابه ماجرای ناگوار موسسات اعتباری از قبیل تجمع و اعتراض در مقابل نهاد ناظر می توان بخشی از زیان را جبران کرد اشتباه است؛ در این بازار سود و زیان تابع عقد و قراردادی نیست. هرچند که معتقدیم نهاد ناظر در شکل گیری روند نزولی بازار در ماه های اخیر اشتباهات و قصور فاحشی داشته است.

بازار چه زمانی به روند صعودی بر می گردد؟

شخصاً معتقدم روند صعودی اوایل امسال با ورود پول های سهامداران خرد و مستمر سهامداران حقیقی خرد اتفاق افتاد و در صورتی می توانیم شاهد روند مشابه باشیم که بازهم همان اتفاق بیفتد؛ ورود پول سهامداران حقوقی، صندوق تثبیت و ... با برچسب حمایت هیچ گاه نمی تواند تداوم داشته باشد و نهایتاً چند روزی به افزایش نقدشوندگی بعضی سهام آن هم در بازه های منفی کمک کند. ضمن آن که حقوقی ها نیز منابع محدودی دارند و با فرض الزام به خرید و حمایت، در بازه زمانی نزدیکی مجدداً با عرضه و تلاش برای کسب نقدینگی (به هر دلیلی) می توانند موجب روند نزولی بازار شوند.

بنابراین تا زمانی که اعتماد سهامداران خرد و مردم نسبت به این بازار جلب نشود و محرک های اقتصادی و سیاسی جدیدی در بازار نباشد نمی توانیم به یک روند صعودی منطقی امیدوار باشیم.

صابری تاکید کرد: نهادهای سیاست گذار نیز فراموش نکنند که در حال حاضر ارزیابی سهامداران و سرمایه گذاران از عملکرد آنان در زمینه بازار سرمایه، بهره برداری مقطعی برای تامین کسری بودجه و افزایش شناوری سهام شرکت های نیمه دولتی آن هم با قیمت هایی بالاتر از ارزش واقعی است، پس اگر مجدداً دولت بخواهد از مزایای این بازار صرفاً در جهت تامین منافع روزمره و مقعطی خود بهره برداری کند، برای بار دوم موفق نخواهد بود. برخی از اقداماتی که هم اکنون در راستای حمایت از بازار سرمایه می بینیم و می شنویم، مصادیق نوشداروی پس از مرگ سهراب هستند اما به عنوان سرمایه گذار و اعتقاد به نگاه بلند مدت ناچاریم به آن ها خوش بین باشیم.

بورس در هفته گذشته

صابری با بیان این که روزهای ابتدایی هفته قبل همان روندی بود که حرف خاصی برای گفتن وجود نداشت، اظهار داشت: با توجه به تغییر مسیر بازار در روز پایانی معاملاتی، نشانه های خوبی در برخی سهم ها از لحاظ حجم معاملات، ورود پول و تقاضا مشاهده شد که بخشی از آن به سطح قیمتی سهم و بخشی به آرام تر شدن فضای اقتصادی و خوش بینی ها به آینده و برداشته شدن سایه انتخابات آمریکا از سر بازارها باز می گردد.

آیا اکنون زمان خرید سهام است؟

این تحلیلگر بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید سهام است نیز گفت: موافق نگاه صفر و یک برای ورود به هیچ بازار سرمایه گذاری نیستم و باید به عوامل مختلف توجه کرد اما با اتفاقات گذشته، سطوح قیمتی کنونی و تحلیل های موجود، بسیاری از سهم های بازار برای خرید ارزنده هستند و اصلاح لازم را نیز انجام داده اند. فکر میکنم در صورت انتخاب صحیح سهم و ورود به آن در همین حوالی قیمتی تا پایان سال سود معقولی نصیب سهامدار شود.

سهامداران چه کنند؟

صابری در پایان گفت:توصیه من به سهامداران این است که همه شرکت ها را مشابه نبینند، شرکت های حاضر در بورس فقط از لحاظ چارچوب معاملاتی سهام مشابه هستند اما در پس این تابلوی معاملات فعالیت و کسب و کاری نهفته است که تقریبا همه آن ها با هم متفاوت هستند. کالا یا خدمت می فروشند، سود یا زیان می سازند و ... در برخی سهام شاهد آن هستیم قیمت سهم تا حدی کاهش یافته که اگر این روند تداوم پیدا کند درآمد هر سهم از قیمت آن پیشی می گیرد! پس با توجه به گزارش های دوره ای و میزان سود یا زیان سازی شرکت ها در نگه داری یا فروش سهم تصمیم بگیرند.

در بازار سرمایه ارزیابی سهام باید تلفیقی از حال و آینده شرکت باشد و گاهی لازم است وزن بیشتری به ارزیابی آینده بدهیم؛ همانطور که وقتی کسی طلا یا سکه می خرد به افزایش قیمت آن در آینده امیدوار است.

وی تاکید کرد: اگر شرایط بازار در هفته پیش رو خوب باشد، فرصت مناسبی برای اصلاح سبد و بهینه سازی ترکیب سهام برای سهامداران خرد است.

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
از این حرف ها و توصیه ها زیاد شنیده ایم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
بازار از ناحیه اشباع خرید خارج شده و وارد اشباع فروش شده و الان کم ریسک ...
فقط باید در خرید سهام خوب دقت کرد هر سهمی قابلیت خرید چشم بسته ندارد !
اگر سهام ها ارزشمند هستند چرا گذاشتید اینقدر سقوط کنند چرا دو ماه است هیچ کدام از شعار دهندگان حمایت از بورس آفتابی نمی شوند بیش از دو ماه سقوط بورس هیچ کسی احوالی از سهامداران نپرسید و فضا را برای حقوقی ها باز کردند تا سهام فروخته شده با قیمت بالا به کمترین قیمت برسد و آنها را بخرند و حالا مجددا حقوقی ها قصد دارند دست به دست هم داده و با همکاری هم شرایط را برای فروش این سهم ها به قیمت بالا به مردم بی خبر از هر جا فراهم کنند . باز یک یا دو ماه رشد و سود کلان حقوقی ها و بعد مجددا سقوط و ناپدید شدن آنها
زمانی که هرکس کار خودشو بکنه
پس بهتر است با چنین تحلیل و آینده نگری الباقی سهامداران خرد و حقیقی صحنه را هر چه زودتر ترک کنند. بازاری که چشمش به دست و دهن دولت و سهامدار حقوقی است همون بهتر که زود نابود و برچیده بشه. بازار خودش باید جذاب باشه نه اینکه ادای بازار سهام اروا و آمریکا را دربیاره. هنوز برای ماها (جهان سومی ها) پیاده سازی چنین بازارهایی زوده
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه