بازدید 25733
سفیر جمهوری خلق چین در ایران معتقد است لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱، بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.
کد خبر: ۱۰۱۲۴۴۱
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵ 01 November 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و در راستای اجرای برجام ۲۷ مهر ماه سال جاری برابر با ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰ محدودیت های تسلیحاتی ایران و همچنین محدودیت های مسافرتی برخی اشخاص حقیقی لغو شد که بنا به بیانیه وزارت امور خارجه کشورمان لغو این محدودیت ها خودکار بوده و به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارد.

پس از این اتفاق چین از جمله کشورهایی بود که سخنگوی وزارت امور خارجه اش از اظهارات تهدید آمیز وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه تجارت تسلیحاتی کشورهای مختلف با ایران انتقاد کرد و آن را کاملا غیر قابل توجیه دانست.
پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران و باز شدن راه داد و ستد نظامی با ایران

چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران در گفتوگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که «با توجه به پایان محدودیت تسلیحاتی ایران، دولت چین در راستای همکاری های تسلیحاتی با ایران چه برنامه هایی دارد؟»، ابراز کرد: مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و محدودیت‌های جابه‌جایی در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ منقضی و اولین فاز اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ تکمیل شد.

وی خاطر نشان کرد: این لحظه‎ای مهم در فرآیند اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ محسوب می‌شود و بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، مرجعیت شورای امنیت، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.

پایبندی چین به برجام و تاکید بر لزوم اجرای آن توسط همه اعضا

این دیپلمات چینی تاکید کرد: چین به همکاری با تمامی طرفین به منظور تداوم پیگیری اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، پیشرفت در حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران و حراست از سیستم منع گسترش بین‌المللی( جنگ افزارهای هسته ای) و صلح در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس ادامه خواهد داد.

چانگ هوآ می گوید: در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به طور آشکار برداشته شدن اقدامات بازدارنده نظیر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران قید شده است که باید به طور وفادارانه‌ای به آن عمل شود. چین به حراست از صلح و ثبات در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس و پیشبرد فعالانه حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران متعهد بوده است. چین با دنبال کردن سیاست‌هایش در خصوص صادرات تجهیزات نظامی و تعهدات بین‌المللی‌ اش، به انجام دادوستد تسلیحاتی به شیوه ای محتاطانه‌ ادامه می‌دهد.

طرح صلح چین برای خلیج فارس

طرح صلح چین برای خلیج فارس از دیگر موضوعاتی بود که وزیر امور خارجه چین اخیرا در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران مطرح کرد و از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا نسبت به آرمان‌های جامعه بین‌المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ‌گویی بیشتری داشته باشند.

چانگ هوآ سفیر چین در تهران در پاسخ به این سوال که طرح صلحی که کشورش برای منطقه آماده کرده شامل چه موضوعاتی است و چه هدفی را دنبال می کند؟ گفت: در عصر روز ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین، وانگ یی، از طریق ویدیو کنفرانس در پکن در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران در خصوص وضعیت در منطقه خلیج فارس شرکت کرد. او با اشاره بر اینکه تنش‌های موجود در منطقه خلیج فارس در حال گذاشتن تاثیری مخرب بر صلح و امنیت منطقه‌ و حتی در سطح بین‌المللی است، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا کلید رسیدن به صلح را با نیک‌خواهی و حسن نیت بجویند و نسبت به آرمان‌های جامعه بین‌المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ‌گویی بیشتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: چین سه پیشنهاد را ارائه داده است: نخست تعهد به قانون به منظور ارتقای امنیت خلیج فارس است. تمامی طرف ها می‌بایست اهداف و اصول منشور سازمان ملل را دنبال کنند؛ نرم‌های بنیادین حاکم بر روابط بین‌المللی از جمله احترام گذاشتن کامل به حق حاکمیت و حل و فصل صلح‌آمیز مناقشات را حفظ کنند؛ با تحریم های یکجانبه و استفاده از زور برای اعمال فشار مخالفت کنند؛ و استانداردهای دوگانه برای رسیدن به اهدافشان و نادیده انگاشتن هرآنچه که عامل بازدارنده می پندارند را رها کنند. سازمان ملل باید به طور کامل نقش خود را در میانجی‌گری و تسهیل مذاکرات ایفا کند و از تلاش‌های میانجی‌گرایانه تشکیلات منطقه‌ای همچون شورای همکاری خلیج فارس حمایت کند. تمامی طرف ها باید به طور جد قطعنامه‌های شورای امنیت را اعمال و تعهدات بین‌المللی خود را عملی کنند. پیشنهاد دوم حفظ همسایگی خوب به منظور کمک به امن‌تر کردن خلیج فارس است. هیچ کشوری نمی‌تواند همسایگانش را انتخاب کند پس همزیستی مسالمت‌آمیز تنها انتخاب درست است. تمامی طرفها باید به دنبال تفاهم باشند، اختلافات بنیادین را نادیده بگیرند، دودستگی‌های فرقه‌ای را کنار بگذارند، به انجام گفت‌وگو و مشورت و فراهم کردن شرایط لازم برای امنیت منطقه‌ای متعهد بمانند.

به گفته وی؛ پیشنهاد سوم هم دفاع از عدل و عدالت به منظور باثبات‌تر کردن خلیج فارس است. چانگ هوا می‌گوید: خلیج فارس خانه تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس است. با اینکه کشورهایی که در حوزه خلیج فارس نیستند ممکن است کمک‌های سازنده‌ای را پیشنهاد دهند، نباید از گلیم خود پا را فراتر ببرند و محفل‌هایی را برای منافع شخصی تشکیل دهند. کشورهایی که جزو کشورهای حوزه خلیج فارس نیستند، باید موضعی متعادل و عادلانه اتخاذ کنند و تلاش‌های صادقانه‌ای در جهت ارتقای مذاکرات صلح و تحکیم شرایط محلی داشته باشند.

گفت‌وگوی منطقه‌ای بر اساس برجام، کلید حل اختلافات در حوزه خلیج فارس

سفیر پکن در ایران در ادامه یادآور شد: وزارت خارجه چین بر این باور است که مسئله هسته‌ای ایران کلیدی برای وضعیت در منطقه خلیج فارس است. اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مواجه با تهدیدها، به اتخاذ موضعی عادلانه و بی‌طرفانه بر سر مسئله هسته‌ای ایران و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متعهد باقی ‌مانند. چین خواهان تشکیل صحنی جدید برای گفت‌وگوهای چندجانبه برای کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه حفظ برنامه جامع اقدام مشترک، و افزایش عزم برای تنش‌زدایی و حصول اجماع در خصوص حفظ صلح و ثبات در منطقه است.

وی ادامه داد: این صحن باید علنی و متعادل باشد؛ در نتیجه تمامی طرف ها باید اصول احترام متقابل، درک متقابل و سازگاری متقابل را رعایت کنند، به فرایند گفت‌وگو ملحق شوند و به نگرانی‌های خود از طریق مشورت در یک شرایط برابر رسیدگی کنند. این صحن کنش-محور خواهد بود؛ در نتیجه تمامی طرف ها باید اصول بده بستان، همگامی و رسیدن به یکدیگر در نیمه راه را دنبال کنند و تمرکزشان را بر روی اعتمادسازی و نشان دادن حسن نیت بگذارند. این صحن پیشرفت مداوم را هدف قرار می‌دهد پس تمامی طرف ها باید به اجماع برسند و ابتدا برای حل مشکلات ساده‌تر با یکدیگر همکاری کنند و سپس به سراغ مشکلات سخت‌تر بروند و به طور پویا دستورات جلسات را تنظیم کنند تا از پیشرفت آرام و مداوم گفت‌وگوها اطمینان حاصل کنند.

چانگ هوآ همچنین به نقل از وزیر خارجه کشورش ابراز کرد: همه کشورهای حوزه خلیج فارس همیشه دوستان و شرکای خوبی برای چین هستند. چین نقش فعالی در امور منطقه خلیج فارس ایفا و برای فرونشاندن شرایط منطقه‌ای تمام تلاش خود را می کند. چین همچنین به عمیق تر کردن همکاری هایی که برای هر دو طرف سودمند هستند، به تعامل با کشورهای حوزه خلیج فارس ادامه می دهد و به منطقه کمک می کند که شالوده توسعه و ثبات را مستحکم تر کند.

کرونا و همکاری چین با کشورهای حوزه خلیج فارس برای مقابله با پاندومی

سفیر جمهوری خلق چین درباره کرونا و همکاری برای مقابله با این پاندومی گفت: چین با کشورهای حاشیه خلیج فارس(از جمله ایران) در خصوص مبارزه با کووید ۱۹ همکاری فعالانه‌ای دارد و هرگاه که کار تولید و توزیع واکسن به اتمام رسید، واکسن‌ها را به میزان نیاز در اختیار آن ها قرار می دهد. چین همواره آماده است تا به تمامی کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی در پیشبرد ثبات و امنیت منطقه و ساختن یک "مامن امنیت" ملحق شود.

چانگ هوا با اشاره به نشست اخیر شورای امنیت درباره امنیت در خلیج فارس که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز در آن به ایراد سخنرانی پرداخت، یادآور شد: نشست در سطح وزیران و به ابتکار روسیه - رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل – برگزار شد. میزبانی این نشست بر عهده سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قرار داشت و وزرای امور خارجه دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به همراه کشورهای منطقه خلیج فارس و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این جلسه حضور داشتند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۳۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خب اگر چین به برجام پایبندست چرا حاضرنیست ( ارز ) یوان به ایران بده و فقط کالا میده؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
یوان میده اینجا دولت غربگدا میگه یوان نده دلار دوست داریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
میگن که: مارا به خیر شما امید نیست، شر مرسانید
ناشناس
| Poland |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
سی درصد خرید نفت بیشتر کرد شد هفت صد هزار بشکه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
دوست گرامی ۱۰:۴۵
چرا به خیرشان امید نداشته باشیم؟ مگه ما یکی از ایالت های چین نیستیم؟ چرا نباید گیرمون بیات؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
پروفسور ۱۰:۳۸
تمام کشورها با دلار داد و ستد میکنن، یوان به چه درد ما میخوره؟! مگر این که کاسب تحریم باشی و بخوای درصد تبدیل یوان به دلار رو بگیری!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
ما رو بدبخت کردید
تمام
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
لازم نکرده . چین دست از سر ایران بردار . ایران مستعمره نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
بازم غیرت چینی ها . مدیران غربزده که غیرت رو خوردن یک لیوان آب هم روش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
دوست عزیز یه سری تو جامعه بزن ببین تنظر مردم چیه از طرف مردم هی غربگرا غربگرا نکنید شاید مردم ارتباط با غرب را به چین و روسیه ترجیح میدهند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خودت خسته نشدي از اين جلمه كه همه جا مينويسي
سينه چاك روس و چين
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
غیرت؟!!!! اونها که کل دنیا ره ویروس کرونا آلوده کردن غیرت دارن؟! یعنی تا این حد چین پرست شدید؟! شاید هم مدیر عامل ماهان هستی! رفیق گرمابه همین مثلا سفیر!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
اینا هم که جدیدا به جای خلیج فارس نام جعلی به کار میبرند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
فعلا که همین چین قرارداد 25 ساله رو هم حاضر نیست امضا کنه و دبه کرده!!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
حالا حالا ها باید باج داد. این رو مسولین هنوز نفهمیدن فکر میکنن از آمریکا و غرب روی برگردونن، شرق با آغوش باز ازشون استقبال میکنه! یا باید قدرت داشته باشی و یا اگه نداری به یکی باج بدی! قانون دنیا اینه.
ناشناس
| Poland |
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خرید نفت سه برابر کرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
ولی خبری از امثال آقای جلیلی و دار و دسته شون نیست .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
نه شرقی نه غربی فقط چین و روسیه .
پاسخ ها
ناشناس
| Poland |
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
فقط فرانسه که میلیاردها دلار واردات دارید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
فقط چین وروسیه
فلسطین وسوریه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خرید واکسن ازکشور چین که خود این کشورعامل عمدی پحش ویروس کرونا در جهان میباشد نوعی خودکشی است همانطور که کالاهای بنجل چینی توسط سود جویان از کشور چین وارد کشور عزیزاسلامی مان میشود واکسن هم مستثناء نخواهد بودبعنوان مثال باطری قلمی چینی روی ساعت دیواری فقط 5روزکار میکندبا قیمت بسته 4 تائی 28000تومان درصورتیکه باطریهای قبل با قیمت دو تک تومنی تا 4 سال کار میکردند مثل باطری ری ا واک یاسونی ژاپن و هزاران کالای بنجل دیگر چین که وارد کشور میگردد از ما گفتن خواهشابا جان مردم دیگر بازی نکنید ما که میخواستیم خود کفاشویم چرا خودمون نه چه چیزی از نبوغ واستعداد ایرانی ها از چین کمتره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
لعنت به چین کثافت خوار که جان عزیزانمون را با این بیماری و مهمتر از اون با دروغ گویی گرفتند و حالا منت هم سرمون می گذارند و بیشتر از اون شرم به مسولینی که باعث شدن کار این بیماری و این وضع اقتصادی به این جا بکشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
اینا یک واکسن آنفولانزا رو که سالهاست داره تولید میشه رو نتونستن در اختیار مردم قرار بدن بعد شما دلت به واکس کرونا خوشه؟!!
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
دست گلتان درد نکند - زحمت نکشید - همان کرونا را به ما دادید از لطفتان سپاسگزاریم دیگه راضی به زحمت نیستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خلیج فارس صاحب داره شما سگ خورها اینجا غلط زیادی میکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
دستتون درد نکنه واقعاً چه کار بزرگی انجام‌میدین مارو شرمنده خودتون می کنید. اول بیماری میدین‌ بعد داروش رو میفروشین. زرنگی از نوع چینی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
ارزونی خودشن اگه راست میگن از کشورهای اروپایی واکسن وارد کنن
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
من بیماری برونشیت کهنه دارم،هر سال واکسن انفولانزا میزدم امسال نتونستم پیدا کنم،فقط بهم دروغ گفتن گه چند روز دیگه چند روز دیگه میاد اخرشم مهلت تزریق گذشت.
حالا میگن واکسن کرونا!?
لیاقت این حرفا رو ندارن.تازه اگر هم بیاد مال خوداشون هست.خیلی وقته از مردم جدا شدین حواستون نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
شما جیب ما رو نزن. واکسن پیشکش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
پیشنهاد میشه واکسن های چینی ابتدا روی مقامات کشور آزمایش بشه اگر جواب داد مردم استفاده کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خودشون بیماری کرونا را گسترش دادن حالا هم منت سرمون می‌زارن که واکسن به ایران هم میدیم
کتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
چین جون مردمش براش مهمه واسشون همه کار میکنه چون منبع درآمدش از کار وتلاش مردمشه ولی کشور ما تاحالا نفت فروخته ومسوولین لذت بردن از پولش. جان مردم براشون مهم نیست چون از منابع کسب درآمد میکنن پس هرچی مردم بمیرن وکمتر بشن بهتره براشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
یک کلام
نمی خواهیم ، حاضریم بمیریم اما چین زده نمیشیم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مهرداد میناوند علی انصاریان علی اصغر عنابستانی محمد بزرگی احمد جهان بزرگی